build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Масакр на охридскиот кеј

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Масакр на охридскиот кеј
    Posted: 30-Mar-2008 at 21:50
Насловот е првата помисла од кога ги видов овие слики. Не е дека како земја изобилуваме со премногу локации како оваа, а како таква заслужува многу подобро од овој кич, невкус и провинцијализам материјализиран преку вакви квази хотелчиња.

1

2

3

4

5 Овдека имало каква таква надеж и скроз зезнале работи со некои од деталите

6

7

8 Палас е сеуште жртва на игрите на олигарсите Ohno

9 Постари куќи кон плоштадот

10

11 Еве го објектот за рушење

12 Но што со ова чудовиште кое израснало покрај него Bash

Edited by pbanks - 30-Mar-2008 at 21:50
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Mar-2008 at 21:54
5 ми е ок, а 1 не можам да го видам скроз, ама изгледа дека не е баш толку лош.

Ама генерално си во право - таму се прави масакар со малоѓраѓанштина во архитектурата. А локацијата е единствена...

Ohno


Вкупниот впечаток е:
Puke


Edited by Cloverstack - 30-Mar-2008 at 21:56
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Mar-2008 at 22:09
Originally posted by Cloverstack

5 ми е ок, а 1 не можам да го видам скроз, ама изгледа дека не е баш толку лош.

Ама генерално си во право - таму се прави масакар со малоѓраѓанштина во архитектурата. А локацијата е единствена...

Ohno


Вкупниот впечаток е:
Puke


1 Plavi reflektiracki stakla mi se dovolen motiv da posakam da im uleta lslcrew so bagerot ili hiltata

5 prozorite se skroz utka i ogradite na balkonite.... tendite isto bi gi shutnal no nekako gi varam... no ovie dva momenti se neprostlivi....

No..... duri i da se dobri prosecni gradbi (a daleku se toa) nivnoto mesto ne e za tamu...
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Mar-2008 at 22:33
Штетата би била неспоредлива доколку ова се случеше на стариот град. Но полека полека гледам се градат некакви нови куќи а се плашам дали некој го регулира тоа како ќе се вклопи со староградската архитектура. Кога бев во февруари видов дека близу тврдината има изградено 4-5 катна ЗГРАДА, значи, одма до Св. Богородица Перивлепта. Mad А мислам дека освен 5-ка, се друго изгледа најселски што може. Ама таа грешка може да се поправи, мене ме загрижува стариот дел

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Mar-2008 at 22:41
Колку толку - се проголтува, само штета е што никој не регулира и пази дали (како што спомна ла линеа) новите објекти се вклопуваат со стариот град!! За неколку години ќе збере некој доволно пари и тие атрактивни локации во стариот град да ги купи, и после што ќе прави/гради - ќе одлучува само тој! ако сака може и штала да изгради.. тоа е најлошото
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Mar-2008 at 23:34
Гледам треба нешто да рушам, а?! За мене све е ок додека иде по план, ама кога ќе се испозаебе тогаш....
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 31-Mar-2008 at 00:46
Diva liga ,,,urbana mafija e sve......!!!
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 31-Mar-2008 at 15:36
ako e ova masakr na ohridskiot kej togas sto da se kaze za solunskiot kej??

Mene site tie gradbi mi se svigaat.. "royal view" se izgradi lani, covekot koj go izgradi e od moeto selo po poteklo, dolgi godini ziveese vo Zapadna Avstralija, gradbata so zolti cigli nese vklopuva najdobro so okolinata.. gledam go izgradil po zapadno avstraliska arhitektura.
Znaci ako zboruvame za gradbite kako individualni, sami po sebe mene mi se svigaat, no dali se vklopuvet edni so drugi- ne bas!... sepak ne misla deka mu pravat steta na kejot, nese tolku visoki.. zgradite pozadi niv se visoki, tamu e greskata.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 01-Apr-2008 at 09:32
Originally posted by GreatMakedon

ako e ova masakr na ohridskiot kej togas sto da se kaze za solunskiot kej??

Mene site tie gradbi mi se svigaat.. "royal view" se izgradi lani, covekot koj go izgradi e od moeto selo po poteklo, dolgi godini ziveese vo Zapadna Avstralija, gradbata so zolti cigli nese vklopuva najdobro so okolinata.. gledam go izgradil po zapadno avstraliska arhitektura.

LOL me potseti na tie avstralski gradbi od osumdesetite haha ama ic ne mi se dopagja toj stil blehRunawayni tuka, a posebno ne vo Ohrid


Znaci ako zboruvame za gradbite kako individualni, sami po sebe mene mi se svigaat, no dali se vklopuvet edni so drugi- ne bas!... sepak ne misla deka mu pravat steta na kejot, nese tolku visoki.. zgradite pozadi niv se visoki, tamu e greskata.

I mene mi se svigjat ponekoj od gradbite, samo ne na ohridskiot kej...na tie mesta treba nesto po ubavo i 'evropsko'
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Apr-2008 at 12:39
Originally posted by GreatMakedon

ako e ova masakr na ohridskiot kej togas sto da se kaze za solunskiot kej??


леле не ме разочарвај за солун! кејот на солун (ако се вика така-крајбрежје мислам дека е изразот ) е нешто шо ние никогаш нема да го достигниме - во грција има закон дека не смеј ниедна градба да е над определена височина, не само покрај море туку било каде - баш зато, сите згради личат унифицирани, ама не како кај нас <<комунистички унифицирани>>.

мене лично ми е супер грчката архитектура, за разлика од кај нас шо секоја зграда има кров или поткровје...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Apr-2008 at 13:07
Ne sum bil vo Solun, ama od slikite sto sum videl, nivniot kej ne mi se dopagja ic. Sum videl stari sliki od gradot, i mnogu po ubav bese togas.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 01-Apr-2008 at 13:30
Originally posted by гитардемонлеле не ме разочарвај за солун! кејот на солун (ако се вика така-крајбрежје мислам дека е изразот ) е нешто шо ние никогаш нема да го достигниме - во грција има закон дека не смеј ниедна градба да е над определена височина, не само покрај море туку било каде - баш зато, сите згради личат унифицирани, ама не како кај нас <<комунистички унифицирани>>.

мене лично ми е супер грчката архитектура, за разлика од кај нас шо секоја зграда има кров или поткровје...


Од грчка архитектура, а посебно од урбаното планирање ми се повраќа. А тој сеопфатниот лимит на висина што го имаат е една од најглупавите работи што некој би ја применил. Особено ми изгледа смешен ради својата контрадикторност кога ќе се земе во предвид колку се пренатрупани и угушени грчките градови.

Барем за Атина и Солун знам доволно за да кажам дека несомнено се огромни урбанистички промашувања. Грците фрлаат и ќе фрлаат огромни пари за да поправат нешто, но тоа ќе биде само делумно...

Единствено што треба да учиме од нив е да не ги повторуваме нивните грешки!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 01-Apr-2008 at 14:12
Монотонијата во изгледот на грчките градови е невидена... Човек ретко може да направи разлика дали е во Солун, Атина или во Лариса, Кавала...

Искрено се надевам (и верувам) дека ниеден македонски град нема да заличи на нивните.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 01-Apr-2008 at 15:51
Да да , архитектурата низ грчките градови воопшто не се разликува една од друга - секаде истите станбени блокови со тераси, многу антени, нечисти фасади. А од урбанистички аспект овие градови се невиден промашај како што рече Кловер - колку и да фрлаат пари на метроа и сл никогаш нема да комплетно да го решат проблемот

Еве типичен пример(Солун)

Puke

Edited by La Linea - 01-Apr-2008 at 15:55
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 01-Apr-2008 at 18:22
na taa slika licit ko da e Tirana ne Solun.
Bev lani vo Solun, osven centarot, ostatokot od gradot e pogrd od skopje.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Apr-2008 at 19:00
Колку само лошо личи миљарда антени врз зграда!!! Онака како гнезда некои, ептен безвезе!!!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Apr-2008 at 22:12
Ми се повраќа од 'архитектурата' во солун!  Извинете за изразот, ама многу им се цигански зградите. Без разлика дека се во грција - тие згради и такво просторно планирање ми е многу циганско. Све натрупано едно до друго, ништо повеќе од 4-6 спрата, милијарда такви згради во бела боја... или како на сликава ошарени до бесвест. За паркинг да не се збори - од милион станови и жители имаш паркинг за 300 коли и после ти барај си место.. 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 04-Apr-2008 at 11:34
абе сте во право за градот можи до негде, ама не за крајбрежјето... како и да е, не е погрд од скопје (без навреда) - скопје има прво кал на секоја улица, шо наликва ко да си во тирана,  во солун има секоја улица тротоар поплочен со големи масивни плочки и после секое копање одма се заменват со нови, секоа улица е осветлена, семафорите се унифицирани и триточки... многу јасно дека е така пошто незнат ни сами колку пари трошат за градот, ама то незначи дека скопје е поубав град... а то со висината, да не е поарно како во битола или скопе една зграда 15 спрата а та до неа 4?

а со антените... е то е претерано грдо, арно ама секоја зграда има рамен кров и можиш да се качиш на зградата и да го гледаш градот, исто како во њујорк, берлин и други места шо сум бил... стварно е грдо со антените, ама со аматерските поткровја како кај нас... ? немам ништо против скопје само некако во солун личат работите поцивилизирани (макаршо личат цигански, ама шо останва тогаш да се кажи за кај нас)

ПС - сликата е од плоштадот наварину, иначе плоштад на наркоманите и циркузантите


EDIT: на секој чекор се сретнуваме со вакви ископини, а се кладам дека ако кај нас при копање темели види некој нешто вакво со радост го руши... плус овие и надвозници градат над ископините само да не го уништат наследството (и после александар е наш, а уствари да можиме ништо нема да остајме од античките градој)

ептен обемен пост ако земите во предвид дека користам конвертор на руски шо нема <<ј>> <<њ>> итн па морам со копи пејст


Edited by Cloverstack - 04-Apr-2008 at 12:33
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 15-Apr-2008 at 16:35
Денеска почна уривањето на библиотеката на кејот во Охрид.

п.с. Темава ми изгледаше како најкомпетентна за веста, ако треба префрлете ја!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-Apr-2008 at 20:36


Па до сега на таа тема зборевме во Проекти>Вести

Но да почекаме да видиме што ќе излезе од тој плоштад што ќе се прави таму... Да не испадне сепак прикладно за темава...

Stern%20Smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.059 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.