build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Предлози за дислокација на дел од спомениците
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Предлози за дислокација на дел од спомениците

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 10510
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 22-May-2017 at 08:10
Originally posted by kultuzin

Дo сегa збoревме зa грaдење штo требало дa се грaди штo не и тн. Oд сегa ќе збoриме зa рушење, преместувaње и тн. Типичнo зa нaс три чекора нaпред двa назад и се вo местo стoиме.


Целиот муабет со уривање и отстранување, т.е. преместување воопшто и немаше ни да го има ако уште од почеток се следеа советите на стручната јавност и целиот проект се спроведеше по востановените правила и прописи во градежништвото, урбанизмот итн. Сега само се прават обиди да се минимизира штетата. А штетата е голема.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3094
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 22-May-2017 at 08:25
Ми се чини дека постојат релативизатори на важноста на проектот „Скопје 2014“ во јасно осмислената изградба на недемократски режим во Македонија.

Архитектурата која беше искористена во рамките на „Скопје 2014“ е намерно избрана за да вдахне страхопочит на обичниот граѓанин кон власта. Неокласицизмот и класицизмот, во историски контекст да го земеме само дваесеттиот век, се идеална алатка за вбризгување на тоталитаризам во рамките на едно општество. Тоа се архитектонските стилови кои Сталин ги преферира уште во раната фаза на изградбата на сталинизмот, тоа се стилови кои ги употребува Чаушеску за замрзнување на неизбежната појава на посттоталиризмот во Романија. Едноставно кажано, архитектонски стилови кои треба да создадат привид за постоење на бесмртна држава.

Како второ, со урбанистичкото планирање и (не)процедурите низ кои мина „Скопје 2014“ се изгради и де-факто неправната држава. Во суштината на ваквата држава е селективното делење на правда и важењето на законите. Тоа значи дека можат да се изгласуваат ДУП-ови на секои четири месеци без никаква дискусија од професионалци и без никакво консултирање на граѓаните од местото каде ќе се градат тие грдосии.

Нам ни се случи да имаме ДЕВЕТ усвоени верзии на ДУП Мал Ринг во периодот на Груевизмот! Ако одиме цел век наназад, ние ќе увидиме дека толкави промени на урбанистичката документација за Скопје се немаат случено. Значи, газење на целокупната постапка. Споменици од национален карактер ги изгласа Општина Центар, изработка на целосно нов ДУП (вграден постепено) без меѓународен конкурс, менување на закони за да се прикаже привидна легалност, пуштање на објекти без употребни дозволи итн итн итн.

И третата димензија на „Скопје 2014“ е клиентелизмот. За да создадете недемократско општество, вие мора на ваша страна да купите едно кило на просечни архитекти, докажани транзициски профитери и армија на поддржувачи од своите редови. „Скопје 2014“ и енормно високиот износ за изградба на овие објекти беа идеална подлошка за спојување на авторитаризмот со клиентелизмот, кои да не заборавиме успешно функционираа на подрачјето на Јужна Европа од Португалија и Шпанија до Грција до 70-тите години.

Да заклучам, „Скопје 2014“ НЕМА ТАКА ЛЕСНО ДА СЕ ЗАБОРАВИ!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 22-May-2017 at 09:31
Previous
 
Единствена утеха е тоа што како што гипс архитектурата лесно се распукнува и распаѓа, така и самоволието на пастирот и пвеводбениците се распаѓа како кула од карти.
 
За споредба, сталинистичката архитектура беше доволно силна за сталинизмот да потрае со децении, дури и да го надживее вождот Јосиф Висарионович Сталин.
 
Иако груевизмот и сталинизмот имаат заеднички карактер, сепак архитектурата не може да се споредува, бидејќи дури и злосторник како Јосиф Висарионович Сталин имал некакви основни познавања од архитектурата и имал некаков прифатлив архитектонски вкус.


Edited by Dexter26 - 22-May-2017 at 09:34
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8716
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 22-May-2017 at 11:10
Originally posted by HugoGouldingПрифаќам критики и револт, но не ја сфаќам желбата за деструкција и компулсивна потреба за омаловажување и омраза. На крај краева, транспаретно или не, вака или онака, во овој проект учествуваа уметници и архитекти. Имаше и уметници и архитекти кои застанаа зад овој проектот.


Предолго на тие критики и револт се одговараше со омаловажување, потценување, потсмев, еден садизам од позиција на супериорност... па се до екстремот каде што луѓето беа прогласувани за предавници, деструктивци и мразачи на своето.

И тој модус не е помрднат ми 1 милиметар и ден денеска.

Доколку имавме една нормална дебата (како општество) каде ќе најдевме соодветни решенија, амбиентот немаше да биде таков.

Токму аргументите кои ги кажуваш во вториот дел од постот ќе беа убава основа за дискусија и постигнување на генерален консензус, но во некое друго време. Денеска го имаме проектот кој остави горчлив вкус кај голем дел од народот, па дури и сегментите на проектот кои се условно кажано издржани на овој или оној начин ќе продолжат да ја носат таа дамка на еден дилетантски, политикантски, аматерски и насилнички пристап.

Ако човек си ги среди впечатоците, токму тоа е проблемот во овој проект а не битката меѓу „барокот“ и „современата“ за која истрошивме толку многу енергија на форумов. Крунски доказ за тоа е зградата на филхармонијата која се отвори вчера каде го гледаме истиот тој дилентантизам во една посовремена форма. Ако СК2014 беше проект базиран на современа архитектура а филхармонијата е некој примерок на таков хипотетички проект, мојот став ќе беше истиот.

Ако има ревизии на овој проект, новата гарнитура треба да покаже најпрвин како се прави тоа. Ревизијата треба да ја прават експертски и независни тела, а никако Зоран Заев или било кој друг сличен по методологијата „Миле, ми текна...“


Edited by pbanks - 22-May-2017 at 11:13
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3784
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 22-May-2017 at 11:31
Originally posted by pbanks


Доколку имавме една нормална дебата (како општество) каде ќе најдевме соодветни решенија, амбиентот немаше да биде таков.


Нормална дебата со КОГО? Еве од сите овде на формуот ти си еден со кого може да се дебатира. Но што е со другите? Да се дебатира со некој кој е ПЛАТЕН да не му се допаѓа ништо или за некој кој е политички ОТРУЕН? Точно е дека треба да има НОРМАЛНА дебата но за тоа ти треба НОРМАЛНО граѓанско општество.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8716
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 22-May-2017 at 11:43


Originally posted by pbanks


Предолго на тие критики и револт се одговараше со омаловажување, потценување, потсмев, еден садизам од позиција на супериорност... па се до екстремот каде што луѓето беа прогласувани за предавници, деструктивци и мразачи на своето.

И тој модус не е помрднат ми 1 милиметар и ден денеска.


Кои се тие што се платени? На која основа го тврдиш тоа? Кога ќе се постави оваа теза, дали мислиш дека останува простор за дискусија? Општеството е затруено со овакви тези и било каква дискусија е невозможна.

Како второ. Што ако застапуваат некоја опција? Дали е забрането да се застапуваат опции во демократска земја? Дали фактот што некој е една или за друга опција треба да игра било каква улога при анализата на аргументите што ги искажуваат или силата на аргументите треба да биде единственото мерило дали држи вода тоа што го зборуваат или не?

Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 22-May-2017 at 11:44
Originally posted by kultuzin

Originally posted by pbanks

Доколку имавме една нормална дебата (како општество) каде ќе најдевме соодветни решенија, амбиентот немаше да биде таков.

 
Нормална дебата со КОГО? Еве од сите овде на формуот ти си еден со кого може да се дебатира. Но што е со другите? Да се дебатира со некој кој е ПЛАТЕН да не му се допаѓа ништо или за некој кој е политички ОТРУЕН? Точно е дека треба да има НОРМАЛНА дебата но за тоа ти треба НОРМАЛНО граѓанско општество.

 
Сакаш да кажеш дека потврдуваш дека немаше вистинска нормална дебата за проектот Скопје 2014 кога за прв пат беше прикажана анимацијата за проектот во 2010 година ?
 
Тоа објаснува зошто проектот е нетранспарентен уште од моментот кога беше прикажана анимацијата во февруари 2010, а за нетранспарентноста на неговата реализација па да не правиме муабет.


Edited by Dexter26 - 22-May-2017 at 12:03
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3784
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 22-May-2017 at 12:05
Originally posted by Џоле

Originally posted by kultuzin

Дo сегa збoревме зa грaдење штo требало дa се грaди штo не и тн. Oд сегa ќе збoриме зa рушење, преместувaње и тн. Типичнo зa нaс три чекора нaпред двa назад и се вo местo стoиме.


Целиот муабет со уривање и отстранување, т.е. преместување воопшто и немаше ни да го има ако уште од почеток се следеа советите на стручната јавност и целиот проект се спроведеше по востановените правила и прописи во градежништвото, урбанизмот итн. Сега само се прават обиди да се минимизира штетата. А штетата е голема.


Стручна јавност??? На кого мислиш на Мирослав Грчев и компанија ????
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 22-May-2017 at 12:15
Софија Куновска: „Во знак на добра воља и влог за подобрување на добрососедските односи со Грција треба веднаш да се отстрани споменикот “Воин на коњ“ и спомениците на роднините на воинот на коњ од Мал ринг- Центар, Скопје.
П.С. А пред се и над се заради сопствената идентификација како Словени а не како антички Македонци“

Полека малце другари, барем СДСМ да ги добиеше избориве, па да ја разберев еуфоријава. А примеров на Куновска само говори дека не е секој за политика (подобро како Хилари - private и public position). Со реваншизам и рушење, нови гласови тешко.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1080
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 22-May-2017 at 12:34
Originally posted by HugoGoulding


Да се направеше на најтраспарентен начин па и да беше во најмодерен стил пак ќе имаше препукувања, негодувања, натегање, протести, дезинформации и говор на омраза, критики итн итн. Пак ќе имаше тон истурена негативна енергија и опструкции и крајно спротиставени страни. Пак ќе имаше политика наместо архитектура. Пак ќе имаше грешки и пропусти. Па и сите објекти да беа во модерен стил. Тогаш муабетот ќе беше, "аман со овие грди стакларници и искривени чудни форми насекаде, на Скопје му требаше архитектура и објекти и уметност налик Рим, Прага а не ова". Не сакам да оправдувам ништо и никој, но тоа е реалноста и менталитетот тука. Не дека ова што е сега може да се спореди со Рим и Прага но сепак треба да се земат во предвид многу фактори кога се прават такви споредби.

Да се направеше на најтранспарентен начин Скопје 2014 ќе изгледаше сосема поинаку.

Originally posted by HugoGoulding

Дел од идеите во овој проект постоеле и во минатото и не беа паднати од небо. Како што знам поставување на споменици од Делчев, Даме, Карев и други важни личности од македонската историја биле планирани и порано. Била планирана и фонтана со Александар на плоштад. МНТ, Хотелот и Офицерски на плоштад и други објекти во овој стил ги има во цртежи од Грчев итн итн.

Ако некој не е информиран, имало идеји за сплавови на Вардар кои требале да наликуваат на бродови и да бидат во склоп на новите градски плажи на Вардар уште многу многу порано од ова. Така да ..

И за Берлин имало планови целосно да се сруши центарот за да стане вистински центар на Третиот Рајх Welthauptstadt Germania, дали тоа значи дека сега треба да го уништат центарот зашто некому така му текнало?

Originally posted by kultuzin

Дo сегa збoревме зa грaдење штo требало дa се грaди штo не и тн. Oд сегa ќе збoриме зa рушење, преместувaње и тн. Типичнo зa нaс три чекора нaпред двa назад и се вo местo стoиме.

Па ти си ја отворил темава

Originally posted by kultuzin

Стручна јавност??? На кого мислиш на Мирослав Грчев и компанија ????

Мирослав Грчев е само еден од многуте македонски и светски архитекти. ААМ и Архитектонски и Градежен Факултет се само дел од оние кои [u[мораа да бидат консултирани за Скопје 2014, наместо мала група нестручни луѓе да одлучува за се'.

Вчера предложив судбината на Скопје (а со тоа и Скопје 2014) да биде решена на собири, т.е. дебати на кои ќе учествуваат сите засегнати - централна и локална власт, архитекти и урбанисти, заинтересирани граѓани, како и луѓе од правната и економската фела. Може да поставиме анкета на темава, со прашање:

„Како сакате да се реши „Скопје 2014“?“

Понудените одговори би биле:

-Да остане како што е;
-За него да се дискутира и одлучува на собири наменети за тоа;
-Да се сруши.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2187
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 22-May-2017 at 14:13
Originally posted by kultuzin

Стручна јавност??? На кого мислиш на Мирослав Грчев и компанија ????


Не, мисли на оние ненадминати стручњаци кои одвоија едвај три милиони евра за реконструкција на главната железничка станица во Скопје и Македонија, но затоа за панорамско тркало го одврзаа кесето и дадоа осумнаесет милиони евра.

Сакаш ли и други примери?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1080
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 22-May-2017 at 14:19
Originally posted by <Fresno>

Софија Куновска: „Во знак на добра воља и влог за подобрување на добрососедските односи со Грција треба веднаш да се отстрани споменикот “Воин на коњ“ и спомениците на роднините на воинот на коњ од Мал ринг- Центар, Скопје.
П.С. А пред се и над се заради сопствената идентификација како Словени а не како антички Македонци“

И што е тука погрешно?

Originally posted by <Fresno>

Полека малце другари, барем СДСМ да ги добиеше избориве, па да ја разберев еуфоријава.

Победник е оној кој формира влада. Премиерот е од СДСМ, а ВМРО-ДПМНЕ е опозициска партија.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 22-May-2017 at 14:35
Originally posted by Staro Skopje


И што е тука погрешно?

Изјавава е погрешна на повеќе нивоа, но ок, ако се согласуваш твоја работа. Поентата ми е дека ваков потег може да направи огромни проблеми, во веќе поларизирано општество.
Originally posted by Staro Skopje


Победник е оној кој формира влада. Премиерот е од СДСМ, а ВМРО-ДПМНЕ е опозициска партија.

Мислам на легитимитет и широка поддршка за крупни чекори. Еве на локални за Град Скопје нека излезе било која партија со програма за рушење/дислокација, па доколку победи, ќе имаат некоја основа муабетиве.

Edited by <Fresno> - 22-May-2017 at 14:40
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8716
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 22-May-2017 at 15:04
Originally posted by <Fresno>


Изјавава е погрешна на повеќе нивоа, но ок, ако се согласуваш твоја работа. Поентата ми е дека ваков потег може да направи огромни проблеми, во веќе поларизирано општество.


Зарем не се поларизираше општеството токму со неговото поставување (и на низа други објекти) но и со уништување на постоечки објекти? Не сум за рушење „од око“ напишав погоре како мислам дека треба да иде ревитализацијата на центарот што не значи дека треба да направиме реставрација на СК2010. Но, да не се правиме луди дека овдека имаме муабет за кокошката и јајцето, јасно е тука причинско-последичното следство, потезите за поделба се веќе направени одамна.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 385
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 22-May-2017 at 15:21

Затоа и реков веќе поларизирано општество. Не гледам како инфантилни изјави од овој тип водат кон деполаризација, а и воопшто кон општ прогрес во државава.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3094
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 22-May-2017 at 18:19
Да не заборавиме тука уште една работа. Сето ова што досега го кажавме овде е поврзано со она домашниот фактор. Но, да не ја заборавиме меѓународната стручна заедница. На пример, пост-земјотресно Скопје со најпрепознатливите објекти од овој период ќе патуваат на светска изложба во Њујорк догодина, а по мои информации вакви изложби ќе има и на други локации. Врвна полска институција е заинтересирана за организирање на идентичен настан во оваа земја.

Да заклучам, за пост-земјотресно Скопје допрва ќе слушаме позитивни оддеци низ светот, од кои македонската стручна и општа јавност ќе мора да потпадне под влијание.

За жал, за „Скопје 2014“ се подготвуваат идентични истражувачки проекти, но во сосема спротивна негативна рамка. Ние не можеме да претпоставуваме како угледни меѓународни архитекти, асоцијации или организации ќе реагираат во иднина, нели?

Edited by BOJAN - 22-May-2017 at 18:20
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.090 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.