build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Бизнис центар Меги (Synergy Business Center)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Бизнис центар Меги (Synergy Business Center)
    Posted: 06-Apr-2008 at 17:35
АБЕ ЗНАЕ ЛИ НЕКОЈ ШТО СЕ ГРАДИ КАЈ НОВИОТ МОСТ ВО ОСТРОВО?!?! Имало нешто нова зграда на пензискиот фонд? КАКО СМЕ МОЖЕЛЕ ДА ПРОПУШТИМЕ НЕШТО ДА НЕ ЕВИДЕНТИРАМЕ?!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Apr-2008 at 17:37
Нешто и трговски демек че се градело. Еден другар спомна дека се копа на велико!! Ако има некој од тој дел нека тркне да пушти едно кадро!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12035
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Apr-2008 at 18:10
Чекај, за кој мост збориш?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Apr-2008 at 18:54
За мостот кај нова железничка. Тука некаге кај зградата на Станинов.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 07-Apr-2008 at 02:31
Ај ке ве молам уште еднаш ако има некој во близина да евидентира што се работи кај најновиот мост на вардар (кај нова железничка). Слушнав за нова зграда на фондот за пензиско. Нешто имало и трговски демек ќе се праело. Се копало на велико!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Apr-2008 at 14:52
Ај ако има некој слободен, ако може да тркне да види, имало и рендери истакнато за ова што зборев!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Apr-2008 at 17:14
Лсл јас поминувам секој ден по мостот и не сум видел ништо да се копа на велико. Кажи каде точно.. Гугл Рт кординати вака не можам да се снајдам
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9040
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Apr-2008 at 20:09
@lslcrew

Јас неколку пати поминав кај мостот кај железничка станица но уште неможам да го лоцирам градилиштето. Како и да е во право беше, нешто се случува . Од утрешен Вест

Колку за евиденција зад проектов е истата фирма од Бугарија која најави нов хотел во Охрид (вест што вчера ја постираше блејд).
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9040
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 10-Apr-2008 at 19:14
Јас денеска се провртев малку но не видов никакви градилиште во непосредна близина на нова железничка станица. DunnoЕдинствена нова зграда која ја приметив е онаа обележана со бр. 1 на скицава. Зградата е одвратна, Бојо стил, можно е да е таа на пензиски фонд зградата што ја спомнува лсл погоре.

На крајот кога го преоѓав мостот како да видов градилиште покрај таа зграда (обележано со 2) но не сум сигурен. Кој проаѓа таму почесто нека ги погледне овие локации.

Зградава на Темелковски како да е во друга димензија
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9040
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 10-Apr-2008 at 23:09
Можеа да смислат некое поасално име за објектов од надимакот на Зоре Темелковски. Но тоа е тоа. Објектов е со пристојна големина, 4 ката, 10.000 квадрати (ваљда во основа штом инкорпорира конгресен центар)... звучи привлечно. Уште да го набавиме рендерот... а и дефинитивно да ја утврдиме локацијата. Ако не се лажам овој објект што се гледа на сликава е токму оној грд објект за кој што зборував во претходниот пост

Се гради македонско- бугарски бизнис-центар „Меги“

Инвеститори се македонско- бугарска компанија „Медија инвестмент“ и Зоре Темелковски

Бизнис-центар според европски стандарди ќе биде изграден во Општина Аеродром за приближно една година. Инвеститори се мешовитата македонско-бугарска компанија „Медија инвестмент“ и македонскиот бизнисмен Зоре Темелковски, кои ќе вложат 10 милиони евра. Мнозински сопственик на компанијата е семејството Бузарови, кое во Бугарија се занимава со градежништво.

Објектот „Меги“ ќе биде деловен центар со површина од 10.000 квадратни метри со два ката под земја, приземје и четири ката, каде ќе се сместат голема конференциска сала и паркинг- простор. Проектот е на италијански проектант познат по идеите за луксузни бизнис- центри. Македонскиот центар ќе биде опремен според европски стандарди и ќе се рангира во А- категорија, со посебна климатизација, освежување на воздухот, дупли електростатски подови, висина на катовите од 3,5 метри и други карактеристики. Објектот ќе го гради домашната компанија „Зам инженеринг“.

Македонскиот инвеститор Темелковски, кој во инвестицијата учествува со 49 проценти, најавува соработка со кредитни линии од домашни банки. Засега не се знае дали деловниот центар по завршувањето на изградбата ќе се издава, или ќе се продава. Таа одлука ќе биде донесена во јули на собрание на холдинг-компанијата.

„Центарот ’Меги’ е првиот бизнис-објект кој ќе се гради според проект направен според европски стандарди. Планирано е да се гради една година, а до јуни треба да биде готова карабината. Во објектот ќе има поголем дел деловни локали за кои во иднина ќе се одлучува дали ќе се издаваат, продаваат или пак објектот ќе се продава во целина. Заинтересирани партнери има за сите опции“, вели Темелковски. (С.Н.)http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=1549E114CAE4AE469B974EC410556F1E
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4474
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-Apr-2008 at 12:08
Edited by гитардемон - 26-Jun-2010 at 04:17
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9040
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Apr-2008 at 00:18
Веќе има дупка. Пристапот до објектот е никаковЕве го рендерот... Ова или ќе биде ОК или ќе биде одвратно... Комбинацијата меѓу Зоре Темелковски и "светски познатиот архитект Рејмондо" ми е многу сомнителна.А еве го и објектот на пензинско.. Може не се гледа добро на сликава ама дефинитивно Бојо го има дизајнирано истите плави рефлектирачки бљувотини и оние никакви транспарентни плави тенди од плексиглас.
Бизнис центар Меги фактички се гради во продолжение на овој објект (ќе бидат залепени еден до друг колку што видов) во правец на Острово
Edited by pbanks - 13-Apr-2008 at 00:19
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Apr-2008 at 00:58
so mu fali na penzisko zgradava ,,,bas e ok ,,Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Apr-2008 at 01:02
За пензиското е збори веќе 3 години дека треба да биде преселено и никако да се пресели. Еве сега зградава е готова, така да незнам што има уште проблем?!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Apr-2008 at 01:07
И јас денес сликнав нешто. Дупката е навистина огромна, објектов ќе биде поголем од што го замислував

Еве уште една слика од зградата на пензиско.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Apr-2008 at 01:40
Одлични слики Пензиско ми изгледа убаво, мали работи не критикувам не ми е струка така да можам само да дадам мислење за општиот изглед. А ова рендерот за меги изгледа као што рече џуроб или никакво или ок... не можам да кажам сега
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12035
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Apr-2008 at 07:06
И јас се слагам со pbanks и ProMKD, бизнис центаров или ќе биде ок, или ќе биде за никаде...Big%20smile Big%20smile Big%20smile


Edited by Cloverstack - 13-Apr-2008 at 07:10
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9040
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 13-Apr-2008 at 10:31
LOL абе сакав да кажам тешко дека ќе биде нешто што ќе не бутне од нозе... или ОК (просек) или Puke
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 13-Apr-2008 at 11:00
Originally posted by Cloverstack

И јас се слагам со pbanks и ProMKD, бизнис центаров или ќе биде ок, или ќе биде за никаде...Big%20smile Big%20smile Big%20smile
 
 
RollinRollin
Една од тие две опции ќе биде гарант  Big%20smile
Иначе РЕНДЕРОВ е Puke
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 13-Apr-2008 at 11:27
Абе не му се секирајте на рендерот, 100 посто го цртале во paint!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.