build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Предлози за дислокација на дел од спомениците

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 22-Apr-2013 at 13:25
Мислам дека треба да се дискутира за реални работи, а не да се троши енергијата на нешто што нема да биде, барем не пред да поминат 10 години на пример.

Како тоа не му останало на новиот градоначалникот работа во Центар?
Зарем граѓаните на Центар избраа градончалник со единствена идеја да ги тргне спомениците?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11886
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 22-Apr-2013 at 13:34
Originally posted by ant11

Мислам дека треба да се дискутира за реални работи
Чим Ск2014 стана реалност (и тоа некоја негова надградена и проширена варијанта), не постојат веќе нереални работи. Буквално се е реално, а не па онаа крајно претпазлива и конзервативна листа што ја составил xnx.


Edited by Cloverstack - 22-Apr-2013 at 13:36
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-Apr-2013 at 13:55
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by ant11

Мислам дека треба да се дискутира за реални работи
Чим Ск2014 стана реалност (и тоа некоја негова надградена и проширена варијанта), не постојат веќе нереални работи. Буквално се е реално, а не па онаа крајно претпазлива и конзервативна листа што ја составил xnx.


Ск2014 е реалност, но не и дислоцирањето.

Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 22-Apr-2013 at 15:13
Цар Самоил во Охрид да се дислоцира.
Back to Top
chelsea View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote chelsea Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 22-Apr-2013 at 15:16
Neznam shto e realno ,a shto nerealno,ama nishkava za dislokacija postanuva najinteresna za pratenje i diskusija,i vredi da se postavat svoi mislanja.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-Apr-2013 at 15:34
Originally posted by MGS

Цар Самоил во Охрид да се дислоцира.


И Гоце во Кукуш и Александар во Пела. И Мисирков во Пела. И Ченто во Прилеп.

И сите по дома.Edited by HugoGoulding - 22-Apr-2013 at 15:40
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3312
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 22-Apr-2013 at 15:37
Мое мислење е дека треба да се направи дислокација, но не и рушење на она што е изградено. Лично сметам дека треба ДЕЛ, не сите споменици да си најдат место во оние градови во кои истите се поврзани со личноста. Така на пример, Цар Самоил би можел да отпатува во Охрид, не гледам никаков проблем во ова, напротив, подобро да си го најде вистинското место отколку некој да се потсмева во оваа значајна личност од историјата.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 333
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 22-Apr-2013 at 15:52
И jас мислам дека споменикот на Самоил е наjкритичен и прв би го дислоцирал него. На второ место е Jустиниjан
ಠ_ಠ
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Apr-2013 at 16:27
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by MGS

Цар Самоил во Охрид да се дислоцира.


И Гоце во Кукуш и Александар во Пела. И Мисирков во Пела. И Ченто во Прилеп.

И сите по дома.

Не се прај многу духовит,на споменикот на Самоил местото му е во Охрид,а не да стои како чир на скопскиот плоштад.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 22-Apr-2013 at 16:48
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by MGS

Цар Самоил во Охрид да се дислоцира.


И Гоце во Кукуш и Александар во Пела. И Мисирков во Пела. И Ченто во Прилеп.

И сите по дома.provincijalci nadvoro od skopje mala shala

tzar samoil najubavo vo ohrid ili pa na skopskoto kale zaedno so justinijan
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 22-Apr-2013 at 17:00
Originally posted by MGS

Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by MGS

Цар Самоил во Охрид да се дислоцира.


И Гоце во Кукуш и Александар во Пела. И Мисирков во Пела. И Ченто во Прилеп.

И сите по дома.

Не се прај многу духовит,на споменикот на Самоил местото му е во Охрид,а не да стои како чир на скопскиот плоштад.


Е не ви го даваме бе.

Edited by HugoGoulding - 22-Apr-2013 at 17:01
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 22-Apr-2013 at 17:08
За старо железо?
Traveling.
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 248
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 22-Apr-2013 at 17:16
Се предлага поместување на мостови, а спомениците си имале природни средини, како Охрид, Прилеп и Пела, секој си има своја желба и идеа, сите идеи се различни, и ниту една нема да се спроведе. Барате стопирање на проекти кои се во ингеренции на Градот Скопје, да се вадат делови на фасади, и да се заштитуваат фасади. И сето ова се бара од новиот градоначалник и новиот совет на Општина Центар, мислиш они се мали богови и можат да прават што им текне нив или на нас или на вас. Тресла се гора родио се миш, ке галами малку Жерновски наредните месеци, кога ке се соочи со реалните општински проблеми, нема ниту да се сети на спомениците...
Interceptor design
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1814
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 22-Apr-2013 at 21:24
Originally posted by xnx

sega koga veke konecno imame gradonacalnik koj najavi promeni vo proektot skopje 2014ta, bi sakal da napravime lista na raboti koi mu predlagame da gi promeni.. jas ke pocnam pa neka me koregira nekoj ili neka dodade svoe mislenje, pa moze na kraj sve ubavo da se sredi i da se prati vo ime na celata zaednica build:

1. MNR-da se otstranat skulpturite od fasadata

2. da se stopira izgradbata na kolonada makedonija, za da se dobie predprostor-plostad pred MOB i filharmonijata, kako i da se zacuva kolku-tolku ostanatiot pogled kon niv od kejot

3. da se reducira iluminacijata (ili zameni so zolti prigusheni svetla) na mostot na umetnosta, kako i na site objekti na severnata strana na kejot.

4. da se regulira fontanata voin na konj vo odnos na sletleckite i zvucnite efekti, da bidat nekolku pati dnevno i za praznici. igrata so mlazovi moze i preku den.

5. da se dislociraat ASNOM, i VMRO od zena park, kako i samuil od plostadot, na pomali plostadcinja koi moze da se formiraat okolu niv, so konkretni predlozi

6.da se napravi kompromis so grad skopje ako veke se pravi panoramskoto trkalo, da bide nekade okolu gratski park

7. istoto vazi i za gusarskite brodovi

8. da se dislocira ringispilot vo gratskiot park

9. da se zastitat so zakon i renoviraat avtenticno: EVN, GTC, MEPSO, C.K.

10. da se dozvolat i ne se kocat izgradbata na nekolku objekti kako crkvata, hotelot so oficerskiot dom, i nekolkute retki objekti vo centarot koi se vo moderen stil(da ne ispadne ajde sega sve ke stopirame, sto e za mene glupo)

11. da se preispita ogradata na mostot kaj MNR koja cini nekolku milioni evra

12. itno da se ponistat site tie markici nabutani okolu muzejot na grad skopje, osven onie koi se veke pocnati

13. isto i so tie zad MNR so sto kompletno bi se sokril MOB

14. redicata na fasadi koi gi barokiziraa do poratata da se dovrshi so posledniot na kjoshot-pelagonija vo isti stil, bidejki vaka mnogu loso izgleda

15. poditno da se ponisti markicata za majka tereza koja e dnoto na urbanizmot

16. da se ukine ulicata koja od podzemna stana nadzemna i koja go uzurpira celiot kej. t-mobile nek si smisli nacin kako da se dojde do objektot.

Ќе ти одговарам со мое лично и реално мислење според закони и прописи,а и според тоа што ми го кажаа луѓе кој ја познаваат политиката на СДСМ и Жерновски.
1.МНР- објектот е во надлежност на самата институција, финансиран од буџетот на Република Македонија како важен објект за институција, барањето за отстранување на скулптурите од фасадата се нереално ,ниту ако се насочени кон Жерновски, ниту кон Трајановски бидејќи владината гарнитура (односно МНР) нема да го направи тоа (во нивна надлежност е).
2.Колонада Македонија си има маркица ако не се лажам ,се е според законите и прописите ,земјиштето е на Министерство за транспорт и врски и под надлежност на Град Скопје ,можност за стопирање од страна на новиот градоначалник на Центар = 0 односно никаква освен ако не најде некој матни и незаконски изведени измени на ДУП но сепак таа ќе постои бидејќи потои и во ГУП.
3. Повторно ќе кажам ,не е во надлежност ниту на општина Центар, туку или на Град Скопје или на некој друг, но сепак може да се поднесе барање од општина Центар до надлежната институција задолжена за оваа работа ,да го исправи ова ,заедно со добра аргументација зашто го бара ова.
4.Previous Читај претходно.
5.Дислокацијата нема да се случи независно колку и да негодуваме, поради што народно речено уште не се родил човек што е во политика и има муда да го направи тоа. Тоа треба да се смени цела структура на партиите и да донесат одлука (сите партии заедно) подржана со референдум на граѓаните на Центар па и град Скопје и да одлучат на таа тема.
6. Тука те подржувам ,Градски парк и Луна паркот би биле совршена локација за ова чудовиште, но за компромис повторно претставува проблем знајќи кој ги плете конците во државава и знаејќи дека Коце и Андреј се ко Мачка и Глушец еден спрема друг. Тука е потребно повторно официјално аргументирано барање.
7.Гусарските бродови јас би рекол ок тие два нека стојат но компромис да се направи другите воопшто да не се градат, а ако треба да се градат секако да биде надвор од центарот ,јас би дал предлог нека бидат негде кај Сарај или пак кај Село Лисиче (кај што се влева Маркова Река во Вардар).
8. Подршка и за ова, повеќе да коментирам нема потреба ,моментот е доловен со претходните делови.
9.Заштитата со закон зависи од Влада на Република Македонија и Град Скопје ,општина Центар нема голема улога во ова ,но затоа може продолжи центар да реновира (исто како и досега) на станбените згради но во модерен или автентичниот стил. А за овие објекти од јавна важност зависи од Владата и самите сопственици на објектите.
10.Мислам дека Жерновски нема да се буни тука ,бидејќи сепак тие парцели имаат маркици ,земјиштето е под надзор на Г.Скопје а веќе продадено на инвеститор, така да он нема некоја улога тука.
11.хмм Оградата колку што знам е инвестиција на Град Скопје ,а он нема увид и право на тоа.
12.Поништување би подржал но незначи дека ќе се случи ,повторно тука има улога Г.Скопје и Министерство за Транспорт и Врски.
13.Таму незнам што е планирано и незнам чива надлежност е земјиштето но претпоставувам како под број 12.
14.Подршка за ова ,а мислам дека останатиот дел од страната на Димитрија Чуповски може да се реновира во модерен стил, а челото на зградата (од кај собрание кога се гледа) да биде некој спој помеѓу „барокот“ и модерното и тогаш целата зграда би била многу интересен спој ,бар според мене.
15.Подршка и за ова па дури и комплетено бришење.
16.Незнам на ова што да кажам ,од подземен пристап за зградата стана подземен булевар ,а подземниот булевар под плоштад беше избришан ,тука има многу глупости.
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 248
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 22-Apr-2013 at 22:06
Целосно се согласувам
Interceptor design
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 22-Apr-2013 at 23:20
дислокација можи да се направи само во разговор со добра воља на сите страни.ако се тргни со инат ништо нема да се направи.единствен начин е добро образложение и заедничка програма,све друго е пропаст
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 23-Apr-2013 at 08:44
нема дислокација, ниту уривање
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8843
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 23-Apr-2013 at 08:49
Originally posted by ant11

нема дислокација, ниту уривање


и јас сум сигурен дека нема да има, поради недостиг на волја, ресурси, способност, визија итн...

Но интересна ми е оваа хистерија дека „нема дислокација, нема уривање“ што се врти деновиве. Од еднаш стана битно да се почитуваат „различностите“ и да се почитува тоа што е изградено, после повеќе години потсмев и ситење кон сите на кои не им се допаѓа СК2014
Back to Top
NoName View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Jan-2013
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote NoName Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 23-Apr-2013 at 10:08
Нема да има дислокација пред се заради изборните резултати.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3312
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 23-Apr-2013 at 12:05
Сметам дека мора има дислокација на одредени споменици и скулптури, токму резултатите од локалните избори го покажуваат тоа. Особено што идниот градоначалник ќе треба да најде начин на плати уште 10-тина милиони евра за довршување на постоечките проекти од Скопје 2014, а кога веќе тоа ќе мора да го направи, да не ги остави објектите во ваква состојба, тогаш мислам дека има потполно право да одлучи и кои споменици и скулптури треба да се тргнат од центарот на Скопје и да си најдат подобра позиција во државава. 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.