build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ветерници

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-Dec-2008 at 21:53
da gledame realno , 50 % da pokrijat oni elektricna energija, 50 % ima veke drzavata od drugi izvori , ne vikam deka mora da bide 100 % veternici , baska uste eden kozjak i reshen e problemot.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-Dec-2008 at 22:01
Нема врска ова што го збориш, 50% е нереална бројка да се достигне со ветерници воопшто, а камо ли со инвестиција аналогна на онаа што би ја направиле во Белене, плус тоа ваљда се подразбира дека ветрот е непостојан и не може цела држава и економија ко некој едрењак да чека да дувне ветар за да се придвижи.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 18-Dec-2008 at 22:18
Некако, ветернициве ги фаќаме ко решение, но секако тоа несе.
Ветерниците мора да ги гледаме само како помошен-додатен извор на напојувањеи и тоа на мали места-села, објекти, фарми, индивидуални куќи, но во секој случај можат да бидат огромно финансиско растоварување за индивидуалците.
Да сме некоја приморска земја или некој планински регион каде ветровите нон стоп дуваат со големи јачини тогаш би можеле да ги рачунаме и во енергетскиот. систем.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Jan-2009 at 06:15
Бојан Крижај ќе гради ветерници во КрушевоМакедонија
Поранешниот словенечки скијач Бојан Крижај ќе инвестира во изградба на ветерници за производство на струја во Крушево. Ветерниците високи по 150 метри ќе бидат инсталирани во месноста Порта. За потребите на словенечката фирма Мосен, сопственост на Крижај, прилепската фирма „Перкан проект“ работи на студија за изградбата на ветерниците. Градоначалничката на Крушево, Лефкија Гажоска, вели дека Словенците една година со инструменти ги проверувале природните услови за користење на ветерот како алтернативен извор за производство на струја.
Од „Перкан проект“ објаснуваат дека ја проектираат локацијата на околу 30 хектари кај Крушево.

- Предвидуваме инсталација на 53 ветерници, чии столбови ќе бидат високи по 105 метри. Ветерниците, заедно со елисите од по 90 метри, ќе бидат високи околу 150 метри. Една ветерница е проектирана за да има генератор за производство до три мегават-часа струја. Вкупната инвестиција ќе чини околу 180 милиони евра - вели Петар Иваноски, сопственик на „Перкан проект“.

Од локалната самоуправа на Крушево велат дека работат на студија и урбанистички проект.

- На Словенците им помагаме во доменот на нашите надлежности. По завршување на обврските на општината, државата ќе треба да ги издаде другите дозволи. Истражувањата на Словенците покажале дека постојат поволни услови за инсталирање на ветерници во месноста Порта. Многу е важна изградбата на ветерници, како алтернативен извор за производство на струја, не само за Крушево туку и за Македонија - вели градоначалничката Гажоска.

Неодамна прилепската фирма „Металец“, со словенечки и израелски капитал, почна да гради челични столбови за ветерници. Сопственикот на „Металец“, Јандре Здравески, смета дека бизнисот со ветерници е интересен и дека во Македонија може со ветерници да се произведува доволно струја.

Поранешниот словенечки скијач Бојан Крижај е заинтересиран за изградба на ски-центар на 1.800 метри во месноста Мусинци кај Крушево. Тој е сопственик на центарот Вучко на Јахорина, кај Сараево.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=283&ArticleID=15205
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 13-Jan-2009 at 12:20
Германски компании ќе градат ветерници во општината НовациЕкономија
Два германски конзорциума ќе инвестираат во изградба на ветерници и на соларни панели во општината Новаци, пренесе МИА.

- Конзорциумот „Валенборн“ од градот Кипхаузен е фирма што се занимава со проектирање, инженеринг, изведување станици и капацитети за производство на електрична енергија од ветерници и соларни системи. На средбата со претставници на фирмата се договоривме да направиме измени на деталниот урбанистички план за одредување локации на која групацијата ќе постави мерни инструменти за струењето на ветровите на подрачјето на општината, а потоа ќе бидат поставени 50 ветерници преку кои ќе се произведува електрична енергија - вели градоначалникот на општината Новаци, Лазар Котевски.

Паралелно со оваа инвестиција, на друга локација во општината Новаци во мариовскиот дел меѓу селата Старавина и Зович ќе се стационира уште еден германски конзорциум специјализиран за поставување панели за користење и употреба на сончевата енергија.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=285&ArticleID=15389
Back to Top
sermen View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 29-Mar-2009
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote sermen Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Mar-2009 at 17:25
Ova  so veternicive  izgleda  ni trgna , ke  se gradat  veternici i vo Gevgelija Applauseke ni treba  struja za vo idnina  LaughLaughLaugh  za kazinata i hotelite  Vetropark veke  gi sredi dokumentite  i se ocekuva  pocetok na  gradbite.  
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Mar-2009 at 17:27


Кога ќе почнат, очекуваме фотографии   Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 09-Jun-2009 at 15:14

Шпански „Инвал“ ќе гради ветерници во Источна Македонија

Виолета Кожинкова Коментари (0)   
09.06.2009 15:56
 

 

Шпанската компанија „Инвал“ ќе гради три фарми на ветерници во Источна Македонија. Првата ќе се гради во Штип. Останатите две во Свети Николе и Крива Паланка. Целиот проект тежи 720 милони евра.

„Во Штип ќе се градат 66 ветерници со моќност од 3 мегавати секоја или вкупно 198 мегавати. Во 90% ќе се користат постоечките патишта“, вели Џорди Молинер од „Инвал-Шпанија“.

Постапката е во тек. Студиите и анализите на терен се готови. По завршувањето на сите адмнинистративни процедури, изградбата во Штип започнува наредното лето.

„По добивањето на дозволата за градба ќе ни бидат потребни 18 месеци да ги поставиме овие ветерници, откако ќе ги завршиме со урбанистичките проекти и слично“, вели Молинер.

Според анализите штипската фарма на ветер ќе произведува 475.000 гигават часови на електрична енергија, што е доволно за 115.000 домаќинства.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109793
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 09-Jun-2009 at 16:09
МИЖИ АСАН, ДА ТИ БААМ!!! 5 години ги слушаме овие проекти и нема ни абер ни глас од било каков инвеститор на теренот. Плус аман со глупостиве и лагиве. 115 000 домаќинства = 500 000 луѓе. Значи ние ќе немаме потреба повеќе за никакви инвестиции во електро-енергетскиот сектор. Мислам дека вакви безсмислици не е вредно да се постираат тука!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 09-Jun-2009 at 16:14
Андреј нека не те чуди бројката на жители. Македонија не се состои само од домаќинства. Домаќинствата се еден минорен потрошувач. Главните потрошувачи се во индустријата, посебно тешката металургија. Така да аналогијата 500000 луѓе со четвртина државна потрошња не е точна.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 09-Jun-2009 at 16:40
Ама каде ја направив таа аналогија јас? Јас не сметам дека 1/4 милион = 25% од потрошената елекрична енергија. Сакаш да ми кажеш дека сите домаќинства во Скопје би можеле да се снабдуваат со енергија само од еден (овој) проект/извор?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 09-Jun-2009 at 17:00
lsl поентата беше дека веста кажува дека демек 4 вакви доста се за цело население, и таман + рек битола и осломеј ќе работат за тешката индустрија, и ние ќе бидиме супер, дури и ќе ни остани струија!

Демек со еден ваков комплекс цело население на Исланд може да се напојува? Не им е точна математиката.


Edited by гитардемон - 09-Jun-2009 at 17:01
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 09-Jun-2009 at 17:13
Не се само тие бројки што звучат нереално, туку и ценава. Ако Чебрен и Галиште заедно тежат ~550 милиони евра, овој проект ќе чини 180 милиони евра повеќе ?!

Шпанската компанија „Инвал“ ќе гради три фарми на ветерници во Источна Македонија. Првата ќе се гради во Штип. Останатите две во Свети Николе и Крива Паланка. Целиот проект тежи 720 милони евра.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 10-Jun-2009 at 07:05
Малку подетално...
Шпанци ќе не' осветлуваат со ветерници

Само фармата во Штип ќе произведува околу 475.000 гигават-часови струја, а според европските стандарди толку просечно трошат 115.000 домаќинства, велат во шпански „Инвал“

Шпанската компанија „Инвал“, која во земјава има регистрирано фирма-ќерка, планира со три фарми на ветерници и со инвестиција од 720 милиони евра да ја осветлува речиси половина Македонија. Постапката за добивање документи за изградба на првата фарма кај Штип е веќе почната, а „Инвал“ поднела барање за такви проекти и во Свети Николе и во Крива Паланка.

- Ова досега во Македонија е најконкретен и најголем проект за искористување енергија од ветерот. Фармата кај Штип треба да има 66 ветерници со моќност од по три мегавати или вкупно 198 мегавати. Инвестицијата ќе чини 240 милиони евра - вели Владимир Хаџипетров од „Инвал Македонија“.

Фармата кај Свети Николе треба да има 80 ветерници од по три мегавати или вкупно 240 мегавти, а инвестицијата ќе чини 300 милиони евра. Кај Крива Паланка со инвестиција од 180 милиони евра е планирано да се постават 50 ветерници, исто така, од по три мегавати.

- Се надеваме дека се' ќе биде во ред и дека потребните документи за изградба ќе ги добиеме во разумен рок, по што за 18 месеци ќе ги поставиме 66-те ветерници кај Штип. Таа фарма ќе произведува околу 475.000 гигават-часови струја. Според европските стандарди за тричлено семејство, толку просечно трошат 115.000 домаќинства. Со нашите планирани инвестиции во Свети Николе и во Крива Паланка тој капацитет тројно би се зголемил - изјави Џорди Молинер од централата на „Инвал“.

Прексиноќа во Штип се одржа јавна расправа за оценка на влијанието на фармите на ветер врз животната средина, на која беа презентирани повеќе детални информации за овој проект.

Јавната расправа ја организираше Министерството за животна средина за да ги запознаат граѓаните со проектите предвидени за изградба.

- Студијата за влијанието на фармата на ветерници врз животната средина е направена од експертски тим. Досега тимот нема утврдено негативни влијанија. Добивката од ветерните фарми е многу значајна - се зголемува енергетскиот биланс на земјата, се намалува зависноста од увоз на струја, се обезбедуваат нови работни места - вели Зоран Бошев, раководител на Одделението за оценка на влијанијата врз животната средина во Министерството за животна средина.

„Инвал“ е основан во 1966 година, а во сферата на обновливите извори на енергија има 25-годишно искуство. Во моментов „Инвал“ гради фарми на ветерници во Полска и во Романија.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=5A5BE2D824834A48A7DD1E4BCCD9F148
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Jul-2009 at 04:22

Ранковце ќе се развива со фарма на ветерници

Фарма на ветерници, која ќе биде изградена на планинскиот масив во Ранковце од страна на шпанската компанија „Инвал“, е капитална инвестиција и ќе има огромно значење за економскиот развој на оваа рурална општина, сметаат во Општината. Инвестицијата ќе чини околу 180 милиони евра, а проектот ќе почне да се реализира идната година и треба да биде целосно завршен во рок од една година.

- На потегот од планината Герман, па се' до Бињино кон Крива Паланка каде што ќе биде изградена фармата на ветерници, инвеститорот од почетокот на годинава постави мерни станици кои даваат извонредни резултати, а позитивно мислење е добиено и од Министерството за животна средина. Ова е огромен проект за една мала општина каква што е Ранковце и тоа ќе биде столбот на кој ќе се темели локалната економија и развојот на општината, но и на целиот регион - вели градоначалникот Орце Тодоровски.

Тој истакнува дека од големо значење е и тоа што ветерниците ќе бидат поставени на истиот локалитет на кој локалната самоуправа планира изградба на туристичка населба, што ќе има повеќекратни економски ефекти за заживување на ова планинско подрачје.

- Општината веќе спроведува постапка за урбанизација на делот од селото Пклиште до Герман, каде што е предвидена изградба на викенд-зона. Заедно со ветерниците и со туристичките капацитети, очекуваме голем интерес од туристите, а воедно и задржување на локалното население на овие простори кое може да најде сопствен интерес во селскиот туризам и во другите локални бизниси. Во изградбата на ветерниците ќе бидат вклучени локални фирми, што ќе поттикне нови вработувања - вели Тодоровски.

Со шпанскиот инвеститор било договорено тие да ја финансираат и изградбата на патната инфраструктура во должина од 15 километри. Поради потребите на механизацијата за поставување на ветерниците, патот ќе биде со широчина од 12 метри, а тоа ќе биде уште една голема придобивка за општината.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=26C2FA57841E25498274B869539A2D6C
Back to Top
BerndWasser View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote BerndWasser Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 06-Aug-2009 at 13:38
Dear Forum,
I'm sorry if I have to post this in English. My Macedonian is quite poor.
As I read in the thread there are several wind energy projects which I did not know of till now.
Since some of the posts are a little older I'd like to know if there are any proceedings in contructing the turbines. Is any project in the phase of construction of even finished yet? When I was there in summer 2008 I've also heard of announcements to invest several millions in Sveti Nikole, Ovche Pole, Stip or Gevgelija, but nothing precise.
I hope to hear some updates.

pozdrav
Bernd
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 06-Aug-2009 at 13:45
We know just as you do! Just projects, statements and as you said
....but nothing precise.
There isn't something in a construction phase nor a finished one!
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Oct-2009 at 00:36

Првите 66 ветерници ќе се инсталираат напролет

Ветерниците ќе бидат над рудникот „Бучим“ со моќ од 200 мегавати

Иван Бојаџиски


Штип - На тромеѓето Штип – Радовиш - Конче на локација над рудникот за бакар „Бучим“ напролет ќе започне инсталирањето на 66 ветерници со вкупна енергетска моќ од 200 мегавати. Инвеститор на овој пионерски потфат во нашава држава ќе биде шпанската фирма „Инвал“, која во претходните две години ги испитуваше условите и можностите за производство на струја преку искористување на енергијата на ветерот во овој дел од Македонија.

Овој шпански инвестициски фонд заедно со скопска „Виста“ кај нас регистрира фирма под име „Инвал Македонија“. Неодамна по иницијатива на штипскиот градоначалник Зоран Алексов, највисоките претставници на шпанскиот инвестициски фонд беа во Штип каде што учествуваа во јавна дебата во однос на стратегиите за ставање на обновливите и еколошки чисти енергии, како што се ветерот и сонцето, во функција на производство на електрична енергија.

„’Инвал‘ отиде најдалеку во оваа материја и по сите разговори со нејзините челни луѓе, сосема сме сигурни дека од идната пролет ќе започне инсталирањето на вкупно 66 ветерници секоја со јачина од по три мегавати. Нивните истражувања укажале дека регионот над рудникот ’Бучим‘ е најдобар во однос на константноста и јачината на ветерот поради што 44 од ветерниците ќе бидат поставени на терен кој припаѓа на општината Штип, а другите на подрачје на општините Радовиш и Конче. Од луѓето на ’Инвал‘ бевме информирани дека од Министерството за екологија имале позитивни оценки за локацијата, позитивен бил и одгласот на јавноста од населбите во чија близина ќе никне првото поле од ветерници, па сега чекале на одобрението кое го дава Министерството за економија“, вели градоначалникот Зоран Алексов.

За разлика од Штип, во Свети Николе, регион за кој се направени процени дека има голем потенцијал во ветерот за производство на струја, годинава нема никакви новини. Градоначалникот Роберт Георгиев ни изјави дека никоја отпорано спомнуваните светски компании не пројавила интерес на оваа тема.

А, токму во Свети Николе, во јули минатата година, Дејвид Браун, претседател на израелско-англиската компанија ЕИЏ, со седиште во Лондон, најави огромен проект од ваков вид. Тогаш Дејвид Браун и тогашниот градоначалник Слободан Даневски потпишаа договор за инсталирање 90 ветерници со моќност од 200 мегавати. Со овој договор ЕИЏ се обврза во оваа и идната година во инсталирање на ветерниците да вложи 360 милиони евра.

„Овој век ќе го одбележи борбата за енергија. По Кјото и климатските промени што ни се случуваат, светот препознава една нова состојба, нова идеја и нова надеж за разрешување на енергетската криза, а тоа е наше свртување кон алтернативните, обновливи и од еколошки аспект сосема безбедни енергетски ресурси. Нашата компанија во Полска веќе има инсталирано полиња на ветерници кои дават 600 мегавати електрична енергија, а очекуваме да бидеме водечки во оваа област и во Македонија, Романија и Бугарија“, рече тогаш Дејвид Браун. Најинтересна, сепак, беше неговата изјава дека на потегот од Овче Поле до Гевгелија. ЕИЏ имале идеја и намера да инвестираат дури една милијарда евра за изградба на капацитети за искористување на сонцето во производството на електрична енергија. Тој прецизира дека повеќе информации за проектот на деценијата ќе дале кога за тоа ќе дојдело вистинското време.

„Ние сме во очекување на ЕИЏ да не' посети и да видиме до каде се тие со најавуваните проекти“, ни изјави светиниколскиот градоначалник Роберт Георгиев.

Изминатите години во Штип, Свети Николе, Радовиш и во Конче доаѓаа претставници на компании од Шпанија, Германија, Англија, Русија, Франција. Некои од нив, како „Инвал“, ангажираа познати јавни личности за промоција на својот интерес. Оваа фирма во Штип го донесе на разговори и ракометниот тренер Веселин Вујовиќ.

„Треба да се знае дека општините во оваа сфера немаат никакви ингеренции зашто земјиштето на кое ќе се лоцираат ветерниците е државно и за него одлучува Владата. Секако дека и општините ќе имаат некои бенефити од целиот тој процес, но колкав ќе биде тој засега не се знае. Значи, целата оваа работа е во рацете на државата, пред се', на Министерството за економија“, појаснува штипскиот градоначалник Алексов.

Ветерниците не се опасни за животната средина. Според експерти од оваа област, во нивна близина луѓето слободно можат да си ги извршуваат сите земјоделски и други работи. Само птиците имаат проблеми од шумот што го прават ветерниците поради што ги напуштаат подрачјата каде што се инсталирани.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=9A40F007F4AA4D4BAB7834DB8F16E175

Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 21-Feb-2010 at 15:33

Малку доцна се вклучувам во дискусијава,  ги прочитав постоечките постови и само уште еднаш утврдив дека на новинарите воопшто не треба да им се верува, барем на повекето.

Темата енергија од ветер е доста експлоатирана и во стручната и во пошироката јавност и носи доста контраверзи. Ветерниците покрај несомнено позитивниот еколошки аргумент, носат и доста ограничувења. За нив се потребни постојани ветришта со одредена јачина, аповажно од јачината е константноста на ветрот, како на годишно така и на дневно ниво.  Покрај на слаб ветар, тие не работат ни при појак ветер од нивото на кои се проектирани, тогаш тие  користат енергија за да се закочат перките.    Освен тоа диструбитивнат амрежа која ке ја собира струјата е дислоцирана во просторот, затоа не е економично ветерниците поединечно да се расфрлаат по теренот туку да се групираат во т.н. фарми. Јас никогаш не сум бил во Овче Поле и не знам какви ветришта дуват таму, но за Галичица сигурно знам дека нема шанси таму да се гради фарма. 

Освен тоа, струјата добиена од ветерници е скапа, таа секаде се субвенционира. Во Данска ветерниците учествуваат со  35%-40% од целата струја но тие решија да ивестираат со цел да ја развијат технологијата и денес повеке пари заработуваат од извоз на таа технологија.  

Не треба да се каже не на ветерниците во Македонија, но треба внимателно да се избалансира. Треба добро да се преговара со компаниите кои се нудат да градат како фарми на ветар, така и на сонце. претпоставувам дека бараат нивната цена да биде дебело субвенционирана од државата, со тоа тие ке си го заштитат бизнисот, но прашање е дали нас ке ни одговара.

Иначе една ветерница со денешната технлогија има капацитет од 2 Мегавати за тие наменети на копно, и 4 мегавати  во морето, можеби анс би ни одговарале помалите турбини со капацитет од 50К вати за малечки објекти каде би вршеле супституција на ел. енергија од другите извори, а поврзани во мрежа би можеле и да продаваат дел од вишоците. 

Во секој случај ке мора одреден процент од произведената струја да биде од обновливи извори, со тоа нема да го решиме дефицитот на струја, но ке се компензира нешто. Но по мое длабоко убедување, ветерот и сонцето (иако имаме толку сончеви денови) не се компаративни предности на македонија. Тоа е пред се биоенергијата, и треба да се фокусираме на неа.

не знам ако има таква нишка на форумот, па повеке таму би каал за тоа


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 21-Feb-2010 at 15:49
Originally posted by nenad

Тоа е пред се биоенергијата, и треба да се фокусираме на неа.

не знам ако има таква нишка на форумот, па повеке таму би каал за тоа

Засега нема, но ако имаш што да кажеш на таа тема, воопшто не се мисли и отвори таква нишка  Thumbs%20Up

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.758 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.