build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Предлози за дислокација на дел од спомениците

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4689
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 19-May-2017 at 22:26
Да, галиите би било убаво да се отстранат али дека се као приватни не знам колку ќе биде можно без надокнади и сл.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 139
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 19-May-2017 at 22:55
За галиите и јас се согласувам. Тотално промашување се, единствно само го огрдуваат погледот.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 20-May-2017 at 00:13
Да напоменам уште еднаш, ќосето треба да се фрли у Вардар, сите истовремено да пуштиме вода и со пријателчињата да тргне да го освојува Солун.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 20-May-2017 at 04:04

Читајќи ги и твоите претходни напатени и примитивни коментари тука и желба за деструкција, мислам дека ти прво треба се фрлиш во Вардар па за другото ќе видиме.

Повеќето од вас рушачи и "експерти" кои мислите дека се паметни под дифолт ако имаат некое критично мислење сте всушност обични Неандерталци кај кои се буди порив за деструкција и страв како реакција кон се она што претставува страно и непознато и вон нивниот вообичаен начин на живот и нивните вообичаени способности.

Ве замислувам баш како неко племе индијанско или група Неандерталци од Камена доба (исто како што ја замислував и Шарената куртонлуција кога вандализираше), кои кога ќе дојдат во контакт со нешто што за нив е непознато и надвор од нивното разбирање и познавање и вообичаен начин на живеење на кои се навикнале и функционираат и нивните способности и технички можности, тоа станува стран непријателски предмет кој со копја, стапови и камења мора да се уништи! УНГА-БУНГА! Ете тоа се повеќето од вас, Неандерталци. Ајт.

Edited by HugoGoulding - 20-May-2017 at 04:12
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 20-May-2017 at 09:13
ќосето е братоубиец чии лик и дело беа искористени од психопат и неговите националистички варвари кои пред некој ден извршија терористички напад, велепредавство и обид за убиство. Во нормална држава ова суштество не би добило ни спомен плоча, а не па нешто друго.
П.С. неандерталци се оние кои уништија згради, паркови, улици, реки, историја, култура, спомени итн. итн. за да украдат пари, притоа задоволувајќи си ги мегаломаниите.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 20-May-2017 at 09:52
Originally posted by HugoGoulding


Читајќи ги и твоите претходни напатени и примитивни коментари тука и желба за деструкција, мислам дека ти прво треба се фрлиш во Вардар па за другото ќе видиме.

Повеќето од вас рушачи и "експерти" кои мислите дека се паметни под дифолт ако имаат некое критично мислење сте всушност обични Неандерталци кај кои се буди порив за деструкција и страв како реакција кон се она што претставува страно и непознато и вон нивниот вообичаен начин на живот и нивните вообичаени способности.

Ве замислувам баш како неко племе индијанско или група Неандерталци од Камена доба (исто како што ја замислував и Шарената куртонлуција кога вандализираше), кои кога ќе дојдат во контакт со нешто што за нив е непознато и надвор од нивното разбирање и познавање и вообичаен начин на живеење на кои се навикнале и функционираат и нивните способности и технички можности, тоа станува стран непријателски предмет кој со копја, стапови и камења мора да се уништи! УНГА-БУНГА! Ете тоа се повеќето од вас, Неандерталци. Ајт.


Сакаш да кажеш дека за тебе не е неандерталство да преправаш дела на архитекти во барок? Не ти се допаѓа слика од Пикасо или Брак - преправи ја во барок. Mногу поубаво ќе изгледа, нели? Но е вандализам, сфаќаш?

Не е неандерталство да оставиш еден метар слободен простор за движење на пешаци на кејот кај ГТЦ, од една страна зградата на Т-Хоум, а од другата карусел?

Не е неандерталство да имаш седум мостови во должина од 1 километар во Центар, а да немаш надвозник преку пругата за директно поврзување на Кисела Вода и Аеродром или надвозници преку пругата кај Маџари, Хиподром и Ѓорче Петров?

Не е неандерталство да градиш во коритото на Вардар во Центар реквизити кои треба да стојат во Луна-Парк, а во исто време да го запоставиш езерото Треска, каде овие чуда совршено би се вклопиле?

Не е неандерталство да воведуваш Скопска повикувајќи се на љубљанската Урбана и да оневозможиш плаќање со кеш за билет за едно возење - услуга која ја има дури и во Њујорк (http://web.mta.info/nyct/bus/howto_bus.htm), притоа не знаејќи дека Урбана нуди возење во нови и квалитетни автобуси, за разлика од Скопска која нуди возење во крнтии, а освен тоа Урбана овозможува и плаќање за жичарницата на Љубљанскиот Замок, плаќање на влезници во паркинг зони, како и плаќање на услугите во Љубљанската градска библиотека? За во иднина се планира оваа картичка да овозможи и плаќање влезници за музеи, спортски установи и културни настани. А од сето ова, Скопска обезбедува гол к*р.

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=460&PN=16

Edited by phenomenon - 20-May-2017 at 10:07
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 20-May-2017 at 10:20
Добро луѓе што ви е, ги читам коментарите и ви се чудам. Значи сега вие борците за слобода, по извојуваната победа ќе си глумите нешто во стил спасители, а ќе уништувате сето она што е направено од народни пари во последните години? Зарем толко ниско ќе паднете и ќе го примените стилот на Трамп, да се уништи и избрише сето она што било за да можете одново да го воздигнете градот во поранешната комунистичко сива слава? Смешки. Единиствено што треба да се направи сега и понатака е да се преспитаат сите тие пропусти што се направени во секое поле од проектот. Да се минимизира штетата, и да се направи нов план во кој би се развивал градот и со тек на време ќе се исправи она што нависитна не чини.
Според мене најголемите пропусти на проектот се: огромната близина на спомениците, лошиот избор на оние бели коцки на плоштадот, оној споменик на Мајка Тереза, Фице и фамилијата, и она споменикот со музи што го блокира просторот и го оделува кејот од другиот дел на плоштадот.

Факт е дека "забегаа" со проектот, дека идејата премина во идеологија, но ако и новиве почнат да глумат некои си интелектуалци и да се трипаат ко овие, тогаш економската ситуација никојаш нема да се оправи и подобри. Толко многу по битни проблеми го мачат главниот град, а ние сме запнале со еден просор од два на два.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 20-May-2017 at 13:00
Ќе мора да се организираат собири на кои ќе учествуваат сите засегнати страни - централна и локална власт, архитекти и урбанисти од земјава и странство и заинтересирани граѓани на кои ќе се одлучува што да се прави со градов (не само со Скопје 2014, туку за сите десет општини на Градот Скопје и седумте општини од неговата околина), по што ќе се донесат нов генерален и детални урбанстички планови и ќе започнат да се спроведуваат.
Некои работи од Скопје 2014 може и треба да останат (МНТ), некои треба да бидат променети/дислоцирани (Самоил), а некои треба да се отстранат (ќосето). Исто така, ќе треба да се започне со поприоритетните работи - мост на Илинденска и АСНОМ, поврзување на Кисела Вода со Аеродром, гасификација, разеленување и слично. Ќе треба да се пронајдат приоритетите и кај Скопје 2014 - отстранување на карузелот и галиите е поважно, поевтино и побрзо од враќање на старите фасади.
Се' ова ќе се дискутира и одлучи на собирите кои мора да бидат организирани. Дискусија на интернет би била исто така пожелна.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 21-May-2017 at 00:47
Originally posted by Staro Skopje


Тој чудниот голем споменик со круг, столб и погрешно спелувана Iustitia во Жена парк е исто така бетонска конструкција и треба да се сруши. Карев од карши може да помине. Лавовите на Гоце Делчев, сосе распадната ограда не ми се свиѓаат, ама пикселизираните лавови се подобри од детализираните. Тој натртениот среде кружниот кај Католичка ми е смешен и може да остане. Бикот кај Пеко е супер. Исто и шмизлите, кондураџиите, пливачките. За тој на триаголникот на Рекорд немам мислење, како и за Карпош сред Вардар. Објектот со скулптурална композиција или како и да се викаше нема да го коментирам.


Очигледно ти смета многу повеќе од само еден споменик.


Edited by HugoGoulding - 21-May-2017 at 00:47
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 21-May-2017 at 00:48
Кога во уметност и во архитектонски стил гледаш идеологија или политика дефинтивно имаш ментален проблем.

Кога од естетски проблем правиш идеолошко-политички проблем и пробуваш да го претставиш како таков дефинтивно имаш ментален проблем.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 21-May-2017 at 01:07
phenomenon, од архитектонски стил на фасада и објекти и од скулптури и споменици премина во споредби со инфраструктура и автобуси. Како сакаш да ти одговарам на тие прашања и споредби кога тука збориме за сосема друга работа?

Едно се инвестиции во уметност, култура, архитектура итн друга се инвестиции во инфраструктура, јавен превоз, земјоделство, здравство итн.

Што е приоритетно? Дискутабилно.

Што е поважно? Сите се подеднакво важни.

Инаку, реконструкција и измена на изгледот на фасади во Скопје не поддржувам, но само на дел од објектите, на поголем дел не ми смета особено на оние станбени објекти бидејќи голем дел од нив немаа некоја значајна естетска вредност во нивниот изглед па толку да кукаме и да се возбудуваме. За жал тоа е вистина, сакале вие или не. Дали сега се подобри? Не знам, прашање на вкус. Со оглед на тоа дека е употребен јазик кој во архитектурата ги содржи елементите кои во минатото (па и сега) биле употребувани баш поради зголемување на визуелните естетски вредности на еден објект/фасада тогаш тоа би требало да биде постигнато, без разлика дали се градени сега или во се градени во 18, 19 и 20 век.

п.с. На кои крнтии од автобуси во Скопје мислиш? Овие нови автобуси за тебе се крнтии?Edited by HugoGoulding - 21-May-2017 at 01:20
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 21-May-2017 at 01:20
Originally posted by HugoGoulding

Кога во уметност и во архитектонски стил гледаш идеологија или политика дефинтивно имаш ментален проблем.

Кога од естетски проблем правиш идеолошко-политички проблем и пробуваш да го претставиш како таков дефинтивно имаш ментален проблем.

Совршено објаснување на Скопје 2014

Originally posted by HugoGoulding


Што е приоритетно? Дискутабилно.

Поприоритетно е тоа што носи поголем добробит на граѓаните.

Originally posted by HugoGoulding

Што е поважно? Сите се подеднакво важни.

Не се.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 21-May-2017 at 01:41
1. Совршено објаснување за опседнатоста да се поврзува архитектонски стил на изразување и стил во уметноста со некаква си идеологија или политика.

2. А зошто мислиш ти дека реконструкции на фасади, изградба на Театар, Музеи, Филхармонија, катни гаражи, државни институции итн. не се за добробит на граѓаните?

3. Се! Во држава која беше и сеуште е подеднакво "закржлавена" во многу сфери, е. Подеднакво е значајно се! Едното влијае на другот и обратно.

Впрочем ако мислиш дека уметноста, архитектурата или инвестициите во култура и уметноста се помалку или се не важни тогаш не знам зошто воопшто толку коментираш на дел од форумот кој е наменет за архитетура, уметност. Контрадикторно.

Edited by HugoGoulding - 21-May-2017 at 01:43
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 21-May-2017 at 16:58
Originally posted by HugoGoulding

1. Совршено објаснување за опседнатоста да се поврзува архитектонски стил на изразување и стил во уметноста со некаква си идеологија или политика.

Уметничките, а со тоа и архитектонските стилови често се поврзуваат со идеологија или политика (на пр. нацистичка или сталинистичка архитектура). Тоа е главната причина зошто Скопје 2014 постои, покрај перење пари.

Originally posted by HugoGoulding

2. А зошто мислиш ти дека реконструкции на фасади, изградба на Театар, Музеи, Филхармонија, катни гаражи, државни институции итн. не се за добробит на граѓаните?

Не мислам. И самиот напишав дека МНТ е еден од објектите кај кој не се потребни зафати (освен поправање на скршената стиропорна ограда) и може да остане. Изградбата на театар, музеи, филхармонија и катни гаражи (онаму каде што се потребни) е за поздравување.
Кога сме кај фасадите, тие се преплатени стиропорни завеси и променети се само предните фасади. Оние позади се' уште се распаднати.

Originally posted by HugoGoulding

3. Се! Во држава која беше и сеуште е подеднакво "закржлавена" во многу сфери, е. Подеднакво е значајно се! Едното влијае на другот и обратно.

Не. Мостот кој ќе ги поврзува Аеродром и Ќерамидница е многу поважен од панорамското тркало. Студентски дом е многу поважен од белата палата.

Originally posted by HugoGoulding

Впрочем ако мислиш дека уметноста, архитектурата или инвестициите во култура и уметноста се помалку или се не важни тогаш не знам зошто воопшто толку коментираш на дел од форумот кој е наменет за архитетура, уметност. Контрадикторно.

Малтер што личи на мермер а не е мермер не е архитектура. Цевки што личат на столбови а не се столбови не се архитектура. Вратичиња што личат на порти а не се порти не се архитектура.

Edited by Staro Skopje - 21-May-2017 at 16:59
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 21-May-2017 at 17:57
Originally posted by HugoGoulding

phenomenon, од архитектонски стил на фасада и објекти и од скулптури и споменици премина во споредби со инфраструктура и автобуси. Како сакаш да ти одговарам на тие прашања и споредби кога тука збориме за сосема друга работа?

Едно се инвестиции во уметност, култура, архитектура итн друга се инвестиции во инфраструктура, јавен превоз, земјоделство, здравство итн.

Што е приоритетно? Дискутабилно.

Што е поважно? Сите се подеднакво важни.

Инаку, реконструкција и измена на изгледот на фасади во Скопје не поддржувам, но само на дел од објектите, на поголем дел не ми смета особено на оние станбени објекти бидејќи голем дел од нив немаа некоја значајна естетска вредност во нивниот изглед па толку да кукаме и да се возбудуваме. За жал тоа е вистина, сакале вие или не. Дали сега се подобри? Не знам, прашање на вкус.


Нема тука прашање на вкус кога се работи за авторско дело на архитектот. Според твојата логика, испаѓа дека јас имам право да отидам кај тебе, да ти ја изменам фасадата, да ти ги пребојадисам собите по мој ќејф, зашто сметам дека немаш вкус. Ќе ми дозволиш ли?


Originally posted by HugoGoulding

п.с. На кои крнтии од автобуси во Скопје мислиш? Овие нови автобуси за тебе се крнтии?Не, туку мислам на оние архаични саноси и тамови во кои само што не си пропаднал низ патосот, во кои тече од сите страни кога врне, бидејќи вратите не можат прописно да се затворат и целата каросерија им е скапана, но важно имаат систем за електронска наплата - Скопска, за која ти не даде објаснување кои се придобивките од неа, додека штетите кои ги причинува се очигледни.

Edited by phenomenon - 21-May-2017 at 17:58
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 21-May-2017 at 20:00
Се додека не сфатите и сфатиме дека архитектонски стил е само архитектонски стил и ништо многу повеќе од тоа, исто како што бананата понекогаш е само банана, ќе продолжите да живеете во својот сопствен свет на лаги и омраза.

Друго, а зошто мислиш ти дека архитектура не претставува и декоративни столбови кој немаат функција освен буквално да стојат во просторот или на фасада како орнамент и деокрација особено во тие еклектични и неколасицистички стилови? Tаква e улогата на Пиластрите кој немаат статичка функција туку претставуваат декоративни столбови на фасадата.

Каква е гаранцијата да се збори дека да беше поинаку немаше да има грешки или се ќе беше перфектно? Исто со муабетот дека Скопје пред ова беше перфектено и естетски и функционално, што е вон памет да се збори. Исто како што е вон памет да се збори дека се' што сега се направи е перфектно и добро, или пак дека се' што се направи е лошо. Тоа е цело време таа идеја и психолошки момент кој се наметнува, или се' е црно или се' е бело, или си црн или си бел, или си за нас или си нивен итн. Жалосно.Edited by HugoGoulding - 21-May-2017 at 20:04
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2361
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 21-May-2017 at 20:53
Originally posted by HugoGoulding

Се додека не сфатите и сфатиме дека архитектонски стил е само архитектонски стил и ништо многу повеќе од тоа, исто како што бананата понекогаш е само банана, ќе продолжите да живеете во својот сопствен свет на лаги и омраза.

Друго, а зошто мислиш ти дека архитектура не претставува и декоративни столбови кој немаат функција освен буквално да стојат во просторот или на фасада како орнамент и деокрација особено во тие еклектични и неколасицистички стилови? Tаква e улогата на Пиластрите кој немаат статичка функција туку претставуваат декоративни столбови на фасадата.

Каква е гаранцијата да се збори дека да беше поинаку немаше да има грешки или се ќе беше перфектно? Исто со муабетот дека Скопје пред ова беше перфектено и естетски и функционално, што е вон памет да се збори. Исто како што е вон памет да се збори дека се' што сега се направи е перфектно и добро, или пак дека се' што се направи е лошо. Тоа е цело време таа идеја и психолошки момент кој се наметнува, или се' е црно или се' е бело, или си црн или си бел, или си за нас или си нивен итн. Жалосно.Жалосно е што не одговараш она што те прашуваат туку даваш воопштен излитен одговор. А за да не зборуваме напамет или вон памет, дај линк од дебатите на кои се разговарало за имплементирање на проектите од Скопје 2014 - да ги видиме аргументите на дискутантите кои биле за и против.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 21-May-2017 at 21:22
Архитектонските стилови многу често се составен дел на идеологија и политика. Еве неколку артикли кои може да ги прочиташ:

Architecture Exchange: How is Architecture Political?;

The Relationship between Architecture and Politics;

ARCHITECTURE AND POLITICS.

И само да потсетам дека за изградбата на ГТЦ во 1967 бил распишан конкурс на кој пристигнале 23 решенија, а победничко било тоа на арх. Живко Поповски. Потоа, истото било изложено во просторија веднаш до локацијата каде што истиот се гради за да можат граѓаните да имаат увид во проектот. Изградениот објект е верен на проектот.
За Скопје 2014 имaвме видео презентација од 6 минути која има само сличности со она што го имаме сега. Граѓаните ниту имаат увид во тоа што се гради, ниту знаат дека нешто ново ќе се гради се' додека не се загради некој простор на полноќ за време на викенд и се постави рендер што би требало да ни покаже на што ќе личи изграденото. Притоа, нема ниту конкурси (или истите се наместени), а креаторите на градбите се бираат по принципот „Миле ми текна“.

Edited by Staro Skopje - 21-May-2017 at 21:24
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 21-May-2017 at 23:26


Да се направеше на најтраспарентен начин па и да беше во најмодерен стил пак ќе имаше препукувања, негодувања, натегање, протести, дезинформации и говор на омраза, критики итн итн. Пак ќе имаше тон истурена негативна енергија и опструкции и крајно спротиставени страни. Пак ќе имаше политика наместо архитектура. Пак ќе имаше грешки и пропусти. Па и сите објекти да беа во модерен стил. Тогаш муабетот ќе беше, "аман со овие грди стакларници и искривени чудни форми насекаде, на Скопје му требаше архитектура и објекти и уметност налик Рим, Прага а не ова". Не сакам да оправдувам ништо и никој, но тоа е реалноста и менталитетот тука. Не дека ова што е сега може да се спореди со Рим и Прага но сепак треба да се земат во предвид многу фактори кога се прават такви споредби.

Прифаќам критики и револт, но не ја сфаќам желбата за деструкција и компулсивна потреба за омаловажување и омраза. На крај краева, транспаретно или не, вака или онака, во овој проект учествуваа уметници и архитекти. Имаше и уметници и архитекти кои застанаа зад овој проектот.

Дел од идеите во овој проект постоеле и во минатото и не беа паднати од небо. Како што знам поставување на споменици од Делчев, Даме, Карев и други важни личности од македонската историја биле планирани и порано. Била планирана и фонтана со Александар на плоштад. МНТ, Хотелот и Офицерски на плоштад и други објекти во овој стил ги има во цртежи од Грчев итн итн.

Ако некој не е информиран, имало идеји за сплавови на Вардар кои требале да наликуваат на бродови и да бидат во склоп на новите градски плажи на Вардар уште многу многу порано од ова. Така да ..

Edited by HugoGoulding - 21-May-2017 at 23:46
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 22-May-2017 at 03:04
Дo сегa збoревме зa грaдење штo требало дa се грaди штo не и тн. Oд сегa ќе збoриме зa рушење, преместувaње и тн. Типичнo зa нaс три чекора нaпред двa назад и се вo местo стoиме.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.