build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

„Грандиозни“ зафати

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 26-Feb-2008 at 23:27
Инаку на она со пешачките јас не би му се потсмевал Smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 26-Feb-2008 at 23:31
Originally posted by Cloverstack

Инаку на она со пешачките јас не би му се потсмевал Smile


Ова е ваљда иронија. Не зезај не викам дека се лоши ама смешна работа е да се пренесе како вест по медиумите.

Да не спомнувам дека се кострешам од "пилот проекти" тоа значи дека биле некаде на пат, спукале пари, виделе нешто, добиле некоја донација или испрале некоја ситна пара.... а се тоа без стратегија.... цел град е со некакви пилоти, само никако да се посветат на големата слика
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Feb-2008 at 23:33


Не е иронија. Мислам не е ни лошо да се пренесе по весниците, затоа што кај нас е нешто ново... Само да нема хистерија и преувеличување.

А за вториот дел апсолутно се слагам со тебе.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 26-Feb-2008 at 23:35
Абе што бидна со семафоритре на првомајска. Ги ставија а уште нема ни контролни кутии. Да не знае некој кога ќе бидат пуштени во употреба.  Ја секој ден проаѓам од тука, а не сум видел никаква активност.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Feb-2008 at 23:52
Originally posted by lslcrew

Абе што бидна со семафоритре на првомајска. Ги ставија а уште нема ни контролни кутии. Да не знае некој кога ќе бидат пуштени во употреба.  Ја секој ден проаѓам од тука, а не сум видел никаква активност.


Dunno

@Clover ми текна на еден "пилот проект". Сигнализација за слепи лица кај Соборна црква, ја постави Пенов во првиот мандат. И тука заврши муабетот, пискаше сигнализацијата 3-4 години, работата се заташка, денес не работи ништо од тоа а други сензори не се поставија.

Да те потсетам на еден грандиозен зафат што мислам дека се случи некаде во времето кога почнувавме на ССЦ.

Поставуваа нов знак, незнам од каков материјал што светел ноќе карши МТВ, за излез од градот. Мислам дека уште е таму знакот. На поставувањето свечено беше и Трифка Crazy. Знакот беше донација од некоја фирма што прави знаци кај нас CrazyCrazy. Ако се покажело добро искуството со знакот ќе ставеле повеќе такви низ градот CrazyCrazyCrazyCrazy

Suicide


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Feb-2008 at 00:47
ТОП! Конечно ќе се реши прашањето со фонтаната пред Универзална сала...

Скопје


">

Ќе проработи фонтаната пред Универзална сала

ЈП „Водовод и канализација“ во фонтаната ќе вложи 800 илјади денари

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ предвидува да вложи 800 илјади денари за реконструкција на фонтаната пред Универзална сала. Задача на претпријатието ќе биде да го обнови електротехничкиот дел. Во градежно-санационото и партерното уредување ќе вложи Универзална сала, која допрва ќе пресметува колку ќе чини сето тоа. Во надворешниот изглед нема ништо да се менува. Фонтаната не функционира речиси пет години, а несовесните граѓани ја полнат со ѓубре.

Од „Водовод“ тврдат дека во март ќе биде објавен оглас за реконструирање на фонтаната. На надлежните во Универзална сала, како што велат, многу им е важно тоа што по пет години фонтаната е ставена на дневен ред за санација и што конечно нема да троши питка вода, што беше главната причина за да запре да функционира. Тогашното раководство на Универзалната сала престана да ги плаќа сметките за вода, а потоа беа извадени машинските делови и фонтаната престана да работи.

„Попрост изум од оној што претходно го имаше фотаната не можел да се измисли, попусто да се троши пивка вода. По одбивањето Универзална да ги плати сметките за вода, вработени од ЈП ’Водовод и канализација‘ ги извадиле најнапред пумпите, а потоа и цевките. Но, битно е што фонтаната повторно ќе проработи, за што сме во преговори со ’Водовод‘. Водата ќе оди кружно и нема да се троши вода за пиење“, вели Душко Поповски, директор на Универзална сала. (Сн.К.)UtrinskiEdited by La Linea - 28-Feb-2008 at 00:47
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 28-Feb-2008 at 01:27
13 000 евра за оваа фонтана?!?!?!?! Што фонтана ќе беше тоа!! А ако памтам точно, нели Водовод работи со загуба?? 
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 09-Apr-2008 at 23:44

Општина Ѓорче Петров


Тротоар покрај пругата во К. Јабука


Општина Ѓорче Петров ја заврши изградбата на тротоарот на улицата "Еден" покрај пругата која води во населбата Кисела Јабука. Со новата пешачка патека се зголеми сигурноста на учениците од ОУ "Тихомир Милошевски" кои секојдневно ја минуваат оваа сообраќајница.

- Покрај ангажираноста за редовно одржување на главните и споредни улици, почнавме со крпење на ударните дупки на надвозникот пред населбата Даме Груев, од улицата Лука Геров се до центарот на Волково. Ние и во текот на изминатите зимски месеци навремено интервениравме на сите критични места кои ни беа посочени од граѓаните, а деновиве ќе ги санираме и останатите сообраќајници - велат општинарите.

За одржување на сервисните улици до крајот на сезоната во Општина Ѓорче Петров ќе се грижи ЈП "Улици и патишта".

http://vecer.com.mk/?ItemID=D9F78329272DDF4F81222034933825FB

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 10-Apr-2008 at 01:02
УРБАНИ ВЕСТИ - емисија од областа на грандиозните зафати. Суб-теми: Тротоарите у маџари и контињерите низ бутел
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 10-Apr-2008 at 01:16
Rollin  сед  бат  тру 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 24-Aug-2008 at 06:19


Ова е проширувањето на раскрсницата помеѓу Народни Херои и Сава Ковачевиќ во Кисела Вода кое трае повеќе од месец. Еве до каде е.

* Намерно постирам во оваа тема, иако дискусијата околу овој грандиозен зафат е почната со скопски сообраќај. Сакам да апелирам до админите повеќето постови од оваа тема, вклучувајќи го и овој пост да ги претопат во скопски сообраќај!!!


Edited by lslcrew - 24-Aug-2008 at 06:20
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 24-Aug-2008 at 14:26


Абе нишкава е отворена баш за да се нагласи „грандиозноста“ на некои проекти, за кои надлежните сепак не замараат со преувеличувања и фалби.
Од друга страна скопски сообраќај е и онака преоптоварена нишка, па подобро да не ја „труеме“ дополнително со секој проект каде што ќе фрлат две лопати асфалт...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Aug-2008 at 14:59
Пред некој ден имаше информација во весник дека било "при крај" проширувањето на оваа раскрсница. Уште со семафорите да сределе. Колку што јас сум приметил горе доле има ист статус од пред месец два кога прв пат го евидентираше ова ЛСЛ.  
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 24-Aug-2008 at 16:44
Да да кловер во право си, треба да се нагласи грндиозноста! Инаку овој зафат не е од градски пари него го донираат околните фирми и нешто сито општината! Crazy
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 26-Aug-2008 at 16:06
Проширувањето на раскрсница меѓу Сава Ковачевиќ и Народни Херои заврши, само уште не се пуштени во употреба новите семафори. Прееска трепкаа, сега беа изгасени, кај и да е ќе ги пуштат во употреба! Со тротоарот којзнае што ќе биде!

Edited by lslcrew - 26-Aug-2008 at 17:38
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 19-Sep-2008 at 13:37
Овде и тротоар се поставува. (меѓу Сава Ковачевич и народни Херои)


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 19-Oct-2008 at 15:47
Дури половина од оградата е санирана!


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Nov-2008 at 14:21
Сава Ковачевиќ/Народни херои...

ЛСЛ незнам како ова уникатно решение не го спомна до сега во контекст на овој грандиозен зафат. Јас одавна го имам заприметено ама конечно да го документирам
Edited by pbanks - 09-Nov-2008 at 14:22
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Nov-2008 at 14:23
LOL

Абе гарант ќе ја преместат...

Само не ни требало дотука да дотурка работава Bash
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 09-Nov-2008 at 14:24
Originally posted by Cloverstack

LOL

Абе гарант ќе ја преместат...

Само не ни требало дотука да дотурка работава Bash


да де гарант ама вака стои веќе барем 2 месеци може и повеќе...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.