build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Предлози за дислокација на дел од спомениците

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Предлози за дислокација на дел од спомениците
    Posted: 08-Apr-2013 at 12:30

 Спомнав и на друга тема. Ајде да направиме анализа (ама квалитетна) и евентуална визуализација кој споменици и каде би требало да се дислоцираат.  Секако се работи за Спомениците кои се во централното градско подрачје на Град Скопје.   

Бидејки немам подготвено никаков материјал би почнал вака написмено со оние споменици кој според мене се најкритични. 

Цар Самоил дефинитивно прв би го преместил иако се работи за еден од најубавите споменици воопшто. 

А во комплет со Цар Самоил би го преместил и Јустиниан.

Размислував за локација на двата споменика и мислам дека најдобро би било или лево и десно од влезот во Археолошкиот музеј или на Кале. Втората опција е дискутабилна со оглед на етничката чуствителноста на локацијата. 

Потоа би го преместил и Карпош кој на место од десна страна на камен мост гледајќи кон Скопската Чаршија би го ставил од левата. Е сега тука хронолошки пред музејот на Македонската Борба за независност би ги надоврзал и сите останати споменици кои се расфрлани по плоштадот а се дел од Револуционерната Борба на Македонија.Тука пред се мислам на спомениците на Димитрија Чуповски, Димитрија Поп Беровски, Питу Гули, како и новите споменици на Христо Узунов, Васил Чакаларов и Борис Сарафов. Тука би го ставил и Никола Карев кој дефинитивно треба да се премести но мислам дека поради неговите димензии не би одговарало да стои до останатите споменици. Така што најпогодно место за овој споменик според мене би бил кружниот тек кај Католичка на место на Чепреганов. За Гоце Делчев и Даме Груев мислам дека е потребна подетална анализа. Со ваквата локација би се добила една логична целина со која би се надополнил музејот.

Секако за да се отвори простор би ја дислоцирал и плажата но би оставил вегетација и зеленило да ги надополнуват спомениците. 

Морам да признаам дека првата идеа ми беше да се направи парк на револуционерите на Кале поточно директно на рамнината карши Црквата Свети Спас и таму да се сместат сите овие споменици но мислам дека поради политичко етнички причини ваквата идеа е неостварлива иако на тоа место дефинитивно му треба средување *дали знае некој под чија надлежност (Чаир или Центар?) е овој дела на Калето??)

На местото на Јустиниан дефинитивно би ги ставил основачите на ВМРО. Споменикот е изработен со иста техника со оној на Гемиџиите и мислам дека одлично би комуницирале. 


Ченто би го ставил карши собрание на местото на основачите на ВМРО. А во зеленилото лево и десно од главниот влез би изградил Споменици од бел Мермер на Претседателите Борис Трајковски и Киро Глигоров (но ова е опционално и во моментов не е приоритетно)


На крај дефинитивно би ги Преместил Спомениците на Кирил и Методиј како и Оние на Свети Наум и Климент Охридски. За нив имам две локации едната е од левата и десната страна на Црквата во Изградба Свети Константин и Елена или пак во Паркот кој се формира кај Црквата Богородица. 


Ете така јас набрзина склопив некој идеи со кои мислам дека ќе се растерети самиот плоштад и ќе се добие една логична целина на спомениците  во Скопје. Би ми било мило да слушнам и ваши предлози. 
Edited by kultuzin - 08-Apr-2013 at 12:36
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Apr-2013 at 12:33
Сеуште го немам овој пост дочитано, но само сакам да укажам дека Чепреганов е жив и здрав, а си сакал да напишеш Чакаларов
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Apr-2013 at 12:37

Originally posted by alexgizh

Сеуште го немам овој пост дочитано, но само сакам да укажам дека Чепреганов е жив и здрав, а си сакал да напишеш Чакаларов


Благодарам за исправката го поправив текстот а го додадов и Борис Сарафов.

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Apr-2013 at 12:44
Сега веќе кога го прочитав целиот твој пост, сметам дека идејата за анализа и предлог ти е добра, но самиот твој предлог го оценувам како лош. Претежно бидејќи немаш добар концепт за тоа како би требало да бидат распоредени спомениците (делот со распоредување на еден куп пред Музејот на Македонската Борба, со што ќе добиеме нешто слично на редот кај Жена Борец), а и самиот предлагаш да се направат ДОПОЛНИТЕЛНИ споменици, што секако се коси со принципот за дислокација на добар дел од спомениците.

Но, се согласувам со некои од конкретните идеи за дислокација, како на пример дека Основачите на ВМРО и Гемиџиите би се совпаѓале симетрично, дислокација на Самоил и на Јустинијан и слично...

Ми се допаѓа идејата за Парк на Револуционерите, за кој и самиот имав идеја од претходно, само што јас сметав дека треба да биде некаде понастрана од плоштад "Македонија" и секако не на Калето. Таму би ги поставил скоро сите коњаници кои имаат горе-долу ист стил, а претставуваат револуционери од Илинденскиот период, освен можеби Никола Карев (за кој сметам дека не треба да се дислоцира), Ѓорче Петров и најновиов на Чакаларов. Пред се' поради различниот габарит (кај Карев и Петров) и/или динамичноста на скултурата (кај Чакаларов).

Сметам дека на едно место треба да се групираат спомениците на следните дејци кои имале значаен придонес за формирањето на Македонската нација каква што ја знаеме денес, а тоа се: Пулески, Поп-Георгиев Беровски, Чуповски, Мисирков, Коневски, Кузман Јосифовски-Питу и Ченто.

Како и да е, тоа се твои идеи, ова се мои идеи... и веројатно ако тргнеме вака секој на 2-3 години ќе ги прераспределува спомениците како што ќе му текне. Но, ако морам да направам shortlist на споменици за кои сметам дека ДЕФИНИТИНО мора да се тргнат, по приоритет би било тоа следново:

1. Самоил,
2. Основачите на ВМРО, заедно со
3. АСНОМ,
4. Питу Гули,
5. Христо Узунов (ужасна скулптура според мене, се надевам ќе го увидите тоа и сами деновиве),
6. Јустинијан
7. Мостот Око и Мостот на Уметноста, заедно сосе скулптурите на нив.

Edited by alexgizh - 08-Apr-2013 at 12:45
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Apr-2013 at 20:32
Мислам дека Јане Сандански на истоимениот булевар е одличен пример за тоа како би требале да бидат распределени споменициве низ Скопје.

@kultuzin

Дека треба дислокација мислам дека би се сложиле 90% од нас тука на форумов, меѓутоа тоа што јас не би се сложил во дел од твоите предлози е да дислоцираш еден споменик, за на истото место (плоштадот) да го замениш со друг. Плоштадот е пренатрупан со споменици како и целиот мал ринг додека гледано пошироко од 1 км радиус од ценарот на Скопје речиси да нема ниту еден. А добри локации за секој од спомениците низ Скопје сигурно би се нашле, ете како што спомнав предходно, оној на Јане Сандански во Аеродром.

Има доволно улици, булевари, училишта и сл. што ги носат имињата на значајните личности од македонската историја па јас би ги искомбинирал тие со соодветните споменици. Населба Карпош - споменик од Карпош (само еден не по еден за секоја ), Универзитет Св. Кирил и Методиј - споменик од истите итн.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1866
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Apr-2013 at 23:02
Интересна идеја ,но сепак како што кажа Гиж не е можно баш таква дислокација бидејќи кога би се тргнало така тогаш секој втор месец би имало некоја дислокација.
За Самоил и Јустинијан се согласувам ,нивната габаритност и начин и материјал на изработка не се согласуваат со баш ништо што е на плоштад и потребна е нивна дислокација.
За  Чакаларов дефинитивно не се сложувам за дислокација ,бидејќи ако има некој споменик во градов кој ми се допаѓа како споменикот така и локацијата тогаш е тој споменик.

Иначе Кире85 споменикот и плоштадот (или паркот) Јане Сандански не се таму поради булеварот ,туку и Булеварот и Споменикот и Плоштадот се викаат така поради населбата ,таа населба во Општина Аеродром се вика Јане Сандански, започнува од Мајчин дом (или Три Бисери ,не сум сигурен) и завршува кај Бул. Србија.

А споменикот е поставен на одлична локација но за тоа се погрижи нашиот Градоначалник.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 09-Apr-2013 at 00:53
а може и да си отвориме парк „ск2014“ со сите споменици во него, и заедно да одбележуваат ова црна ера за земјава...
нешто слично имаше во источно-европскиве земји, каде голем дел на бутнатите споменици, скулптури, бисти и статуетки од Сталин и Ленин од времето на комунизмот, се собрани во еден музеј-парк Big%20smile

шала на страна:
искрено, и јас долго време размислував за дислокација како решение, НО
искрено има некои моменти според кои за мене е нереално да се замислуваат дислокации
1. бројот на споменици е огромен и просторот, времето и средствата што ќе треба да се одделат за нив, се еквивалентно огромни
2. политиката на земјава не е доволно зрела и озбилна да се справи со вакво нешто по цивилизиран и професонален пат
3. како и да се позиционираат споменициве, културниот белег дека нечија криза на идентитет истурила илјада споменици на километар квадратен, во рок од две-три години, без никаква основа и осет, ќе остави да се срамам доживотно од сопстената држава... а колку што знам, споменици од срам не се подигнуваат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Apr-2013 at 16:36
Ми се допаѓа идејата за дислоцирање на Јустинијан а на негово место да дојдат Основачите на ВМРО или Асном, бидејќи се слична композиција со Гемиџиите. Јустинијан да се постави пред новиот Кривичен Суд што е во изградба, одлична колерација ќе има Јустинијан (Јустина - Вистина стр.мак.) = Правда.

Исто мислам дека еден или два од спомениците, незнам кој би биле, да се постават на Јадран Сквер.

Edited by HugoGoulding - 09-Apr-2013 at 16:47
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 09-Apr-2013 at 18:07
Јадран сквер може да издржи максимум еден споменик, на местото каде што беше металната коцка.

Се' ми се врти Чуповски (сега пред Мериот и Сан Марко) како идеален за таа локација.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Apr-2013 at 18:19

Што мислите за Цар Самоил да се смести на Јадран Сквер??? Или него да го оставиме за Пред Археолошкиот Музеј или некоја друга локација. Мислам дека сите овдека 100 % се сложуваме дека местоположбата на Цар Самоил е најкритична и најприоритетна за преместување. 

Како втор, трет и четврт мене ми се вртат Јустиниан, Чуповски и Димитар Поп Беровски.

Како и да е досега во две работи се согласуваме сите кои пишавме на темата а тоа е :


Дека основачите на ВМРО треба да се преместат на местото на Јустиниан , за кој сеуште немаме дефинирано конкретна локација.

Исто како и дека Цар Самоил треба да се премести но  и за него немаме дефинирано местоположба.

Со оглед дека се работи за два споменика со сличен стил и  материјал на изведба слично држење на телото според мене најдобро би било да се постават во симетрија и не далеку еден од друг. Мојот предлог беше од левата и десната страна пред влезот во Археолошкиот музеј, само незнам дали има доволно место. 

Back to Top
oxia View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 04-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote oxia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 09-Apr-2013 at 18:33
Краток предлог
Дислокација на:
1.Самуил
2.Ченто
3 Сите од плоштад освен Гоце и Даме
4.Сите споменици од мостот на уметноста
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-Apr-2013 at 18:40
Со поставување на двата споменика пред Археолошки не сме решиле ништо.

Прво, таму веќе има 30тина скулптури (од различен материјал, не се мермерни), а и местото едноставно не дозволува толку големи споменици на 2 метри од Вардар.

Второ, не верувам дека се ист габарит, мислам дека Самоил е доста поголем, така што и таа замислена симетрија нема да се добие.

Трето, не се логични еден со друг.

За Јустинијан би се согласил да се премести кај што е сега споменикот на Крсте Петков - Мисирков, кај судовите, а Крсте Петков - Мисирков да се премести кај што е сега Христо Узунов. На Узунов споменикот е тешка катастрофа од анатомски аспект, неколкукратно полош и од на Никола Карев.

Самоил би го поставил во паркчето позади Собранието, за кое му порачувам на новиот Градоначалник да го задржи и да ја укине маркицата за катна гаража.

Мислам дека денес или утре ќе направам подобро осмислена, детална мапа на тоа како сметам дека би се растеретил центарот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Apr-2013 at 18:47
 
Originally posted by alexgizh

С

Мислам дека денес или утре ќе направам подобро осмислена, детална мапа на тоа како сметам дека би се растеретил центарот.

Со која алатка (програма) ги правиш мапите????


 

Originally posted by alexgizh


За Јустинијан би се согласил да се премести кај што е сега споменикот на Крсте Петков - Мисирков, кај судовите, а Крсте Петков - Мисирков да се премести кај што е сега Христо Узунов.
Самоил би го поставил во паркчето позади Собранието, за кое му порачувам на новиот Градоначалник да го задржи и да ја укине маркицата за катна гаража.

 


Што мислиш за локација горе на Калето за Цар Самоил и Јустиниан?

И второ за дислокација на Светителите Кирил и Методиј и Наум и Климент некако како да не припаѓат на новиот плоштад и како испадени ми делуваат. 

И трето вчера се согласивме дека добро би било да се направи некој парк на револуционерите, Дали имаш некој предлог? Мене прво што ми паѓа е паркот шума Гази Баба. Останувам на мислењето дека тој парк мора да заживее. Па ако треба нека и го оградат тој парк за луѓето да можат да се чуствуваат безбедно. 

Ако има интерес тука би можеле да направиме некаков концепт за таков парк и да го доставиме до општина Гази Баба. 


Edited by kultuzin - 09-Apr-2013 at 18:54
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 22-Apr-2013 at 11:41
sega koga veke konecno imame gradonacalnik koj najavi promeni vo proektot skopje 2014ta, bi sakal da napravime lista na raboti koi mu predlagame da gi promeni.. jas ke pocnam pa neka me koregira nekoj ili neka dodade svoe mislenje, pa moze na kraj sve ubavo da se sredi i da se prati vo ime na celata zaednica build:

1. MNR-da se otstranat skulpturite od fasadata

2. da se stopira izgradbata na kolonada makedonija, za da se dobie predprostor-plostad pred MOB i filharmonijata, kako i da se zacuva kolku-tolku ostanatiot pogled kon niv od kejot

3. da se reducira iluminacijata (ili zameni so zolti prigusheni svetla) na mostot na umetnosta, kako i na site objekti na severnata strana na kejot.

4. da se regulira fontanata voin na konj vo odnos na sletleckite i zvucnite efekti, da bidat nekolku pati dnevno i za praznici. igrata so mlazovi moze i preku den.

5. da se dislociraat ASNOM, i VMRO od zena park, kako i samuil od plostadot, na pomali plostadcinja koi moze da se formiraat okolu niv, so konkretni predlozi

6.da se napravi kompromis so grad skopje ako veke se pravi panoramskoto trkalo, da bide nekade okolu gratski park

7. istoto vazi i za gusarskite brodovi

8. da se dislocira ringispilot vo gratskiot park

9. da se zastitat so zakon i renoviraat avtenticno: EVN, GTC, MEPSO, C.K.

10. da se dozvolat i ne se kocat izgradbata na nekolku objekti kako crkvata, hotelot so oficerskiot dom, i nekolkute retki objekti vo centarot koi se vo moderen stil(da ne ispadne ajde sega sve ke stopirame, sto e za mene glupo)

11. da se preispita ogradata na mostot kaj MNR koja cini nekolku milioni evra

12. itno da se ponistat site tie markici nabutani okolu muzejot na grad skopje, osven onie koi se veke pocnati

13. isto i so tie zad MNR so sto kompletno bi se sokril MOB

14. redicata na fasadi koi gi barokiziraa do poratata da se dovrshi so posledniot na kjoshot-pelagonija vo isti stil, bidejki vaka mnogu loso izgleda

15. poditno da se ponisti markicata za majka tereza koja e dnoto na urbanizmot

16. da se ukine ulicata koja od podzemna stana nadzemna i koja go uzurpira celiot kej. t-mobile nek si smisli nacin kako da se dojde do objektot.

Edited by xnx - 22-Apr-2013 at 13:19
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 22-Apr-2013 at 12:45
Вие навистина ли мислите дека некој нешто ќе тргне да дислоцира или само си ја вежбате креативноста?
Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 22-Apr-2013 at 12:52
Глумиме градски архитекти.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-Apr-2013 at 13:10
Originally posted by ant11

Вие навистина ли мислите дека некој нешто ќе тргне да дислоцира или само си ја вежбате креативноста?


i dvete. js ne gledam deka na gradonacalnikot mu ostana mnogu rabota vo centar osven dislokacija na spomenici i revizija na proektot
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Apr-2013 at 13:12
Originally posted by NoName

Глумиме градски архитекти.


ako mislis deka treba da si kjutime i da si traeme nema potreba da ucevstvuvas na temava. samo nema potreba od ironija, do sega sme potegnale mnogu inicijativi i veruvale ili ne nekoi ni uspeale ili bar sme doprele do javnosta i mediumite
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Apr-2013 at 13:15
Originally posted by NoName

Глумиме градски архитекти.

Всушност некои други глумат градски архитекти и од градов направија циркуз, притоа фрлајќи во ветар стотици милиони евра.

А овде само се дискутира, се изнесуваат и се анализираат идеи и предлози, како во секое нормално слободно општество каде сите граѓани можат (и се добредојдени) да придонесат за општиот благодет и просперитет, преку нивната граѓанска проактивност. Ама ние не само што не сме такво општество, туку изгледа не ни знаеме што е тоа... дали лета, дали се мачка на леб...

Впрочем за оние кои навистина си ја презедоа улогата на градски архитекти, xnx за нив е академик примариус професор доктор на науки и уметности.


Edited by Cloverstack - 22-Apr-2013 at 13:23
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Apr-2013 at 13:23
iskreno bar na forumov ocekuvav diskusija za sekoja tocka pooddelno ili predlozuvanje na novi, bidejki za toa e namenet forumov. no dobiv: aj ne mi se prai mnogu pameten i aj be ne se furaj deka nekoj nesto ke premesti. super
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.