build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Телекомунациска кула на Водно
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Телекомунациска кула на Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Телекомунациска кула на Водно
    Posted: 22-Mar-2013 at 13:12
Во план е изградба на телекомунациска кула на средно Водно, со висина околу 100 метра на бетоснкит дел на кого ке бидат поставени сите антени. Има ли некој повеке информации за ова, или можеби пости топик за ова. Веке се изработува и проект. ако за овој објект постои нишка моредаторите нека бришат

Edited by vladegf - 22-Mar-2013 at 13:14
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 1001
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Mar-2013 at 14:15
Дефинитивно некој решил да копира од Софија и Белград.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Mar-2013 at 14:34
Па добро мислам дека ова не е копирање туку едноставно правење на нешто што останатите држави го имаат а ние не и задоволување на некој услови.
Ако навистина се прави вакво нешто тогаш е за поздрав.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Mar-2013 at 14:44

Originally posted by kiriOK

Дефинитивно некој решил да копира од Софија и Белград.


Такви кули има во секој поголем град во светот.

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Mar-2013 at 15:09
Во неколку наврати го имам слушнато директорот на Агенцијата за електронски комуникации дека планираат да ја изградат оваа кула, што е многу добар проект и е за поздравување. 
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Mar-2013 at 16:01
Апсолутно сум за консолидирање на сите предаватели на едно место. Едноставно не сум сигурен дали е најадекватно да се изгради кула на Водно, кое самото по себе е доста високо.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Tiveriopol View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Tiveriopol Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Mar-2013 at 16:05
Како што знам АЕК собира страшни пари од мобилните оператори и електорнските медиуми.
Па така вишоците од милиони евра ги трошеа до сега за Аква Парк во Скопје и палата милионска во проектот СК 2014.
Сега ќе прават кула добро не е ски центар на Водно барем ова колку толку им е во надлежност.
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Mar-2013 at 16:20
a cekajte ne li trebase da se gradi taa kula vo gazibaba park sumata ?
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Mar-2013 at 16:23
Originally posted by alexgizh

Апсолутно сум за консолидирање на сите предаватели на едно место. Едноставно не сум сигурен дали е најадекватно да се изгради кула на Водно, кое самото по себе е доста високо.

 
Па во непосредна близина на Милениумскиот Крст, кој е висок 66 метри, има дури 3 предавателни столбови, а оваа предавателна кула треба да биде висока неверојатни 100 метри и да биде изградена на средно Водно, па од тука се става под знак прашалник потребата од трите предавателни столбови кај Милениумскиот Крст, како и потребата од оваа 100 метри висока предавателна кула на средно Водно.
 
Една од овие 2 предавателни локации е непотребна.


Edited by Dexter26 - 22-Mar-2013 at 16:24
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Mar-2013 at 16:26

Originally posted by nouseforname

a cekajte ne li trebase da se gradi taa kula vo gazibaba park sumata ?


Би била добра идеа според мене да се раздвижи малку и парк шумата во Гази Баба со оглед дека се планира и ресторан така да сигурно кулата би била атракција само по себе. Само незнам како би се одразило на јачината на сигналот од технички аспект.

Но факт е кога ќе се запнат за една локација не ја остават да дише дури не го искористат и последниот центиметар. 

Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 22-Mar-2013 at 16:50
последен апдејт што разбрав, кулата ке има на горната половина и платформа, нешто како видиковец. Се надевам дека во понеделник ке дојдам и до цртежи од проектот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 22-Mar-2013 at 20:48
уште еден проект од кој немаме апсолутно никаква потреба...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Mar-2013 at 21:16
а нели горе веќе постојат една-две телекомуникацски кули... ако станува збор за нивна замена... и растеретување на зградиве по Скопјево од предаватели... тогаш Ок... ама колку е тоа исплатливо и навистина потребно... па баш на врв на Водно...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Mar-2013 at 21:31
Фосил нема да е на врв туку на средно..
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Mar-2013 at 21:53
А која е поентата пак на тоа...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Mar-2013 at 22:25
па единствена оправданост ми иде на памет е да не ја упропастат на врвот концепцијата со крстот
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-Mar-2013 at 22:51
И овде сум за иницијатива ако ги задоволува техничките услови да се гради во Паркот Газибаба. 
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Mar-2013 at 22:53
ili na zajcev rid...
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Mar-2013 at 22:58
Незнам како е на зајчев рид , но мислам дека ваква инвестиција ќе го заживее паркот во Гази Баба а не вака да се гледа како црна дупка.  
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 1001
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Mar-2013 at 01:57
Originally posted by daci92

Па добро мислам дека ова не е копирање туку едноставно правење на нешто што останатите држави го имаат а ние не и задоволување на некој услови.
Ако навистина се прави вакво нешто тогаш е за поздрав.
 
Која е потребата?
Каква потреба имаме ние од вакво нешто?
 
Се работи за типично крадење од околните држави.
Сплавови,етно села,телекомуникациски кули...
Да не се лажеме,се работи се луѓе со комплекси,кои што ги виделе овие работи пред се во Софија и Белград па решиле да ги копираат овде.
 
 


Edited by kiriOK - 23-Mar-2013 at 01:58
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.142 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.