build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Меморијален центар на холокаустот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 18-Jul-2011 at 17:16
http://en.wikipedia.org/wiki/Bulgarian_State_Railways - овде нема таков податок, а и да е точно тоа, логично е после војната возовите да ги наследат Бугарски железници и веројатно затоа и стои амблемов овде...

...и не ми се верува дека цела страна отиде на темава....

Originally posted by micko_v

Немам предрасуди ниту намера да бидам тенденциозен, но земајќи во предвид дека на форумов се говори МАКЕДОНСКИ за теми од архитектурата, мислам дека типов е зрел за блокирање!
За ова не знам дали си во право...според мене е сосема ок и да се пишува на странски јазици, само да нема некакви тенденциозни постови како што денеска читаме на темава....

Edited by Dave Gahan - 18-Jul-2011 at 17:19
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 18-Jul-2011 at 17:38
Настрана погрешниот тек што го зеде дискусијата, но ако е точно ова што го вели Jloкyм дека тоа лого не било користено пред 1945, тогаш дефинитивно треба да се реагира до надлежните во музејот.

Jloкyм, кое било логото што го користеле БДЖ во време на депортацијата (март 1943) ?

А вагонот е автентичен и фактот што не е оригинално бугарски не менува ништо, бидејќи во периодот 1941-1944 бугарските окупациски сили сигурно ставиле свои ознаки на целиот возен парк што го заплениле.


Originally posted by Dave Gahan

според мене е сосема ок и да се пишува на странски јазици, само да нема некакви тенденциозни постови како што денеска читаме на темава....
Токму така. И до сега се пишувало на англиски, на бугарски, на српски и хрватски... мислам дека комуникацијата е разбирлива за повеќето и тоа е најважно, нема резон да наметнуваме непотребни бариери.

Cheers


Edited by Cloverstack - 18-Jul-2011 at 17:39
Back to Top
JloKyM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote JloKyM Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 18-Jul-2011 at 18:03
Originally posted by Cloverstack


Настрана погрешниот тек што го зеде дискусијата, но ако е точно ова што
го вели Jloкyм дека тоа лого не било користено пред 1945, тогаш
дефинитивно треба да се реагира до надлежните во музејот.

Jloкyм, кое било логото што го користеле БДЖ во време на депортацијата (март 1943) ?



+1000 Ето това е проблема, а не че отричам историята.

Ето логото на БДЖ по времето на войната
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 18-Jul-2011 at 18:04
Originally posted by Cloverstack


Настрана погрешниот тек што го зеде дискусијата, но ако е точно ова што
го вели Jloкyм дека тоа лого не било користено пред 1945, тогаш дефинитивно треба да се реагира до надлежните во музејот.


Токму така. Тоа може да се стори овде: http://www.holocaustfund.org/index.php Моја претпоставка е дека вагонот во Бугарија се користел и по Втората светска војна кога и бил обележан со сегашното лого.


Jloкyм, кое било логото што го користеле БДЖ во време на депортацијата (март 1943) ?


Ова прашање би било важно само доколку логото се наоѓало на „вагоните на смртта“. Ова е она што успеав да го најдам:


Јews load a barrel of water for the trip to Treblinka onto a deportation train in Skopje. Skopje, Yugoslavia, March 11- 29, 1943.
— Central Zionist Archives
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 18-Jul-2011 at 18:19
Немаше да дојде до непотребни дискусии директно да ја постираше сликата...се гледа јасно...

Уште еден голем плус во нашите импровизации - ова не е ништо повеќе од фушерајот со плинската боца што ја има погоре на сликите, инаку не гледам реална причина зошто некој намерно би го оставил логото на БЖ од после 2 светска војна...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 18-Jul-2011 at 19:50
Не знам зашто дискутирате со типов, очигледно сака националистички испади. Зашто се кладам дека ако стоеше правилното лого, БДЖ Булгариа, дека во таков случај уште повеќе ќе се бунеше. Факт е дека се користени бугарски вагони за депортација, значи ако зборуваме за автентичност мора да има некаков амблем. Јас дури мислам дека е направен намерен компромис, наместо Булгариа, да стои само логото на бугарските железници. И нормално е дека на стар вагон ако нема лого ќе му се нацрта, сигурно и кога МЖ некогаш би правел музеј повторно би ги префарбувал логоата во името на ЈЖ.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 18-Jul-2011 at 21:05
Ne znam zosto tolku iskri, koga se gleda deka stanuva zbor za nepopustliv propust na nadleznite od memorijalniot centar na holokaustot. Toa npr. e kako da snimate film za "Auschwitz" a na vagonite namesto da go stavite logoto na togasniot "Deutsche Reichsbahn" da postavite logo od denesniot "Deutsche Bahn"!
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 19-Jul-2011 at 04:18
Па добро, ај да им пуштиме писмо на тие во центарот и да кажаме наместо БЖ да стои БДЖ - Bulgaria...

Подобро еве членот од Бугарија нека реагира кај своите и тие нека испратат писмо до музејот и да се поправи оваа голема неправда кон Бугарија. Или барем да се изборат за историска комисија што ќе ги пребара архивите и ќе се дознае точно каков вагон.

Можеби пак во самиот музеј пишува за ваганот и зошто ги носи и тие назнаки, а ние само овде паламудиме.

п.с.
Секакво продолжување на дискусија во овој правец само ќе доведе до загадување на форумот, препорака моја до администраторите да се справуваат со вакви ситуации ефикасно. Има безброј примери на форуми што се неподносливи токму од ваквите испади на загрижени соседи.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 19-Jul-2011 at 08:25
Логото кое е искористено датира од почетокот на социјализмот во Бугарија


Сегашното лого не е истото


Како и да е, се работи за чиста импровизација и непрофесионалност. Со ова воопшто не се помага во докажувањето на историската точност за депортацијата. Башка, вагончево е од теснолинејка, а колку што знам биле превезувани по главната линија Солун-Скопје (која не е теснолинејка)? Поправете ме ако грешам.

Но за логово сигурно не грешам. Моја претпоставка е дека им се видело прикладно да го искористат тоа лого, а не она погоре БДЖ Bulgaria бидејќи сакале да има бугарска ознака, но не да пишува Bulgaria директно.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 19-Jul-2011 at 08:52
Originally posted by alexgizh

вагончево е од теснолинејка
  Question
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 19-Jul-2011 at 09:06
Мислам на вагонот што е во поставката

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 19-Jul-2011 at 10:09
Originally posted by Denko

Ne znam zosto tolku iskri, koga se gleda deka stanuva zbor za nepopustliv propust na nadleznite od memorijalniot centar na holokaustot. Toa npr. e kako da snimate film za "Auschwitz" a na vagonite namesto da go stavite logoto na togasniot "Deutsche Reichsbahn" da postavite logo od denesniot "Deutsche Bahn"!


Се сложувам Денко, „искрите“ воопшто не беа поради забелешката на бугарскиот колега, туку поради оваа негова изјава особено болдираниот дел во целиот тој контекст.

Originally posted by JloKyM


Или явният замисъл на тази простотия не е да каже - Бугарите татари убиха мекдонските евреи..


Значи има поучтив и помалку провокативен начин да се посочи проблемот наместо да ни се бутаат зборови во уста како држава/нација.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 19-Jul-2011 at 12:52
Originally posted by alexgizh

Мислам на вагонот што е во поставката
Јасно за него збориме, ама од каде впечатокот дека е теснолинејски?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 19-Jul-2011 at 13:12
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by alexgizh

Мислам на вагонот што е во поставката
Јасно за него збориме, ама од каде впечатокот дека е теснолинејски?


Имав негде прочитано, но неможе да ми текне точно каде. Оваа информација земете ја како шпекулација

Поентата ми беше дека очигледно е извршена импровизација, наместо реален историски артефакт, произведен е симболички артефакт со очигледни маани. Не ме загрижува тоа дали сме ги навредиле бугарите или не, туку дали на правилен начин е искажана почитта кон жртвите. Со фабрикувани артефакти не се добива на значај на збирката, туку за мене значи влегување во матни води на квази-историографија. Очигледно е дека збирката на предмети е оскудна, како да се труделе со сила да ја "збогатат". Ова не е воопшто проблем барем за мене, напротив мене ми е доволно моќна завесата "сеќавајте се".


The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 19-Jul-2011 at 19:02
Originally posted by alexgizh

Имав негде прочитано, но неможе да ми текне точно каде. Оваа информација земете ја како шпекулација

Баш денес ме носеше пат натака, па свратив до музејот и проверив, дефинитивно се работи за нормален колосек - 1435mm

Инаку ако е од некаква помош за идентификација на типот на вагон, на тркалото (всушност на делот од оската што штрчи нанадвор) пишуваше UWV 1813, а на другата JD
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 27-Aug-2011 at 18:09
Погледајте го филмот па потоа ...:
http://www.ushmm.org/wlc/en/media_fi.php?ModuleId=10005451&MediaId=1969
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 28-Aug-2011 at 23:17
Фасада за Арт-центарот во Музејот на холокаустот

Арт-центарот, кој е дел од Меморијалниот центар на холокаустот, ќе добие фасада. Фондот на холокаустот од Македонија веќе склучи договор со фирмата „Бортас „ од Скопје за изведба на градежно-занаетчиски работи вреден 1,7 милион евра.

- Во оваа фаза ќе се работи само фасадата. Таа ќе биде идентична како онаа на Музејот. Имаше замисла Арт-центарот да биде наменет за изработка на уметнички ракотворби и други предмети од традиционалните стари македонски занаети, но дополнително ќе работиме на тоа - изјави Лилјана Мизрахи, претседател на Управниот одбор на Фондот на холокаустот.

Фасадата, според процените, ќе биде завршена за пет месеци.

Центарот с` уште е карабина, со изградени приземје и два ката. На последниот кат ќе биде лоциран мал амфитеатар наменет за предавања.

Меморијалниот центар е објект посветен на настраданите Евреи од Македонија во времето на фашистичката окупација. Музејскиот дел беше свечено отворен на 10 март годинава, а арт-делот, кој со музејот е поврзан со мост, се очекува да биде отворен во 2013 година. (А.П.)
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=C7BAB51004720942B11EDEDCAE1098B2
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 28-Aug-2011 at 23:30
Претпоставувам дека „пристапов“ доаѓа поради некој притисок од властите да се комплетира екстериерот за да не зјае ова градилишто во ситуација кога во следнава година дена веројатно ќе се затворат поголемиот дел на градилиштата на СК2014 во тој реон. 
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 29-Aug-2011 at 00:04
Originally posted by alexgizh

Логото кое е искористено датира од почетокот на социјализмот во БугаријаСегашното лого не е истото

Не е многу вистина,заштото и на новите возови се користи това лого.

Според мен просто треба или да се реновира целиот вагон со сите тогавашни обознаки или да не се фарба лого(Уште повеке лого,што се користи сега,а не тогаш).
Мора да бидеме реални и да зачуваме това што е било тогаш,а не да си измислуваме нешто друго.

Edited by ink - 29-Aug-2011 at 00:09
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 29-Aug-2011 at 13:07
ja neznam sto ste se fatile tolku za toa logo? pa neka se trgne i so golemi bukvi neka se napise BULGARIA moze li?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.145 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.