build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Средно училиште „Зеф Љуш Марку“ - Скопје Север

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Средно училиште „Зеф Љуш Марку“ - Скопје Север
    Posted: 14-Oct-2007 at 14:40
Зеф Љуш Марку. Зградава е запустена ваква одавна. Стварно незнам што се случува со ова, кој е одговорен и дали пак ќе тргне.

1

2

3

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Oct-2007 at 14:57
Originally posted by pbanks

Зеф Љуш Марку. Зградава е запустена ваква одавна. Стварно незнам што се случува со ова, кој е одговорен и дали пак ќе тргне.


Еј ова беше заплеткано у тужби до бестрага (на релација министерство за образование - изведувач). Нормално со менувањето на власта уште толку се заплеткаа работите... Дали е мрднато нешто од тогаш не знам.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jan-2008 at 17:18
За зеф љуш марку. Парите за оваа зграда ги лапна азис положани од дуи, поранешниот министер за образование, и се нема пари да се довржи. Токму тој што гигаше највише џева за правата. Ај да не мешаме политика, само сакав да ви кажам до каде (никаде) се работите.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Jan-2008 at 18:21
ja u skoro pominav site prozorci bea staveni aluminski i se rabotese na fasadata, a sega ne znam do kaj se , a za toa deka kradele kradele site koj bil na vlast , ali aj da ne navleguvame vo politika kako sto navede i ti samiot

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-May-2008 at 18:32
Го отворија Зеф Љуш Марку. Предизборно ама што е битно

1

2 Ова го сликав пред месец дена


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-May-2008 at 18:36
Јас не памтам досега да се отворало ново средно школо. Добро е што конечно се заврши. Ем нема да има повеќе гужва во Никола Карев, башка на повеќето ученици ќе им биде поблиска дестинација. А што се однесува до градбата, внатрешно ич не ми се свиѓа, многу е бело, а од надвор делува како да е некое постаро школо само реновирано.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-May-2008 at 18:38
Originally posted by lslcrew

Добро е што конечно се заврши.


Финтата е што не е завршено LOL


а од надвор делува како да е некое постаро школо само реновирано.


Да и мене од надвор така ми изгледа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-May-2008 at 18:40
Originally posted by lslcrew

Јас не памтам досега да се отворало ново средно школо. Добро е што конечно се заврши. Ем нема да има повеќе гужва во Никола Карев, башка на повеќето ученици ќе им биде поблиска дестинација. А што се однесува до градбата, внатрешно ич не ми се свиѓа, многу е бело, а од надвор делува како да е некое постаро школо само реновирано.


мене па ми е сосема коректно. Ми се свиѓа големиот влезен хол. Повеќе ми бодат очи расфрланите столбови и сводови (некако без логика). Белата боја ми се свиѓа но веројатно ќе биде тешка за одржување.

За надвор. Изгледот е прилично конзервативен но како што реков. Се на се коректна работа.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-May-2008 at 18:41
Originally posted by Cloverstack


Финтата е што не е завршено LOL


Затоа пишав предизборно.

Но во суштина е завршено. Не се донесени столчиња, клупи и опрема. Но објектот е готов. Бидејќи до почетокот на учебната година има 3 месеци би требало да стигнат да ги средат тие детали.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-May-2008 at 19:44
Previous Stern%20SmileStern%20SmileStern%20Smile

Ентериерот изгледа како да е инспириран од исламската архитектура, со многу сводови и сл.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-May-2008 at 19:52
Originally posted by La Linea

Previous Stern%20SmileStern%20SmileStern%20Smile

Ентериерот изгледа како да е инспириран од исламската архитектура, со многу сводови и сл.


Па мислам дека на религиозна „инспирација“ не и е местото во ваков објект, ама очигледно дека кај нас останува мода да се препукуваме и на овој начин. Цркви, крстови, џамии, звучници... сега и ова Nuts
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-May-2008 at 20:11
    Штета што тоа религиозно препукување е длабоко навлезено, како во менталитетот на просечниот граѓанин, така и во политиката што се води во Македонија. Што значи дека уште ќе продолжува, и за сето тоа време ќе се прават вакви амами наместо училишта и цркви на плоштад. А не изгледа како да ќе прекине во брзо време
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 30-May-2008 at 08:27
Јас мислам дека малку забегавте. Свод не значи автоматски исламска архитектура. А и да е така не гледам нешто страшно во тоа. Сепак се е во рамките на нормалата. 
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Apr-2013 at 09:44
Сликите се од вчера (22 април)


DSC00241 by george k. 1981, on Flickr


DSC00242 by george k. 1981, on Flickr


DSC00244 by george k. 1981, on Flickr


DSC00247 by george k. 1981, on Flickr


DSC00251 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.