build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - ноќни фотки

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-May-2008 at 22:28


Тоа лево е Рамстор
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-May-2008 at 23:56
offtopic: Би сакал да реагирам за една "аномалија" на форумов. Имено форумот автоматски секои 20 поста ги сместува во една страна. Токму и тоа е проблемот кога се работи за слики. Се случува скролерот на некои страници да се скуси и до 1 мм. Тоа можеби и не преставува проблем за некои корисници. Меѓутоа има и такви кои имаат слаби конекции па често знае отворањето на една страна да трае и по неколку минути. Би апелирал до админите да изнајдат некое чаре за ова, а воедно апелирам и до членовите да користат тхумбнаили како алтернатива. Со секоја почит кон оние кои што знаат да не изненадат со по некоја фотосесија пријатна за очи.

п.с. Нудам програмерска помош во изнаоѓање на алгоритам кои би го интегрирале, се со цел поголем квалитет на форумот.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5359
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-May-2008 at 03:00
викав јас thumbs не ме слушаја
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-May-2008 at 15:04
Тоа лево не е Рамстор ... туку новиот објект карши Нова Македонија ... Инаку ова е сликано од некоја тераса од зградата до театарот ... стариот театар ...
волан
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 04-May-2008 at 17:03
100% e Ramstor vidi pod koj agol e fatena Nova Makedonija. Za da se fati tendata na novata zgrada kaj NM sto ja spomnuvas na ovoj nacin fotografiot treba da e postaven vo pravec na Bul. Kliment Ohridski
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 04-May-2008 at 17:06
rasmtor е тоа од лево. Со оглед на тоа што се работи за приквечер, според интензитето на светлина, јасно се гледа дека сонцето доаѓа од право, токму од правец на запад. А башка и според тендата може да се заклучи.
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 04-May-2008 at 17:31
Рамстор на ниедна слика не може да биде од лева страна во однос на Нова Македонија ... Башка Рамстор е скоро сто метри далеку од Нова Македонија ...
волан
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 04-May-2008 at 17:51
Рамстор е. Ме бунеше од кој агол е сликана Нова Македонија ама сега сфатив. Башка нема ниедна слична зграда на рамстор во околината


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-May-2008 at 17:52
Волан, гарант е Рамстор тоа, а фотката е направена од паркингот пред Рамстор (покрај улица Мито Хаџивасилев Јасмин)
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 05-May-2008 at 15:43
de be go napnavte coekot inace da ramstor e
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 16-Jul-2008 at 08:38
1

2

3

4

5

6


Сите се превземени од foto.idividi.com.mk и/или flickr Cheers

Бр. 5 е Thumbs%20UpEdited by pbanks - 16-Jul-2008 at 08:39
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 16-Jul-2008 at 09:47
Браво!
За 5 слика, само што ја симнав и јас и таман да ја постирам тука


Edited by dejan - 16-Jul-2008 at 09:47
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 16-Jul-2008 at 14:48
За петката највисока оценка!
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 18-Jul-2008 at 13:51
Супер слики луѓе, Скопје многу убаво изгледа во нив, (не дека нормално не е убав град Big%20smile).

Како ми се оди низ центарот во Мелбурн баш сега и да прицкам неколку слики низ градов. Можда убо ќе е ако секој од нас низ форумов кладе некоку слики од кај живееме.Cheers  
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 23-Jul-2008 at 19:08
По подолго време, еве најдов слободно време да подигнам една серија на ноќни фотки од Скопје кои ги правев на 13 Јуни оваа година - ноќта беше пријатан а фотографиите се правени кај камениот мост, плоштадот Македонија и улицата Македонија ... за малку ке напишев Маршал Тито ...
0. Камени мост ...

1. Македонија ... буливар или како се вика ...

2.

3.

4.

5. Слики со помош на спрееви ...

6. тука десно беше моето омилено место во младоста ...

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14. жална глетка на камениот мост навечер ... без илуминација ... башка преладен со камената ограда ...

15.

16.

17. Ристиќева палата ...

18. поглед на местото каде ке ја градат црквата св.Никола ...

19.

20.

21. прекрасен излог ... чиниш во Париз си ... малку кварат тоа семките пред излогот ... но ...Edited by волан - 23-Jul-2008 at 20:09
волан
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 23-Jul-2008 at 19:12
На 5 и 6 се отсликуваат дијаметралности. Позади старото технометал и метропол, аднапред се ново. а кај 13 се гледа колку го нагрдува центарот оној цел комплекс од после стопанска завршувајќи со метропол.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Jul-2008 at 15:10
на камени уште му треба работа, не многу, само тревките да ги исчистат, всушност не му требаше некое којзнае какво реновирање, само добро одржување му треба за во иднина
а да, мислам дека многу глупо им беше што само два свода „вцрвенија“
само да не забегувам од темата, супер фотки
а за комплексот на 13, мислам дека треба да се сруши и да се изгради нешто ново
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 24-Jul-2008 at 15:36
одлична сесија Thumbs%20Up. Ова му доаѓа ноќни 'street level' фотки
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 27-Jul-2008 at 21:35
Во овој дел ке ви прикажам една поголема серија на ноќни фотки од скопското Кале кои ги крстив “Скопско кале - сутон и ноќ ...“ морам да признам дека таа ноќ беше како создадена за ноќни фотки ...
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.Edited by волан - 27-Jul-2008 at 21:36
волан
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 27-Jul-2008 at 21:52
Odlicni fotki
Applause
Moj favorit e slika broj 20
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.