build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - „комиблок“ колекција

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12178
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје - „комиблок“ колекција
    Posted: 15-Sep-2007 at 16:22

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15


16


17


18


19


20


21


22


23


24


25


26
[/QUOTE]

27


28


29


30


Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 19-Sep-2007 at 07:34
Ovie se super sliki za forumot poshto pokazuvat drug del na Skopje
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Jun-2008 at 21:55
бетон бетон само бетон Applauseтаман озрачена бетонска џунгла 
Applause уште само суперхерој фали по сликиве  Applause
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7446
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Jul-2008 at 23:09
малку ми е чудно кога ќе си го видам на слика маалото што добро си го познавам Smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 05-Jul-2008 at 17:47
Aerodrom, Karpos i NLO se planski gradeni iako se bez dilema komiblokovi, baska ne deluvaat tolku deprimiracki kako Novi Beograd. Za Karpos e isto dobro sto nema mesto za crkva ili dzamija kade Grujo i albanskite politicari bi pravele politicka promocija. Slabata karika vo izgradbata vo toj period, Kapistec, bas poradi neplasnka izgradba na toa mesto kade ja gusi cirkulacijata na vozduhot niz celiot grad, na nekoj nacin bi bilo i paradoksalno da se kategorizira kako komiblok.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12178
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 05-Jul-2008 at 18:03


Капиштец се апла комиблокови.

Во секој случај, не знам зошто се форсираат муабетиве за „гушење“ и „циркулација“ толку многу. И јас сум загрижен дали на овие работи воопшто се посветува внимание и се прашувам колкав е ефектот од запоставувањето на тие теми, ама факт е дека муабетите што кружат наоколу се тотално базирани на лаички заклучоци.
На оваа тема ни треба сериозно истражување, а не на кого како ќе му текне да лансира тероии за циркулацијата на воздухот во Скопје.
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Jul-2008 at 18:15
Po geografija ucev deka vozduhot navecer cirkulira od povisoki mesta kon bregot, ili ako se raboti za reka koja tece niz planina, togas dolz koritoto nakaj deltata t.e. vo poveketo slucaevi bregot. Toa e edna hipoteza, a sto se odnesuva za gusenjeto na cirkulacija na vozduhot koj se dvizi niz Vardar, tuka ne bi mozel da zboruvam. Toa sigurno i edna od pricinite zosto NE BI TREBALO gradat povisoki gradbi da Vodno.
Koga se raboti za planska masovna gradba mislam deka trebalo da se povede smetka za raboti od toj tip.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12178
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Jul-2008 at 20:36
Originally posted by evolutionary


Koga se raboti za planska masovna gradba mislam deka trebalo da se povede smetka za raboti od toj tip.


Да и јас тоа го викам, ама зад тоа треба да има стручно и сериозно проучување на проблемот. Не може едноставно да кажеме дека Кензо го загушил градот или Капиштец ја запрел циркулацијата на воздухот... Вакви маалски муабети немаат место во една таква дискусија.
Плус тоа треба да се сватат и некои други работи:
1. Циркулацијата на воздухот не е работа што така лесно може да се спречи до толкави размери.
2. Некои работи не можат едноставно комплетно да се отстранат и треба да се прават компромиси со многу други фактори кои влијаат на квалитетот на живеењето, а зад сето тоа треба да се има студиозен и одговорен пристап.
3. Има многу луѓе во градов кои сакаат ем да живеат во Скопје, ем да се чуствуваат како да живает во викендичка на сред нечепната природа... Токму тие луѓе (а ги има во изобилство) ги лансираат овие и бројни други паушални теории...
Треба да се направи се за во градов да се има највисок можен квалитет на живеење по сите основи, вклучувајќи ги и еколошките и „хуманата димензија“, но се разбира, треба да се тргне од тоа дека се работи за голем град и дека некои проблеми ќе постојат по дифолт. Таквите проблеми нема да се ублажат со прмовирање на неиздржаните теории на маалските „научници“, туку како што кажав со студиозен и одговорен пристап.
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Jul-2008 at 21:25
Nekoi raboti se neizbezni, se soglasuvam, no koga imas kompleks 'komiblok' objekti za koi da pretpostavime deka ke se dokaze deka negativno viljaat vrz cirkulacijata na vozduhot, togas na istite ne moze da im se predvidi nekoja sjajna sudbina.
Da spomnam uste edna maalska teorija, ja imam slusnato odamna, a bese neso kao otkako Aerodrom e izgraden Skopje se gusi u magla, ili pak maglata cesto se spusta u Aerodrom poradi losite novogradbi. Aj nekoj neka elaborira, ako znae poveke, ja ne mozam ponatamu poso ke puknam od smeenje
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Jul-2008 at 21:27
Аеродинамиката нема нови сознанија одкако е востановена како наука. Од пред нешто стотина години кога можеби прв пат се откриле некои законистости околу движењето на воздухот, од тогаш до денес се само тие законитости и се прилично математички неопишливи. Така да кога се конструира некој нов тип на авион се иде на експериментално гледање како би се движел воздухот, зашто едноставно математички не е возможно да се пресмета. Да можело да се пресмета ова сигурно ќе има преевалуација на теренот и ќе се процвени делумно пред изградба, но ова не е можно. Движењето на воздухот за неучниците сеуште останува random ствар у денешницата, иако не е.
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Jul-2008 at 21:38
Originally posted by lslcrew

Аеродинамиката нема нови сознанија одкако е востановена како наука. Од пред нешто стотина години кога можеби прв пат се откриле некои законистости околу движењето на воздухот, од тогаш до денес се само тие законитости и се прилично математички неопишливи. Така да кога се конструира некој нов тип на авион се иде на експериментално гледање како би се движел воздухот, зашто едноставно математички не е возможно да се пресмета. Да можело да се пресмета ова сигурно ќе има преевалуација на теренот и ќе се процвени делумно пред изградба, но ова не е можно. Движењето на воздухот за неучниците сеуште останува random ствар у денешницата, иако не е.


Po geografija ucev deka vozduhot navecer cirkulira od povisoki mesta kon bregot, ili ako se raboti za reka koja tece niz planina, togas dolz koritoto nakaj deltata t.e. vo poveketo slucaevi bregot.
Ova e edinstveno nesto sto mozam da go kazam na ovaa tema plus toa deka plus toa deka primerov so avionot ne mozam da go zemam vo predvid so sigurnost bidejki cirkuklacijata na na povrsina na zemjata i cirkulacijata visoko nad nea verojatno se razlikuvaat, a prvata e polesna za istrazuvanje zemajki vo predvid deka ne se potrebni avioni za toa.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Jul-2008 at 23:52
Мислам дека забегавте со дискусијата за аероднамика, струење на воздух и слично. Сепак нишкава се наоѓа во Фотографии. Но факт е дека Скопје е изградено така како што е изградено, се наоѓа во котлина низ која тече река и дефинитивно тоа е главната причина за маглите (накај Велес, кај Катланово нема ни Капиштец, ни Аеродром па стално кога во Скопје има магла има и тамо).
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Jul-2008 at 17:57
точно, малку забегавме од дискусијава но сепак и јас да го кажам моето мислење.

и јас мислам дека муабетот како Капиштец магично го срушил струењето на воздух низ цела една котлина е во намала рака уличен трач.

Што да кажеме тогаш за Хонг Конг??Па целиот комплекс згради во Капиштец е во основа веројатно колку 1-2 од овие Хонг Коншки грдосии. Веројатно според законите на аеродинамика кои ги сервираат луѓето кои Кловерстак ги спомнува во точка 3 во Хонг Конг луѓето шетаат со боци за гњурење околу бидејќи воздухот одавна исчезнал во тој град?
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Jul-2008 at 18:27
Se soglasuvam za toa deka voglavnom e maalski trac ama sepak ne bi sporeduval kontinentalen i krajbrezen grad.

Edited by evolutionary - 06-Jul-2008 at 18:28
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Jul-2008 at 18:37
Originally posted by evolutionary

Se soglasuvam za toa deka voglavnom e maalski trac ama sepak ne bi sporeduval kontinentalen i krajbrezen grad.


мислам дека влијанието на блок со величина на капиштец е ирелевантно независно дали е континентален или крајбрежен град. токму во тоа ми беше и поентата.

Скопје е мал град со мали структури (релативно гледано во однос на тоа што денеска постои на планетава) а ние упорно од тоа правиме големи (вирутелни) проблеми од тоа.
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Jul-2008 at 18:55
Mozebi i zitelite na Hong Kong imaat slicen problemCrazy

P.S. Aerodinamickiot aspekt e toj koj go istaknav, ne arhitektonskiot.


Edited by evolutionary - 06-Jul-2008 at 19:14
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Jul-2008 at 17:54
 незнам дали некој помислил на матка1(1938 - ) ?!
кога ја кренале браната размислувале само за струја и не им ни паѓало на памет дека еден мал град ќе стане градиште со широки улици што испаруваат како сто парни локомотиви, баш како што сега ни изгледа смешно идејата (за студии ни збор) за мегалополис “Ку-Ско-Те“.
па така денес имаме споменик на културата наречен брана матка 1 кој е бељата за скинатиот провев т.е. потенцијалниот скопски еркондишн, па реално гледано можеби има и порта влае и градски ѕид и капиштец некаква улога но за сигурно број еден кривец е браната т.е. езерото матка 1 кое освен еркондишнот ни земало и уште 15есетина манастири и цркви попат за што сме екстра културно и духовно осакатени како бакшиш  од страна ултра модерното кралство на југославија...
е сега ај што нема никакво јавно извинување или каење за уништувањето на Скопската Света Гора (и баш им било гајле на србите за македонската духовност кога ние сме биле кусур од војните што ги изгубиле) па барем тоа споменикот да не им го чуваме ко за свој инат и омаловажување...
погорниве размислувања се од еколошко културоошки агол, но исто доста издржана е и опасноста од поплава, која ако не не погоди од диверзанти кои во текот на нејзината историја на неколку пати за влакно не ја сториле патос (нацистите при ослободувањето на схопје од партизаните, онашите при ослободувањето на карадак од страна на Нашите, итн.) тогаш сигурно од старост ќе и паднат забите па сетне ниту стратегии за кризи ниту искуствата од њу орлеанс нема да не исправат Ohno

затоа потоа а сега за сега гушење...Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12178
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Jul-2008 at 18:03


Ајде да ги срушиме населбите и браните и да го решиме проблемот Banana
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 08-Jul-2008 at 10:11
за ваква сцена би можеле да размислиме! но и да нема волја природата ќе си ја обезбеди...
МАТКА - крај на XIX почеток на XX век

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12178
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Jul-2008 at 02:28
...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.