build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомунациска кула на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Albertos View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 08-Oct-2017
Location: Skopje Aerodrom
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote Albertos Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 14-Nov-2021 at 04:01
Јас одам често натаму, според мене ништо спектакуларно не се случува.
На пример кога почнуваше со изградба имаше многу повече механизација и работа.
Сега динамиката на работа е слаба, ако и воошто ја има.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 11-Dec-2021 at 12:59
Од фејсбук профилот на еден од нашите членови кој не е многу активен на форумов... Си знае кој е

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14152
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 02-Jan-2022 at 17:52
Една мала фото репортажа од денеска:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 02-Jan-2022 at 21:38
Супер фотки
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1762
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 03-Jan-2022 at 20:39
Некако малку редуцирани, смалени, ми делуваат платформите од првичните верзии што се појавуваа.

Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 04-Jan-2022 at 04:38
Да, и мене некако ми изгледаат смалено. Ништо чудно да имале и мала промена во проектот, или пак можеби 3D рендерите на првичните верзии не биле 100% точни и прецизни на изглед.

Се надевам дека тоа нема да се одрази во реалноста, кога ќе се изградат тие куполи. Немора да е којзнае широко за куполата на МВР и АЕК, ама очекувам барем за ресторанот да биде пошироко, и за видиковецот да има повеќе простор да се гледа градот, а не да биде мала тесна купола па да се туткаат тие што ќе се качат горе.

Инаку, уште неколку прашања.

Се знае ли која купола за што ќе биде точно? Каде ќе бидат ресторанот и видиковецот сместени? Во горните куполи или во долните?
Таа црвена мрежа или што и да е, ќе се става и тоа ли? Како ќе биде тоа, кабли, железо, или? Што ќе се искористи за таа "црвена мрежа"?

Некако ми е бескорисна таа "црвена мрежа", незнам зошто ја вметнале во планот, освен од аестетска перспектива да соодговара со бојата која што од АЕК ја користат.

Требале некоја помала просторија доле да стават за влез во кулата. Како што е кај кулата Авала во Белград, се оди по една патека нагоре, има една мала просторија, па дури после се влегува во лифт. Мене овде вака ми изгледа дека ќе има само една главна врата, лифтот веднаш напред после самата врата, и скалите од страната.

Се знае ли какви лифтови ќе се користат? Од која фирма? Колку брзо ќе се движат?
Како што можам да видам на скицата има два отвора за лифтови, едниот од кој што би бил за посетители, а другиот најверојатно лифт за одржување на предавателите / антените кои што ќе се монтираат на самиот врв од кулата. Тој втор отвор оди баш горе за пристап кон тој дел од кулата кој што ќе се користи за одржување и монтирање на предавателите и антените. Вака како што течат работите би можеле ли прво антените / предавателите да ги намонтираат и пуштат во функција пред да се изгради и пушти самата кула во функција? Не е прва пат такво нешто да се има случено, претходно во доста други кули низ светот имаат така направено, каде што прво ќе пуштат и ќе почнат со трансмисија на сигнал па после ја пуштаат кулата во употреба.

Освен тоа, вака за другото изгледа супер. Се надевам дека нема да биде толку минијатурно, тесно, и очекувам до 2023 да се заврши и овој проект па еднаш веќе да го оставиме водно на раат да дише. Доста беше од дивоградби и од урбана мафија... мора да кажеме стоп на "масакрот" што му се случува на градот. Ако не се побуни народот, се ке посечат, ќе отиде и шуми, и што ли знам не. Убавината на градот ја снема, само згради до згради се набудаа. Стануваме Дубаи, и тоа во лоша смисла. Никако му нема крај на загадувањето, многу дрвја се посекоа овие 30 години, само за да некој си Х инвеститор изгради "бала" од згради и да си се налапа пари, а за околината и природата "кога брига"...
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 359
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 27-Jan-2022 at 14:14
Mislam deka ima razlika od renderot i realnata gradba. Ako dobro primetuvam na renderot, najniskata platforma e na Istocnata strana dodeka vo realnost istat e predvidena na Zapadna strana prema krstot. Nisto cudno i fasadno da dobijat na golemina platformite mada deluva deka ke izgledaat pomali od renderot.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.183 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.