build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел Бетон (седиште на ВМРО-ДПМНЕ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 24-Jun-2015 at 19:21
Може е wannabe лифт, ко "прозорите"... којзнае...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 16-Jul-2015 at 15:22
23ka.wordpress.com
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 20-Jul-2015 at 17:39
Жерновски:7 дена рок за Државниот инспектор за урбанизам
20 July, 2015 - 16:12
Твитни

Доколку Државниот инспекторат за урбанзиам во рок од седум дена не одговри на барањето на градоначалникот на општина Центар да се направи увид од мешана инспекција за да се уттврди дели настрешницата на ВМРО-ДПМНЕ е дивоградба, таа ќе биде отсранета, вели Андреј Жерновски.   

Жерновски, кој најави работно лето и реализација на голем број проекти објасни дека реконструкцијата на ресторанот „Езерце е заглавена во министерстовтвото за трнаспорт, од каде тој има сознанија дека се врши притисок врз инвеститорите да се пријават со идеен проект во барок.

Жерновски, побара и од обвинтиелстовтво да отвори случај „Скопје“ 2014 бидејќи откако е доставен извештајот на надворешните ревизори кои по негов налог ја чешлаа целата докуменатција, оттаму си молчат. Тој го коментираше и политчкиот договор од Пржино, според кого Специјалниот обвинител со одвразни раце, без притисоци од јавниот обивнител е доволна причина премиерот Груевски да си замине и порано од датумот предвиден во договорот. Додаде дека ова решение би било поефективно за опозицијата и државата од конторлирањето на миниситерства во преодниот рок.

http://telma.com.mk/vesti/zhernovski7-dena-rok-za-drzhavniot-inspektor-za-urbanizam
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2577
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 26-Sep-2015 at 17:26
Општина центар ќе го урива балконот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ


И втората контрола на Општина Центар покажала дека балконот од зградата на ВМРО-ДПМНЕ е нелегален и наскоро ќе се донесе одлука да се урне, изјави градоначалникот на центар Андреј Жерновски во вечерашното издание на Топ Тема.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7675
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 26-Sep-2015 at 18:17
мерење на полови органи... од толку работи што се изградени на сред улица во градов, терасата на штабов сметаше...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 26-Sep-2015 at 18:25
Нормално-во крвта македонска е да се урива тоа што го направил непријателот,т.е. политичкиот противник
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 27-Sep-2015 at 11:45
ахахахаххахахаха ќе уривааааал ..... хахаххаххаааа ...... и тоа баш на дпмне ......... хааахахахха
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2532
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 27-Sep-2015 at 13:58
Осеќам сендвичарите пак ќе имаат работа.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2577
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 03-Jan-2016 at 20:42

SSC

Edited by Staro Skopje - 03-Jan-2016 at 20:43
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 27-Apr-2016 at 13:54
Претерана споредба?

За сè има вторпат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 27-Apr-2016 at 14:09
Исти се! Ах тој фашистички диктатор...
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 27-Apr-2016 at 17:04
...најчуваната зграда во Македонија во изминативе две и пол децении
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 01-Jun-2016 at 18:42
Република Северна Кореја Македонска

________________________________

Извори блиски до раководството на владејачката партија кои сакаа да останат анонимни, до редакцијата на НОВАТВ доставија фотографии од уметничките слики кои наводно за партијата ги изработуваат украински и бугарски автори. Дел од овие автори биле ангажирани и на изработката на сликите и масивните сцени поставени во Музејот на македонската борба и во други објекти од проектот Скопје 2014.

Според информациите на НОВАТВ, нарачани се над 50 уметнички слики со позлатени рамки. Најголема, со огромни димензии четири метри на осум метри, ќе биде фамилијарниот портрет на екс премиерот Груевски, заедно со сопругата Боркица, двете ќерки и неговата мајка Нада. Според изворите на НОВАТВ опремувањето на седиштето чини повеќе милиони евра. Надлежен за визуелниот дел и како да изгледаат сликите бил генералниот секретар на Владата Кирил Божиновски, кој им давал сугестии на авторите.

НОВАТВ ги побара авторите на уметничките слики и портпаролот на партијата Иво Котевски. Со него сакавме да ги провериме инфромациите дека набавката на сликите се одвивала преку постоечки набавки за државни институции, но и покрај тоа што добивавме известувања дека нашите пораки се прочитани, тој не одговораше на нашите пораки ниту повици.

http://novatv.mk/ukrainsko-art-stsenario-vo-partiskata-zgrada-na-vmro-dpmne/
За сè има вторпат
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 749
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 01-Jun-2016 at 18:52
многу смешно. корупцијата без крај, како да е од некој филм...

Edited by macedonia - 01-Jun-2016 at 18:54
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2577
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 01-Jun-2016 at 19:07
Груевски! Партијата! Државата!
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 01-Jun-2016 at 19:24
Видете, ако сте ги гледале т.н. уметнички дела од времето на Сталин, во последната фаза од нивната изработка на луѓе на платно, тогаш се ќе разберете. Добро е што овие дела ќе бидат поставени во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Добро е и да се врати дотичниот на премиерска позиција. Еден поглед на нормален човек од страна што ќе им дојде ќе биде доволен со кого си имаат работа.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 01-Jun-2016 at 20:14
Originally posted by Џоле

Република Северна Кореја Македонска

________________________________

Извори блиски до раководството на владејачката партија кои сакаа да останат анонимни, до редакцијата на НОВАТВ доставија фотографии од уметничките слики кои наводно за партијата ги изработуваат украински и бугарски автори. Дел од овие автори биле ангажирани и на изработката на сликите и масивните сцени поставени во Музејот на македонската борба и во други објекти од проектот Скопје 2014.

Според информациите на НОВАТВ, нарачани се над 50 уметнички слики со позлатени рамки. Најголема, со огромни димензии четири метри на осум метри, ќе биде фамилијарниот портрет на екс премиерот Груевски, заедно со сопругата Боркица, двете ќерки и неговата мајка Нада. Според изворите на НОВАТВ опремувањето на седиштето чини повеќе милиони евра. Надлежен за визуелниот дел и како да изгледаат сликите бил генералниот секретар на Владата Кирил Божиновски, кој им давал сугестии на авторите.

НОВАТВ ги побара авторите на уметничките слики и портпаролот на партијата Иво Котевски. Со него сакавме да ги провериме инфромациите дека набавката на сликите се одвивала преку постоечки набавки за државни институции, но и покрај тоа што добивавме известувања дека нашите пораки се прочитани, тој не одговораше на нашите пораки ниту повици.

http://novatv.mk/ukrainsko-art-stsenario-vo-partiskata-zgrada-na-vmro-dpmne/

 
Ми се допаѓаат сликите, мислам дека одлично ќе се вклопат во објектот, но само под услов истиот да биде пренаменет во затвор.
 
Мислам дека државата треба да изврши експропријација на овој објект, да го пренамени во затвор од најлоша категорија во целата држава, како на пример, како што е со затворите со максимално обезбедување во САД, каде што затворениците остануваат затворени 23 часа во едно деноноќие во ќелиите, а само 1 (ЕДЕН) час во деноноќието им е дозволено надвор од ќелиите - во мензата, бањата и затворскиот двор.
 
Бидејќи не сакам таканаречениот плоштад ВМРО да се претвори во затворски двор, мислам дека ќе биде најдобро ваквиот затвор да биде без затворски двор, така што затворениците надвор од ќелиите ќе можат да одат само во мензата и бањата.
 
Овие слики да бидат сместени во затворската менза.
 
Затворот мора да биде наменет исклучиво само за осудени службени лица и поранешни државни и јавни функционери. Ќе биде интересно да се видат бирократските ѓубриња од луѓе во мензата како ручаат и гледаат во сликите на луѓето поради кои завршиле зад решетки, па ако по чиста случајност некоја од тие личности од сликите заврши со нив во затворската менза, ќе биде интересно да се видат реакциите на бирократските ѓубриња кога ќе ги видат истите тие личности на лице место, а не само на сликите.


Edited by Dexter26 - 01-Jun-2016 at 20:18
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3972
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 01-Jun-2016 at 21:28
Диктаторски ама изгради гипс ск 2016 па и 2017, тоа што Хитлер не успеа.

Edited by my Macedonia - 01-Jun-2016 at 21:30
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1936
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 02-Jun-2016 at 09:53
kaj ni e sega king da ne' prosvetli kako ova e prekrasna umetnost i drzavnicki poteg
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3972
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 02-Jun-2016 at 10:28
Каков срам леле што се дешава
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.