build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Илинден - кај Бисер

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 20-Mar-2010 at 20:12
еве неколку нови, фасадата се фарба и стаклата се поставени
1.


2.


3.


Edited by lslcrew - 20-Mar-2010 at 20:56
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 27-Mar-2010 at 19:38
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 31-Mar-2010 at 00:15
Оуу не сум видел дека сте сликале. Ама вашиве се стари. Мислам дека треба да освежиме Big%20smile

1.


2.Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 31-Mar-2010 at 13:55
ПРВАТА ВИСТИНСКА КАТНА ГАРАЖА ВО МАКЕДОНИЈА!!Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 31-Mar-2010 at 20:59
И не само тоа мислам дека реализацијава почнува да излегува сосема пристојна.... подобро отколку што очекував. 
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 31-Mar-2010 at 21:43
колку му да вава подруг изглед тоа црвеното , се на се 10/10 од мене за објектов иако сеуште не е готов
www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 14-Jun-2010 at 23:13
До крајот на месецов ќе биде отворена катната гаража кај ТЦ „Бисер“

Привршуваат градежните активности кај катната гаража помеѓу трговскиот центар „Бисер“ и „Мекдоналдс“ во општина Аеродром. До крајот на месецов се најавува нејзино ставање во функција, а со тоа ќе се добијат нови 219 паркинг места во овој реон кој има хроничен недостаток на паркинг простор. Објектот со висина од 10 метри има 4 надземни и 3 подземни нивоа со вкупна корисна површина од речиси 10.000 метри квадратни. Паркирањето ќе се изведува преку пристапни рампи на 13 полунивоа, додека на најгороното полуниво е предвиден деловен простор. Инвестицијата е тешка околу 1,5 милиони евра, а инвеститори се АДГ „Илинден“ и АДГ „АБ“, кои исто така го изработија проектот и ги изведуваа градежните работи.

Изградбата започна во април 2008 со дислокација на подземната инфраструктура, при што беа поместени цевки за парно греење, електрични водови и водоводни цевки. Оваа парцела со површина од 2.240 метри квадратни беше актуелизирана уште во 2006 година. Тогаш за најповолен понудувач на првиот конкурс за изградба на катна гаража беше избран „Бетон-Штип“, но договорот беше поништен бидејќи фирмата во предвидениот рок не ги уплати парите за користење на земјиштето. „Илинден“ го доби земјиштето на 40-годишен закуп на јавно наддавање одржано на 14 февруари 2007. Почетната годишна цена за метар квадратен беше 50 денари, а на крајот достигна 1.950 денари.

http://www.build.com.mk/?p=3921

1

2

3

4

Сообраќајниот влез во објектот

5

6

7

8

9

Дневна светлина е обезбедена на сите три подземни нивоа

10

11

12

13

14

Детектор за гасови

15

„Спринклер“ систем

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 14-Jun-2010 at 23:18
Ај честито прва вистинска катна гаража во Скопје Cheers
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
SpaceAge View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 11-Dec-2009
Location: SWEDEN
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SpaceAge Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 15-Jun-2010 at 08:01
Cista 5:a ,ne samo funkcionalnosta tuku i ubav objekt.Poveke vakvi katni vo Skopje molam.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 15-Jun-2010 at 18:13

ајде гласање..

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 15-Jun-2010 at 18:53
Чиста 3-4 (од 10) според мене. Кога ќе дојде време ќе образложам зошто. Немам намера да давам бонус поени само заради фактот што еднаш за Бога се најде некој да не го изманипулира законот и направи објект според првичната намена. Но, овој објект за мене е слаб.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 16-Jun-2010 at 08:55
i


Edited by theone - 24-Aug-2012 at 00:09
Back to Top
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 08-Jul-2010 at 18:41

Нови слики од 07.07.2010

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 08-Jul-2010 at 18:47
Не ми е јасно зашто воопшто последното полуниво за паркирање (ова на последната слика) е застаклено?! Од другата страна е деловниот прстор, за тамо е ок, ама за тука?
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 08-Jul-2010 at 19:12
Estetika be bratce  Nuts  
  Crazy


Edited by lupo - 08-Jul-2010 at 19:13
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 08-Jul-2010 at 19:15
damjan, знаеш ли кога точно ќе биде пуштена во употреба?
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 11-Aug-2010 at 12:33
Готова катната гаража кај "Бисер"


Гаражата ќе биде отворена на 20 август, а на трите ката ќе има вкупно 208 паркинг-места

Катната гаража во населбата Аеродром е речиси готова. Во моментов се одвиваат последните подготовки и се очекува да биде отворена до крајот на месецов. Оваа катна гаража е по европски терк и е прва во земјава во која ќе има исклучиво места за паркирање возила, без никакви деловни и комерцијални простории.
Гаражата е на три ката, висока е десет метри и зафаќа површина од 1.050 квадратни метри. Во неа има паркинг-места за 208 коли.
Ќе работи нонстоп, а еден час паркирање во неа за почеток ќе чини 50 денари.
Засега ова е најскапото паркирање во градов, ако се земе предвид дека за еден час паркинг во Центар се наплаќа 45 денари, а, пак, паркинг-место во катната гаража "Зебра" е 20 денари.
Инвеститорите на гаражата го правдаат поскапото паркирање со европските услови кои граѓаните ќе ги уживаат во неа.
Корисниците ќе бидат безбедни, односно колите постојано ќе бидат снимани со камери и ќе бидат под силно обезбедување.
"Новина кај оваа катна гаража, за разлика од другите гаражи од ваков тип низ градот, е тоа што паркинг-местата овде се поголеми за 27 отсто од постојните. Зголемените пропорции на местата за паркирање се согласно со законските измени и услови за функционирање на современите гаражи на катови. Очекуваме околу 20 август свечено да ја пуштиме во употреба", велат од Службата за инвестиции во претпријатието "Илинден".
Од Општина Аеродром се надеваат дека катната гаража ќе го реши проблемот со недостигот на слободни места за паркирање околу трговскиот центар "Бисер".
Во Скопје во моментов работат две катни гаражи, и тоа "Зебра", која половина се користи за паркирање, а половина е хотел и трговски центар, како и гаражата кај Универзалната сала, која исто така има деловен простор.
Во иднина се најавува изградба на уште седум катни гаражи во центарот на градот.

http://www.vest.com.mk/default.asp?ItemID=66F104B1267C504D864EDF30AB79CA10
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 11-Aug-2010 at 14:35
Во Скопје во моментов работат две катни гаражи, и тоа "Зебра", која половина се користи за паркирање, а половина е хотел и трговски центар, како и гаражата кај Универзалната сала

Roll%20eyes
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 12-Aug-2010 at 11:31
и мене ме изненади ова дека катната кај Универзална е отворена, а до сега немало таква новост
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 13-Aug-2010 at 00:36

Во катната гаража ќе се плаќа 50 денари за еден час

Првата вистинска катната гаража, без деловен простор, која се наоѓа до Трговскиот центар „Бисер“во Аеродром, ќе биде отворена на 20 август годинава. Капацитет на гаражата е 208 паркинг-места. Трикатната гаража, која се гради повеќе од шест години, ќе биде воедно и најскапата гаража во градот и граѓаните за еден час ќе треба да одвојат 50 денари. Од Општината се надеваат дека гаражата ќе го олесни сообраќајниот метеж околу „Бисер“ и дека инвеститорот ГП „Илинден „ќе најде финансиска оправданост и покрај високата цена за паркирање.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=809CFE0109D16341872A3CA27BFEE8F5
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.