build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ски центар Кожуф

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 30313233>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #621 Posted: 04-Jan-2013 at 09:50
Разбојници ограбиле колонијал? Бидејќи тоа ми отвара на линкот
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
GI View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GI Quote  Post ReplyReply #622 Posted: 04-Jan-2013 at 14:16
Originally posted by alexgizh

Разбојници ограбиле колонијал? Бидејќи тоа ми отвара на линкот


Погрешен линк е ставен и кај мене разбојниците ограбуваат колонијал
Инаку ски центарот стартува утре а нешто голем интерес ова година нема од гевгеличани. Ќе видиме како ке биде, ако евентуално одам ке пратам фотографии на форумот.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #623 Posted: 04-Jan-2013 at 15:01
http://vecer.com.mk/?ItemID=613E612738253F4080C02C147E0090E5

Се извинувам, работам со мобилен така да можни се грешки. Еве друг линк директно од вечер.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #624 Posted: 04-Jan-2013 at 20:47
Originally posted by kultuzin

http://www.time.mk/read/49d6214e1d/4d1627fff9/index.html

Еве нешто во вечер за ски центарот. Изгледа го решиле проблемот со ел енергија. Само некако е чудно сезоната толку кратко да трае. Плус ја испуштија нова година. Како и да добро е што сепак овој ски центар продолжува со работа иако е очигледно дека од најавуваниот бум и инвестиции нема ништо.
Tie povtorno vo stilot na Amdi najavuvat deka KE pustat 18 kilometri (ako ne mislele 1,8 kilometri) pa napravile ne=namerna greska ama vo meguvreme i deka na balkanot se ili kese posle Bansko i Kopanik tret skijacki centar !!! Ohno  Wallbash  Eeee prekrasna moja Makedonijoooo...
 
Neznam dali vam vi lici na normalen ovoj sto go izjavil ova, jas se izvinuvam ama mene nemi lici !!??
 
Оваа година ќе бидат пуштени осум скијачки патеки со должина од 18 километри, а жичниците се во функција и се комплетно исправни.
- По бројот на скијачките патеки "Кожуф" е трети скијачки центар на Балканот, по Банско и Копаоник. На располагање ќе има околу 200 легла, но туристите ќе имаат можност да се сместат и во викендичките на Смрдлива Вода и во хотелите со коишто соработуваме годинава, рече Наков.Edited by Portal - 04-Jan-2013 at 20:49
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #625 Posted: 30-May-2013 at 10:08

На Кожуф забрзано се гради

Околу 130 илјади метри квадратни досега е продадено на ски центарот Кожуф.

кожуф

Тоа е дури 32 проценти од вкупното расположливо земјиште од 400 илјади метри квадратни. Земјиштето го купуваат Македонци и Грци и најчесто го користат за изградба на викендици и сместувачки капацитети.

Иако се продадени 30 % од земјиште колку што има на располагање, досега функционираат само десетина објекти. Поголема градежна експанзија се очекува во текот на летниот период.

http://ekonomski.mk/?p=41388
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #626 Posted: 30-May-2013 at 13:27
Ме радува кога се гради, но доколку тоа е урабнистички добро планирано, легално и пред се еколошки. Како и да  е покрај приватните потребни се и комерцијални инвестиции. 
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #627 Posted: 12-Aug-2013 at 13:17

Видео за состојбата на патот кој води кон СКИ центарот.

СТрашно


http://on.net.mk/video/na-trkala/do-kozhuf-na-sopstven-rizik

Back to Top
NG View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote NG Quote  Post ReplyReply #628 Posted: 13-Aug-2013 at 09:02
Пред 3 викенди бев на Кожув, патот е поклопен со одрони уште од ноември, некаде помалце некаде повеќе, ама затоа е фантазија за возење и вака со одрони. Асфалтот е џам
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #629 Posted: 22-Nov-2013 at 19:44
Дечки, да не знае некој дали ски центарот Кожув ќе работи во декември? Еден Полјак од ЅЅС прашува, сакал да дојде во Македонија. Нивната интернет страница не функционира, а на телефоните од нивните канцеларии (во Скопје и во Гевгелија) никој не се јавува. Да не знае некој што се случува?

Edited by Џоле - 22-Nov-2013 at 19:44
За сè има вторпат
Back to Top
GI View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GI Quote  Post ReplyReply #630 Posted: 25-Nov-2013 at 17:01
Вчера во разговор со пријател ми кажа дека СКИ КОЖУФ ќе стартува на 5-ти декември - информацијата е од синот на најголемиот акционер на ски центарот.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15132
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #631 Posted: 25-Nov-2013 at 19:24
Супер. Фала за одговорот.
За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #632 Posted: 02-Dec-2013 at 15:31
Koj ke im go cisti godinava patot? ima nesto prevzedeno zada ne se sluci TOA STO SE SLUCUVASE MINATATA GODINA??

Edited by Portal - 02-Dec-2013 at 15:35
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #633 Posted: 03-Dec-2013 at 09:07
Топ зимска понуда: прошетка со електрична санка и ручек во дивина


За ова задоволство ќе им биде понуден пакет-аранжман што ќе ги чини 40 евра. Ангел Наков, извршен директор на ски-центарот Кожуф, смета дека ова е одлична можност да се запознае Кожув и неговите атрактивни зимски атрибути, оти токму овој центар нуди и можности за екстремни ски-вештини
Атрактивна авантуристичка понуда на ски-центарот Кожув за годинашнава зимска туристичка сезона која се очекува да стартува за две недели. За полнолетните лица коишто сакаат да шетаат и уживаат по падините на оваа снежна убавица, ќе имаат можност тоа да го сторат со електрична санка. За ова задоволство ќе им биде понуден пакет-аранжман што ќе ги чини 40 евра, а во него е вклучен и ручек како во дивина. Ангел Наков, извршен директор на ски-центарот Кожуф, смета дека ова е одлична можност да се запознае Кожув и неговите атрактивни зимски атрибути, оти токму овој центар нуди и можности за екстремни ски-вештини.
- Регионалниот пат долг 15 километри што води во ски-центарот во моментов се чисти од страна на градежната оператива на Гранит. Очекуваме до крајот на неделава да заврши и техничкиот прием на патот и тој да биде во употреба - објаснува Наков за Вечер. Тој најави дека во преговори е со Македонија пат да го чистат и одржуваат патот, за што ќе биде активна нивната зимска служба.

Според Наков, во моментов снежната покривка достигнува 25 см. Тој, сепак укажува дека покрај перфектните услови за скијање сместувачките капацитети годинава не се зголемени и достигнуваат околу 120 легла.
- Имаме апартмани со подно греење кои се простираат на 30 м2. Тие располагаат со бања и кујна со мини-бар и легла за 4 лица. Цената е 40 евра по апартман, а гостите може да се хранат во бачилото или во ресторанот, каде храната и пијалаците и годинава ќе бидат по популарни цени. Комплетно мени за ручек чини 200 денари, а пијалаците како кафе, пиво ќе се нудат по 60 денари, а топло чоколадо по 80 денари-вели Наков.

Дневните ски-карти се по 900 денари, за деца до 8 години бесплатно, а на постарите деца билетот ќе им се наплатува по 450 денари.
-Но Кожуф е познат по тоа што скијачите можат да го користат за рекреација и просторот што е надвор од ски-патеките. Таму на мек снег се практикува слободно скијање, по малку и екстремно популарно наречено фри рајдер и сноубординг. Се работи за перфектни услови за вакво скијање каде ќе уживаат и домашните и странските туристи кои се најмногу од соседството: Грција, Бугарија и од Србија - вели Наков.

По бројот на скијачките патеки Кожуф е трети скијачки центар на Балканот, по Банско и Копаоник, бидејќи на располагање на скијачите се околу 140 километри скијачки патеки кои се протегаат на надморска висина од 1.700 метри до 2.200 метри. Кога работат двата ски-лифта, како и жичарницата која е шестосед, можат вкупно во еден ден без чекање да се опслужат 5.000 гости

Ски-центарот, потсетува Наков, е на одлична локација, бидејќи Солун е на само час и половина оддалечен од центарот и затоа и годинава очекуваат за време на викендите Кожуф да биде полн со солунчани.

Трет скијачки центар на балкан

Edited by mackomk - 03-Dec-2013 at 09:09
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #634 Posted: 03-Dec-2013 at 18:52
Originally posted by mackomk

Топ зимска понуда: прошетка со електрична санка и ручек во дивина

Трет скијачки центар на балкан


Da se naadevame deka ke se dogovori...

Edited by Џоле - 03-Dec-2013 at 19:52
Back to Top
zlaten View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zlaten Quote  Post ReplyReply #635 Posted: 07-Dec-2013 at 02:48

А да објаснеше некој што е тоа електрична санка, оти не ми е баш јасно. А бидејки се спомнати и цените на ски билетите, треба тоа да значи да се надеваме оти ќе функционира и жичарата...?

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #636 Posted: 07-Dec-2013 at 11:58
Претпоставка дека тоа е санка со акумулатори и електромотор наместо бензиски мотор.Друго не ми текнува
Back to Top
zlaten View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zlaten Quote  Post ReplyReply #637 Posted: 07-Dec-2013 at 14:21

Како што и требаат коњи на санката да оди по снегот, со двајца на неа би ги истрошила батериите за некои две минути. Можеби мислеле на моторна санка, сепак новинарите наши и не се толку писмени.

Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #638 Posted: 07-Dec-2013 at 15:06
Kojznae sto toa dogovorile I kakvi im se tie sanki... Nema nekoj podinamicen web za informiranje od ovoj Ski centar...

Edited by Portal - 07-Dec-2013 at 15:08
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #639 Posted: 07-Dec-2013 at 17:59
моторна санка колку што знам е ова (snowmobile), е сеа дали е електрична... не подлегнувајте на неписменоста на „новинарите“


Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #640 Posted: 02-Feb-2014 at 00:52
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 30313233>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.