build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Привремени и напуштени објекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 14-Dec-2015 at 01:39
тобако-весникара ќе собере, да, тобаката се тесни и покрај тоа што изгледаат големи, а внатре е доволно само да можеш да се вртиш
сенвичара и јас се чудам како може да функционира внатре... а и не ми е јасно зошто воопшто треба да постојат такви сендвичари низ градов
јас само чекам кога ќе почнеме да гледаме кај овие прекрасни барокни зданија фрижидери за пијалоци и сладоледи, дополнителни сталажи и продолжени настрешници
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 14-Dec-2015 at 08:30
Не заборавај маси, столици, коњопои, и нормално, сето тоа спакувано во најлон зимно време.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 14-Dec-2015 at 22:38
Originally posted by fichot

Не заборавај маси, столици, коњопои, и нормално, сето тоа спакувано во најлон зимно време.

Да и сето тоа ќе прерасне во голем балон, кој ќе пукне, како и сите досега.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 14-Dec-2015 at 23:29
Чирови.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2218
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 20-Dec-2015 at 18:15
Кај спомен куќата на Мајка Тереза. Споменикот стана речиси неприметлив
20151214_125805 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 13148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 20-Dec-2015 at 23:01
‘‘ Можно е да се дислоцира или да се отстрани ако го изградат она чудовиште за Мајка Тереза на плоштад Македонија.

Edited by Џоле - 20-Dec-2015 at 23:02
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 21-Dec-2015 at 03:34
дали се мислело кога се правеа објективе на тоа каде се лоцирани воопшто?
значи во радиус од сто метри од последниов што го постираше старо скопје, има 3-4 тобака, а за брза храна да не збориме
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fostra View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-Apr-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote fostra Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 15-Apr-2016 at 22:31
Здраво,
Дали некој знае од каде треба да земам дозвола за паркирање на трејлер за продажба на ладни сендвичи и безалкохолни пијалаци? Дали трејлерот ќе се третира како времен објект?
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 15-Apr-2016 at 22:41
Зависи за кого ќе бидат сендвичите.
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 16-Apr-2016 at 14:17
Originally posted by fostra

Здраво,
Дали некој знае од каде треба да земам дозвола за паркирање на трејлер за продажба на ладни сендвичи и безалкохолни пијалаци? Дали трејлерот ќе се третира како времен објект?


Зависи од локацијата. Таа дозвола се добива од Општината т.е. потребно е и да се плати одеден надомест.
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 12-May-2016 at 19:10
Страшно нешто. Вакви ругла прво треба да се исчистат, наместо да се прават фасади, пјацети или барок.

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 12-May-2016 at 20:09

самиот објект и не е толку страшен, само покривот да му го смениш
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 13-May-2016 at 09:45
Човекот што има милион забелешки за секој нов или реновиран објект во Скопје смета дека ова и не е така лош објект... освен покривот... евентуално. Дефиниција за контраш.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 14-May-2016 at 00:24

да те поправам *човекот што има забелешки за секој осквернавен објект или урбанистичка катастрофа далеку поголема од некое времено објектче кое е всушност и многу подобро од милијарда времени објектчиња низ градов*

...не можев да одолеам, во контрашката природа ми е врежано

Edited by zabegan - 14-May-2016 at 00:25
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 16-May-2016 at 09:59
Не се работи за споредба, ниту за релативизирање. Објектчево е мизерија, тоа е факт и нема потреба од ставање на паралела со други објекти. Ти рече дека оваа мизерија и не е толку страшна. Не знам дали сфаќаш дека верглањето, дури и кога самиот знаеш дека си лупнал нешто, ти го поткопуваат кредибилитетот.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2218
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 22-Jun-2016 at 11:10


Киоск „КЦ – 190“(КБ-190) / Никољски

Автор: Александар Никољски

Година на проектирање: 1986

Година на производство: 1986

Производител: РО „Треска – Полипласт“ – Струга

Извор: Бимас 1987Киоскот „КЦ-190“ претставува мал повеќенаменски објект. Можностите за неговата примена се неограничени и тоа:

– продажба на печат;

-продажба на тутун и ситни предмети;

-лотарија;

-цвеќе и сувенири;

-занаетчиски и сервисни дејности…

Киоскот е работен во модул, што овозможува зголемување на основниот простор, во зависност од локацијата и функцијата на објектот.

marh.mk
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 13148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 19-Jul-2016 at 10:00
Ај, на здравје нека ни се плескавиците и пржените компирчиња во облик на дорски столпчиња (преземено од фејсбук)Edited by Џоле - 19-Jul-2016 at 10:00
За сè има вторпат
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 28-Jul-2016 at 12:05која поентата на типски сендвичари ако рекламното пано ги ремети петпарачки!? да беше натписот односно панелот вметнат на тимпанонот и некако, вака велком ту Јеловјане, пардон и таму зад Шара нема волку опуштање!

прво кој им одобрил од градот, па и општината толку ефтино да ја накитат сендвичарата со рекламава, мислам ало на битпазар нема ваков келепурлук, а не пак сред центар, потем со кој памет сендвичара на паркинг, можеби драјв-тру им е идејата феномени

~

интересно законски смее ли холидеј-ин да ги покрие скалите со прозирна реклама, ем да се камуфлираат ем да се прозрачни, та ако ним не им сече за тоа од градот да ги примораат, а негледам зошто и МакедонијаТурист доколку сакаат да одржат конкуретност со налетот на новите хотели в центар и самите да се уозбилат и ангажираат околу цела своја фасада, може чекаат да видат што ќе бидне со патинирањето на ГТЦ та накнадно да одлучат како ќе го пресоблечат хотелот, вака чиниш влегуваш во санаториум за уморни
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7378
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 28-Jul-2016 at 23:46
натпис на сендвичара исто како заграден балкон или билборд-платно на барокна фасада... сеедно, се знае каков турбофолк владее во градов... дури ова е и ситница за нас и затоа и не сме ја продискутирале...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 500
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 18-May-2020 at 23:04
Проект за collaborative mapping на грдотијата во Скопје. Отворена е платформата, видете, кликнете!

https://canvis.app/QaoM4y

Edited by user8642 - 18-May-2020 at 23:09
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.