build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доградба на НУБ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [3.03%]
0 [0.00%]
1 [3.03%]
2 [6.06%]
1 [3.03%]
8 [24.24%]
10 [30.30%]
5 [15.15%]
5 [15.15%]
0 [0.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 33   Average: 4.33

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 13-May-2009 at 15:45
Ова вентилацијата прво  кога ги погледнав сликите ми се гледаа како некој гаџет на фасадата и не им обрнав внимание. Од покасно приметив дека е вентилација. Вака сега ми личи на ќебапчилница.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 14-May-2009 at 13:26
Дека ги коментираме само како фасади објективе - доградбата ми личи на филијала на некоја второраздредна банка во провинција. Пристапот кон проектирањто на доградбата е ист како кога бил проектиран веќе постоечкиот објект, неатрактивен објект за поголемиот дел од граѓаните (во смисол на програмата - па кој се замара со библиотеки сега и со читање) и наместо да се поработи на развивање на неговата содржина и дополнување со содржина со сличен карактер со која би се привлекле повеќе луѓе во овој простор, само физички се зголемува објектот. Секоја чест и за тоа, ама пак ќе кажам пристапот спрема објекти од овој карактер и важност и на вакви значајни локации ни е тотално промашен. За деталите како вентилацијата и аголните издигнувања, немам што да се коментирам - последен збор во архитектурата...и после некој друг ни е крив!
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 14-May-2009 at 22:40
И мојот впечаток за овој објект е прилично низок особено од кога го видов денеска со тргнати тараби. Најдобро да го сликнеме така отворен првин пред да ги искоментирам деталите што особено ми сметаат.

Инаку не ми пречи спојката на стакленик со стариот дел, но мислам дека стакленикот е утнат.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 16-May-2009 at 00:13
Универзитетска ќе се дигитализира

Центар за дигитализација, депо за чување на древните ракописи и книги, база за комуникација со светските библиотеки ќе бидат сместени во новите простории на библиотеката


Националната библиотека отсега ќе биде во рангот на најсовремените

Центар за дигитализација на сето пишано културно богатство ќе биде сместен во доградбата на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“, за која се планира да биде отворена на 24 Мај - Денот на сесловенските просветители „Св. Кирил и Методиј“. Древните ракописи, старите и ретки книги, скапоцени карти ќе бидат целосно дигитализирани и зачувани во новиот центар, кој ќе функционира и како депо за чување на вредните записи. Како што истакнуваат од библиотеката, со новите простории, градот, студентите, научните работници, читателите ќе добијат современ центар кој, како и библиотеките од светот, ќе биде место за зачувување на сета наша културна, национална, општествена меморија.

- Во Центарот ќе се зачува нашето пишано богатство. Таков простор недостасуваше долго. Сега ќе има можности старите и вредни ракописи да ги зачуваме за следните генерации. Секако, со дигитализацијата ќе се отвори можност на светот да му ги покажеме вредностите што тука ги имаме. Библиотеката ќе биде центар преку кој нашата култура ќе се поврзе со европските и со светските културни текови - вели Миле Бошески, директор на НУБ.

КОМПЈУТЕР ЗА СЕКОЈ ЧИТАТЕЛ

Доградбата на библиотеката е со вкупна површина од 3.300 квадратни метри. Во неа ќе има повеќе специјализирани читалници со компјутери на секоја маса. Интернет-поврзаност, компјутерско прелистување на дигитализираните текстови, пристап до библиотечните материјали во европските национални библиотеки се дел од можностите што таму ќе им се нудат на читателите, истражувачите, студентите.Посебни простории ќе се користат за претворање на книжниот материјал во електронска форма. Од библиотеката најавуваат дека целиот книжен фонд, кој ќе биде електронизиран, ќе биде поставено на интернет. Книжното богатство од библиотеката ќе биде достапно и преку интернет-страницата на Европската електронска библиотека, во која членуваат националните и најзначајните библиотеки од сите европски земји.

- Со новитетите, читателите ќе можат целосно да ги прелистуваат книжните материјали. Секако, преку поврзаноста со Европската библиотека се отвора можност нашите корисници да ги погледнат и старите ракописи што низ историјата биле изнесени од Македонија. Веруваме дека во процесот на дигитализација, во време кога секој сака да се пофали со тоа што го има како реткост на културен план, Библиотеките од другите држави ќе ги ставаат и тие ракописи во Европската библиотека, па така научниците од тука ќе може слободно да истражуваат - додава Бошевски.

РЕШЕНИЕ ЗА ПОЛОВИНА ВЕК

Речиси половина од просторот ќе биде наменет за библиотечно депо, кое ќе биде со површина 1.400 квадратни метри. Внатре ќе биде сместена современа опрема, која ќе одржува посебна температура за книгите. Постојано ќе се мери и влагата, која е најголема закана за старите и ретки ракописи чија хартија може и да се распадне, ако не се чува во соодветни услови. Освен старите книги и ракописите, таму ќе има простор и за новите книги што во следните години ќе се внесуваат во библиотеката. Како што најавуваат од Универзитетска, новото депо има капацитет за складирање за следните педесет години.

- Депото веруваме дека ќе го реши проблемот со сместување на книгите најмалку за следните педесет години, а можеби и повеќе. Простор за библиотечниот материјал кој постојано расте, се' повеќе недостасува. Сега имаме решение, кое во голема мера ќе ја олесни работата. Секако, со процесот на дигитализација, голем дел од материјалите ќе бидат претворени во формати што не зафаќаат голем простор. Со новиот центар ќе ги внесеме новитетите од современото библиотечно работење - вели Бошевски.

Доградбата е продолжение на зградата. Читателите и корисниците од внатрешна страна ќе може да преоѓаат во новиот дел, каде што ќе може да ги користат компјутерите и интернет-поврзаноста со светските библиотеки.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=B357F918A5F1D94CB012F4C8BF6F56A5
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 18-May-2009 at 22:27
Македонија дел од светската дигитална библиотека


Новата дигитална библиотека претставува врв во презентацијата, заштитата и користењето на богатото национално книжевно наследство во европски рамки. Македонија има обврска да ги отвори своите ризници и да му ги претстави на светот културните богатства, вели министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска


Проектот "Дигитална библиотека на Македонија" - доградба на Националната и универзитетска библиотека "Св. Климент Охридски" - Скопје, ќе биде промовиран в недела, на празникот "Свети Кирил и Методиј".

Како промотори се најавени премиерот Никола Груевски и министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска.
- НУБ е храм на колективната меморија на македонскиот народ. Новата дигитална библиотека претставува врв во презентацијата, заштитата и користењето на богатото национално книжевно наследство во европски рамки. Македонија има обврска да ги отвори своите ризници и да му ги претстави на светот културните богатства, потенцира Канческа-Милевска.

Таа додава дека реализацијата на овој објект е од извонредно значење, бидејќи ќе се реши проблемот со сместување на библиотечниот фонд од илјадници книги и книжевни дела со непроценлива вредност.
- Со овој проект, покрај верификацијата на вредноста на националното културно богатство, на пошироката јавност ќе и се отвори можноста да ги опсервира и вреднува светските научни дострели, додава Канческа-Милевска.

Во новиот објект "Дигитална библиотека на Македонија" ќе бидат сместени: Центарот за дигитализација на книжно наследство, виртуелната библиотека на Македонија и автоматизираната национална библиографска база во рамките на ЦОБИСС системот на Македонија, сите специјализирани збирки. Со проектот се предвидува секој корисник да има свој компјутер.

Важно е што со почнувањето на дигитализацијата според меѓународните стандарди ќе се овозможи постапно да се реализира дигитализацијата на целокупното богатство што се чува во НУБ и тоа да стане дел од Европската и Светската дигитална библиотека.

Поставувањето на камен-темелникот за доградбата се случи на 11 април 2008 г. Од Министерството објаснуваат и дека заради нестабилното тло, биле потребни дополнителни геомеханички испитувања. "Тоа, пак, придонесе да се изгради уште едно депо, со што се зголеми сместувачкиот/магацински простор за доплнителни 700 м2. Просторот на располагање е 3300 м2", објаснуваат од Министеството.

Објектот го проектираше проф. арх. Петар Муличковски, кој е автор и на постоечката зграда.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=3B9BBF44D3DF6E4DBD7059DE9D45DDDA
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 18-May-2009 at 22:28
Не сум знаел дека истито архитект е и на објектот и на доградбата, ама мислам дека требало да се потруди да даде барем некој мала преодна фаза, токму поради тоа што се работи за негов објект!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 22-May-2009 at 00:35

Свечено отворање на дигиталната библиотека на Македонија

Bиблиотека е сместена во доградбата на НУБ „Св. Климент Охридски“, на простор од 3.300 квадратни метри

Невена Поповска

В недела, на 24 мај и официјално ќе биде отворена Дигиталната библиотека на Македонија. Според предвидената програма на свеченоста поздравни беседи ќе одржат: директорот на НУБ „Св. Климент Охридски“, Миле Бошески, министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска и премиерот на Република Македонија, Никола Груевски. На свеченоста исто така ќе бидат соопштени и добитниците на признанија и благодарници, како и свечено доделување на плакети и Светиклиментовата статуетка.

Дигиталната библиотека ќе биде сместена во доградбата на националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“. „Поради експанзија во издавачката дејност предвидениот простор за сместување на библиотечните фондови набрзо стана недоволен и се наметна како сериозен проблем за заштита. Чување и користење на библиотечните материјали со кои располага Библиотеката“-подвлече на вчерашната средба со новинарите директорот на НУБ „Св. Климент Охридски“, Миле Бошески. Од друга страна, на глобално ниво се промовира процесот на дигитализацијата, така што како алтернативно решение во процесот на заштита, достапност и афирмација на националните културни добра, се јави идејата за дигитална библиотека. Во меѓувреме на Европско и на светско ниво се промовираше идејата за дигитална библиотека, а националните библиотеки се задолжија да го организираат овој процес на национално ниво.

„Овој процес отвори можности за афирмација на националното книжно наследство, продолжи Бошески, и за таа цел Владата на Република Македонија издвои средства во висина од 2.000.000 евра во денарска противвредност за изградба на Доградбата на НУБ „Св. Климент Охридски“ во која ќе биде сместена дигиталната библиотека на Македонија. Во овој простор ќе бидат сместени: Центар за дигитализација, Центар и сервис за систем COBISS: МК Национална библиографска база, археографска, ориентална и музичка збирка, редок библиотечен материјал, тренинг центар за обука на библиотекари и корисници, простор за користење дигитални форми, изложбен простор, депоа за сместување на општиот фонд на Библиотеката и депоа за сместување на фондовите на збирките.“

Во однос на климатските услови за сместување и чување на книжните фондови и дигиталните форми, од Библиотеката информираат дека објектот е изведен според врвни стандарди, а воедно и за прв пат истиот е снабден со сопствен генератор за напојување со електрична енергија на серверите и другата електронска опрема во случај на слаб напон или прекин на напојувањето од градската мрежа. Предвидено е и Интернет-пристап за секој корисник и самостојно биро со компјутерска опрема, а исто така корисниците ќе можат да побараат помош од стручни лица кои ќе ги одржуваат посебните збирки и ќе ги информираат корисниците за можностите за користење на дигиталните форми.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=B83F8693AF87BA409D49A92D88FDE188
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 23-May-2009 at 19:02
Хортикултурно се уредува пред новиот објект-лепенка на НУБ, но за жал не и на стариот!


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 24-May-2009 at 14:55
Свечено отворање на дигиталната библиотека на Македонија
image

Денеска и официјално ќе биде отворена Дигиталната библиотека на Македонија

Станува збор за инвестиција вредна 86 милиони денари која преку дигитализацијата на богатото национално книжевно наследство ја подбрува нејзината презентацијата, заштитата и достапноста за  домашната и меѓународната стручна и научна јавност.
Дигиталната библиотека е сместена во доградбата на националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“.
Според предвидената програма на свеченоста поздравни беседи ќе одржат: директорот на НУБ „Св. Климент Охридски“, Миле Бошески, министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска и премиерот на Република Македонија, Никола Груевски. На свеченоста исто така ќе бидат соопштени и добитниците на признанија и благодарници, како и свечено доделување на плакети и Светиклиментовата статуетка

Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 24-May-2009 at 16:13
Само една работа не ми е јасна. Она лимовите, вентилација што и да е, на средина на зградата ќе останат такви, да се гледааат??? Секој ден поминувам пеш покрај новава зграда на НУБ и тоа лимаријата игледа неверојатно грдо, делува као заебанција, као... мислам, немам зборови, ако тоа остане така како што е сега. ќе биде права срамота
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 24-May-2009 at 16:19
Originally posted by dacito

Само една работа не ми е јасна. Она лимовите, вентилација што и да е, на средина на зградата ќе останат такви, да се гледааат??? Секој ден поминувам пеш покрај новава зграда на НУБ и тоа лимаријата игледа неверојатно грдо, делува као заебанција, као... мислам, немам зборови, ако тоа остане така како што е сега. ќе биде права срамота


Мене ми делува дека така ќе биде. Исто така не ми е јасно со кој памет. Воопшто не ми се допаѓа. Вентилацијата плус оние алуминиумските плочи на приземјето (се гледаат на последната слика на Владимир) се катастрофа.


Edited by pbanks - 24-May-2009 at 16:19
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 25-May-2009 at 13:50
 
аирлија нека е новиот НУБ, доградбава како функционален момент беше повеќе од потребна особено за архивите. исто и со ова најавиве за дигитализација мислам дека сме на прав пат да добиеме современа библиотека, а и конечно почнува да се застаклува раскрсницава и булеварот во овој дел, но, пак онаа нашата добро проверена импровизација, кога веќе ставаат стакло нека гледаат истото да го вклопат поартикулирано во постоечката зграда.
наместо да ги продолжат линиите на тоа натур бетонот со новиот стакларник, па некако да се изведеше поупадлив или поартикулиран претот тие отидоа на лим, за мермерот незнам каков е но ако веќе ставаат тука нов логично би било и на скалите од стараиот дел да стават нов, што не е случај... мислам требаше стакларников по рабовите да има бар до појас рам од идентични плочи на фасадата и столбови на настрешницата, како што се на старата зграда, со што претопот би бил како песна, вака сега ми личи од клипов на пијано оро.
сепак доколку тоа лимот на доградбата, со се столбовите, како и терасите на старата зграда, би се обоиле во иста боја можеби и нешто би се испеглало! чисто се сомневам дека ќе се случи (бар не сега), со оглед дека кај нас мисловна именка е перфекционизмот, па затоа и естетски впечатокот на крај, заради неколку детали, или е нецелосен или како и во многу случаи асоцира исклучиво на кич...
 
ајде да видиме до крај како ќе се истера проектов, но не би било лошо тука да не застане! мислам дека горе на кровот од старата зграда може да се изведе некоја застаклена ботаничка градина со македонска флора, или пак некоја исто во контекст на новава зграда, застаклен амфитеатар или евентуално некаков видиковец за корисниците или посетителите на библиотеката.
инаку тоа натур бетонот на старата зграда е катастрофа, имам приметено по терасите бар од внатрешна страна штрчат анкери од арматура, сигурно планирале со нешто да го обложуваат бетонот, можеби мермер, но бар можеле од внатрешна страна малку да го нашминкаат со некоја боја, чим им заглавило целосното заокружување на проектот. исто и таваницата во старата зграда е катастрофа, испукана ламперија која чека ден да се струполи. претпоставувам дека и за ова има некаков проект бар за санација ако не за надградба!
 
од клипов исто внатрешноста на доградбата е дијаметрално различна од досегашниот ентериер, незнам колку и како ова ќе се одрази на целосниот впечаток, но во суштина ако станува збор за еден објект, тогаш логично е да има и некаков поартикулиран претоп, ајде може сликите ќе бидат со исти рамки, или униформите на вработените ќе ги компензираат архитектонските недостатоци LOL


Edited by beTon - 25-May-2009 at 13:54
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 31-May-2009 at 22:52
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 31-May-2009 at 23:05
Бев убеден дека нема вака да остане вентилацијава од едноставна причина што ова е вон разумот. На овие бре стварно им фали по некоја даска.

Nuts

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 31-May-2009 at 23:23


Детал што не се доловува баш од сликава. Двете вентилациски вертикали воопшто не се идентично, нема никаква симетрија на многу точки особено на врвот. Погледни кога ќе поминуваш некогаш таму.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 31-May-2009 at 23:35
некој или гледал многу научно фантастични филмови во детството или кога пораснал почнал да слуша техно музика! со друго не би можело да се објасни волку инвентивно решение. но белки во иднина ќе се најде некој директор на НУБ што ќе фрли некоја тараба  за да се скрие ваквиот јавашлук, во крајна нужда подобро и некое рекламно пано или банер отколку вака да го остават. во целост како решение можеби и држи вода доградбава, но кога е осакатена преку деталите од пристапот и рампата сосе настрешницата па се до ова футуристичкиов бисер од централна вентилација!
многу лоша работа ова тендерскиов пристап! заради нулта коропција, добиваме екстра деградација! бар фотокопир еден да им стават ако ништо друго бар внатрешната функционалност да е на ниво! досега обично за фотокопирање се изнесуваа книги надвор од библиотеката, такво нешто не смее да е дозволиво, особено не во национална библиотека, но ете и такво нешто е возможно кај нас!
 
нејќам ни да се обидам да правам споредби со националните библиотеки во регионов, но ако веќе решија да ја обноват и го кренат нивото на оваа институција, тоа требаше да го направат со далеку поголем проект, баш онаму каде што имаи логика и простор за купола таму не ја зацртуваат, ова можеби најдобро ќе беше да се направи еден поголем мултикомплекс каде би се соединила и зградата на ОУ Кирил и Методиј, и сето тоа добро да се спакува, а во овој комплекс да се сместат и државниот и историскиот архив!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Jun-2009 at 00:04
Неможам да искоментирам додека не прошетам околу објектот и ги погледам деталите, а нарочно внатре. (велат, да ме видиш на слика е.....)
Originally posted by beTon

...досега обично за фотокопирање се изнесуваа книги надвор од библиотеката, такво нешто не смее да е дозволиво, особено не во национална библиотека, но ете и такво нешто е возможно кај нас! ... 

На влезот во НУБ од десната сттрана има фотокопирница.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 01-Jun-2009 at 00:40
мислиш британскиот центар? последен пат годинава кога бев внатре фотокопир немаше, морав мавровка да копирам!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 01-Jun-2009 at 00:54
Имаше еден аналитичар-научник, што и да е од комшии (север) долови една многу убава карактеристика на сите балканци без исклучок. Човекот рече "Ние балканците имаме всаден отпор кон перфекционизам..." и многу затскриена одлика ја отрки. Даде еден убав пример за нашите јужни соседи "Ќе направат одлична вечера со одлична музика и на крај ќе ги искршат тањирите". (No offense, Оваа беше наинтересната споредба што ја кажа другите не ги памтам). Балканец ќе направи супер куќа, ама на крај ќе остави во вц еден кабел за греалица да виси над врата и ќе остане така дваесет години.

Ете ние сега на дело демонстрираме тој "отпор кон перфекционизам". Прекрасно изведен објект и на крај мора да имаа некоја тачка што ќе биде трнот у стапалото.

Него ај да се обидам да најдам и нешто позтивно, а тоа е што бар лесно може да се санира ова. Може да се направи некој или метален кафез околу целиов овој жлеб, а најдобро стаклен со истото стакло како и објектот, па да се добие една рамна површина каде што воопшто нема да се познава дека имало ваква аномалија.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 01-Jun-2009 at 15:03
Перфекционизам не е соодветниот збор. Може ли нешто нормално да се изведе!?
Јасно ми е дека 95% од такозваните „мајстори“ се со две леви раце, а причите за брилијантноста на нашите мајстори-градители со кои не труеа на факултет ги измислувал некој што не мрднал од овде и не видел зошто има објекти што се функционални и по илјади години. Не е дека нешто е криво, па тоа не е убаво за око, туку многу повеќе е затоа што е неквалитетно и нема да трае долго.
Може не е најсоодветно да се коментираат слики, не поминувам многу често од овде (среќа), ама штом на слики со мала резолуција може да се воочат мајсторииве, што останува да се види на лице место!?
А пак мислам дека најголем проблем е тоа што за многу брзо време е изведен објектов (претпоставувам се брзало за изборите).
Инаку архитектот Петар Муличковски бил автор и на доградбата (автор е и на стариот дел од објектот и на ЦК на КПМ, денешна влада). Многу чудно е тоа што инсистирал на одредени делови од објектот, висината под-плафон да е 2,00м, а уште почудно е како па проектот како таков поминал пред надлежните органи.
Се на се, архитектура извлечена од пред 20-30 години, во слаба изведба.
Уште една пропадната шанса да се разубави градот. Кога ќе се изгради во Скопје еден објект (од вакво значење), што ќе не израдува!?

п.с. Да не додавам политички тон на муабетов, ама не можам да не ја искоментирам leisure-cowboy комбинацијата на премиерот на отварањето на институцијава, греота!


Edited by Dave Gahan - 01-Jun-2009 at 15:12
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.