build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Dec-2009 at 13:05
И откако го видов и Прилеп вака од слики едно ќе кажам - се што не се вика СКОПЈЕ, а во Македонија е поубаво!!!
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 20-Dec-2009 at 22:54
Originally posted by Vladimir P

]И мојот пат за Прилеп само да се услика ова преубаво железничко здание2009-09-19


еве ги координатите:
41°20'21.66"N
21°33'13.68"E
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 20-Dec-2009 at 23:28
Ајде да освежиме со некоја слика од Panoramio

неколку панорами од gmilanovic
од ksantika


две од tgoceи за крај една од zvonkopetroski
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-Dec-2009 at 21:47
Намерата ми беше да ги сликам катната гаража и општината,но додека ја правев прошеткава,се истроши батеријата.
Па еве некоја слика од Прилеп

Прво од Економскиот факултет

улица.Марксова(мислам дека има некое ново име сега)кога се влегува од страната на Мак.Брод,поминуваш низ Варош и излегуваш тукаод десна страна Тутунскиот комбинатспортската сала на тутунскиот

и продолжуваме надолу кон центар


и таман стигнав до новата општина,батери азис


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Dec-2009 at 16:06
Одлична прошетка овај_стариот, вакви фотографии се секогаш поинтересни отколку истите неколку агли кои постојано се вртат буквално од сите македонски градови по интернет. 
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Dec-2009 at 19:09
Еве Прилеп во зимски амбиент од Петар Јанкулоски

еве една со општината


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Dec-2009 at 19:11
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 29-Dec-2009 at 19:17
слики од стар Прилеп-Илчо Талевски

изградба на населбата Точила

домот на културата


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 29-Dec-2009 at 19:21
овие две ми се фаворити


build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 29-Dec-2009 at 19:27
денешна комерцијална банка


гимназијата


деветокатницата


мислам дека тука денска е брза помош


дали плоштадот,дали пазарот


покрај река


тутунскиот


болницата


и две од фабрики
Ватара-Биљана(2000 вработени на времето)

Црн Бор-мебел
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 29-Dec-2009 at 19:29
Кога се градела Точила?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 29-Dec-2009 at 19:36
Првите згради Точила 1 се градени некаде околу 1980,а специални сликите горе се од Точила 3 и се некаде 1985.

P.S.За бројките горе(1 и 3) не мислам на сликите така е поделена населабта
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 03-Jan-2010 at 23:56
Вечерта на 31-ви, само што се стемни, поминувајќи од Плетвар го начекав ова волшебно небо. Вредеше пешачењето од околу 200 метри низ кал до блиското ридче, за да успеам да фатам и поголем дел од Прилеп

CheersEdited by Cloverstack - 04-Jan-2010 at 00:01
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Jan-2010 at 00:29
Многу убава слика.
Дури да се изненадиш колку убаво изгледа Прилеп
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 04-Jan-2010 at 13:34
Браво, вредело да се сториш бербат
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 12-Jan-2010 at 00:52
Ајде уште некое сликче од атмосферата во Приелеп

Рацете,отсекогаш ми беа инетересна фонтана
со новава боја на фасадиве,навистина малку се освежи центарот
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
qwerty1 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jan-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote qwerty1 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 16-Jan-2010 at 20:25

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 16-Jan-2010 at 20:31
Прво па машко Одлични слики qwerty1 Cheers
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 21-Mar-2010 at 03:24
Можам само да објавам дека се дотура последната плоча на катната гаража, се работи на фасадата и на ентериерот на долните катови и дека екстериерот на Општинската зграда е завршен, се работи на ентериерот. Има најави дека катната гаража треба да се отвори на Пролет или пред Пивофест. Ако имам можности и ќе сликнам некој кадар од објектитеSmile
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 21-Mar-2010 at 15:51
01. 30-метарскиот јарбол во Центарот

02.Поглед кон Липа и Могилата зад незе

03.Поглед кон центар и Селечка Планина

04.Тутунски Комбинат Прилеп

05.Поглед кон запад со фабриката Партизанка

06.Поглед кон Центар


Ова се мои први слики на форумов, и се аматерски за жал. Се надевам нема да ми замерите за квалитетот и резолуцијата. Smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.