build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доградба на НУБ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [3.03%]
0 [0.00%]
1 [3.03%]
2 [6.06%]
1 [3.03%]
8 [24.24%]
10 [30.30%]
5 [15.15%]
5 [15.15%]
0 [0.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 33   Average: 4.33

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Доградба на НУБ
    Posted: 07-Apr-2008 at 11:29
Cheers

СО ПРОМЕНА НА ДЕТАЛНИОТ УРБАНИСТИЧКИ ПЛАН
По 60 години, ќе се реновира Универзитетска библиотека

Роза Петкова

До Универзитетската библиотека „Свети Климент Охридски“ ќе се гради нов комплекс. Градежните работи ќе почнат неделава, најавуваат од Министерството за култура. Со усвојување на Деталниот урбанистички план за локалитетот „Пресвета Богородица“, за првпат од постоењето на библиотеката таа ќе се доградува и ќе се реновира. Со планот е предвидено новиот дел да биде споен до старата зграда, а ќе има ниско и високо приземје наменети за канцеларии, читалници и за депоа за книги. Од Министерството за култура информираат дека се е подготвено за почеток на градежните работи. - Сите потребни процедури се веќе завршени. Идејниот и главниот проект се изработени. На тендер, за изведувач на проектот е избрана градежната фирма „Бетон“ од Скопје. Добивме градежна дозвола и сме подготвени да почнеме со реализацији на проектот - вели Елизабета Канческа - Милевска, државен секретар во Министерството за култура. Според ДУП „ Пресвета Богородица“ објектот ќе се гради долж булеварот Крсте Мисирков, со максимална висина до 17,5 метри. - Новиот објект, кој е доградба на постојниот ќе се протега на 3.000 квадратни метри површина. Рокот за изведба е седум месеци, а ќе чини 86 милиони денари - потврдија одговорните од „Бетон“. Во согласност со планот беше предвидено новата градба да содржи и подземни гаражи за вработените, но од фирмата што е изведувач велат дека тие не се планирани со проектот. Инаку, народната и универзитетска библиотека е формирана во ноември, 1944 година, во објектот на предвоениот Филозофски факултет во Скопје. Таа го наследила просторот на Централната библиотека и таму ја почнала својата работа, со 50 места за чиѕатели и со дванаесет вработени. Осум години подоцна, кога Филозофски факултет бил преселен од зградата во која го делел просторот со библиотеката, таа е проширена и адаптирана. Со тоа добива и подобри услови за работа.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1364&ArticleID=88442
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-Apr-2008 at 23:07
Одлично за библиотеката. Внатре во биб. не сум бил ама однадвор изгледа доста напуштено, нечувано. Се надевам што поскоро ќе се подноват со нов објект. 


Edited by pbanks - 26-Apr-2008 at 17:35
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Apr-2008 at 01:29
Cheers

Почна изградбата на првата дигитална библиотека

Вчера напладне беше поставен камен-темелник на доградбата на НУБ

Новата дигитална библиотека ќе биде наменета за обработка, заштита, чување, користење и презентација на книжните и друг вид специјални фондови кои претставуваат национално културно наследство, како дел од Европската дигитална библиотека. Библиотеката ќе се протега на површина од 2.300 метри квадратни и ќе претставува продолжение на постојниот објект, на потегот кон Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и Судската палата.

Камен-темелникот го положи директорот на библиотеката Миле Бошески, кој во својата поздраван беседа меѓу другото истакна: „ Нема посоодветна порака кон светот од изградбата на духовен храм, порака преку која еден народ може да ги етаблира сопствените цивилизациски и хумани вредности. Преку изградбата на објекти со длабоко хумани содржини намери и цели. Само се надградува богатата македонска духовна и културна историја и се трасираат врвици за идните поколенија кон европското семејство на народи, културни идентитети и стручно научни вредности.“

Иако беше најавено дека камен-темелникот ќе го постави премиерот Никола Груевски, тој не присуствуваше на свеченоста. Од името на Владата на Република Македонија пред присутните се обрати Елизабета Канчевска-Милевска, државен секретар во министерството за култура, а темелите ги освети Архиепископот г.г. Стефан. (Н.П.)

Utrinski

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Apr-2008 at 08:32
Добро бе мајкуму стара! Па може ли еден објект да остане у градов, а да не се доградува. Абе тоа ние е национална маана. Мора ли сега да се доградува оваа, може да се подигне нов објект до постојната библиотеке. Пак ќе се добие исти простор, за исти пари.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Apr-2008 at 10:00


Па тоа у суштина на исто се сведува. Збориме за нов објект кој (нормално) ќе биде поврзан со „стариот“

Плус тоа не е исто да продолжиш со доградба на нешто што од почеток било недовршено и планирано за доградба и да вцрташ уште еден или два ката на ТИПО. Разликата е огромна и тие работи не може да се споредуваат.

А дека доградување ни е национална маана, тоа генерално се сложувам Wallbash
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Apr-2008 at 10:51
Ма само нека се гради, а се гради несто одлично ДИГИТАЛИЗАЦИЈА

Мада насловот „Почна изградбата на првата дигитална библиотека

Библиотеката Браќа Миладиновци веке одамна тоа го прави, сите стари книги ги дигитализира и дел од нив може да ги превземете во PDF формат.

Да го зачуваме културното наследство... нели!?

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Apr-2008 at 14:28
Да одлична работа прави Браќа Миладиновци, гледав на емисии. Мислам дека Филип Петров доста добро си ја врши работата.  Владимир, а знаеш ли од каде можам да ги превземам во ПДФ? Ваљда на сајтот ама сега немам време да проверам.
EDIT: Проверив . ПДФ Книги


Edited by La Linea - 12-Apr-2008 at 14:30
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Apr-2008 at 18:09
Иначе добро е што дигитализацијата во PDF на книгите не е ко слика (што е уобичаено а само клуцни зборови се поставени), така да можеш да претражуваш по нив.

Иначе имаше пофалба од славистите од Европа дека сега немора да се лепат стикери по книги и да се тражат одредени зборови со денови.

Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Apr-2008 at 17:40
Еве ја доградбата на НУБ. Малку темна сликава ама тоа е тоа


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Apr-2008 at 17:58
Па навистина не се гледа убаво, ама толку колку што се гледа има надеж дека ќе испадне интересно (со исклучок на влезот)

Друга забелешка ми е вклопувањето. Не сум баш сигурен дека е обратеено внимание на тоа.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 24-Apr-2008 at 18:02
Вака на прво поглед, како автосалон ми личи. Има некоја сличност со доградбата на трговски.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 24-Apr-2008 at 18:03
влезот е како во некој фабрички комплекс на капија Wallbash
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 24-Apr-2008 at 18:11
bbanks Ја би рекол како бензинска!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 24-Apr-2008 at 20:41
Влезот стварно е лош ама објектот изгледа фино,и освен тоа, нема некакви други невкусни детали. Најверојатно влезот како и целиот објект ќе претрпи измени како што беше со НЛБ Тутунска.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Sep-2008 at 13:09

Премиерот Груевски во посета на доградбата на НУБ „Св. Климент Охридски„

Скопје, 23 септември

 

И З В Е С Т У В А Њ Е


Претседателот на Владата на Република Македонија м-р Никола Груевски денеска, 23 септември 2008 година, во 13.00 часот ќе ја посети доградбата на Народната универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“, што е во изградба.

 

За време на посетата, премиерот Груевски ќе даде ИЗЈАВА за јавноста.

 

Покануваме новинари, сниматели и фоторепортери. 

http://www.vlada.mk/?q=node/1064

Го запоставивме овој проект. Јас мислев дека е во застој, а се работело!

Со оглед на тоа што не сум претплатен на МИА, неможам да ја читам целата вест, него само дека рокот е идната пролет!Edited by lslcrew - 23-Sep-2008 at 13:16
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Sep-2008 at 14:53


Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Sep-2008 at 22:59

ПРОШИРУВАЊЕ НА НУБ


Дигиталната читална во функција од идната пролет


Доградбата на Народната и универзитетска библиотека "Св. Климент Охридски" ќе биде готова во јануари идната година, а ќе биде ставена во функција напролет, изјави претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски.
- Веќе се изградени два ката под земја, еден кат над земја е во завршна фаза и остануваат уште два од вкупно петте на објектот кои ќе бидат поврзани со старата зграда. Инвестицијата е 1,5 милион евра, се одвива според планот и во првиот квартал следната година очекуваме да биде пуштен во употреба, рече Груевски кој заедно со министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска беше во обиколка на доградбата која е во фаза на изградба.

Новиот објект ќе го реши проблемот со сместување на библиотечниот фонд во наредните сто години, ќе отвори нов простор за дигитална читална и други содржини кои треба да ги има една национална библиотека, а која во последните години поради немање простор користеше други простории низ Скопје, истакна премиерот Никола Груевски.

http://vecer.com.mk/?ItemID=7234FBF50E29CF49B8D24EDE556E357F
.


Edited by mitatos - 24-Sep-2008 at 18:35
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-Oct-2008 at 15:11
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 19-Oct-2008 at 18:41
Моите слики, од поинаков агол...

1.


Едвај успеав да сликнам преку оградата...
2.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Nov-2008 at 11:34
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.