build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ветерници

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2021
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 12-Oct-2021 at 17:42
За таа цел, конкретно за батериска намена во светот денес се повеќе се користи водород. Водород се произведува со обична електролиза на вода, продуктите се кислород и водород кои се налепуваат на анодата и катодата при процесот. И после за да се врати повторно од водород во енергија само се соговорува водородот. Прилично едноставен процес, со голема ефикасност ~90%, можеби колку најефикасните хидроцентрали што постојат денес во светот. Сакам да кажам, не ти треба огромно езеро да градиш за да имаш "батерија" во националната електро-мрежа. Доволно е ваква постројка за електрозила и електрана на водород.

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 12-Oct-2021 at 19:57
Според официјалната страница на Министерството за животна средина, проектов е далеку од реализација од една проста причина, а тоа е дека нема никаква студија за оценка на влијанието на животната средина, што е неопходно за еден ваков зафат. Чисто за информација, на министерството се наоѓаат вакви детални студии за ветропаркови „Петрово“, „Копришница“ и „Дрен“, сите во јужниот дел на Македонија, Гевгелиско и Демиркаписко.

Воедно, 69 турбини се споменуваат, а не се споменува конкретна локација, туку на ридовите од Куманово до Паланка, поопшто од ова не ни може. Овој регион е најмалку развиениот во Македонија (статистички земен како регион), и одвај да има земјена инфраструктура до раштрканите маала на селата расфрлани по тоа ридовите, па така многу ме чуди областа.

Следна точка, мислам дека многу е битна да го видиме тоа долгогодишно партнерство, во кое ете наводно нема повластени тарифи, но мене ме чуди кој е мотивот на компанијата да вложи пола милијарда евра туку така.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 22-Oct-2022 at 17:22
ВЕТРО ПАРК БОГОСЛОВЕЦ-ИЗВЕСТУВАЊЕ БР.5 ЗА ИЗГРАДБА

Тхор Импекс започна со изградба на ветропаркот Богословец на почетокот на Јули 2021. До Август 2022 се завршени следните фази од проектот Градежни работи на трафостаницата, Пристапни патишта
Далеководот и поврзување со трафостаницата, Бетонирање на темелите.
Во периодот од 12.9 до 30.11.2022 се очекува да пристигне и опремата за турбините од ветропаркот.
Секоја турбина има 8 делови и тоа...
• 4 сегменти од столбот
• Куќиште
• 3 перки
Нормално тука е и пропратна опрема која се користи при склопувањето на турбините.
Транспортот на турбините ќе биде вон-габаритен и се очекува да бидат направени цца 100 тури од Солун до село Богословец. Ќе се користи главниот автопат до Велес, а потоа и магистралниот пат од Велес до Кадрифаково. Од Велес до раскрсницата до Богословец камионите ќе патуваат скоро 25 км каде што ќе свртат десно на локалниот пат према селото. Очекуваме дека на локалнкот пат према Богословец да има отежнување на сообраќајот и мали застои. Во секој случај, овие вон-габаритни транспорти ќе бидат пратени од полицијата како и од специијални пропратни возила како што е наведено во дозволите за транспорт од овој вид.
Турбините ќе бидат донесени од страна на Hermes Greece, а монтирани од страна на Siemens-Gamesa.

https://www.facebook.com/windparkbogoslovec
Carpe diem
Back to Top
Aowek View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 53
  Quote Aowek Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 25-Oct-2022 at 11:26
Дали некој знае до каде е проектот од 500 милиони евра кој го најави Заев?
ОД германска WDP ?

Edited by Aowek - 25-Oct-2022 at 11:49
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 457
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 25-Oct-2022 at 13:57
Originally posted by Aowek

Дали некој знае до каде е проектот од 500 милиони евра кој го најави Заев?
ОД германска WDP ?


So google zaedno vo Atina ke zavrsi. Tamu otidoa i google I Facebook. Po ne seriozno prasanje od toa do kade e pronkt veten od Zaev nema
Back to Top
Aowek View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 22-Sep-2021
Online Status: Offline
Posts: 53
  Quote Aowek Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 25-Oct-2022 at 15:18
Ваљда не лажеше германската амбасадорка јавно на тв дека ќе инвестира германска фирма. Нашиве се екипа мутнија од Дунава тоа го знаеме
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 25-Oct-2022 at 15:59
.
Previous
Ангела Меркел лично дојде да нѐ лаже сред Скопје, вие се чудите за еден третокласен амбасадор... Roll%20eyes
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 568
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 18-Dec-2022 at 23:36
Ветерниците кај Кадрифаково. Во живо изгледаат уште помоќно, се надевам дека во скора прилика ќе ги начекам во акција.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 25-Jun-2023 at 17:02
Проектот за изградба на ветерен парк во Кичево повторно се актуелизираhttps://24.mk/details/proektot-za-izgradba-na-veteren-park-vo-kichevo-povtorno-se-aktuelizira
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 14-Feb-2024 at 10:19
Богословец, Свети Николе

https://www.facebook.com/nikolovskidario
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 08-May-2024 at 18:59
ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА: Колку ќе заработи првиот приватен ветерен парк во Македонија?

Првиот приватен ветерен парк во Македонија, чиј инвеститор е „Тхор Импекс“ и кој беше пуштен во погон на 24 јануари, ќе заработи 7 милиони евра во првата година од своето работење. „Богословец“ започна со работа со осум ветерни турбини помеѓу Штип и Свети Николе, а вкупната моќност на паркот изнесува 35 мегавати.

Според пријавеното во Агенцијата за Енергетика и Регулаторната комисија за енергетика, проектирано е производство на „Богословец“ од 78.600.000 киловатчасови годишно. Повластената тарифа, која како производител од обновливи извори на енергија ќе ја добива од националниот оператор на пазарот МЕМО, е одредена да биде 8,9 евроценти по киловатчас. Тоа значи дека „Тхор Импекс“ годишно ќе заработува проектирани 6.995.400 евра.

Ова е запишано во прегледот на повластени производители на електрична енергија кај Регулаторната комисија за енергетика и во Одлуката за користење на повластената тарифа, откако „Богословец“ ја доби лиценцата за работа во текот на февруари.

Првата приватна ветерна централа ќе заработува исто колку што добива и АД ЕСМ за ветерната централа „Богданци“ која ја добива истата повластена тарифа и има речиси еднаков капацитет на работа, Струјата со повластени тарифи во Македонија се купува и од малите хидроелектрани и од биогасните централи.

Иако приватната инвестиција за прв пат од ваков тип беше промотивно најавувана, изостанаа подеталните информации за компанијата што ќе го гради ветерниот парк. Инвестицијата беше кажано дека ќе чини 61 милион евра и ќе се реализира во општините Свети Николе и Штип.

Како управител на Тхор Импекс, според претходни медиумски информации, се јавува Благоја Лазаровски. Компанијата е во сопственост на Б Н Б – КОМПАНИ ДОО експорт-импорт Скопје и Грин фор Гроутх Фонд, Југоисточна Европа СА, СИЦАВ-СИФ, Луксембург.

Власта најави дека ветропаркот Богословец со предвидените осум турбини и моќност од 36 мегавати ќе го удвои постојниот ветерен капацитет во земјата и ќе придонесе кон намалување на ЦО2 емисиите од над 87 илјади тони годишно. Инвестицијата во наредните 25 години треба да придонесе во обезбедување стабилно снабдување со зелена и еколошка електрична енергија за околу 20 илјади домаќинства.

https://faktor.mk/pushten-vo-upotreba-kolku-kje-zaraboti-prviot-privaten-veteren-park-vo-makedonija?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR2Cw0DKie4v5x_1FTNo-D_KPqI7aHiIMueUtFY0jK5d61N76X6k2WuRmew_aem_AYavoaWLLcAzUk-FY57lUGrAcDAOMWU6vj_sCK0DgEW2QKu8dKIgvUN06LF6oMb2zoKtjTpzHq7nQZqj25fRQZ-y
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 24-Jun-2024 at 18:44
Ветерниот парк на „Алказар Капитал“ е првата инвестиција што ќе ја објави Мицкоски

Ветерен парк на инвестицискиот фонд од Дубаи - Алказар Капитал е првата енергетска инвестиција што ја најавуваше премиерот Христијан Мицкоски во првите денови од новата влада.

Инвестицијата на Алказар Енерџи ќе биде објавена утре од страна на Даниел Калдерон, ко-основач и управувачки партнер на Алказар Енерџи, како и од самиот Мицкоски и министерката за енергетика Сања Божиновска.

„Инвестицијата на Алказар Енерџи во овој проект е вредна над 500 милиони долари и развојот на овој проект ќе донесе големи придобивки за економијата, бизнис заедницата и граѓаните“, пишува во најавата.

Проектот кој ќе се изведува на потегот Штип - Радивиш - Карбинци е започнат пред повеќе од десет години од страна на бизнисменот Стефан Пулејковски. Во меѓувреме проектот е предаден на шпанскиот „Инвал“ кој во меѓувреме прејде во сопственост на „Алказар Капитал“.

Според проектот,70 столба на ветерници треба да имаат вкупна моќност од 335 мегавати, но ќе треба добро да се испланира и балансирањето на производството, бидејќи ветерните паркови не испорачуваат постојано струја.

https://www.faktor.mk/veterniot-park-na-alkazar-kapital-e-prvata-investicija-shto-kje-ja-objavi-mickoski
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 91011

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.