build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - видео снимки

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 29-Oct-2009 at 08:28

 фала на сите оние што ги испокачиле по нет! да не беа тие од мене ќе немаше фајде  овие се добри ама има и подобри, не е лошо да се обезбедат снимки од некои постари времиња, има нешто од Jонче во СК по земјотресот www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=114&PID=30436#30436 Edited by Max - 29-Oct-2009 at 08:55
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Oct-2009 at 23:02Edited by Max - 19-Sep-2011 at 18:09
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 31-Oct-2009 at 15:11
Max neznam kako si go utnal ova Big%20smile

Bonus: Soravia U/C 1:45


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 31-Oct-2009 at 16:37
не е утнато само не мисе вклопуваше во манџата за натака мислев да се врзе пример со она од кисмет во печатница што го снимија, и кандилце од влатко стефановски трио... инаку тука  во овој спот урбаните кадри се нешто пораритетни како маџар маало и покривот на гтс, ја има  за миг и карабината на јукан  
Back to Top
Aleksandar_A View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 01-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Aleksandar_A Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 01-Jun-2010 at 17:30
Здраво!

Наречено е летечка камера, поради тоа што името steadycam си е заштитено од производителол. Помалку или повеќе небитно.
Еве уште едно видео од истиот автор (јас).

http://www.youtube.com/watch?v=7a_PH1sSUlU

Поздрав до сите!


Edited by Cloverstack - 02-Jun-2010 at 11:40
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 02-Jun-2010 at 02:22

wow, делот од Водно  Cheers

се надевам наскоро ќе отидеш со опремата и на крстот 
Back to Top
Aleksandar_A View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 01-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Aleksandar_A Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 02-Jun-2010 at 11:37
Хммммммм! Одамна се спремам за тоа, но се некако не наоѓам време.

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 02-Jun-2010 at 13:11
за оваа опрема плаче и прелет со параглајдер врз скопје, можеш да се пуштиш со придржба пример од седлото на солунска глава та да фатиш кадри и од козјак а и од цела скопска котлина посетне! незнам колку е возможно со стеди кем да се лета но бидејќи пилотот е отпозади ова не би требало да е проблем, тоа и така параглајдерот е стабилен, т.е. глајда но сепак рака или глава тресе доколку камерата е нанив, а вака пушти сама нека снима ти само дај и правец! браво за клиповиве и за ентузијазмот, и патем дај контакт евентуално ако треба т.е. сигурно ќе треба за нешто да те ангажира човек!
Back to Top
Aleksandar_A View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 01-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Aleksandar_A Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 02-Jun-2010 at 14:16

Леле друже не ме пали, одамна сум запален за летање со параглајдер или едрилица... само уште муабетов ми фали. ) Досега немам видено да лета некој со стедикем, така да може ќе го скршам ледот.

Шала на страна, незнам дали е возможно да се лета со него. За тежината мање више 10-15 кила не би требало многу да се осетат, но стедикемот се работи во стоечка, или евентуално седната положба, а и слетувањето... мала утка и отидоа во аут 5-7 иљадарки (евра )
Благодарам за подршката!
Инаку контактот го има на нет, на каналот на youtube а и на повеќето клипови (како тел) а за мејл... незнам дали смее да се стави на форумов. во секој случај ќе го пратам како П.П.
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 02-Jun-2010 at 19:20
Одличен клип Александар, сега го разгледав на мира веројатно најдобар од Скопје што сум го затекнал на ЈуТјуб
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 02-Jun-2010 at 20:08
Aleksandar_A ми се допадна клипот со тоа што би го снимал паркот кога е малку посветло и дефинитивно би ги избегнувал оние детали на Скопје како кучињата играчки.

Од квалитетот на снимката воопшто не сум импресиониран. Од камера што кошта толку многу очекував повеќе, вака колку што гледам текстурите се многу разводнети и ми фали чистота на сликата што претпоставувам е мана кај сите дигитални камери. И би те советувал да правиш подинамични кадри зошто јас го доживувам Скопје како динамичен град и мислам дека само на тој начин може да се долови духот на градот. Како пример еве го овој спотПомогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 02-Jun-2010 at 20:36
А La Linea на каква резолуција го гледаше клипот? Достапен е и на 1080 HD. Да не го гледаше на 360? На 1080 квалитетот е бомба.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 02-Jun-2010 at 20:53
Да да го гледав и на висока резолуција, не викам дека не е детална сликата, но забележувам една мана што ја има речиси секој дигитален видео уред, а тоа е софтверот што прави enhance (внатрешна обработка) на сликата и притоа ги уништува текстурите и особено знае да ги уништи боите. Тоа лесно се забележува ако долго си седел на фотошоп обработувајќи оригинални слики и набљудувајќи што може да се случи ако претераш со некој ефект. Можно е и човекот при пост-продукција да изгуби осет и да претера со некој ефект. Ми упаѓаат во очи боите кај делот со фонтаната...


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Aleksandar_A View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 01-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Aleksandar_A Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 03-Jun-2010 at 09:35
Originally posted by La Linea

Aleksandar_A ми се допадна клипот со тоа што би го снимал паркот кога е малку посветло и дефинитивно би ги избегнувал оние детали на Скопје како кучињата играчки.

Од квалитетот на снимката воопшто не сум импресиониран. Од камера што кошта толку многу очекував повеќе, вака колку што гледам текстурите се многу разводнети и ми фали чистота на сликата што претпоставувам е мана кај сите дигитални камери. И би те советувал да правиш подинамични кадри зошто јас го доживувам Скопје како динамичен град и мислам дека само на тој начин може да се долови духот на градот. Како пример еве го овој спот 
La Linea клипот на страната е ставен со 7-8 пати помала големина од оргиналниот фајл, што и можеби не е толку битно, но друга битна работа е што е снимано од рака, со мала брзина на затварач па затоа се добива тој впечаток. За вистинскиот впечаток и квалитет на камерата треба да се видиме и да ти презентирам оргинален фајл, на фул ХД ТВ. ) За останатите забелешки ОК.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Dec-2011 at 16:29
интересно видео

http://vimeo.com/33984696
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Dec-2011 at 22:13

Уште еден time-lapse.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 02-Jan-2012 at 22:04
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 14-Mar-2012 at 19:42

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 17-Apr-2012 at 00:27
Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 27-Apr-2012 at 19:00
Povelete nesto od mene

Skopje Drive

Edited by MartiniMKD - 27-Apr-2012 at 19:09
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.