build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Business Centre Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Business Centre Skopje
    Posted: 22-Nov-2007 at 09:52
Добар избор Yes. Од Дневник
 

Фото вест

Објектот што се наоѓа на аголот на „Мито Хаџивасилев - Јасмин“ и „Климент Охридски“, е годинашниов добитник на наградата за архитектура, АСК 2007 година. Автори на проектот се двајца млади архитекти и ентузијасти, Мето Стојчески и Шенол Ислам, вработени во „Гема инженеринг“.

Објектот е со вкупна површина од 6.000 квадратни метри и е во полукружна форма со комбинирана фасада, дел од стакло, а дел со фасадни цигли. На првите два ката има деловни простории, а горните катови се со апартмани за домување. Според правилата на АСК, наградата се доделува за изведен објект на територијата на Скопје во тековната година.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12108
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Nov-2007 at 13:34
На првите два ката има деловни простории, а горните катови се со апартмани за домување.


а?


една типка што живее позади ме убедуваше дека имало апартмани, ама ја не и верував... а како е ова напишано излегува дека и од напред застаклениот дел се апартмани Nuts
Edited by Cloverstack - 22-Nov-2007 at 13:35
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Nov-2007 at 13:57
Originally posted by Cloverstack

На првите два ката има деловни простории, а горните катови се со апартмани за домување.


а?


една типка што живее позади ме убедуваше дека имало апартмани, ама ја не и верував... а како е ова напишано излегува дека и од напред застаклениот дел се апартмани Nuts


 
веројатно се некои деловни апартмани а не станови предвидени за просечни четворочлени семејства . Јас знаев дека има апратмани ама мислев дека се лоцарини во делот со цигла што е.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Jan-2008 at 21:52
Зградава конечно со кираџија. Мисијата на ЕУ се сели од Палата Македонија, ја земале цела зграда Cheers


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:20
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Jan-2008 at 21:57
Да видов кога поминував прееска. Многу пријатна глетка е кога светат канцелариите, нема да ви се верува колку по интересно изгледа.

Викаш - Мисијата на ЕУ се сели од Палата Македонија (значи си оди), ја земале цела зграда(кој ја зема цела зграда?) Малце не си ми јасен Question


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:19
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Jan-2008 at 23:11
Па ЕУ ја зема цела ГЕМА а скроз ја напушта Палата Македонија. Ја имам видено 1-2 пати осветлена и изгледа ептен добро. Thumbs%20Up


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:19
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Jan-2008 at 00:07

Мисијата на ЕУ се сели во нова седумкатна зграда

Мисијата на ЕУ во Скопје се сели во нови простории. Од понеделник новата седумкатна бизнис-зграда на улицата „М.Х. Јасмин“ број 52 в ќе стане седиште на единственото, проширено, претставување на ЕУ во земјава. Во неа ќе биде сместен евроамбасадорот во Македонија, мисијата на Европската комисија, инфоцентарот на Мисијата, но и Европската агенција за реконструкција во Македонија. Со тоа новата проширена Мисија на ЕУ ќе биде подготвена да работи и со ИПА-фондовите. Бројот на вработените во Мисијата е предвиден од сегашните над 40 да достигне бројка од околу 80 луѓе.

Во приземјето на новото седиште на ЕУ ќе има нов информативен центар кој ќе вклучува и конференциска сала за над 60 луѓе, просторија за посетители која ќе нуди публикации и пристап до Интернет, како и читалница и преглед на телевизиски материјали поврзани со ЕУ. Инфоцентарот, поради работите кои се' уште се во тек, ќе биде повторно отворен во текот на пролетта, а за тоа време заинтересираните ќе може да се обратат за сите прашања до ЕУ-инфоцентарот на Владата на Македонија и веб-страницата на Мисијата. (Н.Р.)Извор: Утрински весник


Edited by Cloverstack - 02-Nov-2008 at 02:42
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Jan-2008 at 16:19
А што ќе стане со Палата Македонија ? Во чија сопственост е и за што ќе користи сега? Ваљда никој уште не знае, ама најверојатно ќе ги издава просториите под кирија. Гема 1 е конечно (успешно) завршен проект Thumbs%20Up
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Apr-2008 at 21:45
Business Centre Skopje

The Business Centre is located in central Skopje, the capital of Macedonia and was acquired for a total cash 
consideration of €7.8 million. The transaction comprises a recently completed office building of 3,870 m² with car parking for 17
cars. The European Union and an Information Centre for the European Commission have leased 100% of the building until 2017.

Equest Balkan PropertiesEdited by pbanks - 29-Apr-2008 at 00:37
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Apr-2008 at 22:07
Рендер

Edited by pbanks - 28-Apr-2008 at 22:09
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Apr-2008 at 22:10
06.12.2005

110.04.2006

2

302.08.2006

4


18.10.2006

5

6


04.12.2006

7

8

9
Edited by pbanks - 29-Apr-2008 at 00:03
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Apr-2008 at 23:01
Simply beautiful
ептен ми се свиѓа. Само што е со ова паркинга за 17 возила??? СМЕШНО!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Apr-2008 at 00:37
Ова е се што собрав од ССЦ. Сега кога конечно е населена зградава па добро би било да удриме една фото сесија. Посебно мислам дека ќе искочат многу добри ноќни фотографии но незнам дали ќе ја фатиме сега осветлена ноќе со оглед на тоа дека е многу долг денот и во 8 навечер кога се стемнува ваљда никој жив веќе не е на работа. 
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Apr-2008 at 08:20

Многу убава зграда Thumbs%20Up

Некои слики или сум ги заборавил или не сум ги видел....а за паркингот WallbashWallbashWallbash незнам до кога вака....како да не се свесни во кој век живееме
А има ли нешто ново од овие equest нели се фалеа дека ова е само почеток.....
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Apr-2008 at 09:46
Super!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 20-Jun-2008 at 02:30
Zgradava ja gledam pak i mnogu mi se dopagja!! Samo ovakvi zgradi da se gradat.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12108
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Sep-2008 at 18:51
Originally posted by pbanks


П.С. Одавна се спремам да ставам анкета и за Бизнис Центар Скопје (седиштето на ЕУ) ама никако да направам една тура слики за тој објект. Воопшто немаме добра сесија од кога е отворен :(


Сесија нема, ама во меѓувреме еве една фотка од мојата колекција, спукана на пролаз пред околу еден месец. Чисто колку за лек Big%20smile

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-Sep-2008 at 14:15
можно ли е зградава да се слика од друг агол, се едно исто бре LOL
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 15-Sep-2008 at 14:17
Originally posted by zabegan

можно ли е зградава да се слика од друг агол, се едно исто бре LOL


дури и на рендерот
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 15-Sep-2008 at 21:28
zgradava e edna od najubavite vo skopje....kombinacijata na stakloto so fasadnata cigla...prekrasno!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.