build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 22-Apr-2009 at 01:13
Еве малку од не баш така стар Прилеп

оваа ми е фаворит,со петокрака на чело Smile


многу интересно што порано плоштадот бил улица
а еве ги и старите реклами,после овие имасе едни понови,а сегашните се постирани од @ABC

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 22-Apr-2009 at 16:20
А имаш нешто и од модерен Прилеп? Би сакал да го видам новиот парк со шаховските фигури и работи кои ги нема на претходните слики. Стариве слики се Thumbs%20Up


Edited by La Linea - 22-Apr-2009 at 16:23
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-Apr-2009 at 17:34
Еве малку слики што ги најдов на Гугл ерт,прво за Македониј,слики на Црквите во Прилеп,без оние во Варош,таму ги има многу повеќе

Св.Благовештение(стара црква),најголема и најценета во Прилеп


Таканаречената грчка црква


Оваа беше или Св.Климент или Св.Кирил и Методиј

истата

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 22-Apr-2009 at 17:39
И уште некоја поинетерсна слика

плоштадчето,чешмата и споменикот на итар пејо во старата чаршија


Споменикот на Методија Андонов-Ченто


Најпознатата куќа на Бектешовци


Пазарот


Интересен агол на сликање,од местото каде што сега се наоѓа шаховската табла

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 22-Apr-2009 at 17:42
Оваа т.н. грчка црква е сега скоро градена или е нешто постаро па е реновирано?! Доста интересен објект поради истересната камбанарија која незнам зашто ама ме потсеќа на католичката црква во Скопје. Изгледа поради облините кои се слични. Ај ако можеш уште некоја слика од оваа камбанаријата?!
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-Apr-2009 at 19:34
Previous
Na slikite od star Prilep mozis da ja zabelezis crkvata,a kambanarijata e nova gradena pred okolu 15 godini
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 23-Apr-2009 at 00:51
Originally posted by ovaj_stariov

Previous
Na slikite od star Prilep mozis da ja zabelezis crkvata,a kambanarijata e nova gradena pred okolu 15 godini

Ако се посебно градени, тогаш ме радува што архитектите се потрудиле и комплетно ја вклопиле камбанаријата со црквата и си ја завршиле работата перфектно.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 25-Apr-2009 at 20:20
Еве ја бугарската полициска станица(попозната како участакот),каде што започнало востанието на 11 октомври,сегашен музеј.


плоштадот,од десно е хотел Јадран,сега парк


деветокатницата

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 25-Apr-2009 at 20:23
ова би требало да е изградбата на плоштадот,урнатиот хотел Јадран од лево


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Apr-2009 at 19:57
Супер слики брат, е стваро ми се свиѓа Прилеп, ке си земам еден ден време по широко да го прошетам.

фала за сликите.Cheers 
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 30-Apr-2009 at 22:30build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 22-Sep-2009 at 13:20
Поранешната зграда на АРМ се обновува во Општина на Прилеп


2009-09-19

Споменик на заштитникот на градот Прилеп


2009-09-19

И мојот пат за Прилеп само да се услика ова преубаво железничко здание


2009-09-19
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Oct-2009 at 20:44
На последната слика Владимир го сликнал и матичното во Прилеп Smile,не знам зошто,но никогаш не сум ја гледал зградава како нешто интересно,а навистина е убава.

EDIT:Воедно се извинувам на Владимир што не можам да дадам координати за зградава во Google Earth,имам некакви проблеми со компјутерот
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 16-Oct-2009 at 23:23
Originally posted by ovaj_stariov

... EDIT:Воедно се извинувам на Владимир што не можам да дадам координати за зградава во Google Earth,имам некакви проблеми со компјутерот

Се надевам дека ќе го средиш Thumbs%20Up

Една прекрасна обнова


2009-09-19


Edited by Vladimir P - 16-Oct-2009 at 23:31
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 17-Oct-2009 at 14:45
Малку се расчепкав по интернетов

еве како е вклопена шаховската табла


тука доминантно место завзема поштата


еве неколку од стар Прилеп
некогаш низ плоштадов врвело рекичка


градењето на стоковна куќа 4 јули(сигурно тогаш бил некој забележителен празник),инаку сега во објектов има еден салон за мебел и конфекција


некогаш на плетвар постоела жичарница
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 17-Oct-2009 at 14:53
И две од маркови кули,браво за тој\таа што ги сликал


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 17-Oct-2009 at 17:58
Originally posted by ovaj_stariov

Малку се расчепкав по интернетов

некогаш на плетвар постоела жичарница

Бидејќи во почетокот не можеле така брзо да го совладат со железница германските трупи потегот од ~50 км, помеѓу Дреново и Прилеп, 1916 година ја  гради жичарарата за да може да остварува брз дотур до македонскиот фронт (подоцна преименуван во солунски фронт)
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
qwerty View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Nov-2009
Location: prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote qwerty Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 13-Nov-2009 at 18:43

Back to Top
qwerty View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Nov-2009
Location: prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote qwerty Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 13-Nov-2009 at 18:57

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-Nov-2009 at 23:31
Одлично! Се насобраа прилично стари слики од Прилеп  Cheers

Добредојде qwerty


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.