build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата Лазар Поп Трајков (спроти Хотел Бристол)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 28-Apr-2013 at 21:35
Мене лично ми смачи од сето тоа мегаломанско градење на секоја можна парцела во мал и голем ринг.
Не навлагам дали е убаво или не.
Би забранил изградба на било каков објект во мал ринг!

Edited by alexsend - 28-Apr-2013 at 21:35
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 28-Apr-2013 at 22:01
Originally posted by my Macedonia


Hm vekje docna e. Moj predlog e: Podzemna katna garaza a nad garazata parkce. Toe bi bilo kreativno i kje ima novi parking mesta. Mislam stom se kopalo, tamam Inace steta kaj ulicata makedonija imase 2 parkcinja e sega dvete si zaminaa, kaj crkavata sto se gradi i sega ovde.. Sto e ova!OhnoOva ne e lokacijata za katnata garaza. Ovde se gradi administrativen objekt. Katnata garaza ne e zapocnata da se gradi, samo go rascistuvaa terenot.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 29-Apr-2013 at 00:16
Originally posted by my Macedonia

Hm vekje docna e. Moj predlog e: Podzemna katna garaza a nad garazata parkce. Toe bi bilo kreativno i kje ima novi parking mesta. Mislam stom se kopalo, tamam
Inace steta kaj ulicata makedonija imase 2 parkcinja e sega dvete si zaminaa, kaj crkavata sto se gradi i sega ovde.. Sto e ova!Ohno
па и не е доцна објектот не е започнат со изградба и може да се импровизира, предлогов шо го спомнуваш веќе беше предложен од страна на новиот градоначалник
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 29-Apr-2013 at 00:31
Каков Жерновски бе,што решиле тоа ќе биде.
Ова лето најубаво ќе се почувствува недостатокот на зелени површини во центарот.
Ајде де што делува своевидна напната и бучна атмосфера...но повеќе од 5 минути на сонце нема да може да се издржи а камоли некаква прошетка да се прави.

Вчера бев со точак низ Центар,неможеш да се разминеш од гужви,на крај решив да се симнам од точак и да го буткам.

Edited by kiriOK - 29-Apr-2013 at 00:32
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12124
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 29-Apr-2013 at 14:10
Originally posted by daci92

Ме интересира дали некој знае зашто служеле тие столбичиња што се гледаат на сликата и исто така цирклажите (така изгледаат) околу целата дупка?

Тие се викаат „шипови“, со нив се обезбедува градежната јама. Се прават уште пред да се почне да се копа јамата - има специјални машини кои набиваат цефки во земја, и после ваљда се вади земјата и се истура бетон. После се копа јамата. Мислам дека една од главните предности на ваквиот начин на градба е тоа што може безбедно и без компликации да се копа веднаш до постоечки објекти. Ова е колку што знам јас како лаик, се надевам некој постручен ќе објасни поубаво.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 29-Apr-2013 at 21:18
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by daci92


Ме интересира дали некој знае зашто служеле тие столбичиња што се гледаат на сликата и исто така цирклажите (така изгледаат) околу целата дупка?
Тие се викаат „шипови“, со нив се обезбедува градежната јама. Се прават уште пред да се почне да се копа јамата - има специјални машини кои набиваат цефки во земја, и после ваљда се вади земјата и се истура бетон. После се копа јамата. Мислам дека една од главните предности на ваквиот начин на градба е тоа што може безбедно и без компликации да се копа веднаш до постоечки објекти. Ова е колку што знам јас како лаик, се надевам некој постручен ќе објасни поубаво.

Тоа е тоа. Не сум постручен, но го набљудував процесот на дупчење (од канцеларија). Беше користена автоматизирана дупчалка во форма на долг сврдел. Сврделот навлегува неколку метри во земјата, а при излез ја изнесува истата. Откако навлегоа на посакуваната длабочина поставија бетонски цефки (видливи поназад во нишкава) кои потоа беа исполнети со бетон. На тој начин беа оформени темелите. Имаше и смешни импровизации кога неколку дена не знаеа како да обезбедат прооден пат до цефките, па од цистерни-мешалки во лопати на булдужери се полнеше бетон кој потоа беше транспортиран до цефките. Откако некому му текна како да обезбеди пристап, цефките се пополнуваа со црева, директно од мешалките. Направив и фотографии но за жал некој ми ги избриша од камерата. Имам добар преглед на градежната парцела, па ветувам дека во иднина ќе испраќам слики од напредокот на градбата.

P.S. Tешко им на станарите кои живеат таму, градежните активности ќе се одвиваат на половина метар од нивните тераси (користено е решение како она на Агенцијата за електронски комуникации и терасите на Комерцијална банка). Овој факт можеби ќе им помогне на некои членови на форумов кои не можат во целост да го разберат гневот на станарите и истиот го препишуваат на екологија и политика.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 11-Jun-2013 at 13:35
Окното за лифт спроти „Бристол“ потона во подземни водиОкното во градилиштето спроти хотелот „Бристол“, градба во која треба да бидат сместени шест регулаторни тела е полно со вода. Вода се прелива и од штотуку започнатото бетонско окно за лифт. Мајсторите повеќе од два дена се обидуваат со пумпи да ја исцрпат водата, но таа сè повеќе и повеќе се појавува. Некои од нив велат дека покрај подземните води, градилиштето е полно со вода и од зачестените дождови.

Повеќе на http://www.plusinfo.mk/vest/95332/FOTO-Oknoto-za-lift-sproti-Bristol-potona-vo-podzemni-vodi-
За сè има вторпат
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 11-Jun-2013 at 14:46
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 10-Dec-2013 at 20:08
Повеќе од 6 месеци мака мачат со подземните води.

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 10-Dec-2013 at 20:23
излегоа шпекулации(изговорени од устата на пратеник) дека на тоа место е пронајден тунел кој води дирекно до парламентот.дали е тука проблемот за каснењето или е сепак технички проблем?
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 10-Dec-2013 at 20:44
Originally posted by gjoko

излегоа шпекулации(изговорени од устата на пратеник) дека на тоа место е пронајден тунел кој води дирекно до парламентот.дали е тука проблемот за каснењето или е сепак технички проблем?


Не би било логично? Не ни е парламентот 200 години стар па да граделе тунели и да заборавиле )) да беше на приватно лице, може ќе држеше вода, но вака самата влада да не знае каде има тунели?
Traveling.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 10-Dec-2013 at 20:47
Море, да не нашле нафта?
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 10-Dec-2013 at 23:30
Парламентот е 90 години стар така да не ме чуди да незнаат ,они незнаат дека помалку или повеќе имаме цели градови под планини а не пак за еден тунел под центарот на градот. Имаше и еден напис пред некој месец дека и на 200-300 метри од тука (некаде кај спомен куќата на Мајка Тереза) имало подземни тунели и тоа беше цел текст на човекот кој ги открил како дете во предземјотресно Скопје ,но никој на тоа не даде никаква изјава, демант ниту објаснување.

Можеби они знаеле за тоа дека има тунел на тоа место но сакале да го поврзат со друга зграда (државна) која би била резервен излез.
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 11-Dec-2013 at 00:23
Originally posted by daci92

Парламентот е 90 години стар така да не ме чуди да незнаат ,они незнаат дека помалку или повеќе имаме цели градови под планини а не пак за еден тунел под центарот на градот. Имаше и еден напис пред некој месец дека и на 200-300 метри од тука (некаде кај спомен куќата на Мајка Тереза) имало подземни тунели и тоа беше цел текст на човекот кој ги открил како дете во предземјотресно Скопје ,но никој на тоа не даде никаква изјава, демант ниту објаснување. Можеби они знаеле за тоа дека има тунел на тоа место но сакале да го поврзат со друга зграда (државна) која би била резервен излез.Јес тоа, но не мислам дека би отвориле толкава дупка и толку отворено би си копале тунели кога одоколу се е згради и секој може да го забележи истото.

А факт е дека мк лежи на тунели. Има ист момент за Битола, Тумбекафе како целиот рид е уствари под тунели, па некои си митови за летала од истиот... за жал никогаш нема да дознаеме. Сва среча не сме богати, па нема да најдат со сигурност метро линија како во Москва хаха!
Traveling.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 26-Jan-2014 at 14:37
jas kolku sto znam imalo porano direktno tunel od sobranie do beko kade i se najdeni koski najverojatno zatvorenici na komunistickiot rezim DumpDumpDump
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 20-Jul-2014 at 22:45
Тука се градат моментално две згради... Можно е да сум ги измешал фотографиите со рендерите и самите згради.

Централен регистер, Комисија за хартии од вредност на РМ и Акционерско друштво за воздухопловна навигација М-НАВ

DSC04685 by george k. 1981, on Flickr

DSC04684 by george k. 1981, on Flickr

DSC04686 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 20-Jul-2014 at 22:48
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 20-Aug-2014 at 17:42
Денес..

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 07-Sep-2014 at 15:17
Оваа зграда официјално доби нов назив, така што и нишката ја преименував во Палата Лазар Поп Трајков.

DSC05292 by george k. 1981, on Flickr

DSC05291 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 07-Sep-2014 at 17:08
А како поинаку би можело да се преименува еден ваков објект што голта милиони евра, освен ако не му се додаде името на познат македонец од минатото. И сега ние треба сите да запреме со критикувањето, бидејќи го навредуваме Лазар Поп Трајков со ваквиот чин.

А дали на некој му текнува да направи една монумент во чест на помошта, што на пример Полска, ја има дадено на Скопје по 1963 година. И барем една палата да се нарече Варшава. Ако не може да изгледа убаво, барем да звучи и по малку интернационално центарот на Скопје.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Sep-2014 at 19:48
има улица негде низ тафталиџе
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.