build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Меморијален центар на холокаустот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 17-Aug-2008 at 22:56
со каква брзина се движат, и театарот ќе ги стигне
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 04-Sep-2008 at 08:51
овдека денеска видов мајстори како работат како за промена... веројатно после година дена комплетна стагнација
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Sep-2008 at 09:16

колку што знам дури и во недела почнале да работаат минатава недела беа ептен разгаламени и распеани со градежните активности LOL кој треба комплетно да ја затвори финансиската конструкција владата или еврејската заедница, и кој треба да да сече лента бране или грујо, може се стопираа работите за да не се заврши до следните претседателски догодини, чисто напамет зборам во случајов но друго објаснување негледам на видик, во ваков случај и да ја завршат брзо нема да ја пуштат брзо туку ќе и најдат или некоја подземна вода или уште некое недоденационализирано парче... Bow честа за отварањето ќе ја има следниот претседател доколку има поголема харизма од премиерот!

туку ај некој малку нека ја осветли работава со некоја свежа информација за изведувачот и материјалите кои ги користи...

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Sep-2008 at 09:34


мене живо ме интересираат материјалите кои ќе се користат за фасадата и воопшто нејзиниот изглед. Рендерот е доста штур неможе ништо да се сконта од него.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Sep-2008 at 11:41
Originally posted by beTon

колку што знам дури и во недела почнале да работаат минатава недела беа ептен разгаламени и распеани со градежните активности LOL кој треба комплетно да ја затвори финансиската конструкција владата или еврејската заедница, и кој треба да да сече лента бране или грујо, може се стопираа работите за да не се заврши до следните претседателски догодини, чисто напамет зборам во случајов но друго објаснување негледам на видик, во ваков случај и да ја завршат брзо нема да ја пуштат брзо туку ќе и најдат или некоја подземна вода или уште некое недоденационализирано парче... Bow честа за отварањето ќе ја има следниот претседател доколку има поголема харизма од премиерот!

туку ај некој малку нека ја осветли работава со некоја свежа информација за изведувачот и материјалите кои ги користи...Прво треба да се расчисти дилемата. Изградбата на Музејот на Холокаустот е заложба на Република Македонија уште во 1995 дадена од Киро Глигоров во Стокхолм на собир организиран од Обединетите Нации за светска борба против антисемитизмот, расизмот и ксенофобијата. Нормално нашите политичари ветуваат се и сешто но немаат појма како тоа да го реализираат и колку тоа чини. Идејата тапкаше во место, а Еврејската заедница во Р.Македонија редовно пред сите големи светски еврејски асоцијации ја истакнуваше големата заложба на Македонија за изградба на таков меморијален центар. На крајот бидејќи ниедна влада не отстапи ни денар за идејата а процесот на денационализација започна, Еврјската Заедница во интерес на проектот направи договор со владата (незнам дали беше владата на Љубчо или после тоа)  да сите национализирани имоти на Евреи кои немаат правни наследници (98% од македоснките евреи се убиени 1943 во Треблинка) а такви се многу, влезат во фондот за изградба на меморијалниот центар, и понатака со тие пари истиот објект се одржува. Во меѓувреме просторот на некогашната синагога и старата еврејска заедница и беше вратен на Еврејската Заедница и таа и го подари на фондацијата за изградба на центарот. Фондацијата е формирана и во неја учестуваат претставници на владата на РМ, претставници од Еврејската Заедница и видни граѓани интелектуалци. Според моите непотврдени информации тековниот застој воопшто не се должи на финансиски потешкоти туку поради фактот што нашата правна држава воопшто не функционира, па дел од денационализираниот имот кој е вратен сеуште неможе да се ослободи од дивоградби и ресторани поставени на диво кој во изминиативе 3-4 години се стекнале на сомнителен начин со градежни дозволи. Проблемот наводно е пред разрешница па затоа и сте ги виделе мајсторите на градилиштето.

Еднаш веќе пишивав погоре на истава нишка околу финансирањето, идејата и сопственоста на проектот. Кој ќе сече лената сметам дека е апсолутно ирелевантно, се додека објектот не се изгради. Целта на ваков објект е да ги едуцира сите за ужасите на холокаустот, да биде центар на зближување на културите и религии и како таков и дава огромна поддршка на Македонија од страна на сите светски еврејкси асоцијации како и поддршка од Израел.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 04-Sep-2008 at 11:55
Плоштадот карпошово востание има тенденција да прерасне во центар на културно-уметничките дејности. Театар, музеј, меморијален центар, црква, ќе има доста што да се види. Сите тиа дуќанчиња, коцка место асфалт, комбиња, ја прават најгрдата точка во центарот на градот, делот меѓу булеварот (како се викаше, стоковна куќа), вардар и комерцијална банка. Тој триаголник заслужува посебно внимание и урбанизација веќе еднаш. Инаку за стоковна куќа незнам како се дозволила изградба на такво нешто, јас сум многу против нејзе. Доволно било изградба на убав пешачки мост со ширина колку што сега е цела стоковна.

Edited by lslcrew - 04-Sep-2008 at 11:57
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 04-Sep-2008 at 11:59
Originally posted by lslcrew

Плоштадот карпошово востание има тенденција да прерасне во центар на културно-уметничките дејности. Театар, музеј, меморијален центар, црква, ќе има доста што да се види. Сите тиа дуќанчиња, коцка место асфалт, комбиња, ја прават најгрдата точка во центарот на градот, делот меѓу булеварот (како се викаше, стоковна куќа), вардар и комерцијална банка. Тој триаголник заслужува посебно внимание и урбанизација веќе еднаш. Инаку за стоковна куќа незнам како се дозволила изградба на такво нешто, јас сум многу против нејзе. Доволно било изградба на убав пешачки мост со ширина колку што сега е цела стоковна.


Стоковната куќа според мене е еден од подобро вклопените објекти во градот и добра транзиција кон старото јадро. Апсолутно сум про тој објект и драго ми е што Спридер го зема и го реновираше.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-Sep-2008 at 12:05
Стоковна е премасивна за да виси тамо. Грдо делува. Стилот на објектот симболизира трнзиција меќу новото и старото, ама обејктот е преголем, Ако веќе морало објект треба да се направи нешто симетрично, од двете страни да има продавници, ама многу помали од ова сега, еднокатни, или па да има насредина објект, а од двете страни да има шеталиште со иста ширина. Инаку јас се залагам само за пешачки мост.

пбанкс: офтопиков може да иде кај мал/голем ринг.


Edited by lslcrew - 04-Sep-2008 at 12:05
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 04-Sep-2008 at 12:11
Originally posted by lslcrew

Стоковна е премасивна за да виси тамо. Грдо делува. Стилот на објектот симболизира трнзиција меќу новото и старото, ама обејктот е преголем, Ако веќе морало објект треба да се направи нешто симетрично, од двете страни да има продавници, ама многу помали од ова сега, еднокатни, или па да има насредина објект, а од двете страни да има шеталиште со иста ширина. Инаку јас се залагам само за пешачки мост.

пбанкс: офтопиков може да иде кај мал/голем ринг.


па пак не се сложувам. Мали дуќанчиња не се никаква транзиција туку длабок рез. на што ќе личи толку широк пешачки премин со мали дуќанчиња (гледано од булеварот). Или пак потесен премин повторно со мали дуќани? Овака гледано од булеварот објектот делува доста моќно и одлично се вклопува со него а доколку доаѓаш од правец на Карпошово востание немаш никаков прекин кон турската чаршија. Пешачки мост би бил само некаква врска од точка А до точка Б додека вака добиваш чувство на континуитет. Значи воопшто немеаш филинг дека премостуваш некој огромен булевар туку напротив атмосферата на пешачка зона е амбиентот на старата чаршија воопшто не се нарушува.

П.С. Нека иде сеа вака па ќе видиме кај најубаво ќе се вклопи


Edited by pbanks - 04-Sep-2008 at 12:12
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 04-Sep-2008 at 12:20
Добро кога го праеле, ако толку сакале да се запази некој континуитет зашто го направиле само од едната страна објектот. Зашто веќе не изградиле уште еден објект од десна страна, па да не се гледа булевар. Највеќе тука ми смета несиметричноста и гломазноста. Премногу е три ката трговски, зарем тоа дава континуитет со турска чаршија?! Мостот требало да биде комплетно инспириран од турска чаршија, односно да биде како уличка, немора да биде копија, ама да биде иста како уличка од турска чаршија. Можеби треба да скицирам на што мислам. Но ете и да ја одобрам гломазноста, неможам несиметрија да одобрам. 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Sep-2008 at 12:26
Originally posted by lslcrew

Добро кога го праеле, ако толку сакале да се запази некој континуитет зашто го направиле само од едната страна објектот. Зашто веќе не изградиле уште еден објект од десна страна, па да не се гледа булевар. Највеќе тука ми смета несиметричноста и гломазноста. Премногу е три ката трговски, зарем тоа дава континуитет со турска чаршија?! Мостот требало да биде комплетно инспириран од турска чаршија, односно да биде како уличка, немора да биде копија, ама да биде иста како уличка од турска чаршија. Можеби треба да скицирам на што мислам. Но ете и да ја одобрам гломазноста, неможам несиметрија да одобрам. 


напротив мостот би било смешно да биде инспириран од турска чаршија бидејќи го гледаш од страна на булеварот. Додека пак кога одиш по мостот апсолутно имаш амбиент компатибилен на турската чаршија. Сеа не викам дека ова е единственото решение и дека можеби некои од твоиве предлози не би излегле добро ако се усвоеле такви на времето. Ама поентата ми е дека објектот си е на место и немам некои особени замерки за него.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 04-Sep-2008 at 12:26
copy, малку стилизација во однос на денешното време и paste
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Sep-2008 at 12:51
сепак лсл идејата била на ударно место претставување на македонската традиционална архитектура преку градба како стоковната мост во далеку поголеми димензии а вклопена со калето и чаршијата, е сега зошто најприкладното место за музеј а не за стоковна се изјаловило и сега делуваат подобро твоите предлози тоа треба да се прашаат инвентивните градски и републички татковци од минатото, инаку и сега не е касно да се префрли таму музеј на град скопје а музејот да станек куќа на градот- градско собрание...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Sep-2008 at 12:59
beton, извини не те разбрав што збориш за музеј на град Скопје. Ако мислиш дека местото му е во стоковна, не му е. Музеј на град Скопје треба да си озтане во стара железничка, ако се реконструира ќе има место и за музеј и за канцеларии.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 04-Sep-2008 at 13:25
Муабетов е премногу офтопик. Предлагам сите овие постови во стара чаршија или воурбанистички планови...
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 04-Sep-2008 at 17:37
Originally posted by pbanks

Мали дуќанчиња не се никаква транзиција туку длабок рез. на што ќе личи толку широк пешачки премин со мали дуќанчиња (гледано од булеварот). Или пак потесен премин повторно со мали дуќани? Овака гледано од булеварот објектот делува доста моќно и одлично се вклопува со него а доколку доаѓаш од правец на Карпошово востание немаш никаков прекин кон турската чаршија. Пешачки мост би бил само некаква врска од точка А до точка Б додека вака добиваш чувство на континуитет. Значи воопшто немеаш филинг дека премостуваш некој огромен булевар туку напротив атмосферата на пешачка зона е амбиентот на старата чаршија воопшто не се нарушува.


Apsolutno se slozuvam so tebe....spored moe mislenje i estetski i prostorno 100% se vklopuva. Vo sekoj slucaj milion pati podobro resenie otkolku ednostaven premost so dukjancinja koj bi licel na vlajkoSuicide
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 04-Sep-2008 at 17:38
Таман работа бе како влајко!!!
Back to Top
twin View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Aug-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote twin Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 13-Sep-2008 at 23:10
znae li nekoj sto gradat vednas do centarot na holokaustot
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Sep-2008 at 23:16


Па прелистај малку по форумов, одговорот лесно можеше да го најдеш...

Веднаш карши меморијалниов центар се градат музејот „Македонска Борба“ и се обновува стариот театар срушен во земјотресот.

Еве ѕирни го овој пост за подобра орјентација:

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=132&PID=5310#5310
Back to Top
twin View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Aug-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote twin Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 18-Sep-2008 at 23:01
a be luge znam za toa ama vednash pozadi zgradata na holokaustot  ovie denovi postavija prva ploca  ili da ne se prikluci ova kon veke postojnata zgrada
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.