build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ramada Plaza (Princess) - Gevgelija

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 14-Feb-2009 at 17:38
Дечки ај полека со офтопик.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Gevgelija View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Apr-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Gevgelija Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 19-Mar-2009 at 21:43
Еве неколку нови слики од Шератон/ПринцесBack to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 20-Mar-2009 at 12:11
PreviousНе гледам некој голем напредок во изградбата од последните слики што ги имаш постирано. Знаеш ли на што се должи овој застој?

Инаку сликиве се одлични, квалитетов стварно е Drool. Каков апарат имаш ?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Gevgelija View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-Apr-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Gevgelija Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 20-Mar-2009 at 15:48
Како што слушам објектот има 2-3 "спрата" под земја па зимово се работело внатре.... сигурно сега кога ке се потстопли ке почнат да работат поинтензивно. Отварањето треба да биде во ноември така да летово ќе се работи со интензивно темпо. Ке праќам слики секој месец да видиме како се напредува.

п.с. апаратот е Penrax DSLR K100Ds.
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 20-Mar-2009 at 17:26
Хотелот како што и е планирано ке се отвори некаде пред нова година а дека има застој??? Тие работат на внатрешното уредување а наскоро ке ми дадат слики од внатре
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 23-Apr-2009 at 14:16
Eве слики од денеска од Хотелот.Се гледа дека поставен е последниот слој материјал на фасадата однадвор па останува уште звршната боја.Друг напредок е поставувањето на стаклото на куполата а се друго се работи расчистување на земјиштето околу хотелот.И почната е да се прави кровот што ке биде пред влезот заедно со фонтаната.

1


2


3


4


5


6Edited by Cloverstack - 24-Apr-2009 at 02:52
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 25-May-2009 at 20:05
01.


02.


03.
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 16-Jun-2009 at 17:06
Моментално на Хотелот однадвор нема некои новини освен што позади хотелот има рид каде што сета механизација е таму и дознав дека се работи на базени и други сл елементи.Се повеке најавуваат дека отварањето е за крајот на август т.е средината на септември но јас мислам дека сепак како што беше првично најавувано отварање ке има во Декември
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 26-Jun-2009 at 16:41
"ПРИНЦЕС" ГОТОВ ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА

Градоначалникот на општина Гевгелија Иван Франгов имаше средба со претседателот на "Принцес група на компании", г. Суди Озкан, кој најави дека туристичко угостителскиот комплекс на турската компанија, што се гради крај граничниот премин Богородица, треба да биде готов до крајот на годината.
Новиот туристичко-угостителски комплекс на турската компанија "Принцес" забрзано се гради на површина од 30.000 квадратни метри, во непосредна близина на граничниот премин Богородица, на македонско-грчката граница.
Хотелот на "Принцес" ќе има четири ката, а ќе располага со 120 соби. Покрај хотелскиот дел, со проектот се предвидени и повеќе други содржини, казино, ресторани, тераси, шопинг-центар. Градежните работи ги изведува македонската компанија Гема-груп и според раководителот на градилиштето работите засега се одвиваат според планот. Се работи денононоќно со забрзано темпо, бидејќи роковите во договорот со инвеститорот се јасно утврдени. Имено, според договорот со изведувачот на градежните работи, како и другите подизведувачи, хотелот треба целосно да биде готов до крајот на оваа година.
Ова ќе биде еден од поголемите инвестициони зафати на нашата компанија, која има повеќе вакви хотелско-казински комплекси во повеќе земји во светот. Само во реализацијата на овој инвестиционен зафат во Република Македонија, односно во општина Гевгелија "Принцес" ќе вложи 30 милиони евра. Со изградбата на овој хотел ќе се отворат нови 700 до 800 работни места, изјави турскиот гзада Суди Озкан.

Извор:
http://www.gevgelija.gov.mk/html/mkd-vesti.html
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 28-Jun-2009 at 02:17
Многу ми се допаѓа хотелов. Ама дали ке биде исплатлива инвестиција? Не сум бил во Гевгелија и незнам колку е познат град меѓу туристи или колку Грци го посетуваат, само што ме секира дали ке има доволно гости за да функционира и повеќе да се инвестира од слични компании понатаму.
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 28-Jun-2009 at 12:10
Па да ти кажам право има доволно гости , и мислам дека ке нема само грци , овој е Турски Хотел , ке доаѓаат и тури од Турција
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 28-Jun-2009 at 12:21
Da verojatno ke ima nekoi poker turniri heehhe ,Princes Istanbul se jaka marka na kazina ,ako se tie sto go gradat ovoj kompleks, i za razlika od drugite mislam deka ovoj ke bide konkurenten spored mene.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 28-Jun-2009 at 16:57
nekako za hotel ne mi odgovara, ama da se nadevame ke izleze ubavo
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 06-Jul-2009 at 03:19
Back to Top
lover21 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 02-Aug-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lover21 Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 02-Aug-2009 at 10:51
инаку досте е скептицизам хотелот и казино воедно се гради турбо јас работам во него ги затвараме собиоте со гипс картон хотелот е 75% завсен а сликите се многу стари секој ден се повеке и повеќе се гради и за отпрлика еден месец треба да се финишираат сите доградби и да се почне да се става инвертарот инаку целиот хотел од првицно 60 милиони евра сега би требало да вреди 80 милиони евра инаку ке биде хотел со 7 звезди и да дефинитивно ке биде дограден до крајот на годината инаку се наога на самата граница одма наспрема цасино фламинго кое наспрема овој сеа што се гради изгледа никако
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 02-Aug-2009 at 11:05
Ловер добредошол!

Можеш да пуштиш некоја слика и од внатрешноста, аи од хотелот од позади немаме ниедна слика!

Ова 7 ѕвезди ми е малку симптоматично!
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 02-Aug-2009 at 12:31
Да бе, стварно 7 ѕвездици!!?!!? Да не е премногу мајсторе Big%20smile малку си се занел. Ќе испадне само нашиов и Burj Al Arab со 7 ѕвездици у светот Rollin
Back to Top
GI View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GI Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 08-Aug-2009 at 00:36
7 звездички Ohno
Фламинго и Аполонија имаат по 5, ама македонски - во друга држава Аполонија не би добила ни 2.
Хотелот се гради интензивно тоа е точно и веројатно ќе се пушти дел (не целосно) пред нова година.
Инвестицијата секаде обајвија дека ќе биде 30 мил. евра и во овој дел нема промени. За македонски услови огромен дел зафаќа казинскиот дел кое што се протега на 5000 м2 и ќе биде најголемо во Македонија. Има доста проблеми меѓу главниот изведувач на работите Гема груп и подизведувачите - на едните не им се даваат баш парички а на другите им изгледаат малку а и редовноста на исплаќање е проблематична.


Back to Top
jug View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jug Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 13-Aug-2009 at 20:54
Za kalifornia resort imase izgotveno plan za 7 meseci faza 1 odnosno 6500m kvadratni da bidat izgradeni i spremni za otvaranje. Faza 2 uste 18000 m kvadratni za idnite 6 meseci odnosno toa bese soping centarot  a faza 3 golemite hotelski kuli da se zavrsat do krajot na 2010.
Zatai makedonceto koe e znak prasanje dali saka stranski investitori. Vlasta e kriva sto ne prati vladin poverenik za Gevgelija da gi prati slucuvanjata. Toa Amerika go pravela pred 300 godini. Vo ovoj moment go imame Flamingo, Jugo, se gradi Seraton vo   zavrsna faza i so Kalifornia resort ke imavme stranski Investicii od nad 500 milioni evra i preku 2500 vrabotuvanja.
Politikata e premnogu zamesana vo sekoj krupen proekt. Za zal i Flamingo imase pripremeno faza 2 koja e prekrasna a benzinskata Simov ne sakase da prifati fer ponuda od kompanijata za dislokacija od samo 200 metri i za zal i tuka drzavata ne pomogna. Steta za Jugot na MAKEDONIJA.
Back to Top
jug View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 13-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote jug Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 13-Aug-2009 at 21:42
Drugarce da znaes deka Gevgeliskiot pazar gi isprodade site jabolka na resencani a promes trosi 10 tona meso vo edna prodavnica. Drugite mesni industrii neka spijat. Zavreme vikendite ima najmalko po 10.000 Grci i za pazaren den. Ama koga ima JACK POT vo kazinata ima i po 30.000 dusi za vikend. Policajcite na granica pluskavici na racete imaat od tastaturite.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.