build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 11>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16922
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Прилеп
    Posted: 08-Feb-2022 at 15:39
Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Aug-2021 at 20:27
Штрк во посета на градската река

Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 32
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Jul-2021 at 17:18


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 09-Apr-2020 at 09:32
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 09-Apr-2020 at 09:32
>>>>>>>>>>>>>>> нова страница >>>>>>>>>>>>>>>>>
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Aug-2017 at 05:12
Прилеп со ова темпо на развој може да стане еден од најмоќните индустриски центри во МК покрај Скопје. За индустриските зони во ПП има голем интерес од страна на приватните инвеститори. Сега многу важна улога игра и тоа какви ќе бидат односите на релација локална самоуправа-држава со оглед на тоа што се од две различни партии и дали ќе има минирање и кочење на проекти.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2554
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Aug-2017 at 23:54
баш фини скулптури имаат, а и старите куќи се интересни. Треба веќе еднаш да ги варосаат тие во маалата покрај патот.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 17-Aug-2017 at 22:36
Не знам што очекувате за град кој во 90-те доживеа економски масакар, а и пред тоа беше економски и инфраструктурно неразвиен град. Прилеп до пред 10 години имаше преку 50% невработено население. Треба уште многу да се средува и шминка градот, но разликата е небо и земја споредена со тоа каков бил градот за време на транзицијата. Тоа што треба да работат во иднина е шминкање на влезовите на градот како и уредување на приградските населби.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Aug-2017 at 09:49
Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Видов и неколку интересни модерни куќи, една сликнав:

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Куќата во која е роден Ѓорче Петров, во населбата Варош:

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Aug-2017 at 09:47
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Aug-2017 at 09:46
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Aug-2017 at 09:45
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Aug-2017 at 09:44
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Aug-2017 at 09:43
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Aug-2017 at 09:42
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Aug-2017 at 09:41
Магарево ми е најдобар споменик досега:

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Инаку, низ целиот центар на градот има мермерни споменици.

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Aug-2017 at 09:39
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Aug-2017 at 09:38
Центарот на градот е навистина среден, но морам да кажам дека останатиот дел личи на една голема Шутка. Остатоци од стара архитектура можат да се видат насекаде, за жал, мошне често старите куќи се запуштени или затскриени меѓу новоизграден кич.

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Aug-2017 at 09:35
Мала фоторепортажа од мојата посета на Прилеп изминатиот викенд:

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr

Прилеп / Prilep by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14496
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-Jun-2017 at 18:04
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.155 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.