build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомунациска кула на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7412
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 28-Mar-2014 at 19:34
Originally posted by Dzeksi

planinata ke ja unistime nie samite ako ne se grizime za nejze baska taka zborea i krstot koga se pravese i zicarnicata pa ne i fali nisto sekoj vikend go kacuvam vodno site vidikovci se sredeni korpi za odpadoci ne falat veke site pateki se sredeni + ima novi pateki na vrvot kon matka i kon markovo krufce na sredno vodno taka da edna kula i enda ulica + sigurno nema da go unisti vodno jas mislam deka ke stane po dostapno za poveke ziteli a ne samo za zitelite od karpos crnice i centar za rekreacija baska eden ton kuki se izgradija kaj gorno nerezi i gorni kursopek nikoj i gledam nikoj da vika deka toa go unistuva Vodno a koga stanuva zbor za dr proekti toagas site se eksperti nali Thumbs%20Down
едно е жичара која е безвучна и половично се напојува од соларни панели, која има инфраструктурно значење за самото водно, и под која може повторно да заживее вегетација
... сосема друго е тотално беспотребна бетонска кула и пат за моторни возила кон сончев град... значи не збориме за самата сеча на дрва и деградација на земјиште, туку за трајната лузна што ќе ја остави сообраќајот од овие проекти

а Водно и вака беше достапно за сите жители, не знам на кои жители од градов им е ускратено задоволството од Водно.... исто така лоша е и неконтролираната изградба на објекти во подножјето на Водно и тоа е редовно критикувано на форумов... доста се обидувате да оправдате една глупост со друга, до кога мислите дека ќе пали тоа? 
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 29-Mar-2014 at 01:40
Не знам дали може веќе да се сметаат за подножје локациите на кои се гради последниве години , се граби кон врвот!
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 03-Apr-2014 at 12:06
Prvo ne opravduvam niso samo komentiram deka isto se zborese i za zicarata i za krstoti i pak niso ne mu stana na vodno naprotiv stana po dostapno za rekreacija na graganite dali predhoddno 100 luge se imaat kacuvano do vrv.

Vtoro dali zanete deka site anteni predavatel sto se iznaredeni na zgradite vo Skopje deka se stetni tie zracenja i deka niv veke ke gi nema zaedno so site anteni sto se na  Vodno koga ke se izgradi kulata..

I za na kraj tolku gluposti se izpoizgradija niz Skopjevo ova mi e onaka super mozese glem Brod da bide na kraj taka ama nie ko nie makedonce samo negativnite raboti gi gledame nikogas ne vikame bravo samo uaaaaa !!!!Blahblah


Edited by Dzeksi - 03-Apr-2014 at 12:09
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 03-Apr-2014 at 12:16
Џекси тешко дека ќе ги нема антените низ Скопје откако ќе се изгради таа на Водно него ајде нека ти биде.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 04-Apr-2014 at 11:47
Dobro sega mozes da bides ti nihilist kolku sto sakas!  Jas mislam deka ke se dislociraat bidejki korist ke imaat site od toa.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 04-Apr-2014 at 12:49
Јас ти кажувам од аспект на комуникации и од аспект на тоа што таа кула нема да има капацитет за да ги задоволи потребите за комуникација во Скопската котлина (а како дел од неа Градот Скопје) бидејќи таа ќе биде наменета за други цели ако не се лажам , а не за комуникацијата со крајните корисници.
Плус премногу антени од различни оператори на едно место нема да даваат квалитет туку само на квантитет ,затоа и околу Скопје и низ Скопје секој оператор си има свој антени и во голем број. Кратко работев во овој сектор а и го учев определено време и затоа тврдам дека антените низ Скопје нема да се отстранат иако јас сум првиот заговарач за тоа.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 06-Apr-2014 at 19:54
ВИП имаат базна станица одма до мојата зграда, па кај мене дома немаат сигнал, а не пак ако иде сигналот преку Водно. Они одма ќе пропаднат. Иначе мал оф-топик, колку и да се штетни антените, иако истите ги има и на болници, немојте да го заборавите ефектот кој тие го имаат врз објектите на кои се поставени. Па да не беа истите тие пола згради ќе пропаѓаа, така да и во најдобар случај некој да сака трајно да ги отстрани, поради социјалниот фактор, истите ќе останат. Да, делумно штетни се за граѓаните, ама истите имаат финансиски бенефит од нив. И увозот на стари коли и автобуси е штетен, ама па боље луѓево да возат фиат или опел 10 години стар, него фичо и југо 30 години стари. Едноставно таква ни е државата и целото општество, за социјален мир, се трпат вакви работи.
23ka.wordpress.com
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 06-Apr-2014 at 21:21
Originally posted by N23

ВИП имаат базна станица одма до мојата зграда, па кај мене дома немаат сигнал, а не пак ако иде сигналот преку Водно. Они одма ќе пропаднат. Иначе мал оф-топик, колку и да се штетни антените, иако истите ги има и на болници, немојте да го заборавите ефектот кој тие го имаат врз објектите на кои се поставени. Па да не беа истите тие пола згради ќе пропаѓаа, така да и во најдобар случај некој да сака трајно да ги отстрани, поради социјалниот фактор, истите ќе останат. Да, делумно штетни се за граѓаните, ама истите имаат финансиски бенефит од нив. И увозот на стари коли и автобуси е штетен, ама па боље луѓево да возат фиат или опел 10 години стар, него фичо и југо 30 години стари. Едноставно таква ни е државата и целото општество, за социјален мир, се трпат вакви работи.


Базните станици (популарно наречени антени) се најчесто Омни антени (тоа значи дека зрачат во 360степени) или често сегментни (30-60 степени) наредени една до друга за да створат 360 степени покриеност. Тие не ги зрачат зградите на кој се поставени бидејќи нивниот сигнал се шири лево/десно и насочено ,а не нагоре/надоле иако често од антените се зрачат и таков сигнал повторно не го покриваат објектот. Ова е дискутирано во друга тема.

Инаку многу точно дека ако операторите се ослонат само на Водно тогаш Скопје ќе нема сигнал тоа сакав и во погорниот пост да го посочам.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 23-May-2014 at 14:19
Ako nekoj slucano odi gore neka napravi nekoja fotka! Imam informacii deka e iskopana ogroman dupka za osnovata taka da trebaat SLIKI.LOL
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 23-May-2014 at 15:06
можеби бараат вода за ски патеката
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 16-Jul-2014 at 18:48
Од пред недела денаДенес поминав пак, се работи турбо, али веројатно сеуште невидливо за човековото око
23ka.wordpress.com
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 16-Jul-2014 at 19:34
Не да работат турбо, дури и во неделите има работници и се слуша бушењето со машините, ама како што викаш, не е уште видливо
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 17-Jul-2014 at 08:37
pa ako si sporedime so predhofnite sliki ima nekoja minimalna razlika LOL
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 24-Sep-2014 at 19:00
1


2

Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 390
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 25-Sep-2014 at 09:03
Ova kako da tapka vo mesto   Question  inaku bravo sa fotografiite Applause
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13213
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 23-Nov-2014 at 17:49
DSC06519 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 23-Nov-2014 at 18:21
добро ,е оди некако.

Имењак,дали направи некоја слика на Скопје одозгора да видиме каква е состојбата со смогот?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13213
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 23-Nov-2014 at 18:45
За жал, не направив. Имаше некаква ретка магла, но за смог мислам дека не стануваше збор.
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 23-Nov-2014 at 19:49
@gjoko еве ти состојба од пред некој ден(точакот не е битен)

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 23-Nov-2014 at 20:40
не е толку лошо со оглед дека нема никаков ветер
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.