build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - ноќни фотки

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје - ноќни фотки
    Posted: 28-Apr-2008 at 14:03
Скопје - ноќни фотки ...

Како што ветив еве ги ноќните фотки кои ги правев низ Скопје ... Ова беше експеримент дали со мојата опрема и знаење - можам да правам ноќни фотки кои ги сметам за вистински празник за очите особено ако се слика добро осветлен објект ... Сликани се Калето, Мостот Гоце Делчев, Владата, Камениот мост, Поштата, Центар, некои други објекти и некои други улици кои ги сликав ама баш на трчање ... имав време за сите слики само 40 минути ... бидејки сакав да присуствувам на велигденското прославување пред соборниот храм, кое Ви го представив погоре ...

Морам да кажам дека воопшто не сум задоволен од градските татковци од начинот на кој ги осветлуваат маркантните објекти низ градот ... имам осеќај дека - да не се рекламните паноа низ градот, Скопје би бил во темнина ... Недозвливо е еден Камени Мост (синонимот за Скопје ...) да нема осветлување и покрај спремност за донација на Телеком - да донира осветлување ... Скопските татковци мора да донесат правила за потреба од осветлување на доминантните објекти во градот ... па побогу Скопје е главен град на Македонија ... како ли е во помалите градови ...

1. Скопско Кале, сликано од под мостот Гоце Делчев - сл. 1

2. Скопско Кале, сликано од мосто Гоце Делчев - сл. 2

3. Пошта, сликана од мостот Гоце Делчев - сл. 1

4. Пошта со дел од раскрсницата - сл. 2

5. Владада на РМ десно малиот мост и во позадина Музеј на Современа Уметност

6. Малиот мост со позадина Музеј на современа уметност ... зошто овој мост нема име ?? ...

7. Влада на Република Македонија - сл.1

8. Влада на Република Македонија - сл.2

9. Влада на Република Македонија - сл.3

10. Влада на Република Македонија - сл.4

11. Пошта од друг агол - сл. 3

12. Влада на Република Македонија - сл.5

13. Влада на Република Македонија - сл.6

14. Влада на Република Македонија - сл.7

15. Пошта - сл. 4

16. Пошта - сл. 5

17. Раскрсница десно од пошта

18. Скопско Кале, сликано од под мостот Гоце Делчев - сл. 3

19. Мепсо

20. Камени мост - сл. 1


Edited by волан - 28-Apr-2008 at 14:38
волан
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Apr-2008 at 16:44
Супер фотографии со тоа што ќе забележам дека серијалот за велигден (пред црква) ти излегол поквалитетно од овие. Но и овие се одлични еве ги префлив во посебна нишка за да на едно место сите да може да постираме ноќни фотографии од Скопје.

Комплетно ќе се сложам со тебе и за илуминацијата на објектите. Камени мост е веројатно најголемиот криминал но има и низа други локации што треба да бидат соодветно осветлени.


Edited by pbanks - 28-Apr-2008 at 16:46
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 28-Apr-2008 at 17:30

21. Камени Мост - сл. 2

22. Камени Мост - сл. 3

23. Стоковна куќа - сл. 1

24. Камени Мост - сл. 4

25. Стоковна куќа - сл. 2

26. Плоштад ...

27. Мепсо - сл. 2

28. Ристиќева палата - сл. 1

29. Стоковна куќа - сл. 3

30. Балкан банка

31. Шпанска амбасада

32. Раскрсница према Соборен храм ...

33. Раскрсница према стоковна куќа старо Беко ...

34. Пошта - сл. 6

35. Скопско Кале - сл. 3

36. Скопско Кале - сл. 4
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Apr-2008 at 17:36
Вред е што е отворен нов топик за ноќни фотки на Скопје ... Инаку поради тоа што всушност нема никаква илуминација кај позначајните локации низ Скопје нормално е пред Соборниот храм да бидат нешто подобри ... таа вечер имаше појачано осветлување окол Соборниот храм ...

Инаку ова беше мое прво посериозно ноќно сликање ... Веројатно во ноќите околу Септември е најдобро да се сликаат ноќни фотки поради посветлото небо и поголемиот сјај од месечината ...

Тука заврѓува овој серијал ... правен навистина во прекратко време ...


Edited by волан - 28-Apr-2008 at 17:40
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Apr-2008 at 12:58
Еве некои убави ноќни фотки на Скопје од други автори
1.
Сликата%20“http://i108.photobucket.com/albums/n16/djurob/143Risticevapalata.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
2.
Сликата%20“http://i108.photobucket.com/albums/n16/djurob/282AERODROMATNIGHT.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
3.
Сликата%20“http://farm1.static.flickr.com/135/343001787_683764b519_b.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
4.
Сликата%20“http://i108.photobucket.com/albums/n16/djurob/295ulica.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
5.
Сликата%20“http://img252.imageshack.us/img252/8890/bazaropt6dokp6.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
6.
Сликата%20“http://i98.photobucket.com/albums/l274/dejan4/67PC267516.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
7.
Сликата%20“http://i98.photobucket.com/albums/l274/dejan4/3543.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
8.
Сликата%20“http://i163.photobucket.com/albums/t294/dewrob/494199933_73e4a42f1d_b.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
9.
Сликата%20“http://i153.photobucket.com/albums/s228/daniel_maco/3134mxw.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
10.
Сликата%20“http://i98.photobucket.com/albums/l274/dejan4/898DSC01588.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
11.
Сликата%20“http://i98.photobucket.com/albums/l274/dejan4/untitled-2.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
12.
Сликата%20“http://i98.photobucket.com/albums/l274/dejan4/125896opteretuvane.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
Ако горнава слика не  фотомонтажа ја прогласувам за најдобра ...
13.
Сликата%20“http://i98.photobucket.com/albums/l274/dejan4/161037DSC010291.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
14.
Сликата%20“http://i98.photobucket.com/albums/l274/dejan4/129467skopje.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
15.
Сликата%20“http://i153.photobucket.com/albums/s228/daniel_maco/336816475_973286bf1f_b.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
16.
Сликата%20“http://img61.imageshack.us/img61/3448/2856135img0725copy12nzey1.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
17.
Сликата%20“http://img207.imageshack.us/img207/4764/1778737img4200drya9zeqt7.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
18.
Сликата%20“http://img67.imageshack.us/img67/700/2056906most16zokf7.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
19.
Сликата%20“http://i234.photobucket.com/albums/ee251/djurob_bucket/32860794.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
20.
Сликата%20“http://i234.photobucket.com/albums/ee251/djurob_bucket/32884706.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
21.
Сликата%20“http://i234.photobucket.com/albums/ee251/djurob_bucket/2139329597_793599a839_o.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
22.
Сликата%20“http://i234.photobucket.com/albums/ee251/djurob_bucket/774166sreknipraznici2.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
23.
Сликата%20“http://i234.photobucket.com/albums/ee251/djurob_bucket/902660SrecnaNova.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
Заради фатениот момент и оваа слика ја сметам за прекрасна ...
24.
Сликата%20“http://i234.photobucket.com/albums/ee251/djurob_bucket/7529412008.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
25.
Сликата%20“http://img394.imageshack.us/img394/2633/756182130000431resize7ej8lm.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
26.
Сликата%20“http://img206.imageshack.us/img206/3031/30662img11796um.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
27.

28.
29.
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
38.

39.

40.

41.
Сликата%20“http://i234.photobucket.com/albums/ee251/djurob_bucket/pano.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
42.

43.

Сигурно во инбоксот имате многу фотки од Скоје во ноќни услови ... повелете пукајте .. а уловете и некоја од нет и препостирајте ја тука ... така ке ги видиме добрите места за ноќно снимање ... и  гледајки ги сите на едно место ке откриеме по некоја тајна од начинот и техниката за нќно снимање ... може за ова има и книги но кај да чита ...

волан
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Apr-2008 at 18:04


Помалку или повеќе си ги постирал сите добри ноќни фотки од Скопје кои се наоѓаат на интернет.

За добри локации... со години се молам да го средат кејот на Вардар (зеленилото да биде уредено да нема цели жбунови на косините на коритото и да работат сите светилки што се поставени на ѕидовите долж кејот). Ако тоа го средат и ако ги осветлат мостовите тоа може да биде материјал за спектакуларни фотографии.
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 03-May-2008 at 15:21
Сликата%20“http://i178.photobucket.com/albums/w246/ProMKD/ARM/Afganistan-2008-8.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
Оваа фотка ја најдов на друг дел од форумов ... бидејки се работи за одлична ноќна фотка ја препостирав и тука ...
волан
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5404
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-May-2008 at 15:28
ама ова кабул а не скопје
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-May-2008 at 15:50
мислев дека е Скопје ...
волан
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-May-2008 at 16:51
Дефинитивно е Кабул Но сепак, добра фотка, а за претходните немам зборови!! Тие слики го опфаќаат Скопје навечер како ниедни други што јас ги имам видено. Навистина прекрасни слики!! 
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 03-May-2008 at 20:01
Сликата%20“http://i205.photobucket.com/albums/bb208/ElenaSkopje/skopje-stoneBridgeNight01.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
Фоткава ја најдов на нет ... ја снимала некоја Елена ... убав агол и фотка ...
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 03-May-2008 at 20:08
1.
Сликата%20“http://i193.photobucket.com/albums/z2/borcski100_photo/skopje_01.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
2.
Сликата%20“http://i193.photobucket.com/albums/z2/borcski100_photo/E-card1.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
3.
Сликата%20“http://i193.photobucket.com/albums/z2/borcski100_photo/mileniumskikrst06.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
сите три се закачени од ист човек borcski100_photo
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-May-2008 at 20:13
Сликата%20“http://i248.photobucket.com/albums/gg179/nultapozitiv/skopjenavecer9ra.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
Прекрасна фотка подигната од некој со ник нултапозитив ...
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-May-2008 at 20:31

Подгната од некоја Мери ...
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-May-2008 at 20:34
Сликата%20“http://i152.photobucket.com/albums/s181/irminka_macedonia/Views/100_9167.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
подигната од некоја irminka
волан
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-May-2008 at 20:34
Originally posted by волан

Сликата%20“http://i205.photobucket.com/albums/bb208/ElenaSkopje/skopje-stoneBridgeNight01.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
Фоткава ја најдов на нет ... ја снимала некоја Елена ... убав агол и фотка ...


Е за ова осветлување на кејот зборував погоре. Но ова е единствениот дел кој повремено свети а вака треба да биде по цела должина
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-May-2008 at 20:42
Самиот мост нема никаква илуминација ... тоа светло што има е од кејот ... околните објекти и централните сијалици од плоштадот ... мостот мора да има многу поосмислена илуминација ... башка реков дека МТ изјави дека ја донира ... можеби дури и парите се дадени ...
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-May-2008 at 20:49
Сликата%20“http://www.makprogres.org.mk/img/skopje.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-May-2008 at 20:55
волан
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-May-2008 at 22:26
Originally posted by волан

Сликата%20“http://i152.photobucket.com/albums/s181/irminka_macedonia/Views/100_9167.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.
подигната од некоја irminka


Можете да разберете од каде е сликано ова?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.