build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Прилеп
    Posted: 31-Mar-2008 at 14:33
i

Edited by theone - 24-Aug-2012 at 00:17
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 31-Mar-2008 at 14:36
Epten dobri sliki!! na tretata mi se cini kako da e do more.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-Mar-2008 at 20:34
Позадината на 2 и 4-тата слика се Drool

Ама од сликиве Прилеп изгледа многу тапа Unhappy
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 31-Mar-2008 at 22:22
Prilep ,,,,neka ne se lutat prilepcani ,,,,ama mene vo opsto ne mi se dobaga ,,edno golemo selo ,,,,moe mislenje
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 31-Mar-2008 at 23:04
Првите три се супер! Во Прилеп никогаш не сум бил планирам летово да отидам на пиво фест. 
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 07-Aug-2008 at 13:56
волан
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Aug-2008 at 04:16
Пиво фестот во Прилеп е на 28 август,па за да ви го олеснам патот до пивото еве неколку слики.

Значи ако идите од Скопје,влегувате во Прилеп,одите до првите семафори


Вртите десно и ја добивате оваа слика


Доаѓате до следните семафори
 

Продолжувате право


и уште право и доаѓате до главниот булевар


И веќе сте в центар.

Не се плашете ако ги видите новите електронски рампи

не се пуште ни во употреба

Па повелете на пиво,скара и убаво поминете си!

P.S.Благодарност до Cloverstack
 
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Aug-2008 at 15:08
Eве неколку слики што ги најдов на интернет,за поубава представа на Прилеп

На оваа слика се гледа зградата на Тутунскиот Комбинат во Прилеп,некогашна гордост,а сега најголемиот загубар во градотBack to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Aug-2008 at 15:13
Супер серија, ми се допадна возењето низ Прилеп Thumbs%20Up
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Aug-2008 at 18:04
Колку само за евиденција новиот објект на Охридска банка


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Aug-2008 at 18:20
Кои архитекти проктираат вакви гадости Ohno
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Aug-2008 at 18:40
Ваквите проекти јас ги викам "проект без душа"
Не знам зошто кај нас се мисли дека се што е направено со рефлектирачки стакла е убаво и модерно.
Значи ако немаш идеа како да го направиш,стави рефлектирачки стакла на 99% од објектот,тоа ти е сигурен рецепт Bash
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Oct-2008 at 00:44
Еве некои слики што ги ископав од www.prilep.gov.mk. Се работи за паркот на Могила. Ваљда е нов.
Edited by lslcrew - 19-Oct-2008 at 00:45
Back to Top
ABC View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Dec-2008
Location: prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ABC Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Dec-2008 at 15:29
Aaa,во Прилеп архитекти не просперираат,таму едноставно живуркаат неколкумина кој наместо банки цртаа штали кога се едуцираа.Инаку архитектурата во Прилеп е тесно поврзана со партијски интереси од 1947ма па наваму.Одскокнуваат два-тројца архитекти но нивните најголеми достигнувања се приватни стамбени објекти и по некој индустријски капацитет од малото стопанство.Dunno
Секогаш е подобро нешто да се гради отколку да се руши.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7823
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Dec-2008 at 18:24
не знам за вас, ама мене во Прилеп ми се допаѓа плоштадот, само на куќите им треба реновирање
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3523
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Dec-2008 at 20:10

Originally posted by lslcrew

Еве некои слики што ги ископав од www.prilep.gov.mk. Се работи за паркот на Могила. Ваљда е нов.

паркот споменик “Могила На Непобедените“, што го симболизира македонскиот непокор(инает), насаден е 1961, а лани го средија како што треба, само што мислам дека на осветлувањето  можело да се интервенира поинвентивно, слика и (не)прилика со секој наш споменик, добро реално ова место за навечер и баш не(беше) е за шетање, нешто налик тумбата кај газибаба во СК, но сега вака средено и осветлено колку толку е далеку попитомо и претставително. место од каде прилепчани ќе летаат кајтови Smile

Могилата на непобедените беше мислена да поживее непорекната почит за навек - У - 02.03.2002

Прилепскиот Парк на револуцијата ќе се уредува Пријатно место за одмор и рекреација - НМ - 17.02.2007

РЕВИТАЛИЗАЦИЈА НА СПОРТСКО-РЕКРЕАТИВНИОТ И КУЛТУРНО-ИСТОРИСКИОТ КОМПЛЕКС „МОГИЛА" ВО ПРИЛЕП

Носител на проектот: ЈКП „Комуналец" - Прилеп
 
Партнери: ЈП „Водовод и канализација"; Електро-Прилеп; ЈП Македонски шуми; Бизнис-секторот, претставуван од Регионалната стопанска комора на Прилеп
 
Буџет: 7.163.020,00 денари (сопствено учество 1.074.453,00 денари, донaција од SDC 4.297.812,00 денари, учество на општината 1.790.755,00 денари)
 
Градот Прилеп нема класичен градски парк, како простор наменет за одмор и за рекреација на граѓаните. Освен просторот „Могила", не постои друг рекреативен зелен простор погоден за спорт и за прошетки, простор што би можеле да го користат сите жители на општината.
 
Целта на овој проект е да се облагороди просторот „Могила", да се заштити и да заживее, односно да се создадат поволни услови за спортско-рекреативни активности за сите граѓани и посетители, вклучително и лицата со посебни потреби. Во рамките на проектот ќе се реконструира водоводната мрежа (ќе се постават 5 фонтани, 1 санитарен јазол и ќе се направат 5 декоративни езерца, сите пристапни за лицата со посебни потреби), ќе се реконструира електричната мрежа (со поставување на 50 светилки), ќе се реконструираат постојните и ќе се изградат нови пешачки патеки (трим-патека во должина од 1.500 метри, велосипедска патека во должина од 1.500 метри, пешачка патека од 30 м). Се планира и изградба на скејт-парк од 64 м² и на детски забавен парк од 200 м², достапен и за децата со посебни потреби, а ќе се направи и спортски центар (со целосно опремени игралишта за тенис и за ракомет, кои ќе можат да се приспособат и да функционираат и како игралишта за мал фудбал и за кошарка, и со игралиште за одбојка). Ќе се реконструира и постојниот амфитеатар, кој ќе добие седишта и ќе биде осветлен. Хортикултурното уредување на просторот и поставените клупи ќе придонесат за тоа прилепчани да добијат катче за одмор. Според планот, треба да се обнови и еден од симболите на револуционерниот Прилеп – „Могилата на непобедените" - и да се облагороди просторот околу неа.
 
Корисници на можностите што ќе ги понуди обновениот објект ќе бидат околу 70.000 граѓани на Општина Прилеп - спортисти, рекреативци, ученици, стари лица, лица со посебни потреби, како и туристи. Се разбира, свој интерес во сето тоа ќе најде и бизнис-секторот, како и јавните претпријатија во градот.

Форуми во заедницата - Прилеп

па има Прилеп места за рекреирање не дека само парков е единствен, но истите треба и да се средат како парков. тука подобни за ваква пренамена се малото вештачко езеро, потегот кон Манастирот Прилепец, нормално Маркови Кули треба да се средат на истиов начин и сите природни реткости како карпите “Слонот“ “Наколна“ и планинарското патчето кон Манастирот Трескавец,  а и античкиот пат што водел до манастирот да се доистражи, обележи и пренамени во ваква туристичко рекреативна атракција...       
 

Back to Top
ABC View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Dec-2008
Location: prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ABC Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 15-Dec-2008 at 14:01
Реално да ја согледаме целата работа,шундот е очигледен при реставрирањето на целиот град,би ги издвоил следните неколку промашувања за кој се потрошени големи пари без никаква потреба:

електронски реклами,како да се билетарница и го попречуваат транзитирањето на граѓаните низ плоштадот до блискиот централен парк:
Фонтаната која како “стропа“ ја насадија со погрешна ориентација па ја измени целата функционалност на самиот плоштад(гравитира кон оближните локали а не во должина на плоштадот како што треба да биде),од неукост и некадарност,не оти немаше пари зошто потрошија 300 000 евра па сега тече од сите страни и водата се разлева низ целиот плоштад како да сме во некој “аквапарк“Wallbash.
Секогаш е подобро нешто да се гради отколку да се руши.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 17-Apr-2009 at 16:10
Супер град е Прилеп,мене ми се свиѓа ,има добра положба, а Прилепчани, би сакал да ја видамм таа големата црква шо ја има на една од предходните слики, а би сакал да ја видам и онаа  шо има интересна камбана? Ако може?
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1171
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Apr-2009 at 21:29
stvarno dobar grad,sekogas sakam da odam vo prilep ali za zal nikogas ne sum bil t.e sum bili ednas koga odevme na eskurzija ama imav togas 7god i nisto ne se secava.
Sakam da prasam kolku ziteli ima gradot Prilep i celata okolina
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Apr-2009 at 01:08
Ајде малку слики од многу стар Прилеп
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.