build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел Бетон (седиште на ВМРО-ДПМНЕ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 12-Jul-2014 at 18:45
Пушкарницата се гради со брзо темпо. Се работи и во сабота. Пари не се проблем

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 12-Jul-2014 at 19:45
ееее,затоа се тепаат на избори
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 13-Jul-2014 at 00:56
Originally posted by BOJAN

Пушкарницата се гради со брзо темпо. Се работи и во сабота. Пари не се проблем
 
...

 
Зошто ја викаш пушкарница ?  Rollin
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 13-Jul-2014 at 12:21
Oваа зграда на левата страна многу ми се допаѓа, се разбира климатизерите ја огрдуваат, но во секој случај одлично изгледа, спој некаков на брутализам и ран модернизам, се надевам дека во меѓувреме нема да добијат некаква налудичава идеја да ја барокаризираат.Edited by HugoGoulding - 13-Jul-2014 at 12:21
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 13-Jul-2014 at 13:29
Originally posted by HugoGoulding

Oваа зграда на левата страна многу ми се допаѓа, се разбира климатизерите ја огрдуваат, но во секој случај одлично изгледа, спој некаков на брутализам и ран модернизам, се надевам дека во меѓувреме нема да добијат некаква налудичава идеја да ја барокаризираат.Всушност, со најновиот Конкурс за избор на идејни решенија на Град Скопје од пред 2-3 месеци се бараа „архитектонски“ трудови за сите објекти околу плоштадот ВМРО, вклучувајќи ја и зградата на Министерството за финансии. Така што, објектот нема уште долго време да остане вака.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 13-Jul-2014 at 23:47
Бојан ако не се лажам пред некој месец излезе вест дека веќе се избрани идејните решенија за нов „пакет“ фасади низ центаров, а меѓу нив беше и споменатава. Значи дефинитивно ќе биде променета само прашање на време е.
Phantasie ist wichtiger als Wissen, denn Wissen ist begrenzt.

Albert Einstein
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 29-Jul-2014 at 09:39
фотографии: fokus.mk
За сè има вторпат
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 29-Jul-2014 at 12:43
Ај се кладиме дека у првите 6 месеци од коа целиов простор целосно ќе се среди, ќе се снимат најмалку 10 музички видео спотови каде македонскиве пејачи ќе глумат дека се у некој бизнис сектор у Лондон, а гарант ќе се смисли и идеја за некој нов филм за "урбано" Скопје. Штом направија неколку спота околу Еуростандард банка и Јадран сквер, очајно се гледа дека македонскиве музичари сакаат да снимаат у "бизнис" квартови. Само кој да им каже дека ова нашево нема благе везе со тоа како надвор у реалност изгледа бизнис кварт.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 31-Jul-2014 at 13:58
Една моја...

DSC04732 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 31-Jul-2014 at 18:31
Кога е отворањето? Сабота?

Со ова темпо....
Traveling.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1914
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 01-Aug-2014 at 00:26
koj gi smislil prozorcinjava ej... pomali ne moze da bidat
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 01-Aug-2014 at 08:15
Originally posted by xnx

koj gi smislil prozorcinjava ej... pomali ne moze da bidat


Енергетско ефикасни ај ова е хотел, и не е толку лошо.. ама и новите згради ги прават бункери, ко во пустина да живееме
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 02-Aug-2014 at 01:43
всушност, ова е единствена фасада за која може да се каже дека испочитувала некаков класицизам во фасадата, прозорите се онакви какви што би требале да бидат, доколку објектов би бил изграден во соодветно време... многу подобро изведено отколку глупите „еден прозор за два спрата“ фасади

тоа што стилот на објектот ќе биде неадекватен за современи услови (од разни аспекти), требаше да им биде на сите јасно уште кога Ск2014 се најавуваше како чаршиски муабет
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 02-Aug-2014 at 16:26
Eве една од 28 јули... колку за споредба.


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13357
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 06-Aug-2014 at 12:59
DSC04812 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 06-Aug-2014 at 14:44
Ова вака бело ќе го остават или???
Може идеата е да се остави вака за симата да добие „природна„ скопска сива боја на чад за да се вклопи во амбиентотBack to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 06-Aug-2014 at 21:46
Па очигледно тоа е тоа. Скелињата се тргнати, значи финиширана е фасадата.

Како и да е, подобро изгледа од сите глупости на кеј.
Traveling.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 06-Aug-2014 at 22:08
Согласен сум дека делува многу елегантно но белата боја со оглед на смогот кој го има во Скопје не верувам дека долго ќе опстои.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 06-Aug-2014 at 22:59
А логото на дпмне ќе биде барокно?
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Raspy View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Aug-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Raspy Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 06-Aug-2014 at 23:10
Уште одкако ја чув идејата за овој објект бев сигурен дека ќе биде ‘‘класичен‘‘. Не ми е јасна манијачкта потреба за уништување на веќе одамна оформени простори во строгиот центар со налудничави згради кои создаваат клаустрофобични пролази измеѓу нив. Зарем не можеше просторот да се уреди со помал објек и зелени површини!? Али нееее, власителот треба да има најголема зграда...а тоа што тонеме ахх небитно е тоа...

Edited by Raspy - 06-Aug-2014 at 23:11
In heaven, all the interesting people are missing.
- Friedrich Nietzsche
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.