build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Предлози за дислокација на дел од спомениците

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 09-Jun-2017 at 11:03
И искрено да ти кажам ни до половина не ти го прочитав напишаното. Ништо есенцијално не кажуваш.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
Jonski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 09-Jun-2017
Online Status: Offline
Posts: 8
  Quote Jonski Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 09-Jun-2017 at 11:26
Проектот е смислен уште во 2006 година и за него не биле предвидени никакви дебати или пак било од значење мислењето на стручната јавност. Ова е замисла на еден човек кој не му давале да си игра со лего коцки како мал. Знам дека е смешно но логиката само таму ме води. Ќе го земам за пример разговорот на особата која ни името не сакам да и го спомнам кога крои зграда единствено по свој терк "скрати ја терасата едно два метра" чинам беше... Значи секој разговор за да се оправда овој проект кој беше поддржан од "уметници" и "архитекти" чии што усти беа така добро затворени со пари што ми е дегутантно да збоеувам понатаму. Со една реченица ќе кажам. Никој не беше прашан и ппартијашкото однесување со државни интереси треба да се прекине за да нема сега бљунтави дискусии за стиропор проекти по ОТП на некои инфантилни политичари.

пс. Дислокација не е решение претопување и создавање на нови современи скулптури што ќе соодветсвуваат со тековите во светот е прифатливо за мене лично. Попрво би видел некоја огромна скулптура на плоштад инспирирана од Хаџи Бошков отколку вакви бледи копии на некои западни стилови.


Edited by Jonski - 09-Jun-2017 at 11:33
Сервилноста е лоша болес
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 460
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 09-Jun-2017 at 12:26
Originally posted by Понтифик

Што се однесува до мене

Среќа што не се однесува до тебе. A за ваков флејминг заслужуваш бан.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1345
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 09-Jun-2017 at 12:36
Ама Понтифик не е премиер. За разлика од него, еден психопат беше и сè правеше по принципот ,,Што се однесува до мене".
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11945
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 09-Jun-2017 at 12:46
Originally posted by Понтифик

Цар Самуил да се подари на Бугарија (нели е бугарски цар и е родум од Софија) или да оди во Охрид. 

Самоил може да оди само во Охрид, а на Бугарија можеме да и го подариме Тодор Александров, како и восочните фигури на Ванчо Михајлов и останатата врховистичка багра од музејот на вмро.


Originally posted by Понтифик

Што се однесува до мене, Александар, Филип и Олимпија во знак на добрососедство треба да и се подарат на Грција (се разбира РМ да го плати транспортот и евентуалното монтирање таму)

На Грција можеме да и го подариме само големиот портрет на Груевски од владината зграда, човекот кој толку многу направи за афирмација и зацврстување на грчките позиции спрема Македонија во меѓународните односи, како и за економските интереси на грчки фирми преку грбот на македонските граѓани (коруптивни зделки како ОКТА, Актор, Контоминас).Edited by Cloverstack - 09-Jun-2017 at 12:54
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 09-Jun-2017 at 13:01
Се радувам за разнообразието од становишта кои ги предизвикав. Екстремното постапување и пристапување во решавањето на вакви прашања од општ и јавен интерес на начин како што наведов, да не се повторувам, ќе ја научи оваа нација на нешто што се вика општествена одговорност. И финансиското бреме одново да го понесат даночните обрзници за во иднина да не дозволат да се повтори ова, ниту пак нешто слично на ова, без значение дали се работи за архитектурен и естетски злочин или српска тивка асимилација преку медиумите. Што се однесува до мене, тоа треба да е така.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 09-Jun-2017 at 13:06
И ве молам - GIVE ME A BREAK.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 460
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 09-Jun-2017 at 13:09
Originally posted by Staro Skopje

Ама Понтифик не е премиер. За разлика од него, еден психопат беше и сè правеше по принципот ,,Што се однесува до мене".

Кој рече дека Понтифик е премиер? Изместуваш теза за да зборуваме за „психопатот“. Мене повеќе ми сметаат небулози како овие на Понтифик (кој е Бугар), отколку човек кој веќе не е премиер и нема моќ.
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 09-Jun-2017 at 13:18
Зошто небулози човеку божји? Ти знаеш да читаш или си опериран од семантика!? Прва работа. Второ, каква врска има тоа што сум бугарин со целото. Многу долно ти е нивото, многу си елементарен. И не ме вовлекувај во вакви патетики те молам, ова е форум за аритектура, зборувај за аритектура и не ме терај мене да пишувам вака, бидејќи не сум конфликтна личност.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 460
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 09-Jun-2017 at 13:41
Тоа што си Бугарин те дисквалификува да толкуваш македонска историја, за поаѓајќи од таму да даваш предлози (навредливи) за дислоцирање на споменици во држави кои отворено ни негираат некој дел од идентитетот. Немам ништо против да даваш предлози за дислокација или воопшто уредување на градов како негов жител, но очигледно имаш потреба освен со историја, да го моделираш и општествово.

И прочитај си го првиот пост пред да ми кажуваш да ти зборувам за архитектура.
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 09-Jun-2017 at 15:30
Забелешките не ти ги прифаќам и ти ги враќам назад, прави што сакаш со нив.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 09-Jun-2017 at 16:31
Originally posted by Понтифик

Ја пропушташ поентата, немаш никаква културолошка и антрополошка подлога во себе.Паралаелата со споменикот на Александар Велики во Австрија исто ти е неиздржана и слаб аргумент. Овдека се работи за нешто друго, првоначално поривот за да ги има кај нас овие споменици не е општоцивилизациски. И да те потсетам ова е СЛАВЈАНСКА Македонија и треба да се потпреме единствено на тоа наследство. И во Бугарија има несекојдневни тракиски богатства по музеите но врз нив не се гради идентитет.


Нема славјанска Македонија, има Македонија. Никаде во историјата не сум прочитал за такво нешто како славјанска Македонија, ниту пак славјанска Србија, славјанска Бугарија итн. Македонија е Македонија и сите борци за слобода се бореле само за Македонија без никакви додавки пред нејзинот име, а споменците во СК2014 се 80% од творци кои твореле на Македонски јазик кој е "словенски" и само мал процент од антиката.

И како тоа ти наеднаш стана слеп за сите овие 80% од споменици и се фати за два-три споменика кои личности пред сe' се од интернационално значење па тек после од локално и да мислиш дека се единствено нешто преку кое Македонците се идентификуваат?

А разликата помеѓу Македонија и нејзиното наследсво и Бугарија и нејзиното тракиско богатство е во тоа што Македонија и Македонците до ден денес се Македонија и се Македонци, а вие Бугарите не сте ниту Тракија ниту пак Тракијци.

Ние не градиме идентитет врз Александар Македонски едноставно го носиме и сме го задржале името Македонија и Македонци кое датира од Античко време. Тоа е доволно за да имаме споменик од Александар, и од сите други кои себеси се нарекувале Македонци и се бореле и твореле за името Македонија.


Edited by HugoGoulding - 09-Jun-2017 at 17:08
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 09-Jun-2017 at 17:06
Не си прав, таков континуитет, таква приемственост​ историска не постои која ќе го сврзе овдешните население од древноста до денес. Македонски антички јазик не постои, тоа е древно грчки дијалект со тракиски примеси. Населението на Древното Кралство Македонија е од тракиско-илирски произход со хелинизирана аристокрација. Освен тоа, тој народ е едно мало племе кое водело војни поради добиток. Апсолутно во ништо не биле супериорни. Денешната држава Република Македонија е изградена на сосем други основи. Жалам што во време на лесен достап до информации некој сеуште се повикува на однадвор инфилтрирани и ветви,истрошени пропаганди. Кореспонденцијава отиде предалеку според мене. Ве молам, доволно е. Само ќе подвлечам дека со СК 2014 треба да се прави нешто во иднина и тоа нешто да личи на добра промена. И се разбира, стојам на она што го напишав на почетокот.
Само тъмен ум като моя може да знае всички тайни, защото са тъмни, толкова тъмни...но в теб.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 09-Jun-2017 at 17:16
Originally posted by Понтифик

Не си прав, таков континуитет, таква приемственост​ историска не постои која ќе го сврзе овдешните население од древноста до денес. Македонски антички јазик не постои, тоа е древно грчки дијалект со тракиски примеси. Населението на Древното Кралство Македонија е од тракиско-илирски произход со хелинизирана аристокрација. Освен тоа, тој народ е едно мало племе кое водело војни поради добиток. Апсолутно во ништо не биле супериорни. Денешната држава Република Македонија е изградена на сосем други основи. Жалам што во време на лесен достап до информации некој сеуште се повикува на однадвор инфилтрирани и ветви,истрошени пропаганди. Кореспонденцијава отиде предалеку според мене. Ве молам, доволно е. Само ќе подвлечам дека со СК 2014 треба да се прави нешто во иднина и тоа нешто да личи на добра промена. И се разбира, стојам на она што го напишав на почетокот.


Влечеш кон тема која е комплетно оф-топик, а темата не е толку едноставна и кратка како што сакаш ти или било кој да ја прикаже. Антички македонски јазик постои и нема никаква врска со старо-грчки и бил комплетно не разбирлив за тогашните античките Грци. Македонците биле нарекувани "варвари" односно збор употребуван од страна на грците за сите оние племиња кои не зборувале грчки. Тоа не значи ништо, но чисто да ти реплицирам на твоите површни и неточни информации кои ги изнесуваш.

Што се однесува до јазикот кој го употребуваат во адмистрацијата и на целата империја тоа е Коине, јазик кои го користат и Илирите и Тракијците со цел полесно да се разберат помеѓу себе, нешто слично на употребата на англискиот денес. Македонците не биле Грци, биле Македонци, исто како што Тракијците биле Тракијци и Илирите биле Илири. А тоа што Александар решил да ја прифати и почне да ја шири "хеленската" култура и да стане поголем хеленист и од грците тоа е негов проблем, исто како што е проблемот со Груевски е што сака да шири западњачка култура и архитектура со францускиот барок и римски неокласицистичка архитектура и скулптура наместо и врз тоа што потекнува од овие простори.

Edited by HugoGoulding - 09-Jun-2017 at 17:26
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4411
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 09-Jun-2017 at 17:35
Со единствена разлика што тие „Македонци“ од пред 2000 години и ти немате ништо заедничко. Поздрав.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 09-Jun-2017 at 17:59
Originally posted by гитардемон

Со единствена разлика што тие „Македонци“ од пред 2000 години и ти немате ништо заедничко. Поздрав.


Па имам, за твоја жалост. И тие и јас се бориме под исто име и за исто име Македонија и се нарекуваме Македонци. Повеќе од доволно.

Преку глава со овој досаден муабет, враќање на пра-историски и антички корени е еднакво глупаво како и неговото комплетно негирање. Единствен релевантен фактор за било какви реални тврдења се генетски испитувања и истражувања а не мислења на историчари, политичари или било кој друг, а особено не на типови како тебе што мислат дека знаат, а не знаат.


Edited by HugoGoulding - 09-Jun-2017 at 18:52
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4411
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 10-Jun-2017 at 01:26
Мала нација без историја, но со големо его. Don't be so touchy just because you're a nobody. Многу се плашите од вистината.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Понтифик View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 04-Mar-2017
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Понтифик Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 10-Jun-2017 at 07:59
Апсолутно сум согласен со Гитардемон, зад тоа лажно его се крие длабока несигурност. Само вистината ослободува.

Станете да ви освободя!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11564
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 10-Jun-2017 at 11:34
Се отвори дебата што да се прави со спомениците од Скопје 2014 и со оградата околу Владата. Лично, мислам дека сè додека децата ги лечиме со смс пораки, во најмала рака е несоодветно да решаваме дали да трошиме за чоколадо или за леб.

Ама, кога веќе се отвара муабетот што да се прави со спомениците, верувам дека има и покреативни идеи во кои ќе дојде до израз општествената одговорност на уметниците, на архитектите и на градежните компании што ги трошеа народните пари за да го изградат Скопје 2014.

Како нема пари? Па нека платат скулпторите. Нели од парите од хонорарите за нивните споменици донираа други нивни споменици. Штом донирале за поставување, можат да донираат и за преместување. Како се фалеа и градежните компании дека донираат? Како што донираа за разни кранови, градежни машини, автобуси, камиони, авиони за носење гласачи на избори, сега нека донираат и за дислокација на спомениците. Можеби не можеле да му кажат „Не“ на Груевски, ама еве им шанса сега да покажат со нова донација дека можат да го ослободат Скопје од „Скопје 2014“. Оти, нели тогаш морале. Еве, сега нека сакаат.

Впрочем, нели премиерот Зоран Заев вети дека на Триумфалната капија ќе стави бројчаник што ќе брои како ќе се враќаат украдените пари. Како што ќе се зголемува бројката на семафорот, по еден споменик – „Ајт со здравје“, како што би рекла Гордана Јанкуловска. Ама – не со наши пари.


http://sdk.mk/index.php/sakam_da_kazam/kolektsionerski-mertsedes/
За сè има вторпат
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 10-Jun-2017 at 17:06
Originally posted by гитардемон

Мала нација без историја, но со големо его. Don't be so touchy just because you're a nobody. Многу се плашите од вистината.


После ваква крајно игнорантна, скандалозна и навредлива изјава единствено нешто соодветно како реплика би бил само звук од пуштена вода од тоалетно казанче.

Edited by HugoGoulding - 10-Jun-2017 at 17:11
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.