build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел Бетон (седиште на ВМРО-ДПМНЕ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 15>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Хотел Бетон (седиште на ВМРО-ДПМНЕ)
    Posted: 22-Apr-2013 at 18:28
Пред малку поминував покрај штабот на ВМРО и приметив дека го рушат стариот објект и ги сечат дрвата помеѓу штабот и улица Македонија. Добив информација дека ќе се гради нов поголем објект. Знае некој нешто повеќе за ова?Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Apr-2013 at 18:40
негде порано сретнав информација дека нешто ќе се гради,ама повеќе информации од ова непамтам
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Apr-2013 at 01:10
Previous
сите центарски постземјотресни „бели мечки“ како таа куќа треба да се изрушат по правило, ама градење на нов објект на истата локација е нависина контра било каква логика...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Apr-2013 at 14:38
Originally posted by kire85

Пред малку поминував покрај штабот на ВМРО и приметив дека го рушат стариот објект и ги сечат дрвата помеѓу штабот и улица Македонија. Добив информација дека ќе се гради нов поголем објект. Знае некој нешто повеќе за ова?


На местото на стариот објект е предвидена е деловна зграда со значително поголема основа (околу 4,5 до 5 пати поголема површина на основата) и значително поголема висина (приземје + 8 спрата + поткровје). Вкупната корисна површина на новиот објект ќе биде 12.240 метри квадратни:
Edited by Cloverstack - 23-Apr-2013 at 17:03
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Apr-2013 at 17:02
1


2


3


4


5

Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Apr-2013 at 19:04
Петок, 26 Април 2013 17:19

Проектот на новата зграда која што треба да се гради на местото на објектот во кој беше сместено седиштето на ВМРО ДПМНЕ го подготвила градежната компанија  „Бетон“, објави Република.

zgrada%20vmrooo-500

Зградата ќе се гради врз основа на јавен повик објавен во неколку весници, целиот трошок за изградба ќе го сноси соинвеститорот а владејачката партија која како своја инвестиција во проектот го дава земјиштето кое е во нејзино владеење ќе добие најмалку 30 % од станбениот и деловниот простор во зградата.


http://www.kurir.mk/makedonija/partii/113699-FOTO-Eve-kako-ke-izgleda-novata-zgrada-na-zemjisteto-na-VMRO-DPMNE

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Apr-2013 at 19:29
веќе не знам што е целта на сето ова... ако во времето на интернет клипот од 2010 година, Ск2014 имаше некаква позадина и објаснување, сега нема или личи на дело на манијаци кои може само Бардовци да им го препорачаме
треба сите да се мрднеме тука изгледа...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
totobobo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Apr-2013
Online Status: Offline
Posts: 247
  Quote totobobo Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Apr-2013 at 19:53
Колку што разбирам се работи за приватен (партиски) имот, ако сакаат ке прават и копија на некој објект на Гауди. Се додека е тоа во согласност со законските прописи е во ред, останатото е работа на вкусови.
Interceptor design
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 26-Apr-2013 at 23:00
А што е ова кулава... За што би служела?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Apr-2013 at 23:17
Originally posted by FoSsiL

А што е ова кулава... За што би служела?

За шпионирање на соседите
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Apr-2013 at 00:54
Може царот од таму ќе се обраќа кон граѓанството.
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Apr-2013 at 01:34
Originally posted by totobobo

Колку што разбирам се работи за приватен (партиски) имот, ако сакаат ке прават и копија на некој објект на Гауди. Се додека е тоа во согласност со законските прописи е во ред, останатото е работа на вкусови.

А да, од кулата ќе излегува царот, за да гледа до каде оди градењето во царството замислено и да се обраќа кон својот народ.

Traveling.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 27-Apr-2013 at 01:59
Originally posted by totobobo

Колку што разбирам се работи за приватен (партиски) имот, ако сакаат ке прават и копија на некој објект на Гауди.
Ti ova seriozno li go mislis ili se seguvas?
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 830
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Apr-2013 at 03:03
Единствените проблеми со дадениот објект од правно-политичка гледна точка се дали партијата е сопственик на земјата опфатена со маркичката, дали тој простор е од претходно поседуван или под „олеснителни„ околности подарен на партијата. И другиот проблем е да се следи до детал дали во изградбата на тој објект ќе бидат користени државни пари. Маркичката е официјално важечка со последните ДУПови. Дури и новиот градоначалник се обиде да направи ревизија на ДУПот, чисто се сомневам дека тоа ќе биде навремено за да се смени таа маркчика пред бар половина од карабината да е готова. Е сега дали ќе биде моќен да им најде некој сантиметар отстапки од планот не знам.
За стилот на објект кој не е финансиран од државни пари како и секогаш ние немаме право да се буниме, туку само да коментираме....слично како да речеме со објектот роџер пијано,


Edited by mirakuliks - 27-Apr-2013 at 03:08
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Apr-2013 at 16:40
Originally posted by FoSsiL

А што е ова кулава... За што би служела?


Таму ќе биде малата соба на Квазимодо...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-Apr-2013 at 22:29
Originally posted by totobobo

Колку што разбирам се работи за приватен (партиски) имот, ако сакаат ке прават и копија на некој објект на Гауди. Се додека е тоа во согласност со законските прописи е во ред, останатото е работа на вкусови.
па што ако е приватен имот? што менува тоа?
просторот на кој што се наоѓа објектот и тоа како е јавен... меѓудругото, бела мечка од куќа, која денес воопшто не би требало да постои на тој простор, и требало да биде срушена уште во времето кога таму се испорушило цело маало, а не да се изгради нов, многу помасивен и понападен објект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-Apr-2013 at 22:07
(ФОТО) Урнато седиштето на ВМРО-ДПМНЕФОТО: Петр Стојановски

Зградата на седиштето на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во центарот на Скопје претпладнево беше урната.

На уривањето беше подготвувано деновиве кога беше расчистен теренот и беа исечени дрвјата околу објектот.

Од партијата минатата седмица соопштија дека за изградба на новиот објект нема да бидат потребни пари бидејќи таа ќе се гради во соинвеститерство, односно, инвеститорот како понудувач, од изградената површина ќе му отстапи на ВМРО-ДПМНЕ најмалку 30 проценти.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека старата зграда произведувала големи трошоци за одржување.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C1F9F70C5FC2384DAFC6B3F7E4C48A09
За сè има вторпат
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Jul-2013 at 13:25
Nekoj so foto dokumentacija, do kade e novata zgrada na VMRO?
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 23-Sep-2013 at 13:59


Edited by Џоле - 23-Sep-2013 at 17:11
За сè има вторпат
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Sep-2013 at 14:13
Џоле, како и секогаш одлични слики. Овој објект всушност ќе биде Хотел Бетон, барем така пишува на таблата која што гледа према Беко. Значи ќе мора да се пренамени нишката за овој објект.
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.