build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Илинден - кај Бисер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 30-Apr-2008 at 17:37
Извадок од ДУП-от приложен од Кловер на ССЦ Cheers. Ќе се сложам со неговиот коментар од таму дека влезот во гаражата е многу лошо решен (доколку ситуацијата на теренот искочи како на планов)
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Apr-2008 at 17:43
a zs e mnogu loso reseno???isto ti se faka i od drugata strana na parkingot da se vlaga
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Apr-2008 at 17:46
Originally posted by se_manda

a zs e mnogu loso reseno???isto ti se faka i od drugata strana na parkingot da se vlaga


па не викам да се влага од другата страна ама треба да смислат нешто. Рачунај која фрка ќе биде тука за влез/излез. Тие што ќе излагаат одма ќе удираат на семафорите кои се прилично кратки... Како решение вака е за никаде ама неам некој паметен (а ефтин) предлог како би било добро да се направи.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Apr-2008 at 17:47
epa nemoes niso da smislis poso od dve strani ti e parking,od edna strana na bulevar e od druga biser.taka da i ova e ok
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 30-Apr-2008 at 17:50
Originally posted by pbanks

Извадок од ДУП-от приложен од Кловер на ССЦ Cheers. Ќе се сложам со неговиот коментар од таму дека влезот во гаражата е многу лошо решен (доколку ситуацијата на теренот искочи како на планов)


Верувам дека тоа е корегирано, зашто и на тие детските рендери кога искочија, влезот беше префрлен од страна на паркинзите. Мислам стварно ако не увиделе дека влез/излез како во извадокот од ДУП-от е апсолутно дебилно решение, тогаш или се слепи или се ретардирани...

Во секој случај, без разлика дали е корегирано или не, оргиналниот извадок од ДУП-от е јасен показател со каков квалитет се изработуваат тие Roll%20eyes
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 30-Apr-2008 at 17:55
Originally posted by se_manda

epa nemoes niso da smislis poso od dve strani ti e parking,od edna strana na bulevar e od druga biser.taka da i ova e ok


Епа не е од две страни паркинг, туку само од една. Тоа што ти го рачунаш за паркинг е уличка за излез каде сега непрописно се паркира (исто и на зеленилото).

Воопшто не е исто како ќе биде решено. Ако влезот/излезот биде кај семафорите, се создаваат триста проблеми.
За влез во гаражата, ако идеш од булевар, прво треба да свртиш 180 степени, па после можеш да налеташ на автомобили кои чекаат на семафорот, па и ти да мора да чекаш да се отвори семафорот за да влезеш у гаража. При поголема фреквенција, зад тебе може да се начукаат уште неколку кои ќе чекаат за у гаража, па да се закрчи и излезот од булеварот.
За излез од гаражата директно странично удираш у потенцијална колона од автомобили кои чекаат на семафорот и ќе треба да се надеваш некој да те пушти да се уклучиш. Плус тоа искачаш у едносмерно уличе и немаш избор за каде да идеш - мора на булевар. У моменти на гужва, ваму би настанал хаос. Дури би се формирале и колони внатре во гаражата.
Влез/Излез од кај паркингот не е идеално, ама е многу подобро сообраќајно решение.
Edited by Cloverstack - 30-Apr-2008 at 18:07
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 01-May-2008 at 19:32
abe i od kaj parkingot e problem poso odma tuka ti e vlezot za u podzemnata garaza na biser.taka da i tuka bi se stvarala guzva.a za kaj ulickava ne e neso problem poso i onaka nema nekoja guzva
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 01-May-2008 at 20:02
Originally posted by se_manda

abe i od kaj parkingot e problem poso odma tuka ti e vlezot za u podzemnata garaza na biser.taka da i tuka bi se stvarala guzva.a za kaj ulickava ne e neso problem poso i onaka nema nekoja guzva


1. Подземната гаража на Бисер има безначајна фреквенција на возила.
2. Дури и да имаше поголема фреквенција на возила од гаражата на Бисер, сепак е сосема различно да почекаш возило во движење, отколку да чекаш да се расчисти колона на семафор.
3. Не си во право дека на „уличката“ кај семафорите нема гужва... Често сум ја гледал целата уличка исполнета со возила кои чекаат на семафорот.
4. Излезот кај семафорите е еднонасочен, а кај паркингот двонасочен, што е многу битна разлика.
5. Ако влезот биде кај семафорите, сите што влагаат од булеварот ќе мора да прават незгодна 180-ка за да влезат у гаража.

Ај сеа да те видам Big%20smile


Edited by Cloverstack - 01-May-2008 at 20:08
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 02-May-2008 at 09:13

aj neka bide po tvoe (popametniot sekad popusta) LOLLOL 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 02-May-2008 at 10:05
Хехе, не збориме кој бил попаметен, туку даваме аргументи за локацијата на влезот/излезот од гаражата. Smile
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 03-May-2008 at 17:47
se zaebaav be pa i ti
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 03-Jun-2008 at 14:48
вчера пројдов, не е дирнато ни малку. Така стои еден булдожер, нема апсолутно никаква активност.
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 03-Jun-2008 at 22:32
do kade e so izgradbata na katnata garaza?
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 03-Jun-2008 at 22:33
na toa mesto e potreben vakov objekt,bidejki lugeto imaat problemi so parkiranjeto blizu t.c. biser,zatoa ovoj proekt vo sto e mozno po kus vremeski period treba da bide gotov.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 03-Jun-2008 at 23:49
Originally posted by Cibi

do kade e so izgradbata na katnata garaza?


Originally posted by lslcrew

вчера пројдов, не е дирнато ни малку. Така стои еден булдожер, нема апсолутно никаква активност.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 08-Jun-2008 at 03:35
^ Извинете за ова од пред некој ден, еве денеска тргнати беа дел од тарабите и може да се забележи работа на терен.Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 08-Jun-2008 at 03:35
Тоа во далечината е човек кој виткаше некои шипки.
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 15-Jun-2008 at 02:36
Eve vi sliki od toa kako treba da izgleda
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 15-Jun-2008 at 02:39
Добродојде дамјанх. Веќе знаеме како треба да изгледа, разгледај поназад. У секој случај фала. Секој накнаден рендер, дали за овој проект или било кој, е добредојден.
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 15-Jun-2008 at 02:50
Eve uste edna!


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.