build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Телекомунациска кула на Водно
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомунациска кула на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 24-Mar-2013 at 01:47
Originally posted by kiriOK

Originally posted by daci92

Па добро мислам дека ова не е копирање туку едноставно правење на нешто што останатите држави го имаат а ние не и задоволување на некој услови.
Ако навистина се прави вакво нешто тогаш е за поздрав.
 
Која е потребата?
Каква потреба имаме ние од вакво нешто?
 
Се работи за типично крадење од околните држави.
Сплавови,етно села,телекомуникациски кули...
Да не се лажеме,се работи се луѓе со комплекси,кои што ги виделе овие работи пред се во Софија и Белград па решиле да ги копираат овде.
 
 
телекомуникациски кули има во сите поголеми граодви каде што имало потреба од нив, не измислиле ни Белград ни Софија топла вода... исто е и со сите други работи како сплавовите и етно селата

но, вистинското прашање останува, дали кај нас навистина е потребно такво нешто???
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 24-Mar-2013 at 01:56
Originally posted by kultuzin

Незнам како е на зајчев рид , но мислам дека ваква инвестиција ќе го заживее паркот во Гази Баба а не вака да се гледа како црна дупка.  
го разбирам твоево мислење, и јас се би дал за да заживее тој прекрасен рид, онака како што живее на пример градскиот парк...
НО, телекомуникациски кули не се прават за да бидат атракција (во ред, грандиозноста се пумпа подоцна), но сепак се прават најпрво со намената која се спомнува во нивното име

инаку, парк шумата не заживува поради ред други работи, кои тука не се ни за пишување... едни скали што се до ПМФ, па луѓе се плашат да ги поминуваат сами, и тоа со реална, непредрасудна причина
што се однесува до погледот, доволен ти е видиковец висок некои десетина метри (колку да ги надмине дрвјата), и имаш прекрасен поглед врз буквално целиот град, кој за мене е дури многу поубав од оној на Водно на пример, а паркот си е сам по себе многу убав, и доволно е да се уреди само со патеки и опрема
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 24-Mar-2013 at 03:08
Некаде гледав (можно е да беше на ланското БИМАС) проекти за ваква работа, ама по сеќавање мислам дека беа ко за на врв на Водно.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 24-Mar-2013 at 12:32
Еве и од мене една идеја, Милениумскиот крст на Водно, до него нека ја стават оваа кула и до нејзе споменикот на Мајка Тереза и сите тие ќе се натпреваруваат во висина. Ама фазла под 100 метри висина не признавам.
Back to Top
Pyotr I. Tchaikovsky View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Jun-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pyotr I. Tchaikovsky Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 06-Jun-2013 at 00:45


Edited by Pyotr I. Tchaikovsky - 06-Jun-2013 at 00:47
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Jun-2013 at 09:19


Што убаво кога некој ќе си стаи слика линкана директ до неговиот хард диск

Ако сакате да прикачите слика, користете сервис како што е imgur.com, па прикачете ја сликата таму, URL-то на сликата ископирајте го и со него поставете ја сликата на форумов.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Pyotr I. Tchaikovsky View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Jun-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pyotr I. Tchaikovsky Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 09-Jun-2013 at 11:45
.

Edited by Pyotr I. Tchaikovsky - 12-Jul-2013 at 07:51
Back to Top
Pyotr I. Tchaikovsky View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Jun-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pyotr I. Tchaikovsky Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 09-Jun-2013 at 11:47
.

Edited by Pyotr I. Tchaikovsky - 12-Jul-2013 at 07:51
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 09-Jun-2013 at 11:53
Originally posted by Pyotr I. Tchaikovsky

KONECNOOO - SORRY PRIJATELI AMA DUR NAUCAM .. blagodaram alexgizh

VI JA PREZENTIRAM FAMOZNATA KULA NA VODNO. POZDRAV


Ova e nekoe konkursno resenie, nekoja idea ili definitivno izbrano resenie???
Back to Top
Pyotr I. Tchaikovsky View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Jun-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pyotr I. Tchaikovsky Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 09-Jun-2013 at 12:13
Definitivno resenie mislam deka e i tenderot vo postapka.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Jun-2013 at 12:13
Јас имам податок дека на Водно на врв озраченоста е над сите граници и дека уште на времето само војската знаела за ова, значи озраченост од предавателите која е дури смртоносна ако се седи подолг период со месеци итн... Ова се информаци што се потврдени а имајќи предвид и дека беше инсталиран уште еден предавател пред 5-6 години...
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Pyotr I. Tchaikovsky View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Jun-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pyotr I. Tchaikovsky Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Jun-2013 at 12:18
.

Edited by Pyotr I. Tchaikovsky - 12-Jul-2013 at 07:52
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-Jun-2013 at 12:25
Што ви реков јас дека ќе биде на врв... вие ми викате Средно Водно...

Ок е се... Да речеме дека на прв поглед ми се допаѓа, со оглед дека се наоѓа на врв на планина и таму нема смисла да инсталираш обична чинија или уште помалку топка ко во Торонто или Берлин на пример...

Малку ме потсеќа на скулптурата на АрчелорМитал во Лондон... ама добро...

Ме зачуди само што според изгледот, може да се смести во брутализам/футуризам од времето на СФЈР, па ми падна чудно што овие нашиве барок-љубители се одлучиле за вакво нешто...

Како и да е... вака генерално, на прв поглед ми се допаѓа...

Ме интересира само, колку ѝ е предвидената висина? О, веќе има одговор на моето прашање... Фала

Edited by FoSsiL - 09-Jun-2013 at 12:28
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-Jun-2013 at 12:38
Имаш ли уште слики?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Jun-2013 at 12:50
Ne sum golem poznavac na ovaa oblast no mislam deka vakovo ili slicno resenie nikogas nemam videno. Od ona sto dosega go imam video vie kuli se klasika stolb so nekoj vid topka na sredinata. Mislam deka ova resenie e dosta inovativno i zatoa mi se dopaga.


Edited by kultuzin - 09-Jun-2013 at 12:51
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Jun-2013 at 14:23
Крстот ќе се изгуби од вакво чудовиште и џабе ќе е изграден кога ќе доминира ова а башка што е крајно непотребно.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4190
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 09-Jun-2013 at 18:20
Не гледам зошто би доминирала.Баш е на пристојна дистанца од крстот јас мислам.
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Jun-2013 at 18:29
Нека му направат ваков фејслифтинг на крстот, бар за тоа се тата-мати, а и онака за ништо не служи, само троши струја.
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Jun-2013 at 18:52
Ако е бетон тоа што го гледам, навистина ме асоцира на брутализам, браво за кулата.Баш ме интересира кој материјал би го употербиле за она црвенната пајажина во основата.
Некако се сомневам во сликата сепак, како too good to be true.
А и уште никој од медиумите гледам ја нема украдено да ја пушти во јавноста како по обичај.

Edited by zdravozivo - 09-Jun-2013 at 18:54
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 09-Jun-2013 at 19:00
Нема ни малку да наликува на брутализам, а таа црвената пајажина тоа се решетки, односно стапови.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.174 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.