build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ramada Plaza (Princess) - Gevgelija

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12044
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 29-Dec-2007 at 01:57
Originally posted by La Linea

...Како и да е.. одлична вест


Да во право си. Само секогаш чувам некој скептицизам (премногу лоши искуства за вакви работи) Wallbash

Дај боже да не е ни малку „накитена“ веста, па значително да ги зголемиме капацитетите за заработка од пороците на грците LOL
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Dec-2007 at 12:29
Whoah, толку брзо започаа со изградба???? Eeek3

Браво. Според мене тој регион има најголем потенцијал за развој.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9070
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 29-Dec-2007 at 12:45
Originally posted by gotsomekicks

Whoah, толку брзо започаа со изградба???? Eeek3

Браво. Според мене тој регион има најголем потенцијал за развој.


па не е баш брзо, ако пролисташ по старите thread-ови на SSC ќе видиш дека проектов се крчка некои година ипол. Сепак и мене оваа вест ме затече... браво Applause

Кој прв иде до Кожуф нека направи кругче и до Богородица ќе има што да сликне. А можеби е изреновирана и бензинската Макпетрол, таа треба да биде втора кој ќе добие ресторанче Фуфо во нејзиниот состав.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 29-Dec-2007 at 12:47
Wow toa bese neochekuvano.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 31-Dec-2007 at 09:47
Уште нешто интересно за Гевгелија и тој регион.
Миловановиќ изразува задоволство за соработката меѓу Гевгелија и Лас Вегас

 

Американската амбасадорка, Џилијан Миловановиќ му испратила писмо на гевгелискиот градоначалник, Драги Делев и изразила задоволство за македонско-американската соработка, јави дописникот на Нетпрес.
 
„Ми беше задоволство да слушнам дека вашата посета на Лас Вегас била успешна и пријатна . Тоа бил добар пример за искрена размена, во кој вие бевте во состојба да научите за Лас Вегас, а во исто време и Оскар Гудман имаше невообичаена можност да научи повеќе за Македонија. Се надевам дека професионалните контакти , воспоставени преку посетата, би придонеле за размена на двете страни “ стоело во писмото.

Градоначалникот на Лас Вегас, Оскар Гудман пред неколку недели најави дека ќе ја посети Гевгелија, по средбата со гевгелискиот градоначалник Делев.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 28.12.2007 16:27:16

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9070
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 31-Jan-2008 at 10:38
Еве една убава вест да не освежи Banana

Се интензивира изградбата на “Шератон“

Во близина на граничниот премин Богородица на македонско – грчката граница се интензивираат работите околу изградбата на туристичко угостителски комплекс “Шератон“. Како инвеститор на објектот се јавува турската компанија “Принцес“, која поседува хотели, казина во повеќе земји, а за откуп на франшизата на Шератон, јави дописникот на Нетпрес од Гевгелија.

Веќе целосно се завршени земјените работи, чиј изведувач е скопската фирма “Гема инжинеринг“. Овој хотелски комплекс ќе располага со 200 легла, казино, ресторан, тераси и други објекти. Треба да биде изграден за 20 месеци.


Извор: Нетпрес
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 03-Mar-2008 at 03:36
ne najdov drug thread kade sto ova bi odgovaralo, pa ke gi postiram privremeno tuka....se nadevam nema da mi zamerite...mozebi ne e loso da otvorime poseben thread za idniot makedonski las vegasSmile

Kazino Princes - Gevgelija

1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


Edited by pbanks - 20-Nov-2008 at 21:58
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 03-Mar-2008 at 04:33
Applause кире85, казиново стварно изглеа супер, како во Вегас. Ова ме изненади, некако мислев ќе остане само како идеа ама изгледа озбилни се дечкиве. Само ме чуди зошто политичариве не се изнасликаа со инвеститорите. Dunno
 
 
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 03-Mar-2008 at 05:36
Казиново е бомба! Ми се свиѓа шарата на плочките со Македонското знаме. А кој е инвеститор? 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9070
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 03-Mar-2008 at 09:07
@kire одлични материјали Applause. Дали си 100% сигурен дека ова е хотелот на Принцес? Те прашувам бидејќи ова е прилично различно од рендерите кои ги видовме на А1. Но може и ние да сме си извлекле погрешна претпоставка, можеби тие рендери беа за другиот проект, California resort. Сега ја гледам повторно таа објава и постои добра можност грешно да сме претпоставиле.

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=13&PID=2415#2415

Иначе проектот ми се свиѓа, убаво ќе легне таму. Thumbs%20Up

@ProMKD Принцес е Турски ланец. Но наводно ќе работи со франшиза на Шератон.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9070
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 03-Mar-2008 at 14:26
Ако се земе овој текст (кој инаку го референцира Дневник како извор) како веродостоен, поголемиов проект е California resorts Yes

Ако забележувате пишува дека CR ќе биде хотел со шопинг центар (што одговара со рендерите) и дека ќе биде на брегот на Вардар (што повторно одговара со дадениов рендер). Така да рендерите на кире се изгледа дефинитивно за Принцес/Шератон.

Двата проекти се на место BananaTHE MACEDONIAN LAS VEGAS - GEVGELIJANational.

World known hotel brands, "Sheraton" and "California resorts" will build hotel complexes in the Macedonian Las Vegas, Gevgelija, close to the Bogorodica border crossing with Greece. Sheraton has bought the Turkish company "Princess" which will be the main investor of the project. "Princess" allready got the permission for building. The building process will be carried out by the Macedonian company, "Gama Ingineering". The Sheraton hotel complex will consist of 200 rooms, a casino and other facilities.

Whereas California Resorts is planning to build a hotel and shopping centre at the shore of the Vardar river in front of the city Gevgelija. For this plan, 45 hectares of land has been bought from private owners in the region. The complex will have about 400 rooms, a casino, shopping centre, a spa and several other facilities.

"In the Gevgelija municipality we pay much attention to the development of mountain, spa, transit and casino tourism. Because of the big number of Greek visitors, about 5.000 weekly, we are mainly focused on the casino tourism. The investors of these world brands have allready started with the urbanisation of the land just outside of the city of Gevgelija." Says Dragi Delev, Gevgelija's mayor.

Also in the vicinity of the geothermal sources at the village of Smokvica, a Slovenian company, "Therm olinija" is about to start to build a recreational tourism complex. About 100 million euros will be invested in these projects and we will expect about 1000 new jobs to be available.

At the southern Macedonian entrance, about 4 million travellers enter the country on a year base.


http://macedoniadaily.blogspot.com/2008/01/macedonian-las-vegas-gevgelija.html
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 03-Mar-2008 at 14:50
Originally posted by ProMKD

Казиново е бомба! Ми се свиѓа шарата на плочките со Македонското знаме. А кој е инвеститор? 


Za zal nema nikakvi informacii osven imeto na proektot i datumot na koj e napraven...ako najdam nesto odma ke go pustam tuka.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 03-Mar-2008 at 14:54
Originally posted by pbanks

Ако се земе овој текст (кој инаку го референцира Дневник како извор) како веродостоен, поголемиов проект е California resorts Yes

Ако забележувате пишува дека CR ќе биде хотел со шопинг центар (што одговара со рендерите) и дека ќе биде на брегот на Вардар (што повторно одговара со дадениов рендер). Така да рендерите на кире се изгледа дефинитивно за Принцес/Шератон.

Двата проекти се на место BananaTHE MACEDONIAN LAS VEGAS - GEVGELIJANational.

World known hotel brands, "Sheraton" and "California resorts" will build hotel complexes in the Macedonian Las Vegas, Gevgelija, close to the Bogorodica border crossing with Greece. Sheraton has bought the Turkish company "Princess" which will be the main investor of the project. "Princess" allready got the permission for building. The building process will be carried out by the Macedonian company, "Gama Ingineering". The Sheraton hotel complex will consist of 200 rooms, a casino and other facilities.

Whereas California Resorts is planning to build a hotel and shopping centre at the shore of the Vardar river in front of the city Gevgelija. For this plan, 45 hectares of land has been bought from private owners in the region. The complex will have about 400 rooms, a casino, shopping centre, a spa and several other facilities.

"In the Gevgelija municipality we pay much attention to the development of mountain, spa, transit and casino tourism. Because of the big number of Greek visitors, about 5.000 weekly, we are mainly focused on the casino tourism. The investors of these world brands have allready started with the urbanisation of the land just outside of the city of Gevgelija." Says Dragi Delev, Gevgelija's mayor.

Also in the vicinity of the geothermal sources at the village of Smokvica, a Slovenian company, "Therm olinija" is about to start to build a recreational tourism complex. About 100 million euros will be invested in these projects and we will expect about 1000 new jobs to be available.

At the southern Macedonian entrance, about 4 million travellers enter the country on a year base.


http://macedoniadaily.blogspot.com/2008/01/macedonian-las-vegas-gevgelija.html


Da, ovoj pogolemiot e California Resorts....se sekjavam i na vestite na A1 koga go prezentiraa....i dvata se odlicni...prosto da ne mu se veruva na covek deka vakvo nesto se gradi vo Makedonija, pa duri i nadvor od Skopje...Cheers

Kazinata ke bidat uste poatraktivni bidejki vo neposredna blizina e i ski centarot kozuf....vo sekoj slucaj, raj za gevgelicaniSmile
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 03-Mar-2008 at 15:39
Кире многу добри материјали. Хотелов е бомба!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9070
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 26-Apr-2008 at 14:10
Интензивно се гради хотелот „Шератон“ во Гевгелија


Во непосредна близина на граничниот премин Богородица се интензивираат работите околу изградбата на туристичко угостителскиот објект што го гради скопската градежна фирма „ Гема Груп“.

Хотелот „Шератон“ на турската компанија „Принцес“ ќе биде со капацитет од 200 соби, ќе има казино, ресторани и тераси, а се наоѓа во близина на хотелот „Фламинго“. Комплексот ќе чини 30 милиони евра и во него е планирано вработување на 500 лица.

„Работите се предвидува да завршат за 20 месеци“, изјавил раководителот на градилиштето, Ѓорѓи Кочев.http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=28886&kategorija=2
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4493
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 26-Apr-2008 at 15:58
најинтересно е шо на сите рендери вардар има сина боја мислам ајде?!


Edited by pbanks - 26-Apr-2008 at 16:00
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9070
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 26-Apr-2008 at 16:00


Абе гитардемон, ти некогаш преоѓаш преку Богородица или секогаш идеш преку Меџитлија? Ако проаѓаш фати некоја фотка во лет, баш ме интересира колку се овие вести на нетпрес основани.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4493
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 26-Apr-2008 at 16:58
абе не ми растат мене парите на дрво па да прам 400 километри плус да одам преку богородица мислам... ако ми падни лото ќе одам! и солун ми е поблиску од скопје... па така зато само за солун зборам
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9070
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 26-Apr-2008 at 17:00
Originally posted by гитардемон

абе не ми растат мене парите на дрво па да прам 400 километри плус да одам преку богородица мислам... ако ми падни лото ќе одам! и солун ми е поблиску од скопје... па така зато само за солун зборам


Абе знам ама незнам може некогаш тркнуваш до Гевгелија, Струмица, Дојран... или пак од Солун идеш за Скопје затоа прашувам. Јасно е дека нема никаква логика да одиш за Битола преку Богородица
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4493
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 26-Apr-2008 at 18:48
ќе одам гевгелија на коцка ќе сликнам тогаш... планирам наскоро
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.