build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата Лазар Поп Трајков (спроти Хотел Бристол)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 464
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Палата Лазар Поп Трајков (спроти Хотел Бристол)
    Posted: 27-Aug-2018 at 06:45
Паркот кој се наоѓаше на ова место

Edited by kiriOK - 27-Aug-2018 at 06:50
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Jan-2018 at 23:38
Да, дури некои од вработените веќе си паркираат возила на тротоарот.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1891
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Jan-2018 at 22:16
Staven li e vo funkcija objektov? Obicno pominuvam pored nego nerabotni denovi pa ne mozam da primetam. Ako e gotov moze da se smeni kranceto. Patem nesto mnogu zaglavi rabotata so delovniot objket na ELEM.
Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 13
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Dec-2016 at 22:20
Degradiranjeto vo gradot prodolzuva,ismejuvano od site odstrana .
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2419
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Dec-2016 at 19:45
Originally posted by Џоле

Од малку поинаков агол:извор: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154459227276387&set=a.10152665496211387.1073741830.616181386&type=3&theater


И оваа со лебдечки столбови. Браво.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Dec-2016 at 15:57
Originally posted by zabegan


wow, па чудово било масивно во споредба со својата околина... среќа што не се приметува толку


Zabegan ti sam po sebe si oksimoron no so ova sto go kaza pogore mislam deka se nadmina samiot sebe.

"чудово било масивно во споредба со својата околина... среќа што не се приметува толку"

Masivno Bilo ama sreka sto ne se primetuvalo   

Edited by kultuzin - 29-Dec-2016 at 15:59
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Dec-2016 at 14:43

wow, па чудово било масивно во споредба со својата околина... среќа што не се приметува толку
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 28-Dec-2016 at 20:45
За сè има вторпат
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 464
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Oct-2016 at 16:54
Ако ова е најпристојно,онда какви ли била другите

Иначе само уште столбовите да не беа шупливи и главен материјал на градба да не беше гипсот...па можеби ќе кажевме дека е нешто приближно до пристојно а не најпристојно од проектот.
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Rouen,Normandie
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Oct-2016 at 17:50
Ова е најпристијното нешто што излезе од проектот, само тој грб би го тргнал, тотално непотребен е.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1584
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Oct-2016 at 23:07
Originally posted by Staro Skopje

Овој кичаст малтер што личи на мермер, зелените маскирни прозори, рефлектирачките вистински прозори и цевките што личат на столбови се одвратни.


Важи бре „професоре“ !
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Oct-2016 at 20:55
Овој кичаст малтер што личи на мермер, зелените маскирни прозори, рефлектирачките вистински прозори и цевките што личат на столбови се одвратни.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Oct-2016 at 16:51
Дел од оградата е отстранет. Еве како изгледа долниот дел на зградата:

За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 574
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Aug-2016 at 19:03
Па како легна социјалистичкиот грб врз соц-реалистичка зграда не е ни самиот свесен. Уште од `46 заслужувал ваков третман, да биде закачен на стилски соодветно здание. Многу добро вклопено. И изведбата делува солидно.
Memento mortuorum.
Back to Top
paneporfavor View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Apr-2011
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote paneporfavor Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Aug-2016 at 00:29
Originally posted by BOJAN

Оваа зграда е хорор спроведен од власт што го окупирала Скопје. Да сум станар во зградата залепена до ова соц-реалистичко здание би ја тужел државата поради тоа што го претворила мојот дом во гроб, ја уништила вредноста на станот што го поседувам и не ми го овозможува правото на достојно живеење.


Да проаѓаа вакви тужби, во Дебар маало сите нови инвеститори ќе банкротираа.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 15-Aug-2016 at 11:45
ФОТО ВЕСТ: Неокласицистичката палата „Лазар Поп Трајков“ ги чека административците

Привршува изградбата на неокласицистичката палата „Лазар Поп Трајков“ кај хотел „Бристол“ во центарот на Скопје. По четиригодишна работа, компанијата „Бетон“ од Скопје ги заврши изведбените активности за издигнување на ова здание од проектот „Скопје 2014“. Во градежниот дел, објектот е ентериерно и екстериерно комплетиран, а допрва ќе треба да се опремуваат административните простории и да се реализираат завршните работи. Според базата на податоци „Скопје 2014 под лупа“, за неокласицизмот на централната пешачка зона во Скопје како граѓани досега сме платиле 14.453.405 евра.

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


Владиниот административен објект со приземје, седум ката и поткровје се издигна врз основа на идејното решение изработено од авторите Никола Стакинов, Лазар Димов и Живка Ристова. На подготовка на проектот за оваа палата работеше фирмата „Неимар Инженеринг“, додека за надзорот над градежните работи на терен беше задолжен „Евро Консалтинг“. Во канцеларискиот простор на улица „Македонија“ ќе бидат сместени Централниот регистар, Комисијата за хартии од вредност, Регулаторната комисија за енергетика, Агенцијата за супервизија на осигурувањето, АД за воздухопловна навигација М-НАВ и АД за ИССПДП од значење на Република Македонија.
http://www.build.mk/?p=51693
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 06-Jul-2016 at 13:48
Оваа зграда е хорор спроведен од власт што го окупирала Скопје. Да сум станар во зградата залепена до ова соц-реалистичко здание би ја тужел државата поради тоа што го претворила мојот дом во гроб, ја уништила вредноста на станот што го поседувам и не ми го овозможува правото на достојно живеење.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Jul-2016 at 10:12
grbov e horor, no ako se sporedi zgradava so tie na kej, e nekolku klasi podobra
Back to Top
ToniB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Mar-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote ToniB Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Jul-2016 at 23:39
Треба да ги отстранат грбот и името од објектов.
Back to Top
ja_licno View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 11-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 110
  Quote ja_licno Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Jul-2016 at 22:11
Ништо значи од менување на грбот
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.