build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Предлози за дислокација на дел од спомениците

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 25-Apr-2013 at 14:31
Originally posted by zabegan

Originally posted by ant11

Originally posted by pbanks

Originally posted by ant11

нема дислокација, ниту уривање


и јас сум сигурен дека нема да има, поради недостиг на волја, ресурси, способност, визија итн...

Но интересна ми е оваа хистерија дека „нема дислокација, нема уривање“ што се врти деновиве. Од еднаш стана битно да се почитуваат „различностите“ и да се почитува тоа што е изградено, после повеќе години потсмев и ситење кон сите на кои не им се допаѓа СК2014


Која хистерија?
Прашањето за допаѓање или не, потреба или не, овој или оној стил е сосема друго.
Дали навистина мислите дека некој нешто ќе дислоцира? Сега, оваа година или наредната? Ќе троши пари за дислокација на споменици чија изработка и поставување е нели непотребно трошење пари?

Јас мислам дека ќе биде интересно да се види како општина Центар ќе ги постави последните три споменици - Албанци, чии постаменти се готови или во завршна фаза.

За 10-15 години - можеби и ќе може нешто да се смени иако лично не верувам.
На сите ќе им легне.
А Жерновски, кој нели го избегнувал плоштадот од што му се повраќало (го видовме во Пелистер со амбасадорите) ќе го гледаме и во Портата и во Музеите итн.

Искулирајте малку.

мислам дека одамна е заклучено колкава е веројатноста некој споменик да биде дислоциран, аман веќе...
темава е чисто за идеи, не значи дека сега ќе се крене револуција против споменици од утре


Нема потреба од нервоза.
А се додека темите се чисто за идеи, револуција не може да има за ништо и ќе биде познатата приказна со караванот и кучињата.
И за жал сите тука сме оние кои само лаат.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1467
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 18-May-2017 at 22:04
Имајќи предвид дека новата централна, а како што стојат работите и локална власт, ќе изврши ревизија на проектот Скопје 2014, многу е веројатно некои споменици да бидат срушени или дислоцирани. Кој споменик би сакале вие да биде прв срушен? Мој предлог е споменикот на ќосето пред судската палата.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 18-May-2017 at 22:49
Originally posted by Staro Skopje

Имајќи предвид дека новата централна, а како што стојат работите и локална власт, ќе изврши ревизија на проектот Скопје 2014, многу е веројатно некои споменици да бидат срушени или дислоцирани. Кој споменик би сакале вие да биде прв срушен? Мој предлог е споменикот на ќосето пред судската палата.

 
Нека бидат дислоцирани, не мораат да бидат срушени.
 
Единствено фонтаната на малиот Аце Велики, на тате негов и на мама негова од другата страна на Вардар ќе требаат да биде срушени, бидејќи станува збор за бетонски конструкции.
 
Спомениците на двата краја на Камени Мост - Гоце Делчев, Даме Груев, Свети Кирил и Методиј, Свети Климент Охридски и Свети Наум Охридски сакам да останат, тие се едни од ретките чии што поставувања ги поддржував од самиот почеток, ми се допаѓаат и сакам да останат.
 
И се разбира, подната фонтана на плоштад Македонија треба да остане, единствено за нејзе има надеж дека ќе има некаков забавен карактер во иднина.
 
Каруселите треба да се дислоцираат, а бетонските платформи врз кои се поставени треба да се срушат.
 
Треба да се вратат автентичните фасади на објектите во првобитните облици во кои се наоѓале пред да бидат нагрдени.
 
Цар Самоил да се пресели во Охрид, каде што му е тврдината, Јустинијан Први да се пресели на правниот факултет кој го носи неговото име, гемиџиите да се преселат во Велес каде што имаат мост именуван по нив, Димитрија Поп Георгиев Беровски и Димитрие Чуповски да се преселат во соодветни училишта именувани по нив, се разбира не мора училиштата да бидат скопски училишта, спомениците се платени со парите на сите граѓани и треба да бидат дислоцирани на повеќе населени места низ Македонија.
 
Бетонските платформи врз кои се поставени спомениците на Христо Татарчев и Павел Шатев треба да се срушат, а спомениците да се продадат како старо железо, бидејќи се премногу големи, едноставно не одговараат за во некое училиште или парк. Или да се бараат донатори кои ќе прифатат на своја сметка да ги стопат и да направат помали споменици кои би одговарале за во некое училиште или парк.
 
Мислам дека спомениците на бранителите и на паднатите херои за Македонија треба да останат во паркот Жена борец, а споменикот на АСНОМ да се дислоцира, по можност во Крушево или во Пелинце.
 
Не ми текнува на останатите споменици во моментов.


Edited by Dexter26 - 19-May-2017 at 17:44
Back to Top
Katanga View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 23-Apr-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Katanga Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 18-May-2017 at 22:57
Полека бе Талибанци, полека...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1467
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 18-May-2017 at 23:40
Кои се Талибанци? Хитлеросталинистички психопати кои по телефонски повик наредуваат на децении стари објекти во центарот на Скопје да им бидат сменети фасадите само затоа што не се совпаѓаат со нивната иредентистичка, бардовистичко-демирхисарска и белизе-панамо-швајцарска идеја, притоа не прашувајќи ги живите автори на тие објекти за дозвола? Или оние кои сакаат ситуацијата да се врати во нормала?
________________________________________________________________
Тој чудниот голем споменик со круг, столб и погрешно спелувана Iustitia во Жена парк е исто така бетонска конструкција и треба да се сруши. Карев од карши може да помине. Лавовите на Гоце Делчев, сосе распадната ограда не ми се свиѓаат, ама пикселизираните лавови се подобри од детализираните. Тој натртениот среде кружниот кај Католичка ми е смешен и може да остане. Бикот кај Пеко е супер. Исто и шмизлите, кондураџиите, пливачките. За тој на триаголникот на Рекорд немам мислење, како и за Карпош сред Вардар. Објектот со скулптурална композиција или како и да се викаше нема да го коментирам.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 19-May-2017 at 00:05
Previous
 
Благодарам за потсетувањето.
 
Ако големиот споменик со круг и столб е тој со Прометеј, тоа е споменикот на паднатите херои и мислам дека треба да остане.
 
Христијан Тодоровски Карпош мора да остане таму каде што е, исто како и дедо Иљо Малешевски. Никола Карев пред Собрание исто така мора да остане таму каде што е, а можеби и Питу Гули од спротива во Жена борец треба да остане. Бикот, шмизлите, кондураџиите, пливачките исто така треба да останат.
 
Христо Узунов може да остане кај Рекорд, а исто и Васил Чакаларов на кружниот тек кај Католичка црква, Михајло Апостолски на кружниот тек кај клучка Континентал, и Ѓорче Петров на кружниот тек на булеварот кој го носи неговото име во населбата и општината кои го носат неговото име.
 
Лавовите мораат да се преместат во паркови, а постаментите да се срушат.
 
Методија Андонов Ченто го заборавив, неговиот споменик да се премести во скопската населба која го носи неговото име.


Edited by Dexter26 - 19-May-2017 at 00:14
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1467
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 19-May-2017 at 00:29
Исто така, старото спомениче на Мисирков на плоштад Пела мора да се потсреди, спомениците кај св. Богородица ќе треба да се отстранат доколку ништо повеќе не се гради таму, а бегалците од пред Холидеј Ин може да се однесат во некој град каде што се населиле голем број Егејци (освен Скопје). Јане во Аеродром и Тодор (споменикот, не човекот!!!) во Кисела Вода не се лоши. Спомениците/скулптурите/постаментите од времето на СФРЈ исто така треба да се потсредат. Орлите и крстовите да се стават во еден голем котел и искористат за изградба на некоја пруга, мост или фабрика.
Мислам дека тоа е тоа, не ми текнуваат други.

Edited by Staro Skopje - 19-May-2017 at 00:30
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11971
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 19-May-2017 at 09:26
Ви ги префрлив објавите во соодветнава тема. Исто така, се дискутираше за ова и на една друга тема, мошне слична, еве линк:

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3213&PID=210052#210052

Ги заборавивте мостовите Око и оној на „уметноста“, пренатрупани со статуи. Поради неквалитетот на изведбата, мостовите секако ќе треба да претрпат реконструкција, а во тој процес можат да се осовременат („модернизираат“, а статуите да се отстранат како непотребен вишок). Би ја оставил само пајонската свештеничка, наавистина изгледа моќно во фонтаната, а е и дел од нашето занемарено културно-историско наследство. Голем дел од спомениците на плоштад Македонија ќе мораат да се преместат или отстранат, едноставно се премногу и го задушуваат просторот - ова е и забелешка на бројните туристи, гости и други лица што го посетиле Скопје, едноставно прпенатрупано е, без никаков ред и смисла.

Originally posted by Staro Skopje

Исто така, старото спомениче на Мисирков на плоштад Пела мора да се потсреди..


Ова „спомениче“ под итно треба да се отстрани зашто е премало и е навреда за ликот и делото на Мисирков. Овој наш великан си има соодветен споменик/статуа кај МАНУ, со мало паркче околу себе, што е сосем доволно, само уштре редовно да се одржува чистотата и да се коси тревата, нешто што е премногу тешко за нас.

Edited by Џоле - 19-May-2017 at 09:30
За сè има вторпат
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 19-May-2017 at 09:42
Ја би остаил сѐ како што е... да сведочи за едно лошо и излудено време во Македонија... А и доволно се трошеа пари за Ск2014...

Некои работи само како што се панорамското тркало би го стопирал и би го оставил само мост... и можеби уште нешто али сега за сега ништо... прво да ја оправиме државата па после 2-3 години ќе мислиме што треба да се среди во Скопје...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2359
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 19-May-2017 at 10:57
Наказите од коритото на Вардар да се отстранат, споменикот на Самоил да се дислоцира (пречи), каруселите да се дислоцираат (пречат за нормално движење) и евентуално тие двајцата на стол покрај Триумфалната Порта.

И воопшто да не се губи време со останатите споменици, туку новите власти своето внимание да го насочат кон други општественополезни работи.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 19-May-2017 at 16:04
Staro Skopje како ги ставаш орлите и крстовите на исто рамниште? Орелот е поставен како националистички симбол, а крстовите се религиозен симбол, башка ако мислиш за крстот ШТО НЕ СЕ ПОСТАВИ, тогаш стварно не ти ја сфаќам поентата.
Приоритет за дислокација на спомениците е да се тргне тој националистички споменик, ама за жал нема да се тргне, а од друга страна ќе се прават 300 и кусур комбинации за спомениците во Центар, кои реално освен тоа што се премногу ставени на мал простор, нема друг проблем.

Edited by skopskodete - 19-May-2017 at 16:05
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 19-May-2017 at 16:14
Оној Прометеј со целокупната грдосија во позадина ќе треба да се руши со динамит. Паркот Жена-борец ќе мора да се растерети и ослободи од преголемиот број на споменици. Цар Самоил и Димитрије Чуповски ќе треба да си најдат нова локација, да престане изградбата на онаа грдосија од Мајка Тереза. Споменикот на децата бегалци пред Холидеј ин исто така ќе треба да го снема од постоечката локација. Сето ова што го пишувам се тотални промашувања од урбанистичка смисла за кои сметам дека треба да имаат приоритет при отстранувањето. Но, тоа не значи дека треба да се уништат. Со мал реконструктивен зафат на Градскиот парк, дел од нив можат да му прават друштво на Гоце Делчев (говорам за два-три споменици), а останатите можат да патуваат низ останатите скопски населби и градови.

Во однос на рушење на споменици кои имаат тоталитарна матрица во својата суштина, тоа би бил несомнено првенствено Ќосето пред Судска палата.
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 19-May-2017 at 16:44
Haha, smesni ste site... pravo na revanshizam... Koga ke vi dojde mozok vo glava deka zaludno trosenje na pari za vakvi raboti e bezcelno trosenje na resorsi.
Ajde sega site pari sto se potrosia poslednive 10 godini da gi spickame na dinamit, krsenje, rusenje i  prepravanje, za koga ke se semni vladata pak vo ovoj bezcelen ciklus da navlezeme...
Toa e edno prokleto crnilo sto za zal e veke del od Makedonskiot mentalitet
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1467
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 19-May-2017 at 16:58
Originally posted by skopskodete

Staro Skopje како ги ставаш орлите и крстовите на исто рамниште? Орелот е поставен како националистички симбол, а крстовите се религиозен симбол...

И што е разликата?

Originally posted by skopskodete

...башка ако мислиш за крстот ШТО НЕ СЕ ПОСТАВИ, тогаш стварно не ти ја сфаќам поентата...Originally posted by skopskodete

...Приоритет за дислокација на спомениците е да се тргне тој националистички споменик, ама за жал нема да се тргне...

Со првиот дел се согласувам. За вториот, ќе треба голема реформа (психичка, пред се') за националистите да се занимаваат со нивните вистински проблеми, наместо глупости како овие и останати бедотии.

Originally posted by skopskodete

...а од друга страна ќе се прават 300 и кусур комбинации за спомениците во Центар, кои реално освен тоа што се премногу ставени на мал простор, нема друг проблем.

Не ти пречи што убијци на македонскиот народ се испрчени сред Скопје?

Edited by Staro Skopje - 19-May-2017 at 17:00
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 19-May-2017 at 17:03
Е добро ајде, од милион проблеми сега ќе треба ова да се реши... Супер! Уште ова остана. Tоп!

Дислокација на споменици... На пример, подобро би било да се среди кејот на Вардар (целосно) од почеток до крај (вклучително и делот во Центар) отколку да се прават глупости од тип на дислокација на споменици.

Edited by skopskodete - 19-May-2017 at 17:04
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1467
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 19-May-2017 at 17:11
За да се среди кејот на Вардар треба да се отстранат галиите. Имавте 10 години да го средите, ама вие правевте глупости од тип на поставување на споменици и згради со малтер кој личи на мермер и полураспаднат стиропор.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 19-May-2017 at 17:22
Да се разбереме, ревизија на „Скопје 2014“ ќе има. Тоа нема да биде лумперајско рушење. Генерално земено, еве ги фазите во кои ќе се одвиваат работите:

1. Професионалните асоцијации ќе побараат отворање на документацијата и учество во ревизија на проектот „Скопје 2014“. Новата влада ќе ја сопре реализацијата на проектот. Сето она што е почнато со градење, а е на почетна фаза од изградба, ќе си добие клуч по примерот на барокната катна гаража што ја планиравте кај НИП „Нова Македонија“. Отворањето на документацијата нема да биде само за архитектите, туку и за секој оној заинтересиран истражувач на психијатрискиот феномен „Скопје 2014“.

2. Вклучување на домашната и меѓународна стручна јавност во ревизија на проектот „Скопје 2014“. Посочување на лошите страни на проектот, со особено нагласување на непремостливите урбанистички промашувања за кои ќе биде потребно распишување на нов Меѓународен конкурс за центарот на Скопје. Во оваа фаза, во договор со изведувачите на „Скопје 2014“, градежните работи од овие објекти би се насочиле кон општокорисни проекти за целата земја од областа на инфраструктурата.

3. Реализација на конкурсот на меѓународно ниво со задолжителни корекции на пропустите од центарот на Скопје. Враќање на некогашните фасади во центарот на градот што се противзаконски уништени без согласност на оригиналните автори. Дислокација на поголем дел од спомениците во Скопје и рушење на оние објекти кои претставуваат метастаза. Реализација на предложени архитектонски интервенции и озеленување на уништениот простор.

Ова е накратко патот кој ми се чини дека ќе ја дели судбината на „Скопје 2014“.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2359
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 19-May-2017 at 17:34
Originally posted by BOJAN3. Реализација на конкурсот на меѓународно ниво со задолжителни корекции на пропустите од центарот на Скопје. Враќање на некогашните фасади во центарот на градот што се противзаконски уништени без согласност на оригиналните автори. Дислокација на поголем дел од спомениците во Скопје и рушење на оние објекти кои претставуваат метастаза. Реализација на предложени архитектонски интервенции и озеленување на уништениот простор.

Ова е накратко патот кој ми се чини дека ќе ја дели судбината на „Скопје 2014“.


Лош е овој предлог од проста причина што треба повторно да се трошат средства од Буџетот за исправање на каприците од некои умоболници.

Предлогот доаѓа во предвид само ако функционерите од претходната власт сами ги сносат трошоците за нивна дислокација, било преку кеш, било преку одземање на имотот за кој нема да можат да извадат покритие за неговото потекло.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 130
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 19-May-2017 at 17:58
Имавте, планиравте... Што ви значи ова?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1467
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 19-May-2017 at 21:40
Чекам да ми одговориш што е разликата.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.