build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата Лазар Поп Трајков (спроти Хотел Бристол)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-Sep-2014 at 14:31
DSC05594 by george k. 1981, on Flickr

DSC05592 by george k. 1981, on Flickr

DSC05591 by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 25-Sep-2014 at 14:35
За сè има вторпат
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 07-Oct-2014 at 07:06
04.X.2014
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 07-Oct-2014 at 16:58
Воздух нема меѓу зградичкиве.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 406
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 08-Oct-2014 at 20:20
Originally posted by Teglarot

Воздух нема меѓу зградичкиве.


Што знаеш ти бе,во Копенхаген како е.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 06-Dec-2014 at 22:40
Првата зграда со јавна администрација и државни инситуции.

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 06-Dec-2014 at 22:42
Втората зграда е Палата Лазар Поп Трајков.Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-Feb-2015 at 09:58
Комплетирана карабината на административниот објект спроти „Бристол“

По повеќе од две години од почетокот на неговата изградба, неокласицистичкиот владин објект спроти хотелот „Бристол“ е доведен на ниво на карабина. Градежната компанија „Бетон“ од Скопје во изминатиов период целосно ја заврши бетонската конструкција и надворешните ѕидови на ова административно здание, кое неодамна го доби името Палата „Лазар Поп Трајков“. Во претстојниот период треба да се изведе неокласицистичката фасада, која ќе се работи врз основа на изготвеното идејно решение на авторите Никола Стакинов, Лазар Димов и Живка Ристова. Замислениот изглед на овој објект го следи протежираниот архитектонски правец на владиниот проект „Скопје 2014“.Во натамошниот период треба да се реализира и ентериерното уредување на канцеларискиот простор во зградата наменета за дел од македонските државни институции. Од македонскиот буџет за ова здание досега се издвоија финансиски средства во висина од над 876 милиони денари, односно над 14,2 милиони евра. За овие финансиски средства, во централното градско подрачје се издигна објект со приземје, седум ката и поткровје, во кој ќе се смести администрацијата на Централниот регистар, Комисијата за хартии од вредност, Агенцијата за супервизија, Регулаторната комисија за енергетика, М-НАВ и АДСДП.

Овој владин административен објект се изведува на местото на некогашниот парк спроти хотелот „Бристол“, за чија изградба жестоко се спротивставија жителите од соседните згради поради сечењето на дрвјата и блокирањето на погледот од нивните домови кон непосредната околина.

Текст, фото: Бојан Блажевски

http://www.build.mk/?p=43286
За сè има вторпат
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 26-Feb-2015 at 12:34

некако филмски ми делува сега овој потег, пошто се е збиено, а донекаде познато, плус изненадува и од далеку визурата

инаку од каршија Митре Влаот ли е [1]

ова патинирањево симболично излезе и ко востание против брутализмот в Скопје, нормално рано е да се предвиди исходот, а особено што веќе поодамна е распадната империјата на брутализмот, само да не се испилат и нови туѓе интереси наоколу
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 26-Feb-2015 at 17:53
Серијава фотки многу добро ја отсликува (не)хуманата страна на ск014.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2401
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 17-May-2015 at 21:26
???

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 17-May-2015 at 22:06
Палата со базенТ, што не е јасно тука? Скопје 2104 и сè е можно.
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-May-2015 at 22:53
Ама не е лошо да има вакво нешто. Тамам базенТ кафе и секако поглед кон центар. Значи не е лоша идеата ама ова се спрема за Г 😂😂😂
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3415
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-May-2015 at 23:55
Базен без палми? Ааааа, не може тоа така!
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-May-2015 at 01:18
Проверуваат дали кровот прокиснува
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 18-May-2015 at 03:16
Originally posted by Baze

Проверуваат дали кровот прокиснува
и јас мислам дека е тоа, ова синиов слој треба да е некаква мембрана

ма да, малце да се насмееме во овие нервозни времиња
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 18-May-2015 at 08:47
Дежурните одново наседнаа и истрчаа со глупави коментари. Којзнае како се осеќате сега...
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 18-May-2015 at 09:07
Абе се прави ли тука базен кога позади Рамстор има друг.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 18-May-2015 at 09:42
Originally posted by Navigator

Дежурните одново наседнаа и истрчаа со глупави коментари. Којзнае како се осеќате сега...


Пријателе, треба да научиш да препознаваш сарказам и иронија, и помалку да ги прозиваш другите членови на форумов. Малку шегување не е на одмет, нели?
За сè има вторпат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 18-May-2015 at 10:44
Текна е линијата меѓу сарказмот и глупавоста, а од некои членови на форумов едноставно не можеш да очекуваш сарказам. И иако мојот коментар не се однесуваше на твојот, забележувам дека се почесто се осеќаш како прозван. Или тоа или пробуваш да се наметнеш како модератор-полицаец кој воведува ред, филтирира постови и банира членови на форумот. Ако е ова второто, прошетај низ темите, имаш постирани цели пресови на политички партии. Среди ги нив, па ќе се шегуваме заедно. Нели?
Back to Top
Tzar_28 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2014
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote Tzar_28 Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 21-May-2015 at 04:44
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Teglarot

Воздух нема меѓу зградичкиве.


Што знаеш ти бе,во Копенхаген како е.


Е таму не дишат воздух хахахахахаха

Edited by Tzar_28 - 21-May-2015 at 04:45
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.