build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Предлози за дислокација на дел од спомениците

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 891011>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8983
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 21-Jun-2017 at 14:06
Originally posted by HugoGoulding

Не беше во политичка или историска конотација сликата.

Поентата беше дека тука заедно со нивниот идеолози и интелектуалци Грчев и Фрчко ќе ги рушат спомениците, а таму се поклонуваат пред истите.


Па политичка е конотацијата апсолутно. Заев ја посети Софија во функција на премиер и посетата на споменикот е во контекст на идејата за подобрување на односите со Бугарија. Ова е многу фина тема за муабет на некој друг форум каде што тие теми се ОК.

Што пак мислеле Фрчко и Грчев е 10та работа, а нивната реакција (особено на Грчев, Фрчко и не го имам многу читано) најчесто била за СК2014 како целина а не за неговите засебни делови како Самоил.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 21-Jun-2017 at 14:33
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by HugoGoulding

Eднакво си чипиран од едните, колку што мислиш дека другите се чипирани од другите.

Се гледа по тоа дека мислиш дека вандализираниот споменик на Самоил е теорија на заговор измислена од Курир или Сител.


Остај го наводно вандализираниот споменик на Самоил, и погледни си ја вандализираната држава во каква состојба е после 11 години владеење на тие што редеа споменици на секој ќош. Како тоа не те загрижи сите тие години?Да речеме дека споменикот на Самоил навистина бил вандализиран (мада дури ни за тоа не можеш да обезбедиш доказ)...

Поединци можат да прават секакви бељи, споменици се вандализирале и ќе се вандализираат, и кај нас и секаде.Луѓето својот револт масовно го истурија врз триумфалната капија, врз прометеј со пелени и слични мултимилионски циркузи, а не врз споменикот на Самоил, такашто твојот обид да прогласуваш предавници и на ова поле, е прозирен и патетичен. Од друга страна, организирно вандализирање на цела држава и општество, вандализирање на буџетот, вандализирање на националната историја, вандализирање на јавниот простор, вандализирање на приватноста на граѓаните, тоа не пречи нели?


1. Ми се обратни конкретно за споменикот на Самоил со зборовите да не лупам и сега наеднаш споменикот стана небитен и се осврна кон проблемите кои ги има државата?

2. Ако има некој слика или може да најде слика од "наводно" вандализираниот Самоил во Скопје нека ја постира, молам.

Споменикот на Самоил во Скопје беше вандализиран во периодот на шарената директно од учесниците и организатори на шарената куртонлуција и тоа се случуваше во истиот период кога истурија боја и прашок во фонтаната на плоштад.

Edited by HugoGoulding - 21-Jun-2017 at 14:34
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 482
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 21-Jun-2017 at 14:40
Just for the record, Самоил беше исшкртан со црн спреј. Инаку целава тема е отруена со политика и историја, не знам зашто дури сега се реагира против Хуго. Нишкава треба да одговори на прашањето каде и дали некој споменик треба да се премести (од урбанистички аспект).
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8983
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 21-Jun-2017 at 14:45


Се слагам потполно. И ако се навратиш и претходно имаше апели да се прекинат такви теми. Модератори не се џандари, инаку би требало пола форум и 80% членови да банираме.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 21-Jun-2017 at 14:55
Се слагам и јас со тоа, но не можам да ја премолчам апсурдноста на ситуацијата.

Edited by HugoGoulding - 21-Jun-2017 at 15:08
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 482
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 21-Jun-2017 at 14:59
Офтопик малку, но пред да се размислува за споменициве, треба да се дислоцира вртелешката која претерано смета на пешачкиот коридор, а кој и онака е тесен поради кафичот.
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 22-Jun-2017 at 12:12
Вртелешката треба под хитно да се одстрани. Помеѓу неа и терасата на Тренд нема повеќе од три метри коридор.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1880
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 22-Jun-2017 at 14:22
horor. i taa kukjarkata jeziva kako e bapnata, koa proagas od kej nakaj plostad se ceka redica
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 22-Jun-2017 at 16:24
Originally posted by CloverstackВештачки наметнат премиер се станува на наместени избори, како што правеше претходниот, којшто сега е на пат за Идризово. Секако благодарен сум му што прислушкувајќи ја пола джрава, тонски ги овековечил и своите неброени криминали и злосторства.И секако нема лекции за патриотизам и споменици да добивам одлуѓе кои се посраа на добар дел од нашата историја, а не им сметаа споменици на Тодор Александров и на Ќосето, и величање на цела врховистичка багра во музејот на вмро. Особено не преку некакви цитати без линкови, мада е јасно дека се од разноразни курири и сители.


Вашиот премиер дојден како лидер на партија со комунистички корени и идеологија, се поклони во Бугарија на Самоил Царот на Бугарите и кажа дека имаме заедничка историја. ВМРО ДПМНЕ врховистичка? Вода може да им носи после овој потег на вашиот премиер.

Edited by HugoGoulding - 22-Jun-2017 at 16:25
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11809
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 22-Jun-2017 at 17:04
Па, факт е дека имаме заедничка историја, не само со Бугарите туку и со другите држави и нации на Балканот, не сме биле затворени во стаклено ѕвоно од антиката до денес, да му се невиди. И темата е за дислокација на спомениците, држете се до неа, аман веќе!
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 491
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 22-Jun-2017 at 18:20
Айде и аз да се вклучам в оффтопика ,макар да не ми е по сърце.
Сметам дека Заев е отдал почит на личността и човекот Самоил , не на царот или надписот на постаментот. Не съм фен на Заев ,но секоя чест ,така прави държавник ,който мисли за своята държава и гледа в бъдещето и нейния просперитет. Предполагам е имало морална и вътрешна дилема да го направи или не . Но в крайна сметка е надделело отговорността и визията за бъдещето.


Преди години имаше идея да се направи парк на Европа с споменци от всека една страна . Ако се вратите отново към тази идея некои от спомениците може да се дислоцират там.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 22-Jun-2017 at 18:44
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by CloverstackВештачки наметнат премиер се станува на наместени избори, како што правеше претходниот, којшто сега е на пат за Идризово. Секако благодарен сум му што прислушкувајќи ја пола джрава, тонски ги овековечил и своите неброени криминали и злосторства.И секако нема лекции за патриотизам и споменици да добивам одлуѓе кои се посраа на добар дел од нашата историја, а не им сметаа споменици на Тодор Александров и на Ќосето, и величање на цела врховистичка багра во музејот на вмро. Особено не преку некакви цитати без линкови, мада е јасно дека се од разноразни курири и сители.


Вашиот премиер дојден како лидер на партија со комунистички корени и идеологија, се поклони во Бугарија на Самоил Царот на Бугарите и кажа дека имаме заедничка историја. ВМРО ДПМНЕ врховистичка? Вода може да им носи после овој потег на вашиот премиер.


Нa кoј премиер мислиш нa тoј штo е фигурa, oнoј oд кaле или тoј штo им ги финaнсирa фондациите?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8983
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 22-Jun-2017 at 18:54
Originally posted by kultuzinНa кoј премиер мислиш нa тoј штo е фигурa, oнoј oд кaле или тoј штo им ги финaнсирa фондациите?


ах таа Македонија, колку луѓе само работат да ја растурат.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3414
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 23-Jun-2017 at 08:23
Имам нова идеја. Ја би го обоил Ќосето у све боје ЛГБТ заједнице, и тоа заедно со Триумфална порта. И така би ги оставил. Барем знам дека некои инфаркт ќе добијат.
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 23-Jun-2017 at 12:41
Одлична идеја.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 24-Jun-2017 at 02:43
значи пак ќе повторам на оние на кои не им е јасно... нема поголемо ругање на сопствена историја од поставување на квази споменици, склопени од некој анонимен автор, трошење баснословни суми на нив и пикање во некое случајно слободно ќоше во моментот преку ноќ, ко да се некои градинарски украси...
не знам како воопшто некои од вас помислуваат дека Ск2014 е некакво културно-историско возвишување... стварно не знам
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 26-Jun-2017 at 13:59
Originally posted by zabegan

значи пак ќе повторам на оние на кои не им е јасно... нема поголемо ругање на сопствена историја од поставување на квази споменици, склопени од некој анонимен автор, трошење баснословни суми на нив и пикање во некое случајно слободно ќоше во моментот преку ноќ


Ima... trosenje na basnoclovni sumi za nivno otsranuvanje i ostranuvanje na se ona sto do sega, kako taka, bilo napraveno
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 26-Jun-2017 at 22:58
Originally posted by pbanks


Originally posted by kultuzin


Нa кoј премиер мислиш нa тoј штo е фигурa, oнoј oд кaле или тoј штo им ги финaнсирa фондациите?
ах таа Македонија, колку луѓе само работат да ја растурат.
offtop. Како кој да растури држава? Тоа никогаш нити било држава ниту ќе биде... Аналогно: Држава на хартија, а во суштина протекторат, кукла марионета што конците и ги држи друг... И немојте 100% за се да ги обвинувате политичарите (независно од која партија) Народот сам си е крив што немал и ќе нема држава, да има овде саалам народ досега ќе направеше уставотворно собрание, и ќе ги ги откопаше од корен сите политички партии, а на одродени лица би им било забрането да се бават со политика!

Се извинувам за вон тема. Па сега ако сакате бришете ми го постот, но колку и да не сакате да прифатите реалноста е таа! Само народ дава и само народ зема... А овој народ се покажа максимално неспособен и не заслужува да има држава , На здравје
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 26-Jun-2017 at 23:32
Originally posted by iGi_PoP


Originally posted by zabegan

значи пак ќе повторам на оние на кои не им е јасно... нема поголемо ругање на сопствена историја од поставување на квази споменици, склопени од некој анонимен автор, трошење баснословни суми на нив и пикање во некое случајно слободно ќоше во моментот преку ноќ
Ima... trosenje na basnoclovni sumi za nivno otsranuvanje i ostranuvanje na se ona sto do sega, kako taka, bilo napraveno
ќе дадете ли некогаш аргумент што не личи на некое мало дете во градинка што се инаети?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 01-Jul-2017 at 20:27
Да се навратам на еден момент пред спомениците, а тоа беа скулптурите кои беа поставени низ центарот на Скопје по иницијатива на Министерството за Култура.

Просјакот кои сеуште стои на ул Македонија, Мачката на топка, Жената дрво на плоштад, Вљубените, Бикот, Шмизлата и уште неколку МОДЕРНИ скулптури кои беа поставени во Мал ринг и неговата околина. Истите скулптури беа исмејувани од баграта на СДС и Грчев и уште тогаш имаше негативна кампања еднаква на таа која е и сега за СК2014. Ми текнува дека баграта на Грчев и некакви си Слободни или Шарени Скопјани и Плоштади Слободи на ул Македонија поставија ВЦ Шоља врз бел мермер на кој стоеше плочка со натпис Скулптура Олеснување.

Ова е само осврт за каков политички мотивиран џган станува збор и стои зад повеќето од овие пропаганди против поголемиот дел на проектот СК2014. Нив ниту ги интересира култура, модерна архитектура, неокласика, споменик или скулптура. Имаат патолошка омраза и опседнатост да го напаѓаат сето она кое не го направиле они или што според нив ги прави да се чувствуваат инфериорни во сопствените очи.Edited by HugoGoulding - 01-Jul-2017 at 20:33
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 891011>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.