build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Привремени објекти
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Привремени објекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 19-May-2020 at 17:24
Руиниран објект со години „заборавен“ во центарот на Скопје

Во строгиот центар на Скопје покрај булеварот „Свети Климент Охридски“ со години стои напуштен објектот, кој одамна, последен пат го користеше една во тоа време многу позната сендвичарница. Сега од него е останата руина, со искршени прозорци и врати, преполна со ѓубре, пропадната од времето и од негрижата. Околината е со неуредено зеленило, израснато и запуштено, слика што не прилега во урбана инфраструктура.

Жителите од околните згради велат дека е срамно што никој ништо не презема со овој објект, ниту сопственикот ниту општината.

– Со години е вака и секојдневно се повеќе пропаѓа. Не само што е грдо на „око“, туку е и опасно. Прозорците се искршени, стакла искршени има насекаде околу, а да не зборуваме за ширење зарази, бидејќи внатрешноста е претворена во депонија. Не можам да разберам никој ништо да не преземе за да се тргне оваа урнатина од тука. Не е битно дали е приватно или државно земјиште. Срамота е вака, среде центар е! Па и приватен имот да е, нека му наложи Општината да си го среди просторот. Па не може во градов кој што сака да прави, мора да има некаков ред! – вели Горан, кој живее во близина на руинираниот објект.

Од Општина Центар потврдуваат дека оваа локација е приватен имот што сопственикот е должен да го одржува и да се грижи за него.

– Според член 99 од Законот за градење, отстранување објект или негов дел се врши во случај на оштетување на објектот ако постои опасност за негово уривање. Сопственикот на објектот е должен и да преземе итни мерки за отстранување на објектот односно да го означи како опасен со соодветни ознаки, да постави заштитна ограда до отстранувањето на опасноста и да поднесе барање за добивање на одобрение за отстранување до општината – велат од Центар.

Повеќе од очигледно е дека сопственикот не ја исполнува законската обврска и дека никој друг ништо не презема, иако во Законот, кој го наведуваат од локалната власт, исто така стои и можноста доколку сопственикот не ги почитува законските обврски, тоа да го изврши надлежниот орган, во случајов Општина Центар, на трошок на сопственикот на објектот.

Овој простор во постојниот ДУП е зацртан како градежна парцела со намена за изградба на станбена зграда.

– Според Деталниот урбанистички план Голем ринг-запад (Одлука бр.07-5569/18 од 18.7.2012 година) усогласен со ГУП на Град Скопје од 2002 година, кој е дел од Одлуката за начинот на применување на урбанистичките планови (мораториум) бр.08-1859/2 и од 27.3.2019 година тој простор е дефиниран со градежна парцела бр. 5.1 со намена А2 – домување во станбени згради П+6+Пк со Х=21м – објаснуваат од Центар.

Оттаму додаваат дека во моментов се води постапка за донесување на ДУП Градска четврт Ц 04 – Дом на градежници, во согласност со ГУП на Град Скопје 2012-2022, во чиј опфат се наоѓа и горенаведената локација и постапката е во претпоследната фаза, односно се чека да се добие согласност од Министерство за транспорт и врски.

[URL= ]https://www.slobodenpecat.mk/ruiniran-objekt-so-godini-zaboraven-vo-czentarot-na-skopje//URL]
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 19-May-2020 at 21:03
Ова беше Кинг Бургер, така?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 19-May-2020 at 21:07
Mislam da ama ne sum siguren,vo sekoj slučaj najlesen izgovor na opštinite e da kažat deka e privaten imot i kraj na prikaznata.Sličen problem veke so godini postoi do crkvata vo Mičurin kade ima markica za zgrada no poradi sudski sporovi okolu zemjišteto veke 10 godini stoi poluraspadnatata kukja i nikoj ne se zamara da proba da najde makar nekoe privremeno rešenie.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 22-May-2020 at 23:30
Зашто ова ѓубре сеуште постои во 2020?!Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 22-May-2020 at 23:46
Македонија 2020

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 23-May-2020 at 09:09

Ова е во Мичурин,живеам во непосредна близина вака стои многу одамна очигледно чека реализација на ул.Борис Кидрич па да биде срушено.

Кога сме веќе кај Мичурин на ул.Анастас Митрев има некои привремени објекти меѓу кои и една картонажа(многу е хаотичен и несреден овој потег од населбата)Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.