build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ramada Plaza (Princess) - Gevgelija

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 31-May-2008 at 10:02
Хотелот се гради на големо,имаа некои проблеми со земјиштето бидејки мораа да скинат цел рид и  тоа ги кочеше работите но сега се е убрзано и се очекува за 13 месеци да биде изграден.Слики од градилиштето ке ставам наскоро.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 31-May-2008 at 10:50
Previous Thumbs%20Up

Здраво Raisinloaf! Чекаме слики Smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 31-May-2008 at 11:00
Добредојде  Raisinloaf Cheers
Сите чекаме да видиме некоја фотка од градежниот бум во Гевгелија.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 31-May-2008 at 11:08
Добредојде Raisinloaf и од мене. Имаме неколку форумџии од Гевгелија но за жал некеко не се најактивни и не не поддржуваат со слики од проектите. Се надевам некој од нив или можеби ти ќе ни испратиш по нешто.
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 09-Oct-2008 at 18:39
definitivno vaka nema da bide bidejki ovoj hotel ke ima dve kuli a inace stignati se do prvata ploca 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-Oct-2008 at 23:11
Бидејќи Гевгеличани заебаваат еве конечно неколку слики од хотелот во изградба.

Барем мислам дека е ова хотелот, не налетав на табла со никакви информации, каму ли на некој рендер. Единствен знак дека ова е објектот е турското знаме на градилиштето (покрај другите) со оглед дека инвестицијата е турска. Ова е навистина чудно, се работи за казино а не за нуклеарен силос, јас би очекувал одма до граница да има мегабилборд со убав рендер кој ќе го држи објектот во најава на потенцијалните гости од Грција кои идат во крда во соседното Фламинго.

Од сликиве може да се види дека има отстапување од оригиналниот план (кога би било според рендерот би ја немало металната конструкција на кровот) но ми делува дека горе доле се работи за нешто налик на она што го имаме на рендерите, барем по форма.

Вака не делува големо дури и не ми е јасно каде ќе сместат "drive in" пред хотелот бидејќи до автопатот нема многу простор а она што го има е падинка. Исто така неможев да видам колкав е објектот од позади, дали има додатни објекти, каде ќе биде паркинг просторот и воопшто да добијам поцелосна слика за тоа што не чека.

Но темпово делува добро така да верувам дека сите овие мистерии ќе ни се расчистат наскоро а се надевам дека во меѓувреме Гевгеличани сепак ќе се решат да не почастат со уште некоја фотосесија од состојбата на теренот Cheers

1

2

3

4

5

6

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 11-Oct-2008 at 23:18
Pbanks @ si se iznaslikal denes ,ja taman planirav vo vtornik da odam do veles ke napraev nekoi sliki ama nisto ti sve si iznaslikal
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 11-Oct-2008 at 23:32
Originally posted by mitatos

Pbanks @ si se iznaslikal denes ,ja taman planirav vo vtornik da odam do veles ke napraev nekoi sliki ama nisto ti sve si iznaslikal


готово постирав се што имав
Back to Top
jucifer View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jucifer Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 11-Oct-2008 at 23:40
Ај Шертон, а какво е тоа мега здание од хотел Калифорнија Ресорт 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 12-Oct-2008 at 23:35
pbanks, ако можеш лоцирај го на google earth и дај координати.

Да го искористиме фактот што сега и тој дел е покриен со колку-толку подетална снимка.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 13-Oct-2008 at 18:14
Originally posted by Cloverstack

pbanks, ако можеш лоцирај го на google earth и дај координати.

Да го искористиме фактот што сега и тој дел е покриен со колку-толку подетална снимка.


41° 8'22.07"N  22°32'32.84"E

Неможам кажам каде точно се наоѓаше објејтот но се работи за максимум 500-600м после градничниот премин.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 14-Oct-2008 at 10:30
Има надежи овој регион да прерасне во Лас Вегас или Макао на Балканот.
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 30-Oct-2008 at 19:50
Хотелот дефинитивно ке иде уште во височина а моменталниот монтажен кров е поставен за да се заштитат од невреме и сл.Денеска поминав покрај хотелот и доста напредуваат и за жал не го зев фотоапаратот за да сликнам нешто но утре пак ке поминувам и ке направам некоја фотка.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 09-Nov-2008 at 15:53
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 09-Nov-2008 at 16:25
Еве ги идните сајтови на хотелот и казиното па да се надеваме дека во иднина и од таму ќе капне некоја информација плус сега е све U/C

Хотелот кој според сајтот се гради во Гавгелиа си се вика Гевгелиа Принцес Хотел. Во листата на хотели со кои менаџира Принцес има и такви кои се под брендот на Шератон но не и Гевгелискиот. Не дека тоа менува многу најбитно е дека хотелот се гради, но сепак for the record.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 09-Nov-2008 at 20:38
Ја набавив веста од МИА. Изгледа дека дефинитивно не важат рендериве со кои располагаме според напишаното.

Во близина на преминот Богородица се гради хотелски комплекс од ланецот„Шератон“

Гевгелија, 9 ноември (МИА) - Интернационалната компанија „Принцес“ во близина на граничниот премин „Богородица“ кај Гевгелија гради нов хотел од ланецот „Шератон“. Деновиве по шестмесечна изградба завршени се, покрај неколкуте подземни услужни простории и гаражи, и два ката од хотелската зграда.

Хотелот се простира на 30.000 метри квадратни, a со проектот се предвидуваат уште четири надземни ката со 120 соби, казина, ресторани, тераси и шопинг центар. Инвестицијата е 30 милиони евра. Изведувач на работите е македонската компанија „Гема груп“ која  според договорот треба да ги заврши работите до крајот на следната година. Новиот хотел се наоѓа источно од автопатот Е-75, на влезот во Република Македонија од соседна Грција.

- Директорот на „Принцес“ Халил Макаскесен информира дека со изградбата на хотелот ќе се отворат нови 800 работни места.


Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 12-Nov-2008 at 19:48
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 12-Nov-2008 at 21:05
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 12-Nov-2008 at 21:29
@Raisinloaf фала за рендерчето и за текстот Cheers

Добро е значи сепак се оди со рендерите кои ги имаме горе доле но има еден кат повеќе. Супер Cheers
Back to Top
icko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Dec-2008
Location: gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote icko Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 21-Dec-2008 at 21:23
Aj luge da ne se falum mnogu ali jas kako zitel na Gevgelija mozam da vi gi kazam site proekti so ke se realiziraat i sto se realiziraat veke.Kako prvo go imame najdobriot hotel koj veke e vo funkcija 1,5 godina mozam da vi ja dadam i stranicata za da go vidite www.casino-f.com kasino Flamingo i nikoj ne mu e ramen pa i Aleksandar Palas e samo edno Polsko Vece za nego.Potoa sega sto se gradi Princes isto taka sproti nego i uste 2 pati pogolem pa mozete da zamislite i da napravite sporedba,inace ovoj ke bide gotov celosno do Septemvri 2009,i ke vleze vo edni od najgolemite hotel-casina na balkanot,a malce podolu od nego se pravi najgolemiot na balkanot a vleguva i vo najgolemite vo svetot so svoja privatna pista za avioni i helikopteri -CALIFORNIA RESORT sto mislam ke mu nema konkurencija na balkanot za edno 10 godini.So negovoto pravenje ke se izmeni tekot na rekata Vardar i ke se otvori najgolemiot Trgovski centar vo Makedonija so najpoznatite svetski modeli.Inaku nego ke go pravat gazdite na VENECIAN hotelot vo Las Vegas kako najgolemiot hotel vo svetot a inaku sigurno Grcite nema da mozat da gi polnat site ovie kazina-hoteli bidejki ednostavno za da se napolat ke treba edno 50000 gosti sekoj den a tie ke doagaat od cel svet pa zatoa ke se gradi taa pista.Inaku vo gevgelija veke ima 4 hoteli ok koj najpoznati se FLAMINGO APOLONIJA i sega koi ke se izgradat vo blisko vreme ovie mega-hoteli postojat i eden motel i uste 1 hotel-PELAGONIA.Vo niv ke se vrabotat okolu 10.000 luge.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.