build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ски центар Кожуф

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ски центар Кожуф
    Posted: 15-Sep-2007 at 17:59
...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Sep-2007 at 17:59
Во полн ек изградбата на ски-центарот Кожуф

Вработените од градежната фирма “Маврово“ ги интензивираат работите околу изградбата на асфалтниот пат од Кавадаречка страна на ски-центарот Кожуф во правец на веќе асфалтираниот пат на гевгелиска страна, дознава Нетпрес.

Станува збор за пат долг 15 километри, а широкј 6 метри во правец на врвот на Асан-чешма на Кожуф планина.

Веќе се изготвени и стопите за поставување на шестоседите за жичарата, со капацитет од 3 илјади скијачи на час и со површина од 50 хектари, по што ова ќе биде најголем скијачки центар во Југоисточна Европа.

“Во склоп на ски-центарот се планира изградба на хотелски комлекс што треба да се изработи од дрво“, изјави за Нетпрес, Ангел Наков, проект менаџер на ски-центарот.

 
Извор: Netpress


Edited by pbanks - 15-Sep-2007 at 18:00
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 15-Sep-2007 at 18:24
Има некој податок кога центарот треба да почне со работа?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Sep-2007 at 18:26
Не ова е целиот чланак. Многу штур а стандардно помпезен кога се работи за Кожуф
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Sep-2007 at 18:30
Абе мислев од порано да не се вртка некој податок. Ме мрзи да копам по SSC LOL
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Sep-2007 at 18:35

Pa se zivo e probieno kolku so pamtam. Uste lani trebase da ima nekoe probno skijanje (koe sto se desi, za mala grupa lugje na eden ski lift)

2007 bese posocuvana kako oficijalen start na centarot a seuste rabotata e ostanata na toj eden ski lift. Duri i ako ja napraat zicarava za sezonava (sto mi e mnogu somnitelno, toa znaci deka za 2 meseci treba da se montira i predade u upotreba) toa kje bide daleku od razvojniot plan za do 2007/2008 sto bese najavuvan pre nekoja godina koga se digna buka za proektov.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Sep-2007 at 18:43

Да не зборам дека нема абер од хотелот и сите останати најавени содржини.

Ако не се лажам лани го најавија стартот на таа шопинг зоната но нензнам што се случи со тоа.

Незнам до кај се ни куќите. Така да освен тој ски лифтот ништо не е сигурно.

Не дека не се движи полека проектов, чим дошле до тука ваљда ќе идат до крај. Но беше претставуван како голем сериозен проект за кој имаат интерес сериозни инвеститори, вака текот на градба ме потсеќа на оној опис што го дадов за куќите без фасади на SSC.

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Sep-2007 at 16:37
Абе и мене крајно ме нервира ова со Кожуф, иритира како се заебаваат со нас. Кога читам како го рекламираат по веснициве проектов скиите на рамо ги стаам а тоа абер нема од скијачки центар.
Али ко што вика џуро чим до тука дошле... колку што приметив и сајтот (www.skikozuf.com.mk) го преуредиле, ваљда тоа е знак за некаква активност. Ermm
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Sep-2007 at 17:23
^^

Мене па не ми е гајле. Приватен проект е, па дури и во 2023 да го пуштат - нивни проблем. Би било добро за Македонија ваквите проекти да не се одолговлекуваат, ама што да се прави. Во секој случај јавните инвестиции многу повеќе ме загрижуваат и нервираат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Sep-2007 at 20:43
^^
 
сега дури ги гледам овие постови. Не се слагам, мислам дека е ова многу битен проект за тој дел од земјата.
 
1. Има потенцијал да го редефинира цел тој регион во туристички. Тоа веќе се случува полека со винскиот, казино туризмот, но ски центаров би дал нова димензија на цела таа работа.
2. Се наоѓа на некои 30-40км од грчката граница. Независно од сите политички проблеми со Грција, привилегија е да се граничиме со сосед кој што е од прилика 4 пати побогат од нас (по просечни плати). Грците имаат голема потрошувачка моќ, посебно кога се во прашање нашите цени. Тие пари треба да се соберат некако, Егејска Македонија има околу 2.5 милиони жители, тоа е голем пазар.  Многу битен момент е тоа дека сме ние интересни пред се зошто сме ефтини и тоа треба да се искористи, како што ќе растат цените ќе бидеме се помалку конкурентни, бидејќи и они имаат 3-4 скијачки центри во Егејска Македонија.
 
Јавни инвестиции, инфраструктурни проекти (за Гевгелија/Кавадарци регионот) ќе се наметнат сами по себе ако се туризмот таму.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-Oct-2007 at 11:00
Eve ja smenila stranicata :) http://www.skikozuf.com.mk/
Preubavo e!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Oct-2007 at 19:07
Ски центарот Кожуф ќе ги отвори вратите за туристите
Владимир Тевчев     26.10.2007
Кожуф е еден од најубавите ски центри во светот. Ова се зборовите на швајцарската скијачка легенда Енгелхард Пергаци.

Неговата компанија „Хелог хелисвис“, специјализирана за монтажа на скијачки жичарници, денеска на ски центарот Кожуф ја заврши монтажата на шестоседот, најголемата жичарница на Балканот.

„Сум посетил многу скијачки центри во целиот свет и мислам дека Кожуф има одлична иднина“, изјави Енгелхард Пергаци, швајцарска скијачка легенда.

Со монтажата на оваа жичарница, која треба да проработи за десетина дена, ски центарот Кожуф уште годинава ќе ги отвори вратите за домашните, но и странските туристи.

„Оваа година сакаме центарот да го отвориме како дневен центар. Значи, петок, сабота, недела гостите од Грција, од Македонија да дојдат, да видат каде сме, што сме, да скијаат малку, да ги видат овие убавини“, рече Ангел Наков, извршен директор на ски центар Кожуф.

Чаршија со деловен простор, викенд куќички, хотели, уште три жичарници и многу ски лифтови, така треба да изгледа овој ски центар до 2009 година.

„Во овој момент разговараме со две компании кои имаат франшиза од големи хотелски ланци. Не би ги спомнал додека не ги завршиме преговорите дефинитивно. Сметаме дека тоа ќе бидат првите два поголеми објекти коишто ќе ги пуштиме во употреба наредната сезона“, додаде Наков.

Со отворањето на ски центарот Кожуф Македонија ќе стане атрактивна зимска туристичка дестинација. Откако комплетно ќе го изградат, сопствениците планираат овој центар да го пријават во Светската скијачка организација и ќе се обидат тука да донесат натпревари од Светскиот куп.

Скијачката легенда Пергаци најави дека на Кожуф ќе ја донесе швајцарската скијачка репрезентација.


Извор: А1
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Oct-2007 at 19:11


Џуро, со ова за среќа се побиваат стравувањата што ги имаше откако се стишаа еден период

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-Oct-2007 at 19:16
Originally posted by CloverstackЏуро, со ова за среќа се побиваат стравувањата што ги имаше откако се стишаа еден периоддефинитивно. Иако за секој сегмент од проектот ќе бидам скептик додека не го видам реализиран (баш да го видам како ќе заврши преговори, извади дозволи и изгради 2 хотела за точно една година колку што има до другата скијачка сезона, мислам зошто има потреба од таква нереална најава).

Но битно е дека ски центар ќе има, од македонската динамика на реализација за жал бегање нема
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Oct-2007 at 00:43
Здраво
Ви го читав разговорот и сакам да се уфрлам со неколку податоци
Ски Центарот треба да заврши со изградба во 2010 година.
Инаку оваа година се поставуваше инфрастуктура; патишта и струја, како и една жичара (која е најголема на Балканот) и уште еден Ски Лифт. Значи, ова зимо ќе има 2 Ски лифта и една жичара. За до година (2008) веќе во Мај кога ќе почне новата градежна сезона треба да почнат да се градат уште 2 жичари (четвороседи).

Поздрав!
Ако ве интересира нешто повеќе за СКИ ЦЕНТАР КОЖУФ повелете прашајте
и на е-маил akademik@freemail.com.mk
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-Oct-2007 at 01:14
Здраво Академик и добре дојде на форумов, се надевам дека ќе останеш и за понатамошни дискусии.

Благодарам за информациите, доста време имаше затишје по медиумите околу реализацијата на Кожув така да твоите информации во комбинација со информацијата околу шестоседот која се пласираше во медиумите се доста охрабрувачки.

Дали можеби имаш информации околу реализацијата на другите содржини кои се предвидени во комплексот. Се зборуваше за шопинг зона, хотели, мислам и некој конгресен центар. Дали е во тек изградбата на куќите или уште не е тргнато со таа работа.

И за крај каков е пристапот до Кожув, дали патот го завршија комплетно и дали има пристап да се дојде до таму и да се погледне убаво што се се гради. Претпоставувам дека да со оглед на тоа дека велиш дека оваа сезона треба да има скијање.

Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-Oct-2007 at 01:31
Пристапот до Кожуф е по асфалтен пат. Патот најверојатно уште се асфалтира бидејќи асфалтира Г.П."Маврово". Инаку, за информација горе не можеш да се качиш бидејќи целиот комплекс се третира за градилиште и е опасно за слободните минувачи. Значи, мора да си најавен во Ски Центарот во Дирекцијата, па некој да те спроведе до горе, или ако имаш некој што купил парцела па тој да те прошета, но и тоа е ограничено.
Инаку, во врска со комплексите. Ако одиш на сајтот на ски центарот ќе видиш дека за тоа постои урбанистичко решение за сите објекти.
Во моментов не знам колку парцели се продадени на приватни субјекти, но изградба не им се дозволуваше од едноставни причини- не постоеше инфрастуктура, па затоа сите беа замолени да почекаат да се донесе асфалтен пат и струја за да може до годна непречено да се гради.
Те интересира за шопинг зоната. Исто и таа, како и приватните куќи ќе се гради догодина.
Инаку горе веќе има едно бачило, убаво направено, а се планира во подножјето да се направи и ресторант за 500 луѓе ако даде времето.
А за скијање, секако ќе има оваа година - промотивно. Најверојатно ќе се одвива еднодневно бидејќи нема комплекси, ама догодина ќе биде лудница.

Верувам дека ти појаснив некои работи
Поздрав!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 27-Oct-2007 at 02:13
Академик, фала на исцрпните информации


И јас акам да те прашам нешто (не сум скијач и можеби ќе звучи глупо) - Каква е точно таа жичара шестосед. Во еден хрватски напис на друг форум прочитав дека ќе имала некаква „хауба“, па помислив дека се работи за кабина, ама од дискусијата сватив дека не е така. За што точно се работи?


И ако знаеш било што околу брендовите на хотелите, колку и да е неофицијално.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Oct-2007 at 02:16
@Академик

хм, сајтот го имам поминато доста пати но на урбанистичко решение немам налетано. Единствено има слики од куќите (претпоставувам дека се тоа веќе изградени примероци на куќи бидејќи не е наведено).

Edited by pbanks - 27-Oct-2007 at 02:17
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 27-Oct-2007 at 02:19

еве уште еден подетален текст од утрешен Утрински Весник

Скијачкиот центар „Кожуф“ ќе стартува на 8 декември

Монтирањето на жичницата е при крај, а се гради и пристапниот пат од гевгелиска страна


Само годинава во ски-центарот „Кожуф“ ќе се инвестираат девет милиони евра во три крупни инфраструктурни објекти: далновод, шестоседечка жичница и пристапен пат

АНГЕЛ ДАНОВ

КОЖУФ ПЛАНИНА – Годинава Македонија ќе го добие новиот скијачки центар на Кожуф Планина, кој се наоѓа на над 1.900 метри надморска височина. Само годинава во него се инвестирани девет милиони евра во три крупни инфраструктурни објекти: далновод, шестоседечка жичница и пристапен пат од гевгелиската страна. Инвеститорите се задоволни од динамиката со која се реализираат предвидените проекти и се оптимисти дека годинава од 8 декември ќе започне промотивно скијање на патеките. За почеток скијачкиот центар „Кожуф“ ќе работи како дневен центар.

Од гевгелиска страна со пари од државата ќе се изгради пристапниот пат со вкупна должина од 13 км и широчина од 4,5м. Тендерот завршува на 23 ноември и се очекува со асфалтирање да се почне во декември годинава. Според најавите на менаџерскиот тим на ски-центарот „Кожуф“, во програмата за 2009 година е влезена и изградбата на пат од четериесетина километри, што треба центарот да го поврзе со Кавадарци и Демир Капија. Овие два патни правца ќе се сврзуваат кај селото Крњево, а ќе го направат скијачкиот центар достапен за граѓаните на Македонија, додека патот од гевгелиска страна е повеќе наменет за гостите од Грција.

Извршниот директор на ски-центарот „Кожуф“, Ангел Наков, информира дека привршуваат работите околу изградбата на подземен далновод со две линии, кој треба во целост да ги покрие потребите за струја на центарот. Изградбата целосно е финансирана од нивната компанија, а работите ги изведува ЕСМ и МЕПСО-оператива. Наков најави дека во втората фаза ќе се градел уште еден крак од Демир Капија. До крајот на октомври или почетокот на ноември скијачкиот центар комплетно ќе добие електрична енергија. Во моментов се изведуваат завршните работи на двете трафостаници.

При нашата посета се монтираа 12 столба за шестоседечка жичница, која била единствена од таков тип на Балканот. Нејзината изградба ќе чини 4,2 милиони евра. “Жичницата веќе ја завршуваме. Изградена е почетната и крајната станица, а сега се поставуваат и столбовите. Работите ги извршува швајцарската компанија ’Хелок хели свис‘ која е лидер во светот за овој тип работи. Работи тим од 6 луѓе од Швајцарија, 2 супервизори од Австрија од компанијата ’Допел Маер‘ и 14 луѓе од нашата компанија и ’Метал инвест‘ од Кавадарци”, вели Наков. Тој додава дека вкупно годинава на скијачкиот центар ќе бидат инвестирани девет милиони евра, главно сопствени средства и дел кредити од Стопанска банка.

Селото во скијачкиот центар опфаќа 55 ха, а на дваесетина од нив ќе бидат изградени хотели со вкупен капацитет од 3.000 легла. Наков нагласува дека наредната сезона ќе бидат пуштени во работа два поголеми објекта, чија изградба ќе започне во април 2008 година. „Имаше доста шпекулации околу основачите и партнерите на компанијата на самиот старт во 2000 година. Само 15-16 отсто имаше учество грчки партнер, но поради административни пречки, во 2002 го напушти проектот и од 2003 година компанијата е сто отсто македонска, во целост работите се изведуваат со македонски капитал“, вели Наков.

За наредната година планирана е изградба на уште три жичници, хотел во сопственост на компанијата „Ски Кожуф“ со капацитет од 150 легла и околу 3.000 м2 деловен простор, а наредната сезона ќе се изграделе околу 60 викенд- куќи. Центарот ќе има вкупно околу 1.000 легла.

„Одлично место за скијање. Гледам многу потенцијал овде. Се' е на едно место. Ќе биде добро за скијачи-почетници, но и за искусни скијачи. Ќе дојдам овде на скијање, а ќе донесам и професионални скијачи”, ни рече Енгелхарт Пергаци, менаџер на компанијата што ја монтира жичницата. Пергаци бил неколкугодишен член на швајцарската ски- репрезентација и долги години бил на првото место во спуст и велеслалом.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.143 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.