build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доградба на НУБ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [3.03%]
0 [0.00%]
1 [3.03%]
2 [6.06%]
1 [3.03%]
8 [24.24%]
10 [30.30%]
5 [15.15%]
5 [15.15%]
0 [0.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 33   Average: 4.33

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 01-Dec-2008 at 15:16Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Dec-2008 at 10:49
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 05-Dec-2008 at 12:26
Овој објект доста касно почнавме да го сликаме, а некако доста брзо се изгради. Не се работи за којџнае колкав објект, ама пак, за само пола година се направаи ова што го гледаме. Таман лента у март.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 13-Feb-2009 at 22:51
Уште две во лет:
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Feb-2009 at 15:44Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 08-Mar-2009 at 20:56
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 13-Mar-2009 at 13:45
ПРИВРШУВА ДОГРАДБАТА НА НУБ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“
Во мај се отвора новата зграда на библиотеката

Новата зграда на Национална универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ ќе биде готова до мај. Објектот е во завршна фаза, во моментот се работи фасадата, а потоа ќе се направат подовите и ентериерот. Директорот на библиотеката, Миле Бошевски, вели дека рокот од седум месеци, кој беше најавен за изградбата, бил пробиен поради дополнителни работи на теренот. Геомеханичките истражувања на земјиштето покажале дека основата мора да биде подлабока, па поради тоа девет метри од објектот морало да се изградат во земја. Во новиот дел од библиотеката ќе биде сместен центарот за дигитализација. Тој треба да биде современо опремен, со клима-уреди кои ќе овозможат чување на дигиталните форми. - Во нашиот центар услуги ќе може да користат и други институции за да ги дигитализираат своите изданија. За посетителите ќе има нови читалници, во кои ќе ги гледаат дигиталните форми на нашите изданија, а ќе имаат можност и да погледнат ретки дела од археографската збирка. Книги нема да се издаваат надвор од библиотеката, што беше правило и досега и“8211; вели Бошевски. Објектот се гради на површина од околу 3.000 квадратни метри со максимална висина до 17,5 метри. Во комплексот ќе има магацински простор, кој ќе зафаќа 700 квадратни метри и ќе биде во подземниот дел. Ќе се отворат депоа за специјалните и ретки изданија на библиотеката, посебен дел за дигитализација на сите библиотечни наслови и нови читалници. Паркирањето ќе биде партерно, а не во подземни гаражи, бидејќи во деталниот план за тој простор е предвидена изградба на катна гаража. Доградбата на националната библиотека чини околу милион и половина евра, а изведувач е фирмата „Бетон“. НУБ „Свети Климент Охридски“ е формирана во ноември 1944 година, во објектот на предвоениот Филозофски факултет во Скопје. Таа го наследила просторот на централната библиотека и таму ја почнала својата работа со 100.000 наслови, 12 вработени и само 50 читателски места. Осум години подоцна, кога Филозофски факултет бил преселен од зградата, таа е проширена и адаптирана. Денес има повеќе од три милиони библиотечни единици. Најстариот ракопис кој се чува во оваа институција потекнува од 13 век.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1647&ArticleID=109554
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 22-Mar-2009 at 21:25
Приметив дека и го смениле името од народна во национална и универзитетска библиотека.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Mar-2009 at 21:39
Не секаде, нивниот WWW


Народна и универзитетска библиотека "Св. Климент Охридски"

National and University Library "St. Kliment Ohridski"

http://www.nubsk.edu.mk/
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-Mar-2009 at 20:10

Slikata  gore e grda, izgleda ko da sme vo 19.vek

nesto povisoka (uste 3 kati povisoka)da bese ..... Starovremski idee, sega sme 21.vek ni trebaat visoki zgradi ..... zosto sto toa mesto da go fatis samo so 3 katnica?? ....malku mislat...ConfusedNuts
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 24-Mar-2009 at 08:25
Originally posted by Vladimir P

Не секаде, нивниот WWW


Народна и универзитетска библиотека "Св. Климент Охридски"

National and University Library "St. Kliment Ohridski"

http://www.nubsk.edu.mk/
 


Колку што ме служи познавањето на англискиот јазик придавката „народна„ во превод би требала да гласи „peoples„


Edited by evolutionary - 24-Mar-2009 at 08:31
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 24-Mar-2009 at 12:40
Е нели е национална? Тогаш е точно ако е национална. Сакаат да кажат на државата, а не на народот Како и да е, ова не е за суб-форумот културни објекти?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Mar-2009 at 12:41
Originally posted by my Macedonia

Slikata  gore e grda, izgleda ko da sme vo 19.vek

nesto povisoka (uste 3 kati povisoka)da bese ..... Starovremski idee, sega sme 21.vek ni trebaat visoki zgradi ..... zosto sto toa mesto da go fatis samo so 3 katnica?? ....malku mislat...ConfusedNuts
абе изградена е назад во осумдесетите, кога сме биле 20-ти век Big%20smile
за тоа време била ок и модерна и функционалана библиотека

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 03-May-2009 at 14:43
od 28.04.09
 
ne se gleda bas, no mozam da vi kazam deka celata strana sto e slikana e  zaverseno
 

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 07-May-2009 at 16:39
1.


2.


3.


4.


5.


6.Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 11-May-2009 at 18:34
Јес да беше пред 4 дена последниов апдејт, ама поминував од таму па си викам да спукам уште еден

1


2


3


4

Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 11-May-2009 at 18:49
mnogu ubavo ispadna, gi nadmina moite ocekuvanja, samo ke izgleda malku neskladno pored starata zgrada na NUB, taa ic ne mi se dopagja....
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 12-May-2009 at 13:51
абе зградата ми се допаѓа, убава е, но има многу грд влез
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 13-May-2009 at 11:59
Муличковски веќе треба да се пензионира.

Искрено, влезот е речиси ист со оној на Општинската зграда во Чаир, а и извишувањата на аглите од зградата се повторно идентични со таа зграда(ист е авторот). Немам слика од тој објект, не знам дали има негде по форумов...

Вентилацијата е КРАЈНО НЕСРЕЌНО поставена, и ептен ја нарушува “стаклената“ естетика на објектот. Инсталации на фасада одлично изгледаaт на Помпиду центарот, ама овде се катастрофални. Ако сакале да ги користат како обликовен елемент требале да обрнат многу поголемо внимание на изведбата.

Во секој случај, пристоен објект. Треба да се проследи и од внатре, за да се добие комплетен впечаток. Она што го приметив во текот на изградбата беше убав галериски простор во влезната партија... Може да биде интересно
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-May-2009 at 15:35
Дури сега кога спомна за општинската зграда на Чаир ми текна зошто доградбава на НУБ ми делуваше како deja vu  LOL

А за вентилацијата... ваљда нема баш онака да остане  Confused
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.