build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Илинден - кај Бисер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Jun-2008 at 12:16
Добредојде имењаку Smile фала за рендерите. Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 15-Jun-2008 at 12:56
добри рендери Дамјан Cheers
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Jun-2008 at 18:07
имам една недоумица зошто само 2 спрата во земја е дозволен габарит на гаражи во стамбен објект, за комерцијални незнам, но доколку во иднина ова не се промени тешко дека центарот а и поголемиот дел населби ќе куртулат од заглавени приоди и улици.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-Jun-2008 at 08:45
Originally posted by beTon

имам една недоумица зошто само 2 спрата во земја е дозволен габарит на гаражи во стамбен објект, за комерцијални незнам, но доколку во иднина ова не се промени тешко дека центарот а и поголемиот дел населби ќе куртулат од заглавени приоди и улици.


Мислам дека поседување на паркинг место во центар чини пари и треба да се одвикнеме од тоа дека тоа треба да ни биде загарантирано. Можеби во некои претежно станбени населби има логика да се иде и подлабоко и пошироко за да има доволно паркинг за сите но што се однесува до центарот...... на кој не му одговара секогаш има опција да се пресели.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Jun-2008 at 20:19
денес чув нешто интересно што не мора и да значи дека е така, т.е. не се оди повеќе од 5 метра удолу заради мочурливото скопско тло, па тоа наводно сега е пропис !?!


Edited by beTon - 26-Jun-2008 at 20:20
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 04-Jul-2008 at 13:31
а знае некој што се случува со празниот простор карши Бисер? Не сакам да остане само пустелија, барем трева да насадеа, мислам дека таму требаше нов трговски да изградат
трговски карши трговски бре Nuts

но да не идам многу оф топик, мислам дека идејата за катна гаража е убава бидејќи има потреба од такво нешто, но се согласувам дека влезот не е како што треба, мислам дека би требало да биде или од другата страна кај паркингот или одма до влезот во гаражата на бисер, но како е така е
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 04-Jul-2008 at 13:41
На тендерот се јави само Тинекс, а тендер со еден понудувач не проаѓа и треба нов да се објави.Мене ми изгледа дека се мести под ракав тендерот. Пошто два пати на тендер ако падне, законски може да се иде на непосредна спогодбо. И сега што прават властите. Објавуваат тендер двапати со екстремно висока цена. И после кога на ред ќе дојде непосредната спогодбо, тогаш имаат изговор да го дадат земјиштето за ефтина пара, ем на свој човек. Токму и затоа се чудевме како може земјиште во аердром да биде поскапо од центар. Фала што потсети забеган.

Сега во тек треба да е втората тендерска процедура. според мене, некаде летово околу август конечно ќе се продаде со непосредна спогодбам, само незнам кој се се потепат за ова, пошто Кирил го уапсија, а ваљда го имаше таксано на свој човек, така да не се исклучува и можноста на вториот тендер да се продаде.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Jul-2008 at 15:07
Овие дремат Unhappy


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 18-Aug-2008 at 23:55

Контурите на катната гаража во Аеродром ќе бидат видливи наесен

Се' уште се изведуваат подготвителните работи на теренот

На изградбата на првата катна гаража во Аеродром, чиј камен-темелник беше поставен пред повеќе од три месеци, се работи со полн интензитет. Од ГП „Илинден“, кое е изведувач на работите, а наедно и сопственик на градежната парцела, потенцираат дека на теренот се работи секојдневно според утврдената динамика и засега без застои и непредвидени проблеми. Петруш Дејановски, директор на оператива во претпријатието, објаснува дека во завршна фаза се поголемиот дел од неопходните подготвителни активности за изградба на објектот. Во изминативе три месеци е завршена речиси една третина од дислокацијата на подземната инфраструктура, односно преместувањето на цевките за парно и електричната инсталација што ја користат околните згради. Предвидено е дислокацијата комплетно да заврши најдоцна за два месеца, пред почетокот на грејната сезона.

„До 15 октомври сигурно ќе почне изградбата на објектот, што значи ќе се постават темелите. Изминатиов период завршија поголем дел од потешките работи во подготвителната фаза, од кои голем дел се во интерес на безбедноста на теренот при изградба на објектот“, објаснува Дејановски.

Според динамиката на работа, деновиве продолжува дислокацијата на електричната мрежа неопходна за функционирање на семафорите во околината. Според договорот што го има потпишано „Илинден“ со Министерството за транспорт, катната гаража треба да се биде готова за една година. Проектот предвидува гаражата да биде висока 10 метри, да има три нивоа под земја и четири над земја. Капацитетот на гаражата е 208 возила. Паркирањето ќе се наплаќа, а со објектот ќе стопанисува ГП „Илинден“. Иако гаражата, според условите на лицитацијата на земјиштето, требаше веќе да биде готова, работата се одложи поради неусогласеност на проектот и Деталниот урбанистички план. (Дс.Т.)


http://utrinski.com.mk/?ItemID=884CE58521B45C4D838A68BD5CA4DD6D
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 11-Nov-2008 at 19:51


Не ќе да било баш така. Они цело време чепкаат по нешто, ама видливиот напредок е тотално занемарлив. Ете помина и цел месец од спомнатиот 15 октомври, камо ли од април кога беше ставен камен-темелник, камо ли од лани кога беше прва мајка...

Еве слики од денеска, проценете и сами...

Инаку не приметив рокови до кога се обврзани да завршат, само се спомнати рокови до кога да обезбедат дозволи и до кога да почнат со градење. Е сега ако ова темпо се рачуна градење тогаш ОК Roll%20eyes


1


2

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Nov-2008 at 16:04
 ve molam ako mozete da mi davate nekoj kordinati  .....
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 12-Nov-2008 at 17:57
41°59'7.78"N  21°27'54.26"E
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 14-Jan-2009 at 11:57
Овие уште спијат, ваљда сега тераат и зимски сон... Sleepy
Додуша од последниот апдејт пред нешто повеќе од два месеци има некаков напредок, но тотално занемарлив!

1


2

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 23-Jan-2009 at 12:02
Има ли гаражи во катните гаражи?

ВО АЕРОДРОМ ТЕМЕЛ И НИШТО ДРУГО

Уште во април почна да се гради катната гаража до трговскиот центар „Бисер“ во населбата Аеродром, но од неа не е направен ниту еден кат. Надлежните од градежната фирма „Илинден“, која е инвеститор на објектот, поради презафатеност не беа во можност да одговорат зошто градежните работи се одвиваат толку бавно или воопшто не се одвиваат во некои периоди.

„Илинден“ го доби земјиштето со површина од 2.240 квадратни метри на закуп од државата за 40 години и за тоа се обврза да плаќа по 1.950 денари за квадрат годишно или по околу 71 илјада евра. Според проектот, гаражата треба да има по четири нивоа под и над земја и да се изгради за две години. Фирмата за малку ќе го загубеше земјиштето бидејќи услов за закупот беше во рок од една година од потпишувањето на договорот да обезбедат градежна дозвола, а потоа во наредните шест месеци да ја почне изградбата. Општината Аеродром прво одби да издаде градежна дозвола, затоа што во проектот што го доставиле од „Илинден“ имало повеќе деловен простор отколку што било дозволено со деталниот урбанистички план. Откако фирмата го смени и го приспособи проектот, ја доби дозволата само неколку дена пред да истече рокот.

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=297&top=1&ArticleID=16298


Edited by lslcrew - 23-Jan-2009 at 12:09
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 23-Jan-2009 at 12:16
Условите за инвестирање се доста неповолни! У строг центар на Скопје се продава земјиште за трајно, а овдека на 40 години што ми нема логика! И киријата е доста скапа. 40 години x 71 илљади евра = 2 840 000 евра. Сепак не знаеме што ќе се случи у наредните години за толку проста да изгледа рачуницата, ама ја ипак не би инвестирал под овие услови. Пред се поради годишната кирија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 21-Feb-2009 at 17:49
1.


2.


3.


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 21-Feb-2009 at 18:22


Го дочекавме и тој ден...


Само да не запне повторно работава некаде уз пат.


Edited by Cloverstack - 21-Feb-2009 at 18:22
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Mar-2009 at 22:58
тука се работи ама многу полека, на градилиштето денес имаше 2/3 работници од кои еден работи на екскаваторот, си копкаат нешто ама нема буквлно никаква промена од последните слики на ла линеа (за џабе сликав Roll%20eyes)

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 04-Apr-2009 at 16:19Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 07-May-2009 at 21:54
1


2


3

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.