build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Меморијален центар на холокаустот
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Меморијален центар на холокаустот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 29-Aug-2011 at 13:15
Сме се фатиле бидејќи инсигниите мора да се историски издржливи. Се работи за музејска поставка кај која основната цел е верно претставување на историјата.

@spaceman091: поради вакви ставови како твоите (ништо лично) немаме осет како народ за хералдика, вексилологија, амблематика итн итн. Затоа немаме ни асален државен грб, ниту општински грбови, туку имаме разгледници и зелки. Клипарт-држава, за жал. Е нема да се помирам со тоа и се борам против тоа секојдневно.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 29-Aug-2011 at 14:09
ne druze ne zboram ja za celokupnata nasha heraldika i grbot sto e od komnisticko vreme koj samo uste nie i belorusija go imame, tuku prijatelov od istok saka celo vreme vo negovite muabeti da kaze deka tie vojnici sto gi nosele evreite ne bile bugari tuku marsovci denesnite bugari nemaat veze so niv
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 29-Aug-2011 at 14:25
Јасна ми е мене целата работа. Само кажувам дека со дилетантскиот пристап кој го имаме завземено (ај лупни го такво, што ти е гајле), само можеме да им бидеме нив во полза, разбираш

ЕДИТ: Секој следен пост што ќе забегува во политика ќе биде избришан. А сериозно мислам и да ги избришам последниве 3-4 поста.


Edited by alexgizh - 29-Aug-2011 at 14:26
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Superman View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 154
  Quote Superman Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 30-Aug-2011 at 17:25
Денеска се обидов да влезам околу 17, ама беше затворено. (Работно време од 9 до 16). Кој оди во музеј во тоа време?! Плус на рекламата на МТВ викаат дека до 19 работи. Ццц...
The One Whose Name Cannot Be Spoken...
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 05-Dec-2011 at 09:24
Краток прилог на BBC за музеjот и општо за македонските евреи.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-15979551


Edited by ovaj_stariov - 05-Dec-2011 at 12:14
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 05-Dec-2011 at 11:51
Originally posted by ovaj_stariov

Краток прилог на BBC за музеjот и обшто за македонските евреи.

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-15979551


bravo ubav prilog
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 23-Jan-2012 at 21:37
nekade tuka ponazat se diskutirase za natpisot "bdz bulgaria" eve edna ubava slika

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 23-Jan-2012 at 22:17
не бе,овие така си се сликале,оделе на прошетка со воз,а буквите се сигурно фотошоп
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 23-Jan-2012 at 22:46
Originally posted by gjoko

не бе,овие така си се сликале,оделе на прошетка со воз,а буквите се сигурно фотошоп
не мора повторно да се дискутира веќе продискутирана тема
проблемот беше посочен и утврдена е грешката дека е искористено погрешно лого, тоа е недозволиво за музеј било каде во светот, за било која земја, иако тука личи како да не е некоја голема работа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 27-Feb-2012 at 09:20
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 04-Mar-2012 at 16:39

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 15-Mar-2012 at 00:39
Видеово говори за некои историски факти, кои за жал дел од интелектуалната елита во Бугарија ги негира. Целта на моето објавување не е да создадам нетрпеливост и кавга со почитуваните форумаши од Бугарија, и било кој Бугарин. Само да не се заборави и негира. Сметам дека е исправно тука да седи.Edited by UrbanFreak - 15-Mar-2012 at 01:33
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 15-Mar-2012 at 01:24
Мизрахи зборува со дигнитет, факти и многу претпазливо, додека Чепреганов е тотален bullshitToilet Жалосно е што таков незнајко е директор на Национален институт по историја. Многу е патетично да го гледам овој човек како се искажува како најголем светски анти-фашист, додека во Македонија многу малку се знае или зборува за Втората Светска војна (мислам пред се на настаните кои се случувале во светски рамки, не тука на локално ниво). 


Edited by Andrej_LJ - 15-Mar-2012 at 01:25
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 15-Mar-2012 at 15:52
Има некој информација кога ќе се отвори вториот дел од објектот и што точно ќе претставува истиот?
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 15-Mar-2012 at 17:07
Вториот дел планирано е да се отвори на 70-годишнината од депортацијата на мак.Евреи,значи март 2013.

Edited by MGS - 15-Mar-2012 at 17:08
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 15-Mar-2012 at 20:09
Еве и информација забележана на отворањето на првиот дел

Вториот дел на објектот, кој моментално е во фаза на карабина, се најавува дека ќе биде завршен до 11.03.2013, односно до 70-годишнината од депортацијата на македонските Евреи. Таму беше предвидено да функционира арт-центар, но постои можност првичниот план да биде модификуван.

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 15-Mar-2012 at 22:30

Бев денес со клас и професорот по историја... сум бил и претходно... но сега имаше и водич... искуството е тоа што е... стекнување на повеќе информации и знаење за Евреите и така...

Кустосот беше сосем на место, и навистина пријатна девојка... 

Сакав да и спомнам дека логото на вагонот не е тоа правилното, но ете не и спомнав, но не сакав да и правам непријатност, најмногу поради тоа што таа е кустос, и не е одговорна за тоа... Како и да е, беше коректна и рече дека вагонот е автентичен, но дека не се сигурни дали е користен при депортацијата... Од друга страна пак, на сите фотографии и видеа документирани од самиот чин се гледа правилното лого... исто така напомена дека иако Бугарија на некој начин сакала да заштити повеќе Евреи, морала да ‘‘жртвува‘‘ 20000 поради договор потпишан со Германците... и тоа Евреи од Вардарска Македонија, Егејска Македонија, Пиринска Македонија и Источна Тракија, од кои најверојатно голем дел биле од Вардарска Македонија, со оглед на тоа што нивниот број е 7144, една третина... Исто така напомена дека тие Евреи кои можеле да бидат ‘‘спасени‘‘, ‘‘ги спасиле‘‘... како пример доктори кои можеле да им бидат од корист и слично...

Исто така сакаше да ни биде јасно, дека ова не се однесува на денешна Бугарија и Германија и на нивните народи, туку на тогашните нацистичка германска и фашистичка бугарска власт, и дека тоа било само во периодот на Втората светска војна...

Како и да е... Не е описливо тоа што им се случувало на Евреите и мене ми е навистина жал...

Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 17-Mar-2012 at 01:16
Се работи за Евреи од 1/3 од Егејска,Вардарска Македонија и за источна и западна Тракија...Само евреите во Солун тогаш биле 50,000 но тој дел е под германска контрола...истотака во тогашна Бугарија немало фашистичка диктатура,тоа е сигурно,се работи за нацизам-иако во тоа не сум сигурен но сигурен су 100% дека нема фашизам никаде на друго место освен Италија и Шпанија.

Edited by Block - 17-Mar-2012 at 01:19
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 17-Mar-2012 at 11:48
За тоа колку Евреи од Македонија (денешна РМ или Вардарска) биле спасени поради своите професии од страна на тогашните бугарски окупатори, доволно говори фактот дека Македонија има најголем процент на убиени Евреи во Холокаустот. Над 96%, а по некои статистики и звори дури 98%.

Конкретно моето семејство е речиси целосно збришано. Од страната на баба ми, убиени се мајка и, татко и, двајцата браќа, сите вујковци, братучеди, тетки, буквално сите. Се спасила само она и нејзиниот прв братучед кој преходно избегал со семејството во Албанија, како и нејзиниот чичко познатиот Рафаел Камхи, кој живеел во Солун и бил спасен од бугарските власти, поради неговото активно револуционенро учество во оргиналното ВМРО. Од страната на дедо ми убиена е мајка му, сите негови братучеди, тетки, чичковци.... Спасени се дедо ми и неговите браќа, благодарејќи на тоа што одамна биле во партизани кога се случила депортацијата. Баба ми ја има спасено Македонец од Битола, кој е дел од Праведните и неговот име е запишано во светската листа на Праведници меѓу народите, кои го имаат жртвувано својот живот за  спасување на Евреите.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 17-Mar-2012 at 11:55
Знам. Видов... 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.