build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Доградба на НУБ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
1 [3.03%]
0 [0.00%]
1 [3.03%]
2 [6.06%]
1 [3.03%]
8 [24.24%]
10 [30.30%]
5 [15.15%]
5 [15.15%]
0 [0.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 33   Average: 4.33

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 26-Nov-2017 at 13:41

и навистина греота би било тука да нема плоштад од повеќе аспекти, само треба аберот на надлежните да е фокусиран и на повеќе од сообраќај, во основа доколку имаат ваков пристап за цел град наместо постојниот со масивни тунели под плоштад и кале [1] ќе добиеме нови пешачки коридори и скверови кои од метрополава ќе направат културен епицентар, а не само транспортна касаба ...
паметно би било, доколку вака тераат, наместо да одат со шалуван бетон врз ваквиот подвозник кај мавровка, да одат со монтажен кров над истиот како платформа за сквер, кое решение би било поефективно и при какви и да е градежни зафети и репарации за истиот во иднина, но и при евентуален земјотрес да може по потреба само сегменти од ваквата платформа да се менуваат ...

кај НУБ има и сега скверче, но вакво решение за веќе најавената клучка кај Мавровка ќе изнедри плоштад кој би бил сoодветна алтернатива наместо онаков збиен ко што го предлагам за позади Опера и Филхармонија [1] но што и да направат посекако граѓаните нема да ги прашаат, ами бели имаат си тиа свое измеќаре да им спроведует непишана програма ... но што са тиа криви што у закон не си внеле консултации и амин бар од сродни невладини апропо проекте кое им крчка ут главу ...Edited by Zelenikovo - 26-Nov-2017 at 13:41
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 26-Nov-2017 at 15:51

прв бенефит од ваков плоштад, дури и да не ја прошират библиотеката апсорбирајќи го оу.Ссвети Кирил и Методиј, ќе бидат Скопски Вечери на Поезијата и Анимацијата, доколку навистина успееме од Мавровка да направиме филмски и телевизиски центар, oној некогаш запишан а отпишан [Д] се до сега ...

во чие власништво е трговскиот, а чив и да е, ваков каков што е штур и празен и да е приватен државата со лезет ќе го откупи, доколку протне закон да празни дуќани плаќаат дупло комуналии, та и самите газди да бараат поактивно закупци, негде и за џабе бар помагајќи некого во семејство како сам не би зијанел на комунален данок, оштроумна мотивација нели нема што друго, а само за да дотераме до поарно ...

конечно ако не дочекавме филмски центар при комплекс на МОБ тоа да го извлечеме преку НУБ и новонајавената клучка пред него, бар ова е можност да ја завоземе натаму ...

~

интересно би било и доколку воопшто не ја чепкаат НУБ оставајќи ја вака тотал брутал, иако тоа би било греота бар во однос визурата кон училиштето т.е. негово потсредување и спојување за нуб, та дури и чисто естетски а задржувајки ја постојната функција ...

но можат ова новиот стакларник да го врзат некако за Мавровка со сличен стаклен коридор како павиљон или ко по наш конзумеристички аршин дуќанџик ходник, та дури терале и арпаџик ко со оние алуминиумските тераси под Мавровка ... ќе биде малку ау кој век сме застанале пошто нели пред се за себе вакво нешто би правеле, но бар ќе има некаква логичност како спојки сред сета ова коктелијада од стилои и форми во околина ... ќе дојде ли ден некој да го натера Скопје да им подаде рака и ги смири различностите ете ако не поинаку бар архитектонски ... најлесно со зеленило, но и во пејсажната архитектура а не пак пејсаж.урбанизам сме дебакл, а не пак стетски конекции помеѓу дадени спротивности како стилови ...Edited by Zelenikovo - 30-Nov-2017 at 14:55
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.