build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доградба на НУБ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [3.03%]
0 [0.00%]
1 [3.03%]
2 [6.06%]
1 [3.03%]
8 [24.24%]
10 [30.30%]
5 [15.15%]
5 [15.15%]
0 [0.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 33   Average: 4.33

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 01-Jun-2009 at 15:13
Originally posted by Dave Gahan


Архитектура извлечена од пред 20-30 години, во слаба изведба.
Уште една пропадната шанса да се разубави градот. Кога ќе се изгради во Скопје еден објект (од вакво значење), што ќе не израдува!?


На ист начин и јас го доживувам овој објект. Сега кога веќе може да го ставиме на гласање, без никакво двоумење му ставам 3-ка како максимум што може да се даде на еден ваков објект. Се надевам дека барем ќе биде функционален, или за една година ќе слушнеме како прокиснал кровот поради брзата изведба и сета електронска опрема е оштетена.


п.с. Да не додавам политички тон на муабетов, ама не можам да не ја искоментирам leisure-cowboy комбинацијата на премиерот на отварањето на институцијава, греота!


Ова не му е првиот ваков кикс. Ако ти текнува, се почна со синиот џемпер Crazy


Edited by La Linea - 01-Jun-2009 at 15:14
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 01-Jun-2009 at 15:32
Originally posted by Dave Gahan

висината под-плафон да е 2,00м
WTF WTF WTF?!?!?  Mad

Да се надоврзам на претходниот коментар што го дадов за објектов - тогаш бев стаписан од вентилацијата па не ни обратив внимание на останатото. Да не беше вентилацијата, оние лимови на приземјето, бакарната спојка кон стариот дел од библиотеката, а сега дознавам и за ова за висината на подплафонот, тогаш објектов ќе можеше да помине како блед архитектонски дострел. Но со онакви необјасниви будалаштини не стига ни до таму туку можам да го категоризирам единствено како тоталено промашување.

Што да се каже за објект каде пристојното хортикултурно уредување наоколу е убедливо најсветлата точка... мада морало барем да ја засчистат земјата што се расфрлила по тротоар
И луѓе аман исфрлете ги непотребните политички дигресии. Отровни се и заразни!


Edited by Cloverstack - 01-Jun-2009 at 15:33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 01-Jun-2009 at 16:49

јас за вакво нешто не би гласал, ова не е затворен проект, туку само доградба на библиотекта и истата колку и да е добра или лоша бидејќи една целина е со старата зграда сметам дека незаслужува ни листа за гласање а камо ли глас. пример да беше нешто засебно а залепено, како во случајот со соравиа и гтц ќе разберев да се стави на оцена, но во ваков случај и волку недефинирана нема капацитет да се нарече затворен проект!

инаку се е во ред околу забелешките, единствено ова со земјата не ти држи кло, бидејќи калот е резутат од поројните дождови, но ова требало веднаш да се очисти или од општината или од паркови и зеленило....

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 01-Jun-2009 at 16:53
Па колку што сум приметил кога ќе се нареди некоја површина со павер-елементи обично се посипува намерно со поситен песок да се попунат фугите. Вероватно сега ако ја измијат калта ќе се измие и песокот, така да сега за сега не штети воопшто пошто е нова патеката. Лудо е како аргументи при гласање да се зема калта врз патеката.

А кога ќе дојде време да се оценува објектов немам баш реална претстава како ќе оценам. Вентилацијата ми е големиот минус што фрла дамка врз целиот објект, дополнително е што завзема цетрално место. Не ми се допаѓа воопшто спојот на оваа со стариот објект. Спојот може да се изведе, ама ако се испроектирала и некој транзит фаза, вака директно преоѓање некако ми делува насилно, а поготово што е лошо изведено со лимче. Тоа што имало некаде висина само два метри воопшто не го гледам како негативен елемент туку може да биде и економиччно искористување на прсоторт доколку се работи за обично депо за книги или па ако треба да се смести некој сервер, некоја машина, односно како просторија за технички потреби не е воопшто проблем.


Edited by lslcrew - 01-Jun-2009 at 16:58
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 01-Jun-2009 at 16:56

не калта се зема како несреќна околност за која надлежните немаат навремено решение!

истата доколку се сака може и мора да се тргне, не мора тоа со шмрк да оди!

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 01-Jun-2009 at 17:03
калта ја ставив повеќе како критика кон локалните власти а не кон објектот. Се умацав во кал до колена, ситуацијата беше многу полоша отколку она што се гледа на сликата и затоа го евидентирав.

@ЛСЛ не се работи за нов павер тротоар туку за најобичен асфалтен постар тротоар на кој се истурил цел куп кал од теренот под библиотеката кој има косина. Сега е тоа изразено бидејќи земјата е раскопана и нема никнато треава но дури и кога ќе се зазелени со вакви дождови овој проблем ќе се повторува. Е во тој домен тоа е утка на проектантот на библиотеката.

Јас мислам дека објектот треба да се гласа, нишката се вика Доградба на НУБ а не НУБ.

Кога би гласале за НУБ како целина, оригиналниот проект би изгубил многу заради оваа доградба.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4013
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 01-Jun-2009 at 17:07
PreviousApplauseCheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 01-Jun-2009 at 18:45
Поставив анкета. Запомнете ја оценуваме само доградбата на НУБ не НУБ.

Што да се каже. Во старт воопшто не ми се допаѓаше проектот особено. Не е работата само да се нафрла стакло и решен е пробелмот. Доколку гласавме некој автосалон на ул. Скупи веројатно ќе му дадев и релативно фина оценка. Но сепак се работи за НУБ и тоа на една ваква ударна локација. Мислам дека требаше многу повеќе. Овие мои констатации во старт ја спуштаат доста оценката. Ако на тоа се надоврзат несреќните детали кои ги идентификувавме во претходните 10на постови.............. се добива 2ка, барем според мене.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 01-Jun-2009 at 19:03
Четворка од мене бидејќи сме виделе многу полоши работи на форумот на поважни локации. Тој дел од Скопје ми е грд и онака, па не ми менува нешто посебно што рековте локацијата ударна-местото е можеби блиску до центарот, ама по мое освен студенти таму нема ништо друго. Сепак, не се вклопува ама баш НИКАКО со остатокот од НУБ, не знам како воопшто им текнало ова нешто.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4013
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 01-Jun-2009 at 19:24
od mene edna cista 5ka, deka stakloto e nesto moderno deneska i intereso.negativno e deka nema mnogu katovi i istotaka ce ima problem so trotuarot zatoa 5ka
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 01-Jun-2009 at 20:07


За мене баш тоа е проблемот - што стаклото е многу модерно, а остатокот од библиотеката е стар како библија. Затоа ме буни мене кому му текнало ова, бидејќи само по себе можеби е во ред, ама со тоа до него не го бива. Не формира целина.


Edited by гитардемон - 01-Jun-2009 at 20:08
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 02-Jun-2009 at 00:48
3-ка

Ги делам најнегативните критики, се мислев и за 2-ка, но МК просекот ни е ужасно низок и според мене треба повеќе луфта на дното на скалата бидејќи можеме ние и многу полошо Roll%20eyes
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 03-Jun-2009 at 18:14
уххххх гадно   Puke

тој архитектот изгледа не се снаоѓа баш во новово време
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 04-Jun-2009 at 10:20
Гласав со 5 но таа оценка не е само од архитектонски аспект. Повеќе влијаеше идејата за ваков објект како и брзината со која се изгради. Сепак одамна требаше да се има ваква модерна библиотека.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 29-Jun-2009 at 21:38
Хортикултурата напредува!
1.
NUB
2.
NUB1
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 29-Jun-2009 at 22:00
samo ima eden problem ,od vnatre nikoj ne go slikal ehhehe
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 29-Jun-2009 at 22:35
Не е нешто посебно и специфично , ама според мене направена е солидно. Треба и старата зграда да се среди.
Back to Top
ел_ченто View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ел_ченто Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 29-Jun-2009 at 23:48
Објектот е прилично лошо изведен, монотонија од стакло со акцент на вентилацијата, која изгледа навистина невкусно. Единствена светла точка е хортикултурното уредување околу објектот. Од мене не би добил повеќе од 4.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 30-Jun-2009 at 00:35
Originally posted by ел_ченто

Објектот е прилично лошо изведен, монотонија од стакло со акцент на вентилацијата, која изгледа навистина невкусно. Единствена светла точка е хортикултурното уредување околу објектот. Од мене не би добил повеќе од 4.


Ќе можеш да го дадеш својот глас после 20 поста кога се отклучува опцијата за гласање Cheers
Back to Top
MKballer View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Nov-2007
Location: Detroit
Online Status: Offline
Posts: 93
  Quote MKballer Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 30-Jun-2009 at 21:56
i sega ni treba nekoj da fati edna slika od preku ulicata! Thumbs%20Up
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.